בנק ישראל: נמשכה ההתמתנות בקצב ההתרחבות של הפעילות העסקית בישראל

ההכנסות ממיסים עקיפים חזרה לתקופה של טרום המחאה החברתית. "הציבור מוכן להתפשר על דירות קטנות וזולות יותר אך גם נראים סימנים לעלייה בנכונות לרכוש דירה"
(קרדיט: Getty images Israel)
משבר החוב אירופי וההתמתנות בפעילות הכלכלית בעולם מהווים הגורם העיקרי שמעיב על הכלכלה הישראלית. כך עולה מהדו"ח התקופתי אשר מסביר את ההפתחויות במשק הישראלי ברבעון האחרון של 2011 ופורסם היום על ידי .

ברבעון האחרון "נמשכה ההתמתנות בקצב ההתרחבות של הפעילות העסקית בישראל" סיכמו בב"י את התקופה" ואמרו כי "נראה שהמשק עבר את השיא במחזור העסקים, לאחר שנה וחצי רצופות של צמיחה מהירה".

נקודה בולטת בסקירה התקופתית סבבה סביב איסוף המיסים. "התמתנות קצב הצמיחה הביאה עמה תת-ביצוע בגביית המסים, בעיקר המסים העקיפים. סך ההכנסות המקומיות ב-2011 (ללא אשראי) היה נמוך בכ-5.7 מיליארד שקל מהחזוי בתקציב, בעוד שתקציב ההוצאה נוצל כמעט במלואו". התוצאה הישירה לכך הוא גרעון של 3.3% מהתמ"ג לעומת ציפיות הבנק כשהגרעון יסתכם ב-2.9% בלבד. נקודות האור ברבעון האחרון הן שיפור ביצור והייצוא של ענף הייטק, חזרת רמת גביית המיסים העקיפים לרמה טרום המחאה החברתית ו"שיפור בכוונת הציבור מוצרי בני קיימא ודירות".


מחירי הדירות

בחודשים ספטמבר-נובמבר נמשכה מגמת הירידה של מספר הדירות חדשות שנמכרו והממוצע החודשי ירד ירידה חדה של 36% ביחס לחודשים המקבילים אשתקד. העלייה בהתחלות הבנייה והירידה במכירות של דירות חדשות הביאו לגידולו של מלאי הדירות החדשות למכירה לעומת השנים הקודמות, ומספר חודשי ההיצע זינק ל-12.5 חודשים, לעומת 7 חודשים בלבד בתקופה המקבילה אשתקד. נתוני סקר החברות לרבעון הרביעי מצביעים על החמרה של מגבלת קשיי המימון בחברות בנייה גדולות ובינוניות, כאשר חברות קטנות דיווחו על כך עוד ברבעון השלישי. קשיי המימון הם תוצאה ל הגברת הסיכון של ענף הבנייה בשל העלייה במינוף שלו בשנים האחרונות מחד, וגידול חשיפתם של הבנקים המסחריים לסיכוני אשראי.

ניכר שינוי בהערכה הסובייקטיבית של הרוכשים הפוטנציאליים לגבי מחיר הדירה שהם מחפשים אשר ירד לראשונה זה שנתיים אל מתחת למיליון שקל וחזר לרמה של 2009. הציבור מוכן להתפשר על דירות קטנות וזולות יותר והדרישה לדירות של 3 ו-4 חדרים עלתה, בעוד שהדרישה לדירות 5 חדרים ויותר ירדה ירידה חדה. עם זאת נראים לראשונה סימנים לעלייה בנכונות לרכוש דירה.

מחירי הדירות בבעלות ירדו בחודשים ספטמבר-נובמבר ב-1.5% ויחס מחיר הדירות לשכר הדירה ירד בחודשים ספטמבר-אוקטובר, אולם מדד מחיר הדירה הממוצעת במונחי חודשי שכר עדיין בסביבות רמות השיא ההיסטוריות.
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  2012 מיתון הבועה יתפוצץ בגדול,עיוור הלא מאמין (ל"ת)
  קבלן,בנק,ממשלה גנבים 14/02/2012 14:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  צדק חברתי=חרםצרכני בכל תחום=הישראלי לא פראייר (ל"ת)
  קבלן,בנק,ממשלה גנבים 14/02/2012 14:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  פרסום תרגיל שיווקי להרצת פראייר לקנות תזהרו!! (ל"ת)
  קבלן,בנק,ממשלה גנבים 14/02/2012 14:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות