הורדת הריבית קרובה מתמיד

למרות הגישה "היונית" שהציג הפד' ברביעי האחרון, מצוקת הנזילות במערכת הבנקאית מחריפה והריביות בין הבנקים ממשיכות לעלות. סקטור הבנקאות ממשיך לסבול עם צניחה של יותר מ-11% ב-4 הימים האחרונים
|
(13)
ירידות, צילום: iStock
התהליכים הכלכליים מתרחשים במהירות. יומיים לאחר שהבנק המרכזי בארה"ב הציג התקפלות חסרת תקדים במדיניות המוניטרית לחודשים הקרובים (לכתבה המלאה), השווקים החלו לסעור: מדדי המניות האמריקניים נפלו בשיעור חד של עד 2.5%, תשואות האג"חים הממשלתיות נפלו לשפל, והריצה לדולר התחדשה עם קריסה של רוב המטבעות בשווקים המתעוררים. התחזית להמשך? הורדת הריבית בארה"ב נראית קרובה מתמיד.
הסיבה לתנודתיות הגבוהה ביומיים האחרונים היא לא רק שהפד' לא הצליח להרגיע את שוק הכסף, הוא למעשה החריף את מצוקת הנזילות במערכת הבנקאית, ומיד נסביר.
בעקבות המשבר הפיננסי של 2008 החל הפד' לקבוע את שערי הריבית בארה"ב באופן שונה. הגבול העליון של קרנות הפד' היה עד לחודשים האחרונים ריבית ה-IOER, כלומר הריבית שהפד' משלם לבנקים על הרזבות שהם מחזיקים בחשבונו. הפד' שומר על הגבול התחתון של קרנות הפד' ע"י ביצוע  Reverse Repo Agreement (או בקיצור RRP). בפשטות, זוהי הריבית המשולמת לגופים (שאינם הבנקים הגדולים). בטווח הריביות הנ"ל נמצאת הריבית האפקטיבית בשוק (EFF), שהיא למעשה מייצגת את הריבית בפועל בין הגופים הפיננסים. ב-2 העלאות הריבית האחרונות שביצע הפד', הבנק הרים את ריבית ה-RRP ב-0.25 נק' בסיס, ואת הריבית ה-IOER ב-0.2 נק' בסיס בלבד (בניגוד לכל העלאות הריבית הקודמות). הפד' טען בזמנו כי מדובר "בהתאמות חד פעמיות", אך רוב השחקנים בשווקים לא קיבלו את טענה זו, כאשר היה ברור שהכלכלה האמריקנית כבר החלה להאט.
הפער בין ריבית ה-IOER וריבית ה-EFF החל להיסגר בחודשים האחרונים של 2018, דבר שסגר לחלוטין את האפשרות של הבנקים האמריקניים הגדולים (עם הגישה ל-IOER) ליצור רווחים חסרי סיכון. בכל החודש האחרון הריביות היו זהות ברמה של 2.4%.
ברקע להחלטת הריבית של הפד' השבוע, ריבית ה-EFF עלתה לראשונה מאז 2008 מעל לריבית ה-IOER, ונסגרה ביומיים האחרונים ברמה של 2.41%. המשמעות של עלייה זו היא שמצוקת הנזילות במערכת הבנקאית ממשיכה לעלות. נציין כי העלייה האחרונה מגיעה ברקע לסוף רבעון כאשר החברות מסדרות את המאזנים, דבר שמוסיף ללחץ על הריביות.
ריבית ה-IOER מול ריבית EFF בשנים האחרונות
גם הפד' אחראי במידה רבה להחרפת מצוקת הנזילות במערכת ביומיים האחרונים: אם הפד' (שידוע כאופטימיסט תמידי) כבר לא כל כך אופטימי בנוגע לכלכלה האמריקנית כפי שהציג במהלך השנתיים האחרונות, הגופים הפיננסים בעולם הופכים לעוד יותר פאסימיים (למעשה הפד' אישר את הצפי למיתון בשנתיים הקרובות). לקראת מיתון/האטה כלכלית, הדרישה לביטחונות מזנקת אצל הגופים הפיננסיים ומצוקת הנזילות בשוק עולה.
את התוצאות למצוקה בשוקי הכסף קיבלנו ביומיים האחרונים בשווקים. כפי שהדגשנו בימים האחרונים ב-Bizportal, עיקר הבעיה נמצאת כעת בסקטור הבנקאות, ובפרט בבנקים הקטנים שצריכים להשיג כעת הון בתשואה גבוהה יותר. בנוסף, הצפי להאטה כלכלית שתגרום להפסדי אשראי גדולים והשתטחות עקומת האג"ח מעיבים עוד יותר על הסקטור.
תעודת הסל KRE, העוקבת אחר הבנקים האזוריים בארה"ב, השלימה צניחה של 11.7% ב-4 ימי המסחר האחרונים. הלחץ הורגש גם בבנקים הגדולים, כאשר מניית בנק אוף אמריקה (סימול:BAC) נפלה אמש ב-4.1% והשלימה צניחה של 10% בימים האחרונים. התהליך גורם לצרות עוד יותר גדולות בסקטור הבנקאות האירופאי, שמתקשה במיוחד בשנים האחרונות (דויטשה בנק על המוקד).
 
תעודת הסל KRE העוקבת אחר הבנקים הקטנים בארה"ב:  מכירות במחזורים עצומים 
 
העלייה בריבית האפקטיבית בשוק משפיעה גם על שוקי המט"ח, כאשר הדולר אינדקס (סימול:DXY) חזר להתחזק ביומיים האחרונים, למרות הגישה היונית של הפד'. הלחץ של הדולר בשווקים המתעוררים חזר אתמול בגדול עם קריסה של המטבעות של טורקיה/ברזיל/ארגנטינה.
איך פתורים את הבעיה?
ללא פעולה של הפד', מצוקת הנזילות צפויה להחמיר, דבר שיפגע עוד יותר בכלכלה האמריקנית. לפד' יש מספר אפשרויות לבצע כעת: האפשרות הראשונה היא התערבות בפועל במסחר ע"י ביצוע REPO. כפי שציינו מוקדם יותר השבוע (לכתבה המלאה), חלק מבכירים בפד' כבר הביעו נכונות לבצע את המהלך. בפגישה האחרונה הבנק לא התייחס לסוגיה.
פעילות נוספת שהפד' יכול להציע כעת הוא הורדת ריבית ה-IOER. המשמעות לתהליך זה היא כי סייקל העלאות הריבית הסתיים, וכעת עוברים לתהליך הפוך. היסטורית, הפד' מתחיל להוריד ריבית כאשר המשק האמריקני כבר נכנס למיתון. נוסיף כי בעבר הפד' נדרש להוריד את הריבית ב-5%, וכעת הריבית עומדת על 2.5%-2.25%, כלומר כלי זה מוגבל ביחס למשברים הקודמים.
הריבית בעשורים האחרונים והתחלת תהליך הורדת הריבית בשוק
ברקע לנתוני הייצור הקטסטרופליים שהתפרסמו אמש בגרמניה (לכתבה המלאה), שמאותתים על עצירה של הפעילות היצרנית בכלכלה הגדולה באירופה, נראה כעת כי המשקיעים מעריכים שהפד' יבצע הורדה של הריביות מוקדם מהצפוי. תשואות האג"חים הממשלתיות הגיבו אתמול בירידות חדות: התשואה ל-2 עומדת כעת על 2.31%, כאשר נזכיר שבספטמבר האחרון עמדה התשואה על 2.9%. התשואה ל-10 שנים ירדה לרמה של 2.43% (נמוך מהריבית הנוכחית בארה"ב). עקום התשואה האמריקני הפוך בטווח של 1-10 שנים.
השינוי בעקומת האג"ח בין חמישי בבוקר לסגירה בשישי: המשקיעים בורחים לנכסים הבטוחים

 
ולסיכום: סייקל האשראי שהתחיל ב-2008 ממשיך להראות סימנים של סיום בשנה הקרובה. 2019-2020 צפויות להיות שנים מאתגרות במיוחד למקבלי ההחלטות.
תגובות לכתבה(13):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 12.
  תרגום של תרגום !! המציאות יותר חזקה !!! (ל"ת)
  MENDELI51@WALLA.COM 25/03/2019 13:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 11.
