מנאום ברננקי למחיר הזהב בוול סטריט

אריה גורן, אנליסט תחום סחורות ב-Bizportal, מתייחס בטורו למצבו של הזהב בבורסת הסחורות והכדאיות בהשקעתו
 |  (1)
מגמת הירידה במחיר הזהב החלה בתחילת אוקטובר 2012 ונמשכה בצורה תלולה בשבוע שעבר. מחיר הזהב צנח ב-6.9% ל-1,292 דולר לאונקיה, מחיר הסגירה השבועי הנמוך ביותר מאז אוגוסט 2010. מחיר הזהב האחרון נמוך כבר ב-28.1% מהפסגה שרשם ב-05 באוקטובר 2012, 1,798.10 דולר לאונקיה, וב-32.8% מערכו הגבוה ביותר אי פעם, 1,923.7 דולר לאונקיה שנרשם ב-6 לספטמבר 2011. יש לציין שבמחירים ריאליים מתואמים לאינפלציה היה מחיר הזהב גבוה הרבה יותר בעבר - מחיר השיא במסחר התוך-יומי בתחילת 1980, 850 דולר לאונקיה, שקול ל-2,543 בדולרים של ימינו.

הצניחה במחיר הזהב באה בעקבות ההודעה של ברננקי ברביעי שעבר על כך שייתכן שהפד יתחיל להקטין את הרכישה החודשית בסך 85 מיליארד דולר של אג"חים ממשלתיים כבר השנה, ויפסיק לחלוטין את תכנית הרכישות ב-2014. אחד הגורמים לעלייה המטאורית בשנים האחרונות טמון בהזרמת הכספים האדירה של הפדרל ריזרב, שהחלה בעקבות המשבר העולמי ב-2008, ונועדה לעודד את הכלכלה האמריקנית ולהוציאה מהמשבר. כמויות הכספים הגדולות בשוק גרמו לחששות מהתפרצות אינפלציונית, ולאבדן האמון בכסף נייר, כך שמשקיעים רבים ברחו לזהב כמקלט בטוח.

בעקבות התנודתיות הרבה במחיר הזהב, החליטה CME Group - הבעלים של זירת המסחר בזהב בניו יורק Comex, להגדיל את הביטחונות לרכישת חוזה עתידי לזהב ב-25% ל-8,800 דולר לחוזה של 100 אונקיות זהב, כ-6.8% מערך החוזה - צעד שייקר את ההשקעה בזהב. בנוסף, מכיוון שבחשבון לחוזים עתידיים מחושב הרווח וההפסד בסיכום כל יום, כאשר חלה ירידה תלולה במחיר הזהב או של כל סחורה אחרת, חלק גדול מהמשקיעים בחוזים עתידיים נאלצים למכור את הסחורה בהפסד, לאחר שאין בידם מספיק מזומנים לכסות את ההפסד היומי.

הצניחה הקודמת במחיר הזהב בחודש אפריל הביאה לגל רכישות גדול של קונים לזהב בהודו ובמדינות נוספות, אבל הפעם הסוחרים חוששים שהרכישות המסיביות של מטבעות זהב, מטילי זהב ותכשיטים לא יחזרו על עצמן. הודו העלתה החודש את המס על יבוא הזהב במטרה להקטין את הגירעון הענק שלה - דבר שייקר את מחיר הזהב שם. הודו היא צרכנית הזהב הגדולה בעולם ונהוג שם לחלק מתנות מזהב באירועים ובחגים. היא צרכה 30.4% מהצריכה העולמית לזהב לתכשיטים, מטבעות ומטילים ב-2012.

גם מכירות מטבע הנשר האמריקני מזהב רשמו שיא של 209,500 אונקיות בחודש אפריל השנה, ירדו ל-70 אלף אונקיות במאי, ורק 34,500 אונקיות עד עכשיו בחודש יוני. אף על פי כן, המטבעה האמריקנית פרסמה החודש שהיא צופה שסך כל המכירות של מטבעות זהב השנה ירשמו שיא חדש.

במשאל שערכה סוכנות הידיעות הכלכליות בלומברג בשבוע שעבר בקרב 26 אנליסטים לזהב, 15 מתוכם צופים המשך ירידה במחיר הזהב השבוע, 6 צופים עלייה ו-5 לא צופים שינוי משמעותי במחיר הזהב השבוע. מפרסום חדש של מועצת הזהב העולמית (World Gold Council) מתברר שהביקוש העולמי לזהב ברבעון הראשון של השנה הסתכם ב-963 טון, בשווי 50.5 מיליארד דולר. הביקוש לזהב היה נמוך ב-20% מהביקוש ברבעון הקודם, וב-16.3% מהביקוש לזהב ברבעון המקביל בשנת 2012.

הסיבה לירידה הדרמטית בביקוש לזהב ברבעון הראשון של השנה הייתה מכירות מסיביות בשיעור של 176.9 טון של קרנות סל המשקיעות בזהב ממשי. קרנות סל אלו נאלצו למכור חלק מהזהב שברשותן כאשר משקיעים מכרו את האחזקות שלהם בקרנות. בסעיפים אחרים כמו תכשיטים, מטבעות זהב ומטילי זהב דווקא נרשמה עלייה בביקוש ברבעון הראשון של השנה.

שוק הסחורות בשבוע האחרון
במסחר בסחורות בשבוע שעבר נרשמו ירידות חדות. מדד הסחורות CRB של תומסון רויטרס/ג'פריס, ירד בסיכום שבועי ב-2.8%. בטבלה שלהלן מפורטים השינויים במחירי הסחורות העיקריות, במדדי המניות ובשערי המטבעות בשבוע שעבר וב-12 החודשים האחרונים

איך משקיעים בזהב?
בישראל נסחרות תעודות הסל הבאות על הזהב: "תכלית זהב", "פסגות סל זהב", "קסם זהב", "הראל סל זהב" ו"מיטב סל זהב". באמצעות חשבון ב-ATRADE אפשר להשקיע באופן ישיר ונוח בזהב בשני הכיוונים: קנייה ומכירה.

קרן הסל הסחירה ביותר לזהב, SPDR Gold Shares משקיעה בזהב ממשי, הקרן נסחרת כמניה לכל דבר בבורסת ניו יורק בסימול GLD ודמי הניהול הם 0.40% לשנה. קיימות גם אופציות call ו-put לקרן הסל הזו.

קרן הסל לזהב Sprott Physical Gold Trust ETV נסחרת בבורסת ניו יורק בסימול PHYS, הקרן משקיעה בזהב ממשי.

תעודת הסל שורט כפול על הזהב PowerShares DB Gold Double Short ETN נסחרת בבורסת ניו יורק בסימול DZZ. תשואת התעודה היא ביחס כפול לירידה במחיר הזהב, והיא מתאימה למי שצופה ירידה במחיר הזהב וחפץ למנף את רווחיו. דמי הניהול 0.75% לשנה.

* אריה גורן הוא מרצה בכיר בקורסים סחורות וחוזים עתידיים והשקעות בחו"ל במכללת MIBI ללימודי שוק ההון באונליין, www.mibi.co.il .

**אין לראות בכתבה המלצה לרכישה או למכירה של זהב או כל סחורה, או כלשהי
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  והכדאיות בהשקעתו? (ל"ת)
  י 24/06/2013 15:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור