קרדיט סוויס צנחה עוד 3.3% ל-16.58 פר"ש - שפל של 20 שנים

צרות לכור: הבנק השוויצרי לא מצליח לזכות באמון המשקיעים לאחר שנדרש להגדלת הלימות ההון ואיבד גובה בחדות. "זה לא הגיוני להיות שורי על מניות קרדיט סוויס", אומר אנליסט זר שנמצא בהמלצת "מכירה" על המניה
 |  (8)
(קרדיט: Getty images Israel)
עוד חדשות רעות ל{כור} של IDB המחזיקה ב-2.5% מקרדיט סוויס. מניית הבנק (CSGN.VX) קבעה שפל נוסף של 20 שנה לאחר שהמשיכה לאבד מערכה לאורך יום המסחר. ברקע לצניחה - דריקטוריון הבנק אימץ אומנם את אסטרטגיית המנכ"ל האמריקני, בריידי דוגאן, אך זו לא הצליחה לסלק את ספקנות המשקיעים כי הבנק יכול לענות על דרישות הלימות ההון הנדרשות.

הבנק השוויצרי נאבק להחזיר את הביטחון אחרי הנזיפה של הבנק הלאומי השוויצרי, כי הוא צריך לחזק את ההון שלו השנה, וההורדה בדירוג החוב לטווח הרחוק על ידי סוכנות דירוג מודי'ס. מניות הבנק נפלו עד אתמול בשיעור של 10%, לרמה הנמוכה ביותר מאז 1992, זאת לאחר אזהרה SNB לפני שבועיים. מחיר המניה בסיום המסחר היום המשיך לצנוח ב-3.27% נוספים ל-16.58 פרנק שוויצרי בנעילה ואנליסטים לא משוכנעים כי הם מזהים תחתית באופק.

"זה לא הגיוני להיות שורי על מניות קרדיט סוויס. זה הגיוני יותר עבור בעלי המניות להמתין לבהירות המצב, שפירושו הוא שהבנק יהיה חייב להנפיק בכדי לגייס הון", אמר אנדרו לים, הבנקאות בבנק ההשקעות Espirito Santo שמדרג את המניה בהמלצת "מכירה".

בראשית שבוע שעבר צוטט מנכ"ל הבנק, בריידי דוגאן, שמסביר כי אין לו תוכניות להנפיק מניות חדשות כדי להגדיל את ההון לאחר הודעת הבנק המרכזי. "כמובן שאני מאוכזב. רשות ניירות ערך בשוויץ (FINMA) נתנה לנו הנחיות איך לחזק את יתרות ההון שלנו ואנחנו מתכוונים למלא אותן; עוד יותר מפתיע לקבל מהבנק המרכזי הצעה לקצץ בדיבדנדים בכדי להגדיל הון", אמר המנכ"ל.

עוד ב-14 ליוני הורה הבנק המרכזי של שוויץ, ה-SNB, לבנק להתחיל לפעול בכדי להגדיל את ההון "בצורה ניכרת" כבר השנה. הרקע לדרישה הוא משבר החובות באירופה והאפשרות כי המצב עלול להידרדר במהירות.

"עבור קרדיט סוויס, בהינתן נקודת ההתחלה הנמוכה והסיכונים בסביבה, חיוני כי תרחיב באופן ניכר את בסיס ההון לספיגת הפסדים כבר במהלך השנה הנוכחית", כך נכתב בדו"ח היציבות הפיננסית השנתית של הבנק הלאומי השוויצרי.

הבנק המרכזי המליץ גם ל-UBS לפעול להגדלת ההון, ואמר כי השיפור ניתן להשגה על ידי השעיית תשלומי או הנפקת מניות חדשות, זאת בנוסף לתוכניות נוספות של הבנקים לשיפור מצבם.

עם זאת הייתה זו הפעם הראשונה מאז SNB החל לפרסם את דוח היציבות הפיננסית בשנת 2003 בה הוא בחר להתייחס באופן מיוחד לבנק קרדיט סוויס כמי שזקוק לשיפור גדול יותר בהון מאשר בנק UBS. אם לא די בכך, זוהי גם הפעם הראשונה שהבנק המרכזי שם מסגרת של זמן על ההמלצה.

בהקשר של הדיבידנדים נציין כי בעוד UBS עצר את הדיבידנדים מ-2007 וחידש את תשלום הדיבינד השנה, בנק קרדיט סוויס שילם דיבידנד בכל אחת מהשנים מאז היווסדו בשנת 1856. כלומר, אם קרדיט סוויס לא תחלק דיבידנדים מדובר בתקדים של 156 שנים.

תגובות לכתבה(8):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  למי שיש סבלנות שנה אחת בלבד הייתי ממליץ לקנות CRED
  דב 29/06/2012 08:26
  הגב לתגובה זו
  3 1
  בשער הנוכחי. אין לי ספק שאפקט הפחד משפיע על שערי המניות. צריך סבלנות. ברגע שבעיית יוון תוכרע לכיוון הישארות בגוש היורו תהיה עליה באחוזים ניכרים.
  סגור
 • 3.
  ואת זה הרנטגן לא ראה?
  מאיר 28/06/2012 19:48
  הגב לתגובה זו
  4 1
  הגיע הזמן להפסיק להמר על הפנסיה שלנו עם עצות אחיטופל מהרנטגן
  סגור
 • הרגת אותי מצחיקן (ל"ת)
  משה 28/06/2012 22:13
  הגב לתגובה זו
  3 1
  סגור
 • 2.
  חבל מאוד כואב הלב (ל"ת)
  נוחה 28/06/2012 18:58
  הגב לתגובה זו
  3 2
  סגור
 • 1.
  איי איי נוחי הטמבל
  אורן 28/06/2012 18:40
  הגב לתגובה זו
  7 1
  איך קנה בשפל של 2008 את קרדיט סוויס בהלוואה ממונפת ומסוכנת, הרוויח בענק, מימש, ואז כמו חתיכת אדיוט קנה שוב בגבוה ואפילו הגדיל. עכשיו הוא בזבל ובגלל זה איי די בי תפשוט את הרגל. ה"גאון" הפיננסייר התגלה במערומיו.
  סגור
 • מי אתה שמרשה לעצמך לכנות את נוחי בכנוי גנאי ולענינו סיב
  בנטוב 29/06/2012 18:05
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סיבוב ההשקעה עוד לא היסתיים ותיקון חייב לבא ויתכן בגדול בעסקים מיסוג זה תמיד יש אפשרות לנפילות והפסדים ובאותה מידה יש אפשרות לתקן ולהרוויח ואיך אומרים המהמרים לספור את הקופה בסוף וכמפסיקים לשחק מה שניקרא במדרגות אז בימקום ליהיות חכם לאחר מעשה כדאי לחכות בסבלנות וליראות כיצד הסיבוב הלא טוב ולא מוצלח יסתיים ומה ירשם בשורת חשבון האחרונה ויכל ליהיות שגם תופתע בכל מצב קרדיט סוויס זה אימפריה בנקאית והם ידעו להחזיר את הבנק לימקומו המכובד והמוערך ולהמשיך להרוויח כמו תמיד בכל מצב זה ענינו הפרטי של נוחי וכמו שאני קורא בכל הכתבות על מהלכיו של נוחי הוא עושה הכל על מנת לימנוע פגיעה במשקיעים ובנתיים עושה זאת בהגינות וביושר ומשלם את החשבון ליפעמים בשביל להרוויח צריך להפסיד ןאולאי זה המיקרה שבת שלום ובשרות טובות ושהשבוע הבא יבא עלינו לטובה לברכה ולהצלחה כן יהיא רצון
  סגור
 • עוד 15% נוחי נמחק, ואנחנו נסבול ! (ל"ת)
  אנונימי 29/06/2012 11:42
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • זה מה שנקרא הגבלת הפסדים
  ניהול סיכונים 28/06/2012 18:59
  הגב לתגובה זו
  5 0
  ככה זה שלא יודעים להודות בהפסד ולספוג אותו
  סגור