  המחזוריות לא משתנה גלי עליות וגלי ירידות תמיד יהיו..
  קש 24/03/2019 08:24
  הגב לתגובה זו
  1 1
  לאחר עשור של צמיחה וריבית אפסית כדי לעודד את הציבור לצרוך ולגרום לכלכלה לא להיכנס למיתון הגיע זמן התשלום .הדרך היא עליית ריבית צמצום החוב הציבורי ומיתון.
  סגור
 • 10.
  בשביל מה להוריד
  הכתב הזה 24/03/2019 07:53
  הגב לתגובה זו
  2 0
  הנכסים הפיננססים בבועה גם נדלן למה רוצה סופר בועה?להגיע לתהום הקריסה בעתיד
  סגור
 • 9.
  נסחף וכותב
  הכתב הזה 24/03/2019 07:50
  הגב לתגובה זו
  3 0
  כתבות מטעות האבטלה אפסית צמיחה לאחר האטה כ2.1% אז למה להוריד במקרה הטוב יעלו עוד העלאה אחת במקום מספר העלאות
  סגור
 • 8.
  הפד למד את הלקח מכלכלת יפן ואין סיכוי שיוריד שוב ריבית (ל"ת)
  שאול 24/03/2019 05:36
  הגב לתגובה זו
  6 0
  סגור
 • 7.
  וזו גם הסיבה שהיו עליות חדות ביום חמישי...
  בדיחה 24/03/2019 05:00
  הגב לתגובה זו
  1 0
  שכחת? הרי הפד פרסם את החלטתו ביום רביעי... אבל למה לתת לעובדות לבלבל...
  סגור
 • 6.
  לא יורידו את הריבית כל כך מהר
  שלמה 23/03/2019 19:40
  הגב לתגובה זו
  7 0
  ההורדה הקודמת לאפס כמעט היא הגורם למה שקורה היום .לא יחזרו שוב על הטעות שהועילה רק לטווח קצר
  סגור
 • אבל טראמפ יושב לו על הוריד ולא יסכים ל 2008 במשמרת שלו (ל"ת)
  אס&פי 23/03/2019 22:43
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 5.
  הסבר מצויין!
  עמי 23/03/2019 12:20
  הגב לתגובה זו
  2 1
  ה"צורך בנזילות" מתגמד לעומת הצורך ב"נכסים בטוחים". כרגע כולם רצים לדולר מכיוון שהסטורית זה מה שעושים המוסדיים במיתון, אבל בעולם עמוס החובות - הדפסת כסף תגרום לפיחות ולעליה באינפלציה שהפעם תתבטא בעליה במוצרי הצריכה. ארה"ב מייצרת חובות של טריליון בשנה, וחזרה למדיניות מרחיבה (הורדת ריבית וחזרה לQE) לא תעזור לצמיחה אלא לקריסה בערך הדולר ועליה במחירי הסחורות
  סגור
 • 4.
  הסבר מלא ומעניין
  גיא 23/03/2019 11:12
  הגב לתגובה זו
  5 2
  סוף סוף ניתן להבין עד הסוף את הראציונאל של הטיעונים. תודה עמית!
  סגור
 • 3.
  אז מה עם הנרות של גרביץ'
  דוד אברהם כהן 23/03/2019 10:10
  הגב לתגובה זו
  4 1
  הנרות שלו הראו ששלוש שמונים זה קלי קלות והדולר ימריא ואני האמנתי לו וממשיך להפסיד
  סגור
 • 2.
  הריבית תמשיך לעלות עד לרמה של 5-6% כי לשם מכוונים ..
  שורו 23/03/2019 07:53
  הגב לתגובה זו
  1 2
  כדי להיפטר מאג"ח שהבנק המרכזי רכש ויצר חוב עצום גופים וציבור צריכים לרכוש אותם בחזרה והדרך העלאת ריבים ומיתון.
  סגור
 • 1.
  הורדת ריבית
  ROSEN 23/03/2019 07:41
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ניתוח נכון של נעם טל . האפשרות להורדת ריבית בעתיד , התשואה הנמוכה מאד של האג"ח הממשלתיות , האפשרות לביצוע REPO - כל אלו יכולים לתמוך בשוק המניות .
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות