אחרי הקריסה ביום ה', האם מניית אל על היא הזדמנות קניה?

לאחר שטסה במאות אחוזים, מניית אל על במינוס 18% מתחילת השנה; האם העתיד יהיה ורוד יותר למשקיעים?
 |  (8)
האנליסטים עונים
המניה החמה של 2015 עוברת תקופה לא קלה: פרסום דו"חותיה של חברת התעופה אל על -2.23% אל על 96.4 -2.23% אל על בסיס:98.6 פתיחה:98.6 גבוה:98.3 נמוך:95.7 תמורה:539,437 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: , הביא ללחץ מכירות משמעותי של המניה שנפלה 10.6% ביום חמישי והשלימה מינוס 18% מתחילת השנה (אחרי ראלי של 210% ב-2015). את יום המסחר הנוכחי פתחה המניה בתיקון מעלה, תוך ריכוז מחזורי מסחר גבוהים של 6.5 מיליון שקל (כמו המחזור הממוצע בחודש האחרון) - כבר תוך שעתיים.
כזכור, אל על הציגה מספרים חלשים ברבעון הראשון, כשבשורה התחתונה - העמקת ההפסד הרבעוני בכ-33%, למעל 21 מיליון דולר. זאת, למרות גידול במספר הנוסעים, ולמרות מחירי דלק נמוכים (גם לאחר הראלי במחירי הנפט). מעבר לכך, קיבלנו תזכורת לסכסוך שבין הנהלת החברה לטייסיה - כשהראשונה מצביעה על פעולות המניעה שביצעה מול טייסיה כסיבה נוספת לדו"חות החלשים, ואילו הטייסים חוזרים לתקוף את ההנלה, באומרם כי:"הפלת האחריות היא הדרך הרגילה בה מתנערת ההנהלה מאחריותה לניהול ולמצב" .
בדקנו עם אנליסטים המסקרים את המניה - האם התרסקות כפי שנרשמה ביום ה' האחרון הינה הזדמנות, או שהדו"חות (שלא כוללים את חג הפסח) הינם דווקא נורת אזהרה לעתיד:
האנליסט נעם פינקו, מבית ההשקעות 'פסגות', מסכים כי מדובר בדו"ח מאכזב של החברה, אך סבור כי המניה "זולה מאוד". ב'פסגות' אמנם הפחיתו את התחזית שלהם (כך שתשקף ירידה גדולה יותר בהכנסות) ולכן גם את מחיר היעד - אך זה עדיין מעיד על אפסייד מרשים: מחיר היעד ירד מ-4.5 שקל למניה, ל-4 שקל, וזה מהווה אפסייד של  62%: "אנו סבורים כי המשך השנה של אל על תהיה טובה בהרבה, בעיקר אם ייפתרו הבעיות מול הטייסים".
לפי סקירתם, ב'פסגות' מניחים כי גם השנה נראה צמיחה "קרוב לדו ספרתית בנתב"ג", כשאל על תרד בקצת בנתח השוק לאור התחרות המתגברת בכמעט כל הקווים: "העליה הזו תפצה באופן חלקי על המשך ירידת מחירי הטיסות כך שסך הכנסות החברה לא יירד משמעותית". כמו כן, הם מציינים כי חברת הבת סאנדור נמצאת במגעים למיזוג עם ישראייר
"במה שאמור לחזק את יכולת אל על בשיווק חבילות תיור. החברה גם בוחנת כניסה לתחום האשראי בצורה כזו או אחרת תוך ניצול חברי המועדון של החברה כולל שיתוף פעולה עם קבוצות קמעונאיות גדולות". 
גם האנליסט צור אילן מסרב להתרגש יתר על המידה מהדו"חות החלשים: "הציפיות לדו"חות היו גבוהות, וזאת בשל רצף דו"חות קודמים חזקים שבאו על רקע הירידות במחירי הנפט והדלק, ולמרות  רבעון ראשון חלש באופן מסורתי - במיוחד כשחג הפסח לא נכלל בו". אילן מצביע על הפתעה חיובית עבור החברה, כששנתח השוק שלה עלה, שיעורי התפוסה במטוסיה גבוהים, ולדבריו, "הרבה ישראלים העדיפו לחזור לטוס באל-על לאחר האירועים הביטחוניים האחרונים". 
