לאומי: "המצוקה התזרימית של חלק מהחב' הציבוריות והתחממות נוספת בדרום עלולים להעיב"

אמנם מחזורי המסחר בתל אביב המשיכו להיות נמוכים השבוע, אך הוא היה דווקא חיובי עבור המשיקיעים. כלכלני מח' המחקר של בנק לאומי מביטים קדימה אל שוק המט"ח, האג"ח והמניות
 |  (1)
מסכמים ומביטים קדימה
כלכלני מחלקת המחקר של בנק לאומי פרסמו, כבכל שבוע, את סקירתם השבועית לשוק ההון הישראלי. להלן תמצית ההמלצות והאירועים המרכזיים שהופיעו בסקירה השבוע.

סיכום שבועי בתל אביב

שבוע זה היה דווקא שבוע חיובי עבור המשקיעים, אשר נהנו מהאווירה החיובית בשווקים. מדד המעו"ף טיפס ב-2.3% בשבוע החולף, מדד ת"א 75 השיל כ-2% ומניות הבנקים ירדו ב-1.3% בממוצע. מניות התקשורת המשיכו להיחבט גם בשבוע האחרון וצנחו ב-4.4% כאשר גם מדד מניות הביטוח לא ראה נחת וקרס ב-7%.

בלאומי ציינו כי "המחזורים שליוו את המסחר נותרו נמוכים. אלו, עמדו השבוע בממוצע יומי על כ-800 מיליון ₪, לעומת רמה של כ-1 מיליארד ₪ בשבוע שעבר ומאז תחילת השנה. בסטיות התקן הגלומות באופציות המעו"ף נרשמה ירידה. אלו, עומדות כיום ברמה של כ-20%, לעומת כ-25% לפני שבוע ובהשוואה לרמה של כ-15%-16% לפני שהחל המימוש האחרון בשווקים".

"מניות שיווק המזון, נסחרו על רקע השמועות שרמי לוי מנהלת מו"מ עם קבוצת אלון לרכישת סניפים מרשת מגה. על פי פרסומים בתקשורת, התמורה לרכישה תבוא לידי ביטוי באמצעות העברת תגמולים לקבוצת אלון, שייגזרו משיעור הרווח או משיעור המכירות.. בתגובה לידיעות טיפסה מנית רמי לוי בכ- 3.8% ואילו המתחרה שופרסל צנחה בכ- 7.2%."

"במקביל, נסחרו מניות שותפויות תמר על רקע החלטותיהן הסופיות של רשות החשמל והממונה על ההגבלים העסקיים לגבי ההסכם בין שותפויות תמר לחח"י. על פי החלטתם, מחיר חוזה החשמל יישאר ללא שינוי. להערכתנו, היוותרות המחיר לעת עתה על כנו ממחיש את אטרקטיביות הפרויקטים הצפויים לגזור לשותפים בהם תשואה גבוהה יחסית. זאת, בשל דחיפות הצורך בגז למשק המקומי ובשל היעדר תחרות בטווח הנראה לעין".

מבט לעתיד

"בשבוע הבא צפוי בנק ישראל להכריז על גובה הריבית לחודש יולי. החלטת הריבית תתבצע על רקע פרסום מדד חודש מאי והמשך אי הוודאות הגבוהה בכלכלה הגלובלית ובגוש האירו בפרט. כתוצאה מהירידה בציפיות האינפלציוניות לשנה הקרובה עומדת כיום הריבית הריאלית השנתית ברמה של כ- 0.7%. רמה זו, בהתחשב בתנאי הרקע המקומיים והגלובליים, מחזקת את ההערכות כי כיוון הריבית הוא כלפי מטה, כשקיימת הסתברות גבוהה להורדת ריבית כבר בשבוע הבא. בנוסף, מניתוח עקום המק"מ עולה כי ציפיות השוק הן לירידת ריבית בחודשים הקרובים".

מניות: "בטווח הקרוב צפוי המסחר להתנהל בעיקר בהשפעת ההתפתחויות באירופה. מבחינה מקומית, המהלכים הרגולטוריים והשלכותיהם על חברות רבות הנסחרות בשוק המקומי ימשיכו לעמוד במוקד תשומת הלב של המשקיעים. עוד תבוא לידי ביטוי המצוקה התזרימית אליה נקלעו חברות רבות וסביר כי נראה המשך מגמה של מכירת פעילויות. כמו כן, התחממות נוספת בגזרה הדרומית עשויה גם היא להעיב על המסחר בשוק המקומי. במבט ענפי, להערכתנו מומלץ להחזיק בענפי הטכנולוגיה והאנרגיה מעל למשקל השוק".

שוק אגרות החוב: "ההתמתנות בציפיות האינפלציה בשילוב רמת אי הוודאות הגבוהה בשווקים מחזקים את ההערכות כי הריבית עשוייה לרדת. עם זאת, המשך עלייה בהיקף גיוסי הממשלה, כתוצאה מהעמקה צפוייה בגירעון הממשלתי, צפוי להשפיע לשלילה על האגרות הממשלתיות לכל אורך העקום ובפרט במח"מ הארוך. השפעה זו תתעצם במידה ותחול הקלה במפלס חששות המשקיעים. בשל האמור, אנו מעדיפים להמשיך ולהחזיק במח"מ בינוני בחלקו הממשלתי של התיק. תחזית האינפלציה של החזאים דומה לזו הנגזרת מעסקאות ה- OTC, ועל כן אנו ממליצים להחזיק בתמהיל מאוזן בין האפיק הצמוד לזה השקלי".

שוק מטבע החוץ: "עדכון תחזית ה- FED לצמיחה בארה"ב כלפי מטה מצביע על ההשפעה הגלובאלית המתפשטת של המצב באירופה, אשר צפוי להכתיב את כיוון המסחר במט"ח בזמן הקרוב. להערכתנו, לא מן הנמנע כי הדולר, בשל היותו מטבע מקלט, ימשיך להתחזק בהמשך השנה".
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  חודשי מאי ויוני גרמו להפסדים כבדים למשקיעים . אם זה
  נילי 22/06/2012 13:38
  הגב לתגובה זו
  6 0
  יימשך ביולי, משקיעים יברחו בהמוניהם. זה הזמן אולי לעשות קצת רויזיה על מס הבורסה שמעלים אותו בלי פרופרוציה. הממשלה תוקפת את המשקיעים במסים כאילו שהם אויבי הכלכלה . שכחו רק דבר אחד: המשקיעים הם הסיבה שבזכותם קמו וקיימות חברות ציבוריות .
  סגור