חברי הבורסה של IBI ומגדל מתמזגים: "השוק צריך גוף שיהווה קונטרה לבנקים"

Bizportal שוחח עם עדו קוק, מנכ"ל IBI ברקע להודעה על המיזוג שייצור את הברוקרז' החוץ בנקאי הגדול בישראל
 |  (4)
עדו קוק, צילום: Bizportal
'IBI בית השקעות' וקבוצת 'מגדל שוקי הון' הודיעו היום (יום א') על חתימת הסכם למיזוג בין חברי הבורסה שלהם, ויפעלו תחת השם "IBI שירותי בורסה". מהלך זה יהפוך את החברה החדשה לברוקראז' החוץ בנקאי הגדול בישאל.
עם השלמת המיזוג, 'IBI בית השקעות' תחזיק ב- 80.1% מהחברה הממוזגת ו'מגדל שוקי הון' תחזיק ב- 19.9% מהחברה. העסקה כפופה לאישור סופי של הממונה על ההגבלים העסקיים והבורסה לניירות ערך בתל אביב.
בשיחה עם Bizportal ציין עדו קוק, מנכ"ל IBI בית השקעות כי המיזוג נבע מתוך מוטיבציה, ולא צורך: "השותפות האסטרטגית עם 'מגדל' היא בניית קשר לטווח הארוך. יחד אנחנו בונים עוצמה. יש כאן פעילויות משלימות, שתפעלנה בסינרגיה. בנוסף, יש כאן את יתרון הגודל: להיות חבר בורסה דורש הרבה משאבים, לא רק כלכליים, אלא גם תשומות ניהוליות, רגולטריות, כספיות וטכנולוגיות. מי שלא מספיק גדול הרבה יותר קשה לו. כשאתה כפול בגודלך, אתה מיטיב את מצבך."
  
למה דווקא מגדל?
"זה לא שיש כאן המון אפשרויות, אין הרבה חברי בורסה, ואין הרבה גופים כמו מגדל שיש להם כזו הנדוניה. בנוסף, יש לנו יחסים עסקיים טובים עם מגדל, וזה נראה לשנינו הצדדים שילוב מעולה".
הלקוחות לא יפגעו?
"לפי מודל הפרטת הבורסה - זהו שוק שנשלט בצורה כמעט מוחלטת על ידי המערכת הבנקאית, שגורמת להורדת עמלות כדי לדחוק מתחרים החוצה (לכן זה יקר להיות חבר בורסה). הגוף שאנחנו מקימים יהיה גוף מוביל ומקצועי, שלא יעלים את התחרות. יש אגרסיביות במערכת הבנקאית, עמלות נמוכות - והדבר לא ייפגע. שירותי הברוקראז' עברו הורדה מאוד משמעותית של עמלות בשנים האחרונות. מה שלקוח פרטי משלם היום זה פחות ממה שלקוח מוסדי היה משלם לפני 5 שנים. יש כאן תחרות מטורפת, לא הייתי דואג לזה. גוף חוץ בנקאי שיהווה קונטרה למערכת הבנקאית זה משהו שהשוק מאוד צריך". 
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  המיזוג
  אבי ש 13/08/2015 13:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כמי שמכיר מעט את השוק ויותר את מגדל שוקי הון, אני מקווה כי המיזוג יעשה טוב וצדק לאנשי מגדל. האיש העיקרי והחשוב במגדל (בתחום זה) הוא אלי ביהרי, איש הגון וישר, איש עבודה ומעש בעל נסיון רב ומוכר שלא יסולא בפז. אני מאחל ומקווה כי IBI ידעו לשמור על האיש המיוחד הזה.
  סגור
 • 3.
  ברוקראז שמוקראז
  לא פרייאר 19/07/2015 17:00
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מי עדיין עובד עם החברות האלה?? הבורסה הישראלית כבר מתה מזמן אז משאיר רק את המוסדיים. אני סוחר באינטראקטיב ברוקרס וטריידסטיישן וזה כלום כסף לעומתם
  סגור
 • 2.
  העסקה כוללת את המכבסה של מגדל ביטוח?
  יונל 19/07/2015 16:49
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מגדל ביטוח תהיה חייבת להעביר 20% מהפעילות שלה ל-IBI כמו שהיו חייבים עם מגדל שוקי הון?
  סגור
 • 1.
  @@@ מי שיחכה 5 שנים עם רכישת הדירה יחסוך 19 שנות משכנתא
  פיננסייר 19/07/2015 15:05
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ההסבר לתופעה זו, שנראית בלתי אפשרית, כולל פירוט של מחשבון משכנתא, תשואה על ההון העצמי ושינויי ריבית בעתיד, מוסבר במפורט בסרטון אינטרנט חדש בשם "לקנות דירה או לחכות מה עדיף". אפילו אשתי הבינה כי זה מוסבר נורא בפשטות. הנה גם קישור https://goo.gl/A1myDF
  סגור