לדבריו, אין טעם לשנות את הערכת השווי הקודמת שלו, ולהערכתו החברה תציג EBITDA של 250-270 מיליון דולר - ולכן הוא גוזר מחיר יעד של 4.5 שקל למניה - כמו המלצתו הקודמת: "לא מוצא לנכון לשנות הערכה זו על סמך רבעון אחד". אילן מדגיש כי המודל שלו מתבסס על מחירי דס"ל גבוהים בהרבה מהמצב הנוכחי - מחיר של 168 סנט, בעוד כעת הוא עומד על 115 סנט בלבד. לכן, הוא מדגיש, גם אם אלו ימשיכו לטפס מעלה (ונזכיר כי אלו צמודים למחירי הנפט שנמצאים במומנטום חיובי), המודל שלו ימשיך להיות רלוונטי. מחיר היעד מהווה אפסייד של כמעט 85% ממחיר הבסיס הבוקר.
נציין כי גם אילן רואה בסכסוך שבין הנהלת החברה לטייסיה בעיה, והדבר מעלה את אי הוודאות בחברה: "אי אפשר לדעת את העלויות והששפעה של הנושא הזה - אך לדעתי הנושא ייפתר עוד השנה - כששני הצדדים מעוניינים בכך, ואל על במצב טוב".
תגובות לכתבה(8):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  צורי יתותח (ל"ת)
  משקיע 30/05/2016 12:17
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 5.
  נראה כי בעלי אינטרסים מתכננים מהלך ..
  bokobza 29/05/2016 17:43
  הגב לתגובה זו
  3 0
  על סמך מה המלצתם קניה?? על סמך ביצועים מצויינים? על סמך הנהלה חזקה? על סמך ניהול תקין נטול שביתות? על סמך 0 חכירה של מטוסים של חברות זרות? הטייסים והדיילים מתכננים פיצוץ לקראת יולי בגלל ההתנהלות הכושלת של הנהלת אלעל. החברה הציגה נתונים חלשים ביותר למרות סביבה סופר תומכת! לי זה נשמע כו תרמית של בעלי אינטרסים למשוך משקיעים למניה. המניה שניה מהתרסקות טוטאלית ואתם חיים בלהלהלנד אין שום דבר שתומך בסקירה השיטחית הזאת
  סגור
 • 4.
  בסוף דצמבר ובתחילת השנה הזהרתי מאל על שתתרסק חזק
  כלכלן 29/05/2016 13:36
  הגב לתגובה זו
  1 2
  בגלל שעלתה מאות אחוזים בשנה שעברה הרוב בגלל עליית ירידת מחיר הנפט.בדקו את המאזן לא מרשים במיוחד ולא הצדיק שווי כזה ךדעתי. כמו כן כתבתי בזמנו על פלוריסטם וכיטוב ושוב צדקתי מאה אחוז,שתי המובילות במדד הביו מאז. כיום שמתי עין על מדיגוס,התפתחויות מרשימות כולל חוזה מכירה לסין והרחבת מכירות לאירופה ולארה"ב למוצר. המחזור זינק שבוע שעבר ויש לכך סיבה טובה. בדקו הודעות אחרונות במאיה. 40 מיליון מזומן ונסחרת בכ 30% מתחת לזה,ללא כל הצדקה לדעתי. אין לראות בכל משום המלצה כלשהיא.
  סגור
 • הטעיה
  הכלכלן 29/05/2016 16:09
  הגב לתגובה זו
  0 1
  מס׳ 4 הכלכלן המדומה מנסה להטעות לספר סיפורים לא בדוקים ולא נכונים על מנית אל-על,הניתוחים שבכתבה מצויינים ונכונים,
  סגור
 • 3.
  אני קניתי את אל על ,,נראה לי כהזדמנות קנייה (ל"ת)
  יריב 29/05/2016 13:22
  הגב לתגובה זו
  2 2
  סגור
 • 2.
  כל זמן ש האחים בורוביץ בשטח אן סיכוי לשיפור
  YL 29/05/2016 12:20
  הגב לתגובה זו
  1 2
  שוב אם רשות ניירות ערך תערוך בדיקה לי אן ספק הם היו בהלם לאור עברם העשיר אני בטוח ש לא הכל תקין
  סגור
 • 1.
  לפי הכתבה סיבות טובות להתחיל באיסוף לפני שימריא (ל"ת)
  מחפש נוסעת מתמידה 29/05/2016 12:08
  הגב לתגובה זו
  2 3
  סגור
 • קניתי
  אל על 29/05/2016 12:14
  הגב לתגובה זו
  3 2
  קניתי בירידה מצפה לעליות!
  סגור