בנק ישראל מפרסם הוראות התייעלות לבנקים - פרישה מרצון וצמצום הוצאות

חדווה בר: ההתייעלות תוזיל שירותים". בנקים שיעמדו במתווה יזכו בהקלה בדרישות הלימות ההון
 |  (9)
חדווה בר, צילום: רון קדמי
בנק ישראל מחמיר את דרישותיו מהבנקים במטרה ליעל ולהוזיל את שירותיהם לאזרח - הפיקוח על הבנקים פרסם היום (ב') טיוטת מכתב הנחיות למערכת הבנקאית, אשר מקנה כלים שיאפשרו לתאגידים הבנקאיים לנקוט בצעדי התייעלות משמעותיים ודורשת מהבנקים לקבוע תכנית התייעלות ארוכת טווח. ההנחיות מעודדות את הבנקים לבצע תהליכי התייעלות משמעותיים באמצעות הגדרת הקלות רגולטוריות, זאת על רקע רמת היעילות הנמוכה שמאפיינת את רוב הבנקים במערכת הבנקאית בישראל בהשוואה לעולם.
המפקחת על הבנקים ד"ר חדוה בר, אמרה: "המטרה היא שהבנקים יבצעו תהליכי התייעלות משמעותיים. תהליכי ההתייעלות יאפשרו לבנקים להוזיל את עלויות השירותים הבנקאיים, בפרט עבור משקי הבית והעסקים הקטנים. ההתייעלות, לצד מכלול הצעדים הננקטים להגברת התחרות, תבטיח מערכת בנקאות יציבה ותחרותית יותר לטובת הלקוחות".

המפקחת הוסיפה: "אנו ערים לקשיים הכרוכים בהתייעלות המערכת ולכן הגדרנו הנחיות חדשות שיאפשרו ביתר קלות ביצוע תכניות פרישה מרצון וצמצום הוצאות, אשר יובילו להתייעלות המשמעותית הנדרשת".

בבנק ישראל מסבירים שסביבת הפעילות הכלכלית, הרגולטורית והטכנולוגית בה פועלת המערכת הבנקאית בישראל, כמו בעולם, עוברת שינויים רבים אשר צפויים להימשך בשנים הקרובות. לדבריהם, השינויים הטכנולוגיים בתחום הפיננסיים משנים את "פונקציית הייצור" של השירותים הבנקאיים, כאשר הלקוחות בעולם ובארץ עוברים לצרוך את השירותים הבנקאיים יותר ויותר באמצעות בנקאות ישירה - אינטרנט, מובייל, ומכשירים בנקאיים אוטומטיים. בנוסף, הטכנולוגיה הזמינה מגבירה כעת ותגביר מאוד בעתיד את שקיפות המידע ללקוחות, את הקלות של קבלת הצעות מתחרות ממספר גופים, ולכן את התחרות בתוך המערכת הבנקאית וגם את התחרות מגופים חוץ-בנקאיים.

"לנוכח מגמות אלו והעובדה כי מדדי ביצוע שונים של המערכת הבנקאית מצביעים על רמת יעילות נמוכה באופן משמעותי של הבנקים בישראל ביחס לעולם, בכוונת הפיקוח על הבנקים לשים דגש על תהליכי התייעלות בשנים הקרובות. תהליכים אלה יכולים להיעשות באמצעות הנהגת תכניות פרישה מרצון של עובדים, וצמצום בהוצאות נוספות".

לפי בנק ישראל, מדיניות הפיקוח בהקשר זה נועדה לתמוך בהורדת העלויות של השירותים הבנקאיים ולהבטיח את יציבותם ארוכת הטווח של הבנקים - "בנקים אשר יבצעו תכניות התייעלות משמעותיות, בהתאם למתווה של ההנחיה, צפויים לראות שיפור ביחסי היעילות שלהם בשנים הקרובות ויוכלו להגדיל את יחסי הלימות ההון שלהם. השיפור ביחסי היעילות, לצד הגברת התחרות שתיווצר באמצעות המהלכים המקודמים היום במשק ועל-ידי בנק ישראל, צפויים לתרום להפחתת מחירי השירותים הבנקאיים למשקי הבית ולעסקים הקטנים.
על פי טיוטת ההנחיות:
 
 • על הבנקים לקבוע ולהציג לפיקוח על הבנקים תכנית התייעלות רב שנתית, שתכלול יעדי ביניים מוגדרים היטב, ומעקב ופיקוח אחר יישום התוכנית על ידי דירקטוריון התאגיד הבנקאי. בנוסף, תוגדר מתכונת דיווח לפיקוח בנושא.
 • הפיקוח ינקוט בצעדים לעידוד תכניות ההתייעלות, הכוללים הקלות בנושא דרישת הלימות ההון לבנקים אשר יגדירו תכנית התייעלות ארוכת טווח משמעותית, והבהרות לגבי הטיפול החשבונאי בתכנית ההתייעלות כאמור.תגובות לכתבה(9):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 8.
  סוס טרויאני-איפה ועדי העובדיםן? (ל"ת)
  האשם תמיד 28/12/2015 13:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • ועדי עובדים???? דואגים לתחת שלהם בלבד.
  ציון 28/12/2015 14:17
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לעזאזל העובדים...
  סגור
 • 7.
  יש להאריך את שעות קבלת הקהל בבנקים וכן את שעות העבודה
  שולמן 28/12/2015 12:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כמקובל ,42 שעות עבודה בשבוע.
  סגור
 • 6.
  חדוה תהיה המנכ"לית של כל הבנקים
  ישראל 28/12/2015 12:07
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יפטרו את כל המנכ"לים של הבנקים ,חדוה תהיה המנכ"לית כללית. כך המטה יקטן ,יהיו פחות משכורות גדולות . ייעול של הפקידים טוב לבנק לא ללקוחות .
  סגור
 • 5.
  חגיגת הטימטום
  דלי גופמן 28/12/2015 11:39
  הגב לתגובה זו
  1 0
  גם אם הבנקים יפטרו עובדים, מחיר העמלות לא ירד.........כבר מספר פעמים עשו פרישה מרצון של עובדים אך, השרות ירד העמלות נשארו אותודבר ומשכורות המנהלים מרקיעים עדיין שחקים.........בחו"ל לא משלמים עמלת עובר ושב (22 ש"ח לחודש) בארץ זה עדיין קיים....בחו"ל לא משלמים דמי שמירת ני"ע....... בארץ כן..........צריך לחוקק חוק בו אין עמלות מהסוג שציינתי. בנקים בעולם מרוויחים על הלוואות שהריבית בגינן גבוה יחסית לארץ.......ותיראו איזה יופי הם מרווויחים.......
  סגור
 • 4.
  לצמצם ??? צריך להכפיל מצבת כוח אדם ולתת שירות כמו שצריך (ל"ת)
  תום 28/12/2015 11:27
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 3.
  מושחתים הבנקים מרויחים מליארדים שרות זבל תת רמה (ל"ת)
  תום 28/12/2015 11:26
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 2.
  התייעלות בבנק ישראל
  יואב 28/12/2015 10:41
  הגב לתגובה זו
  5 0
  חוצפה ישראלית .אם הבנקים צריכים להתייעל ולהפוך את העובדים לסוסי עבודה אז בבנק ישראל שיושבים על משכורות מנופחות ומוצאים המלצות לפיטורים צריך להעיף חצי מבנק ישראל שיושבים ומחחמים כסאות עם אפס תפוקה
  סגור
 • 1.
  הדאגה לבנקים
  monka 28/12/2015 10:33
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כבר היום יש צמצום במספר הטלרים והפקידים בבנק, כלום הרגשנו הקלה בעמלות ? קדחת. הגיע הזמן שבנק ישראל ידאג לעם בישראל ולא לבנקים.
  סגור