האוצר הציג לרה"מ את הקיצוצים והמסים; יתכן שהמע"מ יעלה בקרוב

העלאות המסים והקיצוצים בתקציבי המשרדים שמתכנן שטייניץ בתקציב הקרוב הוצגו אמש לנתניהו על רקע הגידול בגירעון שצפוי להסתכם בכ-15 מיליארד שקל
 |  (2)
ד"ר יובל שטייניץ
הגזירות המתוכננות בתקציב המדינה, שצפוי להיות חד שנתי, הוצגו אמש לראש הממשלה על ידי שר האוצר ובכירי משרדו. על רקע הגידול החד בגירעון השנה שעשוי להסתכם בכ-15 מיליארד שקל לאחר שחל קיטון בהכנסות הממשלה בשל ההאטה הכלכלית, ומנגד חלה עלייה בהוצאות התקציביות בעקבות המלצות ועדת טרכטנברג ובעקבות שינויים בהסכמי השכר במשק בשנה האחרונה.

משרד האוצר ינסה לחתוך בתקציב הבא בסביבות 10 מיליארד שקל מגירעון, זאת ככל הנראה באמצעות העלאת מסים ישירים ועקיפים.

שיעור המע"מ שעומד כיום על 16% צפוי לעלות ב-1% ל-17% כבר בתקופה הקרובה, מה שיעזור להגדיל את הכנסות המדינה ביותר מ-4 מיליארד שקל בשנה, מס עקיף זה נחשב למס רגרסיבי שעיקר הפגיעה מהעלאתו תירשם בקרב השכבות החלשות בציבור. גזירות מס נוספות צפויות להיות נחלת חלקם של מי שירצה להמשיך לעשן או לשתות משקאות חריפים.

שיעור מס ההכנסה ליחידים ולחברות, שנחשב למס ישיר, צפוי גם הוא לעלות כאשר מדרגת המס על הכנסות למקבלי השכר הגבוה במשק צפוי להשיק לרמה של 50% מההכנסה. מס החברות צפוי גם הוא לעלות ובשיעור של 1% לרמה של 26% ובכך צפויה הממשלה בראשותו של בנימין נתניהו לוותר על הקו שאיפיין אותה בשנים האחרונות ודגל בהפחתת מס החברות על מנת לעודד את הפעילות היצרנית במשק.

בצד ההוצאות מציע האוצר לבצע קיצוצים משמעותיים בתקציבי המשרדים השונים, כאשר חלק מקיצוצים אלה צפוי להביא להקפאה בהישגי המחאה החברתית של הקיץ הקודם, כשחלק מהתוספות שיועדו ליישום המלצות ועדת טרכטנברג בשנה הבאה בהיקף של יותר מ-3 מיליארד שקלים. באוצר גם הציגו לנתניהו את הצורך להפחית את התוספת עליה הוחלט בתקציב הביטחון ולהקפיא תוכניות אחרות בתחומים כגון תשתיות וחינוך. בסה"כ צפויים הקיצוצים בתקציב משרדי הממשלה להסתכם בכ-8 מיליארד שקלים.


תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  ביזיון. מה עם החובות של 100 מיליארד ש"ח במיסי חברות?
  ז'אנה 04/06/2012 11:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ביזיון. הממשלה פועלת להרחבת פערים חברתיים ולא לצמצום. עוסקת בגביית מיסים שקל לגבות (עלית מע"מ) במקום להשקיע את המאמצים בגביית חובות ענק בסך 100 מיליארד ש"ח מחברות גדולות במשק. מעל 40 מיליארד ש"ח רק מחברת טבע. איך יתכן שחברה כל כך מרוויחה משלמת 5% מס על רווחים?? ראו כתבה רחבה ב-themarker שפורסמה בחודש מאי.
  סגור
 • 1.
  בולשיט , מה יישמו מוועדת פח-טנברג ? כלווווום. (ל"ת)
  א 04/06/2012 09:39
  הגב לתגובה זו
  0 2
  סגור