לשונאי סיכון: אגרות חוב להמרה - חשיפה לשוק המניות

צחי קלמין, מנהל השקעות ומחקר MORE בית השקעות, מציג דרך נוספת להשקעה עבור ציבור המשקיעים שונאי הסיכון
 | 
(10)
שוק האג"ח הקונצרני רושם בימים אלו את אחת התקופות הטובות ביותר שלו. סביבת הריבית הנמוכה והעדר אלטרנטיבות השקעה, תמכו במדדי האג"ח