רפורמת המדדים בת"א, והבלון הגדול שעוד מתנפח

|
(22)

ראשית, גם טור זה יאחל הצלחה לאיתי בן-זאב שנכנס החודש לכהונה כמנכ"ל הבורסה. אמנם המצב נראה קשה, אך בהחלט ניתן במאמצים לכיוון הנכון להוציא את העגלה מהבוץ.

מילה על המסחר בחודש החולף והבא עלינו לטובה. המסחר מושפע באופן מובהק מרפורמת המדדים, ובהקשר זה יש לזכור שלכל שבת, יש גם מוצאי שבת... ובהקשר זה יש פה בלון גדול, שעוד מתנפח, שהאוויר בו ייצא (למשל, המניות שייכנסו לתא-90 מיתר-50). ומהעבר השני, מניות עם לחץ כרגע (למשל, רוב מה שבת"א 25 ות"א 75 שייכנס לת"א 35), שהלחץ עליהן יוסר. המסחר במעו"ף ובנכסי בסיס גם הושפע בחודשים האחרונים מחוסר מסגרות של פעילים אשר הופנו לצורך רכישה של סחורה יחסית מתה (אם כי ערה יותר כעת, נראה אם זה יימשך). של מניות שנכנסות לת"א-90 (ועוד עיוותים דומים). פעולה זו עם מסגרות חנוקות גם יצרה קופצניות מסוימות לעתים, וגם השפיעה על היקפי המסחר.

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

עם עובדי בורסה צריך להגיע להסכמות. כל הצדדים, גם הועד וגם ההנהלה, צריכים להבין שהם כורתים את הענף עליו הם יושבים, ושישנם אלטרנטיבות, גם חוסר מסחר בארץ, וגם זירה אלטרנטיבית לארץ. לצורך דוגמה חיצונית, אפשר להסתכל על Euronext שנהרסה על-ידי ועדים והנהלות שהתקוטטו אל מול אלטרנטיבות שזרחו. לא צריך להגיע לשם.

לא צריך מערכת מסחר חדשה. היא בלתי נחוצה לחלוטין, ועשויה לגרום לנזק אדיר. זו היא עז גדולה לכל מי שפועל כאן, ויידרש לערוך התאמות, והזמן לעיזים כאלה הוא לא כאשר הבורסה מדשדשת (למעט מדורת רפורמת המדדים), והפעילים מסתכלים על הדרך החוצה. צריך לבחון מעבר למערכת חדשה, אם היא בכלל נחוצה חיצונית ולא מפתחים בבית (ומנסים למכור לבורסות קטנות אחרות), רק כאשר מצליחים להוציא את עגלת הבורסה מהבוץ.

ייאמר לטובת המערכת הנוכחית, שלא רק שהיא עומדת בכל הדרישות ומאפשרת מסחר משוכלל (ולא, לא צריך עוד סוגי פקודות, זאת אפשר לעשות בנקל מחוץ למערכת המסחר הבורסאית), אלא שהיא גם אמינה מאוד. מאוד אמינה. בבורסות אירופה יש תקלות מספר פעמים בשנה, רק השבוע הייתה תקלה בחלק ממכשירים ב-Eurex. גם בארה"ב יש מעת לעת תקלות, אם כי כמדומני קצת פחות. בורסות אסיה, למשל SGX הפועלת עם מערכת המסחר המיועדת (לשעבר?) לארץ, גם נופלות לעתים. נפילה טכנית בתל-אביב? זה אירוע של אחת למספר שנים.

בהקשר של ועד עובדים שרוצים להגיע עמו להסכמות, פיתוח in-house תמיד קוסם יותר. ועסקית, דווקא יש פה הזדמנות. אחת מהן היא למכור (ואם יש עדיין IP ששייך לבורסת שיקאגו ב"רצף", כמדומני שזה בר-הסרה או הסדרה), בזול יחסית, לעומת 20 מיליון דולר תשלום שנתי כפי שיועד לנאסד"ק, מערכת לבורסות קטנות אחרות (ואשר בעלת יכולות נרחבות מבחינות רבות, ומאפשר מסחר במספר רב של סוגי מכשירים). השנייה היא במקום להחזיק או לפטר עובדים שאינם נחוצים בשל קניית המערכת, לנצל את אותם עובדים לצורך מוצר שנחוץ גם לבורסה, וחוסך את העלות החיצונית הניכרת. שלישית - אפשר למכור הלאה. צריך לנהל מלחמת חורמה ברגולציה, מיסוי וביורוקרטיה, תוך קידום שיווק הבורסה.

בנוגע לתעודות סל והמרתן לקרנות, על הבורסה לשקוד שהמהלך המוטעה הזה לא ייצור נזקים (יש בעיות רבות, בפרט גם מיסוי זר, בהפיכת המוצר מאג"ח מתחייב לקרן נאמנות). יש לשאוף שהמוצרים יהיו סחירים ללא הפרעה גם במהלך המעבר, בנוסף יש לשאוף להשלמה מהירה לסטטוס סופי פה. חוסר הוודאות הרגולטורי, וכן עזי רגולציה שונים, הקפיא את הסקטור הזה וצמצם את מספר השחקנים הפעילים המנפיקים, המס' ירד ל-4, ואת מספר ההנפקות (מספר תעודות הסל החדשות כל שנה). תיקון 21 וקרנות סל מקפיאים את הענף כבר כמעט עשור בשל חוסר הוודאות הרגולטורית. יש לשאוף לכינוס מהיר למתווה סופי, וסחיר, אשר יאפשר הנפקה ומסחר במוצרים נוספים פה. במקביל יש לקדם אפשרות של חזרה של סטרקצ'רים ומוצרים מתחייבים אחרים, שיאפשרו אינובציה פיננסית ושיווקית. לא הרשות, ולא הבורסה, יכולים לצפות מראש כל מוצר שיצליח. בפרט שניהם לא צפו את שוק תעודות הסל בארץ. יש לאפשר לצדדים שלישיים לפתח פה מוצרים.

אם ל"הגשמה" מותר להציג בתשקיף תשואות סלקטיביות (על 65 פרויקטים מתוך 315 שהסתיימו בהצלחה, השאר? באמת סימן שאלה) מדוע לא קרנות נאמנות ומנהלי תיקים? האם לא הגיע הזמן לאפשר לשוק המפוקח להתחרות על מה שאמורים להתחרות בו? קרי על תשואה? כיום נאסר, הלכה למעשה, על גורמים בשוק המפוקח לפרסם ולהציג תשואה. זה אפשרי רק לאחר כסת"ח מקיף למנהלי תיקים, בפגישה אחד על אחד וגם זה עם המון מגבלות. וזה פשוט בלתי אפשרי.

מדוע מנהלי השקעות או קרנות לא יכולים לגבות דמי הצלחה, כפי שמותר ל"הגשמה"? מדוע יש מגבלות נוקשות על אופן הפרסום של חברות ציבוריות, קרנות, תעודות סל, ומנהלי תיקים בעוד של"הגשמה" מותר להציג צפי תשואה של 19% כביכול בסיכון נמוך? (על-פי המוצג), עוד מדובר במימון מזנין לפרויקט עם מינוף גבוה מאוד מתחת למזנין, ושלל הסדרי בעלי עניין (ייזום ל-MIS, קבלן קשור ליזם), ותמחור מורכב של מרכיב האופציה בעסקה? מדוע ניתן ל"הגשמה" להציג בחזית את הקדימות כביכול ליזם, שמספק 10% מההון בלבד, ושגם מהצד השני מקבל תשלומים גבוהים מאוד בתור קבלן הפרויקט... ואשר נהנה מאופציה מופלגת ביחס לרווחים עודפים של הפרויקט (משקיעי "הגשמה" מקבלים 35.16% מיתרת הרווחים, בעוד חלקם בהון 65.93%)?

