משרד האוצר משפר את פוליסת ביטוח הדירה - כך נקבל יותר מחברות הביטוח

דורית סלינגר: "התקנות החדשות משקפות את מדיניות האגף להגביר את איכות ושקיפות תכניות הביטוח הנמכרות לציבור המבוטחים"
 |  (2)
דורית סלינגר, צילום: לע"מ
חברות הביטוח עובדות תחת רגולציה קשה ובכל זאת מרוויחות יפה. כשמגיע היום שצריך לשלם למבוטחים כסף, האזרח הקטן נתקל בהררי בירוקרטיה ומתקשה לקבל את מה שמגיע לו בדין. לכן משרד האוצר לעיתים רפורמות בכדי להגדיל את המקרים שבהם מבוטחים יקבלו כסף מחברת הביטוח.

היום פרסם אגף שוק ההון, וחיסכון במשרד האוצר, שבראשו עומדת דורית סלינגר, רשימה של תקנות המעדכנות את הפוליסה לביטוח דירה ותכולתה. שוק ביטוחי הדירה בישראל כ-2 מיליארד שקל, מעל 60% מציבור בעלי הבתים רוכש ביטוח דירה, חלק משמעותי בגלל שנטילת משכנתא מחייבת רכישת ביטוח דירה.

התקנות החדשות, שגובשו באגף שוק ההון, משפרות את תנאי הפוליסה לטובת ציבור המבוטחים, לדוגמה:

1. קביעת מנגנון אשר מוודא כי מבוטח יקבל את מלוא כספו על התקופה שנותרה במקרה של ביטול פוליסה, ללא קנסות; עד היום חברות הביטוח הטילו קנסות על מי שהפסיק ביטוח באמצע.

2. צמצום השימוש במנגנון "ביטוח חסר", כך שחברת ביטוח לא תוכל להפחית את תגמולי הביטוח במקרה של נזק חלקי למבנה הדירה; עד היום - מי שלא מבטח את הדירה בשווי המלא שלה חברת הביטוח הייתה "מענישה" את המבוטח.

3. קביעת תנאים אחידים להרחבת הביטוח בבית משותף במקרה של רעידת אדמה. מבוטח שרכש את ההרחבה, יוכל לקבל סכום נוסף, עד גובה ביטוח המבנה, במקרה בו יגרם נזק משמעותי לדירתו כתוצאה מרעידת אדמה. בשונה מהביטוח הקיים, הזכויות בקרקע יישארו בידי המבוטח ולא יועברו לחברת הביטוח;

4. קביעת תנאים אחידים להרחבת ביטוח אחריות כלפי צד שלישי. מבוטח שרכש את ההרחבה, יוכל לקבל הגנה מפני תביעה נזיקית בסכום גבוה. עד היום לחברות הביטוח היו הגבלות ביחס להרחבה זו, ולכן תביעות ביטוח רבות נדחו;

5. הארכת תקופת הזכאות לתשלום שכר דירה - כאשר נגרם נזק משמעותי לרכוש המבוטח, יקבל המבוטח שנאלץ לגור בשכירות תשלום בעד שכר דירה חלופית במשך שנה, במקום חצי שנה כפי שקבוע כיום;

6. ביטול ההצמדה למדד - נקבע כי תגמולי הביטוח יוצמדו למדד תשומות הבניה למגורים. מדד זה משקף בצורה טובה יותר את השינויים בעלות הבניה;

7. הרחבת סיכוני מים - הכיסוי יכלול לראשונה גם נזקים שמקורם בצד שלישי. הרחבה זו תאפשר למבוטח לדרוש תשלום מחברת הביטוח שלו במקרים בהם לצד השלישי אין ביטוח או שהוא מסרב להכיר בחבות;

8. שימוש בשוברי תכשיטים על ידי חברת הביטוח - חברת ביטוח לא תוכל לחייב מבוטח לקבל תכשיט באמצעות שובר במקום פיצוי במזומן, אלא רק בהסכמת המבוטח.

השינויים בפוליסה ייכנסו לתוקף חצי שנה ממועד פרסום התקנות ברשומות. השינויים יחולו על פוליסות חדשות, ופוליסות שבהן מועד תחילת הביטוח החל לפני הפרסום וחידושן יהיה לאחר הפרסום ברשומות.

הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, דורית סלינגר:"התקנות החדשות, שפורסמו לאחר עבודה מקיפה שנערכה באגף, נושאות עמן בשורה משמעותית לציבור המבוטחים. התקנות משפרות ומרחיבות את תנאי הכיסוי הביטוחי ומספקות מענה למבוטח שדירתו ניזוקה. התקנות החדשות משקפות את מדיניות האגף להגביר את איכות ושקיפות תכניות הביטוח הנמכרות לציבור המבוטחים".
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  ביטוח דירה
  יונה 31/01/2015 20:36
  הגב לתגובה זו
  1 0
  האם ניתן להעלות על הדעת שבעלי ביטוח מחויבים בתשלומי יתר בשל ניפוח שווי התכולה? לא הגיע הזמן שהנושא ייבדק? חברות הביטוח טורחות לאיים עלינו בתת ביטוח אבל שוכחות להזהיר אותנו מפני יתר ביטוח, שלעולם לא ישולם. בפני מי מעלים סוגיה זו?
  סגור
 • 1.
  כל הכבוד הגיע הזמן להתחשב בלקוח המבוטח (ל"ת)
  בני 28/01/2015 16:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור