קרן מטבע: הזינוק במחירי הנדל"ן, הקיפאון בשכר ושיעור העוני הגבוה בישראל מהווים נקודות תורפה לכלכלה

משלחת ה-IMF הגישה את הדו"ח הראשוני על כלכלת ישראל. "למחאה החברתית השלכות משמעותיות". הצמיחה צפויה לחזור ב-2013 לכיוון 3.75%. בין ההמלצות: להגדיל את המיסוי על רכישת דירה שנייה
 | 
(14)
יובל שטייניץ וסטנלי פישר
משלחת קרן המטבע הבינלאומית הגישה היום (ב') סיכום ראשוני של הדו"ח השנתי על כלכלת ישראל לשר האוצר יובל שטייניץ ולנגיד , הפרופ' סטנלי פישר.

את הודעת סיכום המשלחת בראשות פיטר דויל פתחה אומנם קרן המטבע (IMF) בפרגון על חוזקת המשק הישראלי, שיעור האבטלה הנמוך והירידה ברמת האינפלציה - אותה ייחסה חלקית להידוק המוניטרי שביצע בנק ישראל "בעיתוי נכון בעוד הפעילות הכלכלית מתחזקת". אך, מהר מאוד לאחר הפרגון בחרו חברי הקרן להדגיש כי נקודות תורפה עודן קיימות.

"החוב הציבורי גבוה יחסית למדינות ה-OECD החזקות ולמדינות השווקים המתעוררים, והוצאות הביטחון, המשקפות את המתח האזורי, מצמצמות במידה חריפה את מרחב הפעולה לתמרונים תקציביים", נכתב בהודעת הסיכום בצמוד לחשש מהשלכות מזינוק של למעלה מ-50% בשנים האחרונות במחירי הדיור. בנוסף נכתב, כי "חרף יוזמות רפורמה מבורכות בעקבות המלצות ועדת חודק, חולשות מבניות בשוק האג"ח הקונצרניות נותרו בעינן".

חברי המשלחת נתו גם משקל למחאה החברתית בישראל ושיעור העוני שלמרות הצמיחה החזקה נותר בין הגבוהים במדינות ה-OECD. בהקשר זה צוינו בעיקר המגזר הערבי ישראלי והמגזר החרדי. "עשור של קיפאון בשכר הריאלי תרם להתפרצות מחאות חברתיות בשנת 2011, אשר להן השלכות משמעותיות על מדיניות ההוצאות והמיסוי בטווח הזמן הבינוני", נכתב.

נקודות תורפה אלו מקבלות משנה תוקף בהמשך להאטה המורגשת בפעילות הכלכלית בישראל החל מתחילת 2011 בצל המשבר האירופי. נתונים שפורסמו לקראת סוף השנה הדגישו את היחלשות ביטחון הצרכנים והעסקים, האטה בצמיחת הפעילות במשק והחולשה בשוק הדיור. בהקשר כללי זה, ציינו חברי הקרן, כי פרמיות הסיכון בשוק האג"ח הקונצרניות עלו משמעותית.

פעילותו של בנק ישראל בראשותו של סטנלי פישר לצמצום ההשלכות על המשק מקבלת ציון גבוה. "בנק ישראל שינה את כיוון המדיניות שהחלה להיות הדוקה יותר ומספטמבר 2011 הוריד את הריבית. בהקשר זה נרגעו לחצי התיסוף על השקל. ולאור העובדה שתקרת התקציב עבור 2012 כבר נקבעה במסגרת התקציב הדו-שנתי ל-2011-12 שאומצה בסוף 2010, המייצבים האוטומטיים פועלים במלואם", נכתב.

לאור הדברים האמורים, קובעים חברי המשלחת, כי לא סביר שתחול האטה קשה ב-2012 - בהיעדר משבר חיצוני או אפקט הדבקה מתוך שוק האג"ח הקונצרניות - אם כי סביר שפער התוצר ייפתח מחדש במידת מה. "בהנחה שתימשך המדיניות המוניטרית המרחיבה הנוכחית, ולצדה ימשיך ביצוע מסגרת התקציב 2011-12 ללא הפרעות במהלך 2012, הגידול בתמ"ג צפוי לרדת לרמה נמוכה במקצת מ-3% ולחזור למגמת 3.75% ב-2013, כאשר שני הצדדים של מחזור זה מובלים על ידי יצוא".

"צורך לערוך התאמות נוספות במדיניות"

בצמוד לביקורת על פעילות משרד האוצר ובנק ישראל הצטרפו המלצות להמשך הדרך ובראשן "הצורך לערוך התאמות נוספות במדיניות ובמסגרות המדיניות לאור הסיכונים".

בצד הפיסקלי, קובעת קרן המטבע כי העדיפות העליונה היא לשמור על מסלול הירידה של החוב החיצוני בטווח הבינוני. "הדבר יתרום לשמירת תחושת האמון הכלכלי בישראל, למרות הלחץ בשווקים הבינלאומיים, ועל כן יקנה גמישות מסוימת במסלול הגירעון בטווח הקצר".

עם זאת, מדגישים בקרן כי "משימה קריטית זו נעשתה קשה יותר באופן משמעותי" בצל הירידה בתחזיות הצמיחה הגלובליות ובישראל, גידול במספר העובדים העתידים לפרוש משוק העבודה, אי שביעות רצון חברתית מרמת המחירים אשר תצמצם את האפשרויות להעלאת המיסוי העקיף והקריאות הגוברות להגדלת ההוצאות הציבוריות - כולל לצרכים חברתיים וביטחוניים.

אי לכך, בקרן מברכים בחום על מחויבות הרשויות לשמור על מגבלת ההוצאות הכוללת בתקציב 2012 אך מדגישים את הצורך במאמץ נחוש להתקרב לתקרת הגרעון של 2013. "לשם כך תידרש תרומה מכל ההיבטים - הגבלת הוצאות הממשלה כולל הוצאות הביטחון, יוזמות להגדלת הכנסות נוספות, ומאמצים להגברת הפוטנציאל היצרני במשק".

המלצות נוספות של קרן המטבע נגעו לחששות לחידוש עליית מחירי הדיור. "דרושים כלים אחרים כוללים אמצעים להחלקת היצע הקרקעות וצעדים להגדלת המיסוי על נכס שני, אפשר בגיבוי צעדים נוספים ברמה מקרו-יציבותיים", נכתב.
תגובות לכתבה(14):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 12.
  הבת שלי עוברת דירה לחו" ל
  לביבי 14/02/2012 11:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עד שאתה תפסיק לרמות אותה בדמות גן חינם לגיל 3 (באזור שלה בקושי יש גנים) זיכוי מס (משכרת שלה לא ממש מאפשרת) זיכוי מס ל2 ילדים לאבא (בדיחה ) גם המשכרת שלו לא מאפשרת הם לא מגיעים למשכרת האסטרונומיים של הבת של טרכטנברג ובעלה הוא תפר תוכנית כלכלית שתיטיב עם הבת הסתומה שלו שישבה באוהל. עם אבא כזה שמרויח 70 אלף לחודש אין לה כסף לקנות דירה בושה@ אז מכאן נובע שהולכים לנסות לאסוף כסף בחו" ל. הפסדת זוג נחמד ו2 חיילים
  סגור
 • 11.
  הסיבות שאנשים קונים דירה שניה
  מיסוי על דירה שניה 14/02/2012 10:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  זה המס על הבורסה.! גם מפסידים כסף גם משלמים עמלות גבוהות וגם מס גבוה! המס מטריד מאד ועדיף לקנות דירה במקום לשלם ולהסתכן בבורסה. בינתיים הממשלה רק לקחה לנו אין גן חינם לגיל 3 (לא לכולם) זיכוי מס לילד עד גיל 3 יתנו רק עבור ילד אחד השני לא!. ובינתיים מה שביבי קפץ ועשה זה הטלת מס על הבורסה שזה אומר שלמרות הזיכוי לבן 3 0דבר שלא יהיה לנצח) העם נדפק. כל שקל שהוא יחסוך ישלם על זה מס. המסקנה היחידה היא לקנות דירה שניה . אם הם רוצים שהם ימכר את דירותיו אז שיורידו את המס על הבורסה ולא יעלו. פשוט ממשלה של עשקנים.
  סגור
 • 10.
  נדל" ן מחיר הזוי מעל30-50%,הבועה יתפוצץ !!! (ל"ת)
  קבלן,בנק,ממשלה גנבים 13/02/2012 14:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 9.
  צדק חברתי=חרם צרכני בכל תחום=ישראלי לא פראיר! (ל"ת)
  קבלן,בנק,ממשלה גנבים 13/02/2012 14:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 8.
  אצלנו כל הכתבות שחורות (ל"ת)
  חיים 13/02/2012 12:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 7.
  נקודות תורפה ?
  מוטי 13/02/2012 11:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אין איפה לגור. אין מה לאכול. אי אפשר לגדל ילדים. מה עוד צריך בשביל להתעצבן על המושחתים ?
  סגור
 • 6.
  בחודש האחרון עלה מספר מכירות הבתים לשמחת הקבל
  זו תהיה שמחה קצרה 13/02/2012 11:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מחירי הדירות לא מציאותיים והמיתון שבדרך שכבר מרגישים את נוכחותו יוריד את המחירים הרבה מתחת לסף מחירים סביר הרבה יותר מ 20-30%.
  סגור
 • 5.
  גבירותיי ורבותיי ! הגיע הזמן לממש !
  מי שיהיה לו מזומן 13/02/2012 11:36
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מי שיהיה לו מזומן בעוד 6 חודשים יעשה עסקאות מהסרטים ! תממשו ומהר ! אין מצב שהבועה לא תתפוצץ כשהקיץ יגיע והצעירים יוציאו את האוהלים לכיכרות שוב!!! הפעם הם מאורגנים ולא ספונטניים ! יש הנהגה ויש מוטיבציה ! אין מצב שבמצב הבטחוני , כאשר יש אדי דלק באויר לא יהיה מי שידליק תבערה באזור. האירנים , אל-קעידה בסוריה ,חיזבאללה שמאבד מכוחו ומהונו בלבנון, הפלסטינים שלא מצליחים להתאחד ומחפשים תירוץ . לזה תוסיפו רוסי מתוסכל , אמריקאי בבחירות וטורקי משולהב.......רק טיפש לא מבין ורואה מה קורה ! כל השאר יחצנו" ת להמונים
  סגור
 • גם אתה שמעת על הפגנות ענק בנושא דיור שיהיו
  ררר 13/02/2012 12:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בקרוב? אתה יודע למתי זה מתוכנן ? יש הרגשה שהפעם זה יהיה גל סוחף כלל ארצי אם אכן יצא לפועל ע" י אנשים ללא שום קשר או עבר פוליטי.
  סגור
 • 4.
  סטנלי ביבי שטייניץ להטוטני כסף !עובדים בעניי
  פריד היהודי 13/02/2012 11:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עובדים מעלינו בעניים הסוף קרוב הכל יקרוס כמו מגדל קלפים !!
  סגור
 • 3.
  בקרוב -הפגנות המוניות ברחובות תל אביב בנושא
  שואל 13/02/2012 11:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  דיור ? מישהו שמע ?
  סגור
 • העם מפגר! כנראה דפני ליף הסתומה חברה של ביבי
  לא שומעים כלום 14/02/2012 10:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  רק גרמה לעליית המס. וטרכטנברג המשיך לדפוק את העם בסוכריה בדמות זיכוי מס לבן 3 פשוט בדיחה ואחכ כל החיים נשלם 25% מס ממה שנרויח. אז לא עדיף דירה?
  סגור
 • 2.
  שיעורי האבטלה בישראל ילכו וישאפו לאפס בגלל
  ירון 13/02/2012 11:17
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שיעורי האבטלה בישראל ילכו וישאפו לאפס ,לשמחת משרד האוצר ,בגלל שני נתונים מבהלים שלא אומרים דבר וחצי דבר על חוסן הכלכלה הישראלית אלא להיפך. שימו לב לשני הנתונים : א. לפי שירות התעסוקה,בחור ישיבה הוא אינו מובטל(ממש עובד לצורך החישובים) ב. מספר בחורי הישיבה הולך ועולה ביחס לשאר האוכלוסיה. אם תצרפו את שני הנתונים האלו ביחד תיראו שבעוד מספר שנים האבטלה בישראל הולכת לשאוף לאפס. ממש מדינה של יצרנים יש לנו כאן. משרד האוצר חושב שאנחנו מטומטמים ולא יודעים ששיעורי האבטלה האמיתיים בישראל מדלגים בקלילות מעל ל 20%
  סגור
 • 1.
  מחירי הנדל" ן ירדו חזק ולא יעזור לאף אחד
  סימבה 13/02/2012 11:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בית דין. מצב הכלכלה , האווירה והחוקים החדשים לא יתנו למחירים להרים ראש אלא ימשיכו לגרור אותם מטה ולא יעזרו כתבות מטעם קבלנים ובעלי אינטרסים אחרים בטלוויזיה, אינטרנט או רדיו , המגמה היא מטה ובעלי נכסים שלא יפנימו זאת בהקדם ישלמו על כך בכיס ביוקר לדעתי. יום טוב.
  סגור