אם מותר לשווק לציבור הרחב מוצר מורכב מאוד כמו המוצר של "הגשמה", מדוע אסור להנפיק מוצרים מובנים (סטרקצ'ר) בבורסה מ2010 (סליחה, מותר אולי ב"רצף מוסדי" הלא רלוונטי מבחינת קהל יעד)? התרת הרסן על השוק המפוקח, על הוילה בג'ונגל, תאפשר גידול גינות ליד הוילה שיימשכו את הקהל שכיום הולך שבי לאחר הצעות משולחות רסן בג'ונגל הלא-מפוקח.

*אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.

תגובות לכתבה(22):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 7.
  אז איך זה שהסדתי הרבה כסף באופציות ?
  א100 29/01/2017 19:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ממש מחקו לי את כל התיק
  סגור
 • לגידור או ספקולציה...
  אופציות מעוף משמשות 30/01/2017 15:10
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כשאתה מגדר איתן החשיפה שלך היא אפס ולמעשה סגורה- מטרת הגידור הוא ביטוח תיק קיים.כשאתה קונה ספקולציה, דע שהכסף יכול להיעלם כולו ומהר.תגיד תודה שלא כתבו אופציות בשמך אלא רק קנו פרמיות, אחרת היית יכול למצוא את עצמך במינוס בתוך בור גדול ששיך לספקולנטים
  סגור
 • מי מחק לך ? (ל"ת)
  סוחר קטן 30/01/2017 10:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • להפסיד כסף זה לא קשה. זה קל לקנות ביוקר ולמכור בזול...
  סוחר סחור 30/01/2017 10:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  גם במסחר באג"חים, מניות, או עיפרונות אפשר להפסיד כסף. וכמובן שענבל אור, קרן אור, קרן קלע, או קרן הגשמה הינם אפשרות להפסדים... להפסיד זה לא קשה. זה אפילו קל. ללא התייחסות לאופי הפעולה בתיק - אני לא ממש יכול להתייחס. אופציות מעו"ף הם כלי - וכלי חשוב - אך כמעט כל כלי יכול לשמש גם לרעה.
  סגור
 • 6.
  בתור כותרת בלוג "שחקן מעוף" אשמח לטור שמתייחס יותר
  רון77 29/01/2017 13:21
  הגב לתגובה זו
  1 0
  לאופציות המעוף (דוגמא למה למשל נכשלה השקת האופציות השבועיות שקל $) , ןפחות לרגולצייה...כי ראינו שכל הצגת הנושאים בשנים האחרונות של נושאי רגולצייה או עיוות מס רווחי הון ביחס לנדלן..לא מקדמים שום דבר בפועל , למעט התבטאויות סתמיות של יור ועדת כספים , אז לפחות שנתענג על פניני מעוף.
  סגור
 • טען עוד
 • בבא. שים לב לציטוטים ההדוקים השבוע בדולר שבועי/רחוק.
  סוחר סחור 29/01/2017 15:42
  הגב לתגובה זו
  0 2
  השבועית בדולר לא נכשלה - ביחס להשקות אחרות, יש שם מחזורים גבוהים יותר מכמעט כל השקה אחרת. שים לב לתופעה - מהשבוע - של ציטוטים הדוקים הרבה יותר בדולר שבועית, רחוקות, וגם בתא25 רחוקות.
  סגור
 • אוקי נעקוב (ל"ת)
  רון77 29/01/2017 16:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 5.
  יפה שאתה עונה..גם למעצבנים פה. (ל"ת)
  שי.ע 28/01/2017 19:51
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • מכל מלמדי השכלתי.... גם מטוקבק זועם ותוקפני. :-). תודה. (ל"ת)
  סוחר סחור 29/01/2017 10:58
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 4.
  מה זה המאמר הזה ? (ל"ת)
  א100 27/01/2017 21:41
  הגב לתגובה זו
  1 3
  סגור
 • 3.
  מטרת הרפורמה לא הובנה לך
  ידידי סוחר המעוף 27/01/2017 11:39
  הגב לתגובה זו
  1 0
  המטרה היא לבסס ולנעול את תשתית במדדים והשימוש בהם ומניעת כניסת עורכי מדדים זרים.הבורסה אמרה לעורכי מדדים זרים שהם יכולים לחשב כל מדד שנבורסה לא מחשבת ולא דומה למה שיש לבורסה.קרא את הסעיף האחרון במטרת הרפורמה ותבין
  סגור
 • זה היה ניתן לעשות גם ללא שינוי המדדים - וגם...
  סוחר סחור 27/01/2017 13:52
  הגב לתגובה זו
  0 1
  לא ממש ניתן למנוע ממאן דהוא לחשב מדד. מקסימום אפשר לתבוע אותו על שימוש במידע של שערי נעילה (או פתיחה). זו תביעה..... עם רגליים משפטיות די חלשות. כפי שראינו בTOM, וכפי שראינו בתביעות על פרסום תוצאות הליגה האנגלית. זה בפרט חלק מול עורך מדדים זר - שקשה לתבוע אותו בארץ.
  סגור
 • תביעה מול הבורסה זה התאבדות
  מה אתה אומר 29/01/2017 09:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שטויות במיץ, אתה פשוט לא מבין את ההתנהלות בבורסה
  סגור
 • תביעה בהקשר זה - זו תביעה של הבורסה נגד עורך המדד הזר
  סוחר סחור 29/01/2017 11:00
  הגב לתגובה זו
  0 1
  אם עורך מדד זר יערוך מדד על מניות ישראליות ללא אישור הבורסה (ותשלום תמלוגים) - הבורסה תוכל לתבוע אותו (לא ברור אם בארץ) - האם הבורסה תנצח בתביעתה? לא ברור. לגבי תביעות נגד הבורסה - זו אכן עניין בעל סבירות נמוכה מאוד (ואף אפסית) להצלחה, אם כי יש מקרים שזה לא אפסי.
  סגור
 • הבורסה מאשרת רישום למסחר של מוצרי מדדים - ת
  המשך.. 30/01/2017 15:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כל מוצר עוקב מדד מאושר בתשקיף והליך רישום בבורסה, בהליך זה היא מאשרת או לא מאשרת את המדד כנכס בסיס למוצרים פיננסים ואת זה היא תמנע!מעבר לזה , קרא את תקנון הבורסה, בפירוש לבורסה הוענקה זכות ראשוניות ובלעדיות על כל מדד ומה שבא לא- כולל הנפקת נגזרות שנמנעות ממנםיקי מוצרים כי הבורסה רוצה להנפיק..הרפורמה הזו באה לסגור את מגרש המדדים ראה הסעיף האחרון בהודעה לעיתונות של הבורסה- יצירה וביסוס תשתיות למדדי הבורסה ויצירת מדדים חדשים.
  סגור
 • 2.
  שאלה לסוחר מעו"ף
  גיא 26/01/2017 19:57
  הגב לתגובה זו
  18 1
  עברת בגרות בהבעה? נעזוב בצד את זה שהתוכן רדוד, כל המבנה של הטור הזה לא ברור. אף משפט לא מתחבר לזה שלפניו, אתה קופץ מעניין לעניין, מביא טענות לפני שהצגת את הנושא והדימויים בכלל לא מובנים. אני מקווה בשבילך שאתה סוחר יותר טוב מאיך שאתה כותב.
  סגור
 • הטור הפעם היה מקבץ נושאים קצרצרים, אתה צודק לגבי קישור.
  סוחר סחור 27/01/2017 10:18
  הגב לתגובה זו
  1 1
  אכן אין קו מקשר - וברמת פירמוט פה (בדיעבד היה צ"ל bulletים ו/או מפרידים אחרים) - זה נראה כבלוק טקסק אחד שקופץ ללא קו מקשר (למרות שיש קשר למי שחי את התפר של השוק והרגולציה - אל זה חוטא ל99% ממי שקורה פה). היו טורים מוצלחים יותר בהקשר זה.
  סגור
 • זה כתוב מעולה. הייתי נותן לו 100 בהבעה
  יוני 27/01/2017 07:23
  הגב לתגובה זו
  3 3
  זו הצורה שבה חושב אדם שמתעסק בנושאים כאלה- ולכן הוא כותב ככה וזה נכון שהוא היה מקבל 60 בבגרות בהבעה, אבל זה כי זו צורת חשיבה שלו רחוקה מהמקובלת ולכן גם הכתיבה לא מקובלת- זה אתה שצריך להתאמץ להבין אותו ולא ההיפך הוא לא צריך לדפוק לך חשבון... אין לי שום הכרות עם הכותב.
  סגור
 • 1.
  צריך לסגור לכם את קזינו המעו"ף
  משקיע וותיק 26/01/2017 16:36
  הגב לתגובה זו
  8 27
  ויפה שעה אחת קודם. כל המהמרים בסופו של דבר מפסידים את כספם.
  סגור
 • המעוף הוא שוק יעיל המאפשר גידור סיכון.
  סוחר סחור 26/01/2017 17:12
  הגב לתגובה זו
  25 5
  נגזרים הם כלי חשוב בכל שוק הון משמעותי. ניתן גם להמר - זה כלי אפשרי, אך ממש לא יחידי. אציין שמי שמהמר במעו"ף - עושה בחירה יותר טובה מאפיקי הימורים אחרים שכן העמלה וhouse-edge הינם מאוד נמוכים בשל המסחר המשוכלל המתקיים ממילא.
  סגור
 • אופציות מעו"ף הן משחק סכום אפס
  משקיע וותיק 26/01/2017 19:36
  הגב לתגובה זו
  8 0
  בסופו של דבר על כל צד מרוויח יש צד מפסיד , הבעיה היא שכל פעם הם מתחלפים בצדדים כך שבסופו של דבר כל המהמרים באופציות המעוף מפסידים את כספם. האופציות נועדו ככלי ראשוני לגידור , אבל מזמן הגידור איבד את מקומו לשם סחר בכלי הזה. הנגזרים הם צל של נכסי הבסיס ואמורים לנוע ע"פ תנועת נכס הבסיס , מה שקורה בפועל שהנגזרים מכתיבים לאן ינועו נכס הבסיס , זה נובע מהמניפולציה שסוחרי המעוף עושים במעוף. הכל פה קזינו , וככה גם ניראת הבורסה בישראל.
  סגור
 • זה נכון לגבי מסחר בכל נכס - הכל סכום אפס
  סוחר סחור 27/01/2017 10:22
  הגב לתגובה זו
  4 1
  גם מניות או מכוניות, בראייה של מחירים עתידיים, הם משחק סכום אפס. מי שמוכר מפסיד את התשואה עתידית הצפוייה..... המעו"ף היום משמש לשלושה דברים - מסחר בסל-מניות (ואם אתה רוצה לקנות את תא25/תא35 - זה המקום - זה הכי זול), גידור סיכונים (שמתבצע לא מעט, והיה ראוי שיתבצע יותר), וכן - גם ספקולציה והימור (ויש הבדל בין השניים). לגבי עיוותי נכס בסיס ואופציות - זה קיים - אבל לא בשל הנגזרים, אלא יותר מכיוון שיש פה שחקנים מוסדיים שיושבים על מלא מת (בין הקשר כי הרגולציה-כסת"ח סביב כל קניה/מכירה עברה כל גבול סביר) של נכס בסיס - אם אין מי שפועל פרטנית בנכס, יש בעיה - ורצוי לפתור אותה שם - ולא להוריד את הראש למה שכן עובד.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות