מודי'ס: הבנקים בספרד פגיעים יותר; הממשלה תצטרך להזרים הון

דרישת הממשלה מהבנקים להגדיל את ההפרשות לחומ"ס יחייב הזרמת הון בסך 50 מיליארד אירו נוספים, יכביד את נטל החובות ויערער את דירוג האשראי של ספרד. התשואות על האג"ח מזנקות ל-6.25%
|
מריאנו רחוי (צילום: Getty images Israel)
סוכנות הדירוג מודי'ס מעריכה היום (ב') כי הבנקים הספרדיים פגיעים יותר לאחר החוקים החדשים שפירסמה הממשלה ביום ו' האחרון. המאמץ של ממשלת ספרד לשקם את האמון במערכת הפיננסית במדינה הוביל לסדרה של צעדים רגולטוריים, ביניהם גם דרישה מהבנקים לבצע הפרשות נוספות לחובות מסופקים, מה שלדעת סוכנות הדירוג יכביד את נטל החובות של המדינה ויערער את דירוג האשראי שלה.

"הממשלה הכירה בכך שהזרמה של כספים ציבוריים תידרש על מנת לתת פיתרון אמין לסערה במגזר הבנקאי. אנו צופים שזה יגדיל עוד את נטל החובות של ספרד הגדול כבר ממילא, בזמן שהתחזית על החוב הריבוני כבר שלילית" נכתב בדו"ח השבועי של סוכנות הדירוג.

"עד כה הממשלה ציפתה מענף הבנקאות לעמוד בעצמו בעלויות הניקוי הנדרש במאזנים. הציפיה היתה שכתבי ההתחייבות שמשמשים כביטוח יספקו את ההגנה על הנכסים הרעילים של הבנקים החלשים. אך תפיסה זו משתנה על רקע ההערכות שהממשלה תצטרך להזרים הון לבנקים שלא יצליחו לעמוד בעצמם בדרישות ההון. זאת על רקע הדרישה של הממשלה מסוף השבוע האחרון מהמערכת הבנקאית - להגדיל את ההפרשות לחובות מסופקים כנגד נכסים רעילים שמוחזקים במאזניהם, בעיקר מתחום הנדל"ן.

סוכנות הדירוג ציינה כי הדרישות להגדלת ההפרשות לחומ"ס בהיקף כולל של כ-30 מיליארד אירו מהמערכת הבנקאית בספרד, שהם כ-0.3% מסך התמ"ג של ספרד, הוא סכום שניתן לניהול מבחינתה של ספרד. מודי'ס ציינה בדוח כי העריכה כבר מזה זמן כי הזרמה נוספת של כספי ציבור יהיו נחוצות. בנקרה הבסיסי מעריכים בסוכנות הדירוג כי יידרשו לספרד עוד 50 מיליארד אירו מעבר ל-15 מיליארד האירו שכבר הובטחו.

להערכת מוד'יס, "שיעור החוב של ספרד ביחס לתוצר יעלה על 90% ב-2014, כמעט פי שלוש מיחס החוב תוצר שהיה לה בשנת 2007 והסתכם ב-36%".

מדד המניות המוביל בספרד, מדד ה-IBEX צונח כעת בכ-3%. התשואות על האג"ח של ממשלת ספרד ל-10 שנים מזנקות בכ-4.5% 6.25%, רמתן הגבוהה ביותר מאז סוף חודש נובמבר. נציין כי גם באיטליה עולות התשואות על האג"ח הממשלתי ל-10 שנים בשיעור דומה לרמה של 5.77%.


תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות