מה מספר לנו עקום המק"מ? ואיך ניתן להרוויח מכך

רביב רזניק, מנהל השקעות בכיר בטאלנט בית השקעות, מנתח את ההשפעה של הצעדים האחרונים של הממשלה ובנק ישראל על איגרות החוב
 | 
(1)
לפני כשבוע החליט בנק ישראל להשאיר את הריבית לחודש אוגוסט ברמתה הנוכחית - 2.25%. החלטתו של הבנק המרכזי שלא להוריד את הריבית על אף הירידה המפתיעה במדד חודש יוני (0.3%-) ועל אף הירידה בקצב האינפלציה (1% ב- 12 החודשים האחרונים) עומדת בניגוד לפועלו בשנים האחרונות.

מאז פרוץ המשבר בשנת 2008 בחר הנגיד פישר לנקוט במדיניות מוניטארית מרחיבה (הורדות ריבית) על מנת לתמוך בצמיחת המשק. בנק ישראל מחויב בראש ובראשונה לשמור על יציבות מחירים במשק כפי שהגדירה לו הממשלה (אינפלציה של 1%-3% לשנה). למרות זאת העדיף פישר לתמוך בצמיחת המשק גם על חשבון חריגה מיעד האינפלציה אותו קבעה הממשלה. פישר הסכים לסכן את יציבות המחירים ולתמוך בפעילות המשק כל עוד הממשלה מצידה שמרה על מסגרת תקציבית ועמדה ביעדי הגרעון. בהחלטתו האחרונה אותת פישר לממשלת ישראל כי אם זו האחרונה לא תנקוט צעדים על מנת לצמצם את הגרעון הצפוי, הוא לא יהסס לפעול בכלים העומדים לרשותו על מנת "לישר" את התנהלותה של הממשלה.

הממשלה מצידה הבינה את הרמז ויצאה בשורה של גזירות חדשות על מנת למלא את החסר בקופת המדינה אשר יסייעו בידה לעמוד ביעד הגרעון שקבעה.

ההשפעה על איגרות החוב

המשקיעים באיגרות החוב רואים בעין חיובית את החלטת הממשלה. השמירה על יעד הגרעון ועל משמעת תקציבית משפרת את אמונם של המשקיעים באיגרות החוב של המדינה והם נכונים להלוות לה את כספם בריבית נמוכה יותר (תשואת אג"ח ממשלתי שקלי לעשר שנים ירדה מתחת ל- 4%).

המק"מ לשנה נסחר בתשואה של 1.8% (נמוך בכמעט חצי אחוז מריבית בנק ישראל) ומשקף ציפיות להפחתת ריבית בגובה 0.75% לפחות בשנה הקרובה! האם המשקיעים צודקים?
1. על פי תחזית האוצר, הקיצוצים במשרדי הממשלה והעלאת המיסים אינם מספיקים וידרשו צעדים נוספים על מנת לעמוד ביעד הגרעון לשנת 2013.
2. העלאת המע"מ צפויה לגרום להתייקרות מחירים (חד פעמית) במשק.
3. בחודשים האחרונים עלו בחדות מחירי הסחורות החקלאיות כמו גם מחירי האנרגיה והם צפויים להביא לגל התייקרויות בשלל מוצרים ושירותים במשק.
4. העלייה בפרמיית הסיכון של מדינת ישראל (האטה בצמיחה, הרעה ביטחונית) מעלה את חשש המשקיעים הזרים מהשקעה במדינה.
5. פיחות חד בשער החליפין של השקל בשנה האחרונה.

גורמים אלו צפויים למתן את יכולתו של הנגיד פישר להמשיך לנקוט במדיניות מוניטארית מרחיבה כפי שהנהיג בשנים האחרונות. לפיכך לדעתי ציפיות השוק להורדת הריבית הינן מוגזמות ולכן במידה והריבית לא תרד כפי שהשוק מצפה, "המרוויחים" הגדולים מכך יהיו הגילונים אשר צפויים לזכות בביקושים מחודשים מצד המשקיעים.

רביב רזניק, מנהל השקעות בכיר בטאלנט בית השקעות

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  הגילונים יהיו טובים גם אם הריבית תרד!
  מחבק 817 02/08/2012 00:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כי ההורדות מגולמות במק"מ. לכן הורדות הריבית בפועל יגדילו את הכדאיות האחזקה לנוסטרואים
  סגור