הדולר התפרק גם למול השקל: השער היציג נקבע על 4.05 שקלים לדולר

כך אומר אמיר אייל, מייסד ומנכ"ל בית ההשקעות אינפיניטי. האירו התחזק ב-1.94% ושערו היציג נקבע על 5.51 שקלים
|
הדולר התפרק גם למול השקל: השער היציג נקבע על 4.05 שקלים לדולר

ההודעה הדרמטית של בן שלום ברננקי ועמיתיו בפדרל ריזרב אמש (והכוונה היא כמובן לא להותרת הריבית ללא שינוי), גרמה לזעזועים בשוקי המניות, אגרות החוב וגם בשוק המטבעות העולמי. בעקבות ההודעה כי הפד ירכוש ממשלתי ארוך טווח בהיקף של 300 מיליארד דולר נפל הדולר בחדות כבר אתמול והיום הוא ממשיך לרדת מול חלק מהמטבעות, ביניהם השקל הישראלי.
אמיר אייל: אסור לשכוח שהמשבר עוד רחוק מסיום

אמיר אייל, מייסד ומנכ"ל בית ההשקעות אינפיניטי, אומר בשיחה עם Bizportal כי "התגובה בשווקים היא דרמטית כי יש כאן צעד מאוד משמעותי. קברניטי הפד פועלים מכל הכיוונים כדי להוריד את מחיר הכסף. לאחר שהכלי של הורדת הריבית שמשפיע בטווח הקצר מיצה את עצמו הם פועלים כעת בטווח הקצר. חשוב להבין שזה לא משפיע באופן מיידי אולם הצעד משטיח את העקום ודוחף את המשקיעים המוסדיים לתת אשראי לנזקקים לו כדי לקבל תשואה גבוהה יותר".

"המחיר של זה הוא הזרמת הרבה מאוד כסף לתוך השוק. וזה מחליש את הדולר, שמאבד גובה גם בגלל השיפור באווירה בשוקי האג"ח והמניות, מקדם הפחד יורד. בראייה קדימה הולך ונערם פה פוטנציאל מאוד גדול להתפרצות אינפלציונית בעתיד. כעת זה מוקדם מדי לחשוש מזה אבל בשלב מסויים יהיו לחצים אינפלציוניים בכל העולם, בעיקר בארה"ב ובנכסים דולריים".

אבל, אומר אייל, "לא צריך לשכוח שהמשבר עוד לא נגמר ויהיו עוד צעדים ומהמורות בהמשך הדרך. כרגע זה נראה שהדולר ימשיך להחלש בטווח הקצר".

הדולר נופל ל-4.05 שקלים

"תמכרו את הדולר, ההודעה של ה'פד' ענקית, עצומה. זה הכלי האחרון שיש להם והם השתמשו בו מוקדם מדי", כך אומר לבלומברג סקוט איינסבורי, מנהל השקעות במט"ח בקרן גידור בניו-יורק.

אתמול נפל הדולר מול האירו לרמה של 1.3511 דולר לאירו וכעת הוא מתקן בעליה קלה לרמה של 1.351 דולר לאירו. היין היפני מתחזק ב-0.7% ל-95.40 יין לדולר. בארץ התחזק השקל ל-4.05 שקלים לדולר, עלייה של 1.3% ואילו האירו התחזק ב-1.944% לרמה של 5.51 שקלים.

בוול סטריט נרשם אתמול יום דרמטי נוסף. המשקיעים, שהמתינו לאורך היום להודעת ה'פד', הרימו את המדדים כתגובה לפירסומה לאחר פתיחה שלילית. למרות ההחלטה הצפוייה בעניין הריבית, הצליח ברננקי לעודד את השוק כשהודיע על רכישה מאסיבית של אג"חים של האוצר. לקראת סופו של היום המדדים החזירו מעט מהעליות.

לאורך היום לא היה ברור באילו צעדים ינקוט הבנק המרכזי, ובאיזה היקף. בכירי ה'פד' הצליחו להפתיע כשהודיעו על רכישת אגרות חוב לטווח ארוך בהיקף של 300 מיליארד דולר ב-6 החודשים הקרובים, בנסיון להקל על שוק האשראי ולהניע הכלכלה. מלבד זאת, הבנק המרכזי יגדיל את תוכניתו לרכישת ניירות ערך מגובות משכנתאות ב-750 מיליארד דולר. מהודעת הפד לא ברור מתי צפוייה הכלכלה להתאושש, אולם בפד מבהירים כי סכנת הדיפלציה עומדת בעינה.

בתוך כך, אתמול הובעה הבעת אמון גדולה במשק הישראלי מכיוון משקיעים זרים. ביקושים גבוהים במיוחד התקבלו בהנפקת אגרות החוב שמבצע משרד האוצר בניו-יורק. ההנפקה התחילה אתמול ונסגרה היום. במשרד האוצר התכוונו לגייס כחצי מיליארד דולר בהנפקה אולם לאחר שהתקבלו ביקושים בהיקף של יותר מ-10 מיליארד דולר להנפקה החליטו באוצר להגדיל את ההנפקה פי 3 ולגייס כ-1.5 מיליארד דולר.

ורד פורת, מנהלת חברת החיתום של ישיר בית השקעות, אומרת בשיחה עם Bizportal בהקשר הזה כי "גופים מוסדיים גדולים מישראל שהשתתפו בהנפקה ירצו להמיר חלק גדול מהאג"חים לשקלים, וייתכן שמדובר בסכומים של מאות מיליוני דולרים, כך שזה עשוי ללחוץ את הדולר למטה גם כן".

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות