החלטת הריבית בארה"ב מתקרבת: מה מתחבא בין שורות המאקרו?

המשקיעים האמריקנים קיבלו ביום רביעי שלל נתוני מאקרו אשר, לא סתם, שלחו את המדדים המובילים לעליות של כמעט 2%. מה חבוי ומה חשוב, בתוך נתוני הזמנות המפעלים, סקר המפעלים הלא-יצרנים, סקר ה-ADP ומדדי הפרודוקטיביות ועלות ליחידת עבודה
|
החלטת הריבית בארה"ב מתקרבת: מה מתחבא בין שורות המאקרו?

המסחר השבוע רגיש מאוד לנתונים כלכליים, כאשר בכל יום ישנם נתונים חדשים המסתירים בתוכם אינפורמציה נוספת, למסתכל מקרוב, על מצב הכלכלה ועל כן, על החלטת הריבית המתקרבת ובאה על האזרחים האמריקנים. אתמול, יום רביעי התפרסמו שלל נתוני מאקרו חשובים.

בשבוע הבא, ב-11-10 לדצמבר, תיערך וועדת השוק הפתוח של הפדרל ריזרב לקביעת המדיניות המוניטרית ושיעורי הריבית לחודש דצמבר-ינואר בארה"ב.

נתחיל עם, נתוני הזמנות המפעלים לחודש אוקטובר אשר רשמו עלייה של כ-0.5%, בהמשך לעלייה של 0.3% בחודש ספטמבר. הכוח לא היה במוצרי ברי-קיימא וכנראה היה קשור למחירים ולכן לא משקף כוח אמיתי בסקטור היצרני. העלייה באוקטובר באה מעל קונצנזוס תחזיות הכלכלנים ללא שינוי בהזמנות. הכוח היה במוצרים החד-פעמיים, שההזמנות עבורם עלו ב-1.3% באוקטובר, אחרי שעלו ב-2.1% בספטמבר. ההזמנות למוצרי ברי-קיימא ירדו ב-0.2% באוקטובר, בהמשך לירידה של 1.4% בספטמבר. הירידה באה בעיקר לידי ביטוי במוצרי מחשב ואלקטרוניקה ומוצרי עץ.

הנתון השני, הינו סקר המפעלים הלא-יצרנים (ISM) לחודש נובמבר. נתוני הסקר המודד את הפעילות העסקית מצביעים על צמיחה איטית בכלכלה. המדד ירד 1.7 נקודות לרמה עדיין מכובדת של 54.1. אך, השורה השלילית בנתונים היה נפילה חדה בהזמנות החדשות למפעלים, ירידה של כ-4.6 נקודות ל-51.1 הנקודות, רמה הנמצאת טיפה מעל ה-50 ולכן מצביעה על כך שרק חלק קטן מאוד מהמפעלים דיווח על עלייה בהזמנות בהשוואה לירידה. כאשר צריך לזכור, שהאטה בהזמנות החדשות תיתן את אותותיה על הפעילות העסקית הרחבה בחודשים הבאים.

המנוע העיקרי של הכלכלה האמריקנית ברבעון הרביעי – שוק העבודה

שוק העבודה גם החל לחמם מנועים היום, לקראת הדיווח הרשמי של משרד העבודה ביום שישי הקרוב על גידול במשרות בשוק העבודה האמריקני בחודש נובמבר. היום, התפרסם סקר ה-ADP, שנתוניו מצביעים על תוספת של כ-189,000 משרות בסקטור הפרטי בנובמבר, הרבה מאוד מעל ציפיות הכלכלנים. חשוב להבין שסקר ה-ADP, נחשב כמדד הטוב ביותר לחזיית הנתונים הממשלתיים – הסקר נערך באותו שבוע בחודש שהממשלה אוספת את הנתונים בקרב 500,000 מפעלים. במידה ומוספים את העלייה הצפויה של 25000 משרות ממשלתיות, אשר לא נכללות במדד ה-ADP, יוצא שהמשק האמריקני צפוי להוסיף כ-214,000 משרות בנובמבר.

בגדול, הדוח מציע ששוק העבודה נשאר כמקור הכוח המרכזי של הכלכלה הנחלשת ברבעון הרביעי והאפקטים השלילים של זה על שוק המניות עשויים לבוא לידי ביטוי בהחלטת הריבית הקרובה של הפד, זאת כיוון שידוע שבכירי הבנקים המרכזיים בארה"ב צופים מקרוב על שוק העבודה כשהם משוחחים על המדיניות המוניטארית.

נתונים מעודדים על מגמות אינפלציוניות

מדדי הפרודוקטיביות ועלות ליחידת עבודה לרבעון השלישי פורסמו היום בפעם השנייה החודש, והיו חביבים במיוחד לבוחנים את הלחצים האינפלציוניים, בהמשך לתיקונים בנתונים. התפוקה ברבעון השלישי תוקנה כלפי מעלה לעלייה לקצב שנתי של 6.9%, ברבעון השלישי, בהמשך לעלייה של 2.2% ברבעון השני. העלייה הייתה הרבה מעל ציפיות האנליסטים לתיקון לעלייה לרמה של 5.7% מהרמה הקודמת של 4.9%.

העלות ליחידת עבודה עברה לירידה שנתית של 2% ברבעון השלישי, בהמשך לירידה של 1.1% ברבעון השני. קונצנזוס הציפיות היה לירידה של 1.1%, כאשר הנתון המקדמי עמד על ירידה של 0.2%.

דו"ח הפרודוקטיביות ועלות ליחידת עבודה הינו טוב מאוד מבחינת מגמות האינפלציה הבאים לידי ביטוי ברבעון השלישי. למרות זאת, הציפיות הנוכחיות לצמיחה ברבעון הרביעי יפגעו בחלקים נכבדים משיפור ברבעון השלישי. אף על פי כן, הפד מתרכז בעיקר בחולשה הכלכלית והזינוק החד בנתוני הפרודוקטיביות ברבעון השלישי והירידה בעלות ליחידת עבודה תומכים בהורדת הריבית ב-11 לדצמבר, זאת במידה והפד יראה עוד גורמים המצביעים על הכיוון הזה.

צריך לזכור, שבזמן שמספרי הפרודוקטיביות אמורים להיות טובים לשוק האג"ח והמניות, המשקיעים מתבוננים היום על המספרים של סקר ה-ADP לחודש נובמבר, אשר כאמור, היו חזקים מאוד.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות