שנה חדשה החלה: לאן 2015 תיקח את שוק ההון?

רונן מנחם, מנהל מחלקת השקעות ואסטרטגיה, בנק מזרחי טפחות, על הנעשה ב-2014 וכיצד זה ישפיע על שוק ההון של 2015
|
(1)
מדד ת"א 35 +0.33% מדד ת"א 35 1,664.07 +0.33% מדד ת"א 35 בסיס:1,658.65 פתיחה:1,667.54 גבוה:1,667.54 נמוך:1,661.25 תמורה:712,680,607 לעמוד ציטוט חדשות גרפים הרכב מדד ביצועים כתבות נוספות בנושא: עמד על 1493.85 נקודות בתאריך 7.12.14 - רמתו הגבוהה ביותר בכל הזמנים. המדד נסוג מאז 2.3% (לפי מדד הנעילה ביום א' 4.1.15), אך אין בכך כדי להעיב על ההישג המרשים. דומה כי הבורסה לניירות ערך בתל אביב לא התקשתה להתנער מימי צוק איתן בדרכה לפסגות חדשות.
האמנם כך ומנקודה גבוהה זו, האם תימשך ההתקדמות בשנת 2015?

כפי שהדברים נראים כעת, התשובה חיובית. הגורמים הבסיסיים אמורים לתמוך בהמשך העליות: פעילות המשק תגדל, הריבית תישאר נמוכה, השלכות פיחות שער השקל טרם מוצו והסביבה הפיסקאלית תוסיף להיות נוחה. בעולם - עלויות האנרגיה צומצמו.

פעילות המשק גדלה בקצב משביע רצון, בהתחשב במספר מעצורים שהיו בדרך, חלקם מדיניים וביטחוניים (כגון צוק איתן וסחף נגד ישראל ביבשת אירופה) וחלקם כלכליים גרידא (התיסוף הניכר בשער השקל כנגד הדולר). אך לפני חמישה חודשים, בתאריך 24.7.14, עמד שער החליפין על 3.402 והתועלת מהפיחות שנרשם מאז טרם מוצתה, משום שהתרחש מהר מדי ובעת רפיון בסחר החוץ העולמי.

בנק ישראל אומר שקצב גידול התוצר בחודשים אוגוסט - נובמבר היה גבוה מאשר בחודשים מארס - יולי; אינדיקטורים אחרונים מעידים על התאוששות נוספת והתרחבות מהירה יחסית ברבעונים הבאים. בנק ישראל מעריך שהתוצר יגדל בקצב של כ-3% השנה ובשנה הבאה - נתון משביע רצון, בפרט בהינתן שיעור הבלתי מועסקים הנמוך מאוד (כ-5.6%).

בנוסף, ההתאוששות המרשימה בארצות הברית, פיחות השקל, הירידה התלולה במחיר הנפט העולמי וכוחות אחרים ידחפו את הייצוא הישראלי ברמות הטכנולוגיה השונות ואת הכלכלה כולה. ריבית בנק ישראל אמנם לא תרד עוד כנראה, אך בנק ישראל מעריך כי לא תעלה במהלך 2015, ועלייתה בשנת 2016 תהיה הדרגתית ומדודה. מסלול זה ישפר את נגישות המגזר העסקי לשוק ההון ויגדיל את שווי החברות בבורסה לניירות ערך. גם קביעת הרשות לניירות ערך מנובמבר 2014, שבישראל יש שוק עמוק לאג"ח חברות באיכות גבוהה, תסייע להן בהקשר זה.

התמונה הפיסקאלית נוחה
הגירעון בתקציב המדינה עמד על 2.6% תוצר בלבד ב-12 החודשים האחרונים. היות והוצאות הממשלה תוגבלנה על ידי 1/12 מהוצאות הממשלה אשתקד ומשום שהתוצר עתיד לגדול בקצב מהיר יותר, הרי יעד הגירעון יושג בנקל. זו בשורה טובה מאוד לחברות, שכן צרכי ההון של הממשלה יקטנו והיא תתחרה איתן פחות על מקורות ההון של המשק.

בנק ישראל סבור כי הייצוא וההשקעות - בענפי המשק ובבנייה למגורים - יתאוששו ויקזזו ירידה של הוצאות משקי הבית על מוצרים בני קיימא מרמתן הגבוהה בשנה שעברה. אם כך, חברות בתחום הייצור והייצוא יתנו את הטון ואילו חברות הפועלות מול משקי הבית תאותגרנה יותר. עם זאת, להערכתי, הצריכה הפרטית תפתיע פעם נוספת לטובה.

בל נטעה. מבחניו של שוק המניות עוד לפניו. באביב תצא לדרך ממשלה חדשה וחשיבות רבה תהיה לשאלה, האם תנהיג מדיניות ידידותית למגזר העסקי? השלכות פיחות השקל תמוצינה בקרוב והשאלה היא האם השער יפרוץ את רמת ה-4 ש' לדולר? האם תהיינה השלכות כלכליות מרסנות לסחף המדיני לרעת ישראל? מה תאמרנה חברות דירוג החוב (לאחרונה הזהירו שתיים מהן את ישראל)? האם פעילות ההסדרה (הרגולציה) תורגש פחות? ואולי השאלה החשובה מכולן - מתי תחל ריבית בנק ישראל לעלות וכיצד יתקבל הדבר בשוק ההון המקומי. יש לקוות כי הביטחון הכלכלי יהיה גבוה מספיק כשהדבר יקרה.

נכון להיום, מסתמן כי התשובות לשאלות הללו תתקבלנה רק בשנת 2016 ורוב האתגרים יפסחו על שנת 2015. לכן נראה, כי העליות בשוק המניות תימשכנה השנה. עם זאת, לאחר עלייה של 10.3% במדד ת"א 25 ב-12 החודשים האחרונים, הדעת נותנת כי העליות תהיינה הפעם צנועות יותר ובדרך נהיה עדים לגלי עליות וירידות לא מבוטלים.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  כוון שוק המניות בשנת 2015.
  אבי.א. 10/01/2015 11:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ציפינו להמלצות יותר ספצפיות אם כי הכוון הכללי בשוק המניות .ובעקר במניות תא 25 הוא,חיובי
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות