זקן מפסיק את חגיגות השכר בבנקים: הבונוס לא יעלה על 100% מהתגמול הקבוע

במקרים חריגים יאושר בונוס בגובה של 200% מהתגמול הקבוע. בנק ישראל מצטרף לאוצר, שאמר כי יתנגד לבונוסים מופרזים בבנק לאומי
 |  (6)
דודו זקן, צילום: יח"צ
המפקח על הבנקים החליט לעצור את חגיגת השכר בצמרת הבנקאות בישראל: דודו זקן מאמץ, כצפוי, את עיקרי הדירקטיבה האירופית בנושא תגמול בבנקים במסגרת יישום המלצות באזל III באירופה, שיישומה יחל בתחילת 2014.

המפקח על הבנקים בבנק ישראל יוצא במהלך ימים אחדים לפני שיסתיים המועד בו חייבות האסיפות הכלליות של החברות הציבוריות בישראל, ובכללן גם הבנקים, לאשר את מדיניות התגמול של בכירים לשנה הבאה כפי שנקבע בתיקון 20 לחוק החברות.

המפקח על הבנקים בבנק ישראל פירסם את טיוטת הוראה בנושא מדיניות התגמול בתאגיד בנקאי ימים אחדים לאחר ששר האוצר, לפיד, הודיע כי יתנגד לאישור חלוקה של בונוסים חריגים לבכירי בנק לאומי בו מחזיקה המדינה בכ-6%. וכתב בפייסבוק שלו "בימים שבהם רוב הישראלים לא גומרים את החודש, בכירי המערכת הבנקאית (ולא רק בבנק לאומי) אינם יכולים להתנהל כאילו החגיגה נמשכת".

במסגרת העדכון הנוכחי נקבע, בין היתר:

ככלל, התגמול המשתנה לא יעלה על 100% מהתגמול הקבוע. כלומר הבונוסים וההטבות הלא קבועות שינתנו לבכירי מערכת הבנקאות לא יעלו השכר הבסיסי וההטבות הקבועות. במקרים חריגים וכפוף לדרישות המפורטות בטיוטת ההוראה, יחס זה יוכל להגיע עד ל-200%. "קביעה זו נועדה להבטיח שמירה על איזון בין התגמול המשתנה לבין התגמול הקבוע, באופן שלא יעודד לקיחת סיכוני יתר".

בנוסף, הובהר כי תגמול המותנה אך ורק בהשלמת תקופת עבודה שהוגדרה מראש (כגון מענק שימור) נחשב לתגמול משתנה שאינו מותנה ביצועים, והוא אינו עקבי עם ניהול סיכונים נאות או עם העיקרון של תגמול המשולם עבור ביצועים. לפיכך, לא יותר שימוש בו , אלא אם יחולו עליו כל הכללים החלים על תגמול משתנה, כגון פריסת התשלום והתאמתו לביצועים בפועל.

וכן, ועדת הדירקטוריון של התאגיד הבנקאי אשר דנה בתגמול עובדים שאינם נושאי משרה ואינם עובדים מרכזיים (עובדים בכירים בתאגיד בנקאי שאינם נושאי משרה) - תוכל לכלול דירקטורים נוספים מעבר לאלו הקבועים בחוק החברות (תיקון מס' 20). כמו כן, צומצמה הגדרת עובדים מרכזיים, כך שתהיה עקבית עם היקף קבוצה זו לפי סטנדרטים בינלאומיים.

המפקח על הבנקים, דוד זקן: "שינויים אלו נועדו להתאים את שיטת התגמול במערכת הבנקאית הישראלית לסטנדרטים הבינלאומיים המתקדמים ביותר. סטנדרטים אלו נועדו לעודד מתן תגמול הוגן אשר מתמרץ מצוינות מחד תוך מניעת מצב בו התמריצים הניתנים יעודדו לקיחת סיכוני יתר וחריגה מתאבון הסיכון של הבנק, מנגד."

הטיוטה תועלה לדיון בישיבה קרובה של הוועדה המייעצת בעניינים הנוגעים לעסקי בנקאות.

העדכן בא על רקע הנוהג שהשתרש בקרב צמרת הניהול הבכירה של הבנקאים בישראל לפיה שכר הבסיס הוא מוגבל יחסית, אך הבונוסים השנתיים עולים עליו פי 3 ו-4. עתה ניתן לצפות כי בעקבות ההוראה החדשה ינסו ראשי הבנקים להעלות את המרכיב הבסיסי בשכרם, וכי הבונוס יפחת בהתאם להוראות המעודכנות.

רקפת רוסק עמינח, מנכ"ל בנק לאומי קיבלה ב-2012 שכר בעלות כוללת של 430 אלף שקל בחודש. ראובן שפיגל, מנכ"ל בנק דיסקונט סגר שנה עם עלות שכר של 328 אלף שקל, לסמדר ברבר צדיק, מנכ"לית הבינלאומי אושר שכר בעלות כוללת של 328 אלף שקל לחודש ועלות שכרו של שיאן השכר, אלי יונס, מנכ"ל מזרחי טפחות עמד על 682 אלף שקל בחודש.
תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  איזו טיפשות !
  jach 27/08/2013 16:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מצד אחד לרגולטור עדיף בונוסים ומשכורת עתק, מצד שני זה פוגע בבעלי מניות. הפיתרון הנכון היה לאסור התאגדות בחברת ארנק לנושאי תפקידים מרכזים/ חברי דירקטוריון. לחברה לא יהיה איכפת כמה בכיריה משלמים מס והמדינה תרוויח מיסי עתק ! כך כולם מרוויחים !!!!!
  סגור
 • 5.
  ןאיפה היית כל השנים?
  זקן 27/08/2013 16:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בכל אופן כדאי שתעופו כולכם ביחד עם ביבי ולפיד כל כך נמאסתם לא מאמינים לכם בכלום. יש לכם יותר מידי כסף לבזבז לנו על מה? אין כבישים ואין כלום במקום זה אתם מתעשרים ממצלמת מהירות ומתכננים קופסא שחורה לכל מכונית לעקוב אחרי המכוניות ממשלה של כלבים
  סגור
 • 4.
  אפשר לחשוב שהם גאונים פיננסים חחח
  אני 27/08/2013 16:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כולה נימצאים במיסלקות הכספים של הציבור הם לא גאונים שעשו יש מכלום
  סגור
 • 3.
  ניגמרה מסיבת המשכורות ,בעבר שילמו לכם ,בעתיד אתם
  בא 27/08/2013 15:01
  הגב לתגובה זו
  1 0
  תשלמו,למה לאסוף ערמות כסף כשבגיהינום הטיפול בחינם .
  סגור
 • 2.
  פתאם הם נזכרו? מה עשה פישר? לפיד פתאם התעורר
  ישראבלוף 27/08/2013 14:49
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מה הם יעשו עם כל הכסף שהם שודדים מהציבור? יבזבזו על מלחמה? שטחים? לפיד שכח כמה כסף הוא קיבל מבנק הפועלים? צבוע.
  סגור
 • 1.
  יופי זקן ,אולי לא ישלחו אותך לגיהינום למרות הכול ,
  בא 27/08/2013 14:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אתה יודע מה זה הכול ,תוכל לרמות את כולם אבל לא את עצמך .
  סגור