המילכוד של ויגודמן הכניס את מניית טבע לסחרור; הקסם פג?

יונתן קרייזמן, אנליסט בבנק ירושלים ברוקראז', מתייחס לסחרור אליו נכנסה ענקית התרופות טבע - והכיוון בתקופה הקרובה
 |  (26)
איך טבע +4.44% טבע 5,390 +4.44% טבע בסיס:5,161 פתיחה:5,290 גבוה:5,438 נמוך:5,285 תמורה:25,916,694 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: התדרדרה לשפל הזה? מה לא נאמר בשנים האחרונות על טבע. התלות המוגזמת בקופקסון שהובילה לרכישות כושלות שהובילה לחילופי הנהלות שמחזירות את טבע לחיפוש אחר מנכ"ל בפעם השלישית בחמש שנים. מעגל קסמים שהפך את מי שנחשבה פעם ל'מניית העם' למשקולת שגוררת איתה ("בעזרתן" של מיילן ופריגו) כלפי מטה את המדדים המקומיים. עם תשואה שלילית של 43% בשנה האחרונה (לעומת 16% של ה-S&P) ומינוס 22% ב-10 השנים האחרונות (לעומת 57% של ה-S&P), טבע מנפצת מדי שבוע שיאים שליליים שבאופן לא מפתיע מציבים סימני שאלה גדולים לגבי עתידה.
בהסתכלות רחבה יותר, לא נכון לנתק את טבע מהמגמות השליליות בכלל סקטור ה-Specialty. תחום מוכה במיוחד שנענש פעמיים. פעם אחת על רקע בעיות סקטוריאליות: רמת המינוף הגבוהה, לחצי מחירים מצד המבטחות האמריקאיות וחשש מרפורמות פדרליות (בשלב זה בעיקר ציוצים לוחמניים של טראמפ). הסיבה השנייה קשורה לתוצאות הבעייתיות של מהלכים אסטרטגיים נקודתיים לכל חברה, ולרוע המזל מוטיב זה הפך למכנה משותף בכלל החברות בסקטור (טבע, מיילן, פריגו, ולינט, וכו').
ובחזרה לטבע - רכישת אקטביס בסכום של 35 מיליארד דולר (שבסופו של דבר הסתברה עסקה במכפיל EBITDA של 17 לעומת צפי למכפיל 13) נחשבת לקש ששבר את גב הגמל ולמהלך שסימן את דרכו של ארז ויגודמן מחוץ לחברה.
 
אחת הביקורות הקשות יותר שנשמעו כלפי טבע נוגעות להיעדר הוותק של ויגודמן והדירקטוריון בתחום הפארמה. תעשייה הפועלת מתוך תהליכים ארוכי טווח – ניהול סיכונים הכרוך בהשקעות עתק של פיתוח תרופות, ניהול פלטפורמות ייצור גלובליות אל מול התמודדות והתאמה לסביבות רגולציות מקומית ובין-לאומית. תעשייה מסורתית הנשענת על מנהלים ותיקים בתעשייה – דוגמה לכך היא הבאתו של דר' מייקל היידן לניהול אסטרטגית תרופות המקור של טבע. חשוב להצביע על כך שהיעדר הוותק של ויגודמן בעולם הפארמה לא מנע ממנו לבצע (תוך הסתמכות על דמויות כמו דר' היידן) שתי רכישות אינובטיביות - Auspex ו-Labrys (בסכום כולל של ארבע מיליארד דולר). ולמרות שכבר ברור כי הרכישות צפויות לשחק תפקיד קריטי בעתיד החברה, נראה שהן אינן משפיעות בתודעה על מורשתו של ויגודמן בטבע.
 
למרבה האירוניה, דווקא רכישת המתחרה אקטביס בתחום הגנריקה, ,תחום הנחשב ללחם והחמאה של טבע, תיצרב בזיכרון ככישלונו הגדול של ויגודמן. כמו ברכישות האינובטיביות, ויגודמן הסתמך על ניסיונו של איש מפתח בתעשייה הגנרית, סיגי אולפסון, לא פחות ממי שניהל את אקטיביס רק שנה וחצי לפני רכישתה על ידי טבע. נזכיר שהרציונל למיזוג היה הקונסולידציה הרחבה בין לקוחותיה של טבע שהביאה לכך שמקורן של 80% מהכנסות החברה בארה"ב הגיעו מארבע לקוחותיה העיקריות. ומניית טבע עלתה בזמנו ברקע לדיווחים על הכוונה של טבע להתמזג עם מיילן ולאחר מכן עם אקטיביס, שוק ההון אהב את השאיפות הגרנדיוזיות, או לכל הפחות חיבק את ויגודמן ואת רצונו ליצור ענקית גנריקה גלובלית.
 
כאן המקום לבחון את תהליך קבלת ההחלטות של הדירקטוריון - מי שאמור לאזן ולרסן את החלטות ההנהלה. זהו לא סוד שמרבית הדירקטוריון של טבע דאז היה מורכב מדמויות בעלות ותק וניסיון משמעותיים אך בתחומים שמחוץ לעולמות הפארמה. אלא שבאותה התקופה, לא רק דירקטוריון טבע שגה בקריאת המפה העסקית. מתחרותיה של טבע עמדו מאחורי שורה של החלטות תמוהות המהוות בדיעבד עילה להתפטרות, לא פחות מהסיבה שהובילה לעזיבתו של ויגודמן. כך למשל דחיית הצעת הרכש של טבע על ידי מיילן על סך 40 מיליארד דולר, הצעת מיילן לרכוש את פריגו תמורת 26 מיליארד דולר או לחילופין דחיית אותה הצעת רכש על ידי הנהלת פריגו (שווי החברות היום נמוך בלמעלה מ-50%).
כל זאת למרות היותם מנכ"לי מיילן ופריגו בעלי ותק בתעשייה של 32 ו-25 שנה בהתאמה. אם נבחן את טענת היעדר מומחיות הדירקטוריונים – בדומה לטבע, בדירקטוריון פריגו לא היה רוב בעל ותק בפארמה בזמן שבמיילן מרבית הנציגים היו בעלי וותק משמעותי בתעשייה. לאחר שדחתה את הצעת רכש ראשונית של טבע, נראה שהנהלת אלרגן היתה הראשונה שזיהתה את שינוי המגמה בשוק התרופות האמריקאי. אלרגן התעשתה וניצלה תזמון אופטימלי למכירת החטיבה הגנרית לטבע, שבינתיים הסתבכה בהשתלטות העוינת על מיילן וחיפשה גלגל הצלה. מבלי לנקות מהאחריות את הנהלת טבע (ויתר החברות), נראה שהטעות היתה טמונה יותר בעיתוי המהלך, ולא בעצם הכוונה להתמזג עם אקטביס.
 
בנסיבות אלה, אולי הטענה המרכזית שניתן להפנות כלפי ויגודמן היא שלא נסוג מהעסקה כשהתברר שתנאיי השוק בתעשייה הגנרית ממשיכים להתדרדר. כאן ויגודמן ניצב בדילמת האסיר – ביטול העסקה היה כרוך בקנס של שניים וחצי מיליארד דולר. מחיר יקר אך כזה שטבע מסוגלת לעמוד בו. אלא שכאשר מוסיפים לכך את מימוש ההפסד בגין רכישת מניות מיילן (שצנחו בינתיים) ומחיקת מרבית ההשקעה של שני מיליארד דולר ברימסה המקסיקנית, עולה ספק גדול האם ויגודמן היה מצליח לשמור על כיסא המנכ"ל. היצמדות למתווה העסקה היתה למעשה הכפלת ההימור על הצלחת המיזוג וכפי שהתברר בהמשך, הנצחת הרכישה היקרה בתולדות טבע שהותירה את החברה עם חוב ענק וערימה של צרות.
מספר חודשים לאחר עזיבת ויגודמן – טבע ניצבת מול מספר הכרעות קריטיות. טבע ממתינה החודש להחלטת ה-FDA בנוגע לגרסה הגנרית של מיילן לקופקסון. אישור יכניס מתחרה שנייה לשוק ה-20 מ"ג וגרוע מכך, יסלול את הדרך לאישור גרסת 40 מ"ג מוקדם מכפי שטבע צפתה. בתסריט זה, תחת הנחה שגרסתה של מומנטה ל-40 מ"ג תקבל אישור ברבעונים הקרובים – טבע עשויה לאבד בתוך שנה כמעט דולר במונחי רווח למניה. לעומת זאת דחיית גרסתה של מיילן יקנה לטבע זמן יקר להתמודד עם מציאות של גנריקה נוספת לקופקסון. טבע נהנית בשבועות האחרונים מרוח גבית – דווקא בתחום תרופות המקור. על סמך ניסויים קליניים מוצלחים שפורסמו לאחרונה, מסתמנות השקות מוצלחות של שתי תרופות - במיגרנה והפרעות תנועה. בנוסף, להערכתנו טבע עומדת בפני רצף חזק במיוחד של השקות בבלעדיות ב-2018 (ויאגרה וטרובדה). השקת תרופות המקור יחד עם שיפור בתחום הגנרי אמורות לקזז חלק ניכר מהשחיקה הצפויה בהכנסות מקופקסון.  
טבע משלמת מחיר כבד על טעויות העבר והמניה בשפל של 13 שנה. תחושה שאולי הקסם שאפיין את החברה בעשורים הקודמים התפוגג עם עזיבתו של היו"ר המיתולוגי אלי הורוביץ ז"ל. קשה לראות כיצד חברה בהיקפה ומורכבותה של טבע יכולה לצלוח חוסר יציבות ניהולית כפי שראינו בשנים האחרונות. אולי הדוגמה הבולטת ביותר לכך היא היעדר נוכחותה הכמעט מוחלטת של טבע בתחום הביוסימילרס הנחשב לאבולוציה הטבעית של הגנריקה. טבע למעשה לא השכילה לאורך השנים לפתח אלטרנטיבות וכאשר הגיע המשבר, הוא הכה בעוצמה. אבל לא הכל אבוד, על מנת לייצב את הספינה טבע זקוקה למדיניות ברורה ועקבית בשווקים בהם היא נהנית מיתרונות יחסיים. אלא שמסלול ההתאוששות תלוי גם במידה רבה בהחלטות שאינן בידיה של החברה – בראש ובראשונה ב-FDA שצפוי להכריע בשבועות-חודשים הקרובים אם ומתי יכנסו הגרסאות הגנריות לקופקסון 40 מ"ג. 
מניית טבע בת"א משנת 2002, וההתרסקות בשנתיים האחרונות:
תגובות לכתבה(26):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 17.
  בישראל ככל שמנכל כושל יותר הוא מקודם יותר.ממש תעלומה למ (ל"ת)
  ארכימדס 14/06/2017 20:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 16.
  אני לא קורא כתבות
  אין תגובה 14/06/2017 05:16
  הגב לתגובה זו
  1 0
  רק את המגיבים ,אל תקראו כתבות ותראו שהאינטלגינציה שלכם משתפרת ואתם חופשיים יותר.בהצלחה
  סגור
 • 15.
  מדינת ישראל מפנקת את טבע עם חוק עדוד השקעות הון
  הכי חשוב 13/06/2017 16:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יותר נכון חוק עדוד שקיעת הון . נותנים להם הטבות על דיבידנדים כי טבע כנראה יפה בעיני האוצר . אוסף של טיפשים הרסניים את טבע אי אפשר לחלוב כמו את כיל והגז. אבל אפשר לגרום הפסדי עתק לכל המשקיעים באשר הם ועוד לעודד את זה. ממשלה ואוצר מפגרים
  סגור
 • 14.
  חומר ישן, גרף לא עדכני, שייך להסטוריה
  מורה להסטוריה 13/06/2017 16:46
  הגב לתגובה זו
  1 0
  בחודש האחרון נכנסו כמה תרופות גנריות מעולות, שעולות על הקופקסון המיתולוגי, מה גם שמוקדם להפסיד את הקופקסון 40 מ"ג. מחכים עכשו למינוי מנכ:ל חדש, מנהל כספים חדש וכו', יש למה לצפות.
  סגור
 • 13.
  יונתן המלומד. אתה טוחן מים כבר שנה וחצי מפמפם זמירות ו.
  יונתן הקטן הלך לגן 13/06/2017 15:25
  הגב לתגובה זו
  11 1
  עם כל הכבוד . אתה מביא חומר חדשות לבקרים שלעסו אותו כבר לפניך . וכבר לא חדש כלום ! אינך מחדש ומשום אתה פרווה כזה.. לא לבלוע ולא להקיא - לא ניתן להבין מדבריך מאומה . תאחלס מה רוצה לומר ? אתה כותב ברמת משקיע ממוצע ולא כאנליסט מיומן והחלטי . סורי..........
  סגור
 • טוקבקיסט קטן
  אין כמו עילום שם 13/06/2017 15:57
  הגב לתגובה זו
  2 4
  אויש טומטום קטן שכמוך. במקום לתקוף באופן אישי את האנליסט לא עדיף שתלווה את טוקבקך הרדוד בטיעונים הגיוניים?
  סגור
 • חצוף ! ואיש נבער בלשון אחרת עדינה דפוק !! אינך מבין..כ
  דני בן ארי 13/06/2017 18:23
  הגב לתגובה זו
  2 0
  צירפתי את השם נו אז ? . כתבתי ניתוחים הרבה יותר מוצלחים וכבר נמאס לדוש לכן ויתרתי בלנתח ולקשקש . לך תלמד ותחכים
  סגור
 • הכי ירוק בחלקה
  לא האפון 14/06/2017 10:50
  הגב לתגובה זו
  1 1
  באמת יפה שכתבת את השם. עכשיו כולם יוכלו להבין מי האוויל מאחוריו. לא ברור למה אתה נהנה להכפיש ולא מקיים דיון ענייני. ובאותה נשימה אתה מהלל את הניתוחים שאתה כתבת ושאף אחד לא קרא... הזוי.
  סגור
 • אפון נפוח..תגיב לשאר למטה ברוח הדברים דומה לתגובה הנ"ל
  עברתי כאן במקרה 14/06/2017 13:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ואתה נשמע מלומד " ללא ספק " . מה דעתך ? במקום להסתתר בעילום שם ..חחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחח
  סגור
 • 12.
  המניה עלתה 10% מתחילת החודש
  ערן הכלכלן 13/06/2017 14:55
  הגב לתגובה זו
  3 1
  מה פתאום נזכרתם לספר לנו על הבעיות ההיסטוריות של החברה? מה הלאה?
  סגור
 • טען עוד
 • 11.
  להקים ועדת חקירה כמה שוחד ארז קיבל מרימסה
  דוס 13/06/2017 14:21
  הגב לתגובה זו
  3 3
  לא יכול להיות הסיפור המטומטם שארז מספר שרימסה עבדו עליו ב2 מליארד דולר בשביל מה הוא מקבל מיליונים בשביל לשתות קפה במשרד או בשביל לעשות בדיקת נאותות מכיוון שארז מובטל היום אני קורא לכל חברה שמעונינת להפסיד כסף להעסיק את ארז ואת סיגי צמד מנהלים מנצח
  סגור
 • 10.
  מנהלים בישראל
  צבי 13/06/2017 14:09
  הגב לתגובה זו
  1 0
  רמת הניהול הירודה של מנהלי חברות בארץ היא הגורם למה שאנו רואים בדוגמה של טבע. שכר מנופח ובונוסים שמנים על לא כלום וכל זה על גבו של הציבור
  סגור
 • 9.
  טבע רק בתיקון טכני
  ברוקר 13/06/2017 14:03
  הגב לתגובה זו
  1 8
  תחזור לירידות לאחר שמיילן תקבל אישור לקופקסון גנרי, וזה עשוי לקרות עוד החודש, או שלא...............
  סגור
 • ברוקר עכוז..אתה ! יישר כח על ההסבר תחת. שווה נייר נגוב (ל"ת)
  לך לישון 13/06/2017 15:18
  הגב לתגובה זו
  5 1
  סגור
 • תודה, טוקבקיסט צואה (ל"ת)
  מעי רגיז 13/06/2017 15:59
  הגב לתגובה זו
  2 3
  סגור
 • 8.
  סתם ביזבזתי 3 דקות על כתבה מיותרת (ל"ת)
  ביזבזתי 13/06/2017 13:19
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • אתה בטח מובטל
  לא נורא 13/06/2017 16:06
  הגב לתגובה זו
  3 1
  עם הרבה זמן פנוי
  סגור
 • 7.
  אותו ניגון חוזר
  אנונימי 13/06/2017 13:15
  הגב לתגובה זו
  7 0
  אין לך מה לעשות אתה משחזר דברים ידועים אלף פעם , יש לך איזה דירוג של אנליסט בתחום הפארמה , אתה מדבר על העבר יש עתיד , רשום לפניך רוב הדירקטורים יוחלפו אתמול יצא הודעה על 4 דירקטורים חדשים , מנכ"ל חדש יבוא רק מתחום הפארמה בעל שם עולמי ובעל ניסיון בינלאומי, שני שליש מחברי הדירקטריון יהיו אך ורק מתחום הפארמה , השאר שיווק וכספים ובקרה , טבע תחזור לעצמה בגדול בגלל צנרת התרופות על זה שמעת על כך , מדובר בעשרות מיליארדי דולרים , תבדוק עובדות לפני שכול שבוע אתה מספר אותו סיפור , טבע לומדת לקחים , מתייעלת והולכת לדרך חדשה , דף חדש , אתה מדבר מתוך פוזיציה כול פעם משתנה , פעם תקנו פעם תמכרו פעם תחזיקו ,תחילט מה אתה רוצה , עדיף שתצא ללמוד בחו"ל מהמומחים בתחום הפארמה מה אומרים על טבע , כאן זה סיפורים ומעשיות וסלח לי ברמה מאוד ירודה ורדודה ,יש עוד מה לומר על טבע אבל תצטרך ללמוד לבד , bizportal.אין לכם מה לעשות תעלו ברמה קצת , שום אנליסט מחו"ל לא רוצה לעבוד אתכם זה עולה כסף אבל כדאי יש להם הערכות מקצועיות לא סתם גיבוב של דברים שחוזרים כמו בהקלטה חוזרת , טבע עם סבלנות תשבור שיאים .
  סגור
 • 6.
  אלי הורוביץ לא היה קוסם. אלי הורוביץ היה נוכל שקיבל מתנ
  אני 13/06/2017 12:42
  הגב לתגובה זו
  1 3
  אי לכך מדובר בחבורת נוכלים שמצצה עד הסוף את הכסף שקיבלה במתנה מהקופקסון. אין כאן לא קסם ולא חוש עסקי. יש כאן חבורת גנבים שגנבו מהמדינה ותושביה.
  סגור
 • 5.
  לא יוצלח
  אזרחית 13/06/2017 12:06
  הגב לתגובה זו
  10 0
  השכר האסטרונומי משבש דעת. אין בישראל מנהל חברה ציבורית אשר ראוי ליטול יותר מ100000 ש"ח בחודש. צאו לחלון על המדרכה יש כשרונות רבים אשר מסוגלים ליותר.
  סגור
 • 4.
  טבע
  אפי 13/06/2017 12:00
  הגב לתגובה זו
  8 3
  ושוב אותו הניגון עוד חכם טבע הישירה באחרונה מספר תרופות בשווי שוק של כ 2 2.6 מיליארד $אני מאמין שכמה אנליסטים ישראלים במיוחד שלא צפו את הבעיות מה שניקרא אכלו אותה שמו לעצמם מטרה לחבוט בטבע כשר חבטות מאז תחילת האנשות האדם צרך תרופת טבע תחזור לגדולתה בשינויים כאילה ואחרים ואז שוב תוכלו מירורים המתיחות שלכם טובים לחדר מתוח בלבד אבל אתם טועים בגדול
  סגור
 • 3.
  כתבה מרתקת,אני מופסד 58% (ל"ת)
  שי 13/06/2017 11:54
  הגב לתגובה זו
  10 2
  סגור
 • טיפ מחבר אישור כניסה 11832 תרשום ותעד לך (ל"ת)
  עליות 13/06/2017 13:13
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 2.
  עוד קשקשן שמספר מה קרה. יש לך מה לחדש? (ל"ת)
  עליות 13/06/2017 11:51
  הגב לתגובה זו
  17 1
  סגור
 • 1.
  כמה מלל. בלי שורה תחתונה מעצבן (ל"ת)
  tאבי 13/06/2017 11:42
  הגב לתגובה זו
  12 2
  סגור
 • הוא מסתיר את העובדה שטבע היא חברת נוכלים (ל"ת)
  אני 13/06/2017 12:42
  הגב לתגובה זו
  0 2
  סגור