הממונה על שוק ההון אילץ את המוסדיים להשיב מיליונים לעמיתים

תקנות האוצר ומס הכנסה מחייבות המוסדיים להתריע על שינויים בדמי הניהול על מנת לתת לצרכן זמן להיערך, הבעיה היא כשלא עושים זאת - והממונה על שוק ההון, שריג, מנסה לתקן את העיוות, גם רטרו-אקטיבית
 |  (7)
עודד שריד, המפקח על הבנקים במשרד האוצר
הממונה על שוק ההון, וחסכון באוצר, הפרופסור עודד שריג, הוציא היום (ד') טיוטת הוראה, שאין לה אח ורע, בנוגע להחזר דמי ניהול לעמיתים. קופות הגמל וגופי הפנסיה לא פרסמו בזמן על העלאת דמי ניהול, ולא עדכנו במועד הנכון את העמיתים, ולכן שריג הוציא טיוטה שתחייב אותם להחזיר הכספים שנגבו שלא כדין.

התקנות הקיימות כיום נועדו לתת לעמיתים זמן סביר להתארגנות וקבלת החלטות, בטרם מעלים להם בצורה שרירותית את דמי הניהול. בביקורת שביצע הממונה בחצי השנה האחרונה, נמצאו חריגות מהתקנות הקיימות. באוצר הורו בעקבות הבדיקה, לערוך חקירות פנימיות עד ל-7 שנים לאחור, שייסתיימו תוך חצי שנה.

על פי הערכות במשרד האוצר, מדובר בהחזרים ללקוחות הנאמדים במיליונים, ועשויים להגיע גם לעשרות מיליוני שקלים. ההחזרים לעמיתים ייעשו בתוספת החזרי והפרשי הצמדה, וגם הם קיבלו תוקף של חצי שנה, כאמור, עד שיוחזרו ללקוחות.

"לא מדובר בעניין שולי או במקרים קיצוניים בלבד אלא בתופעה של ממש בהיקף משמעותי שנאמד בלפחות מיליוני שקלים. תופעה זו מאפיינת את כל הגופים המנהלים ללא יוצא מהכלל", הגיב בכיר במשרד האוצר.
תגובות לכתבה(7):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  שרות לקוחות " כלל גמל" - אין מענה טלפוני
  עמית 17/05/2012 08:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כלל גמל שלחה מכתבים לעמיתים שנפגעו מהעברות שלא ע" פ התקנון.כבר מספר ימים שלא ניתן להשיג נציג לקוחות,למרות המתנה עם הרבה סבלנות.עד מתי ??? 03-7111110 או 5654*. האם
  סגור
 • 5.
  פוליסות ביטוח חיים משתתפות ברווחים- מי בודק
  שלמה 17/05/2012 07:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מי בודק שחברות הביטוח מחשבות נכון את ההצמדות של הפוליסות המשתתפות ברווחים. מי בודק שהן ביכלל מחשבות נכון? כשהיו פוליסות צמודות למדד אז המבוטח, אם הוא רצה, היה מסוגל ליבדוק בעצמו את החישוב של החברת ביטוח. בפוליסות משתתפות ברווחים, גם אם המבוטח נורא רוצה ליבדוק בעצמו הוא לא יכול לעשות זאת וחייב להאמין לחברת ביטוח.
  סגור
 • 4.
  כל הכבוד
  עמית 17/05/2012 07:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  גונבים באישור המדינה
  סגור
 • 3.
  קופות גמל
  ציון 17/05/2012 06:09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הממונה על שוק ההון , בטלן , הוא וצוותו, תלונה ששולחים נגד מנהל קופת גמל, מועברת כמות שהיא למבקר הפנימי (" מטעם" , של הקופה. הממונה על שוק ההון עונה באיחור רב אם בכלל. המשרד הזה צריך לעבור ביקורת מעמיקה של מבקר המדינה.
  סגור
 • 2.
  מעט מדי מאוחר מדי...
  כותב 17/05/2012 06:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  פרצה קוראת לגנב.
  סגור
 • 1.
  מי אמר שלפרופסורים איו שיניים
  ידיד 16/05/2012 21:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כל הכבוד עודד. עכשיו צריך לטפל באחוזים השערורייתים שנגבים מההפקדות. הרי הפעולה עצמה אינה עולה לקופות כל כך הרבה כסף, ובוודאי שלא יחסית לגובה ההפקדה.
  סגור
 • ההתעסקות בדמי ניהול מיותרת . יותר חשוב הוא
  שלמה 17/05/2012 08:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לדעתי ההתעסקות בדמי ניהול מנקודת מבטי היא בזבוז אנרגיה משווע ומיותר. לי כלקוח חשוב רק דבר אחד וזה השורה התחתונה בסוף כל שנה. בכמה גדל נטו הערך של הק' ופת גמל שלי או הפוליסת ביטוח שלי. אם הקופת גמל שלי בנטו שלי הרוויחה עבורי כפול ממה שהרויחה קופת גמל אחרת אז לא מפריע לי שהקופת גמל שלי גובה דמי ניהול יותר גבוהים מהדמי ניהול בקופה האחרת. את זה הממונה לא מראה לנו בשום מקום.
  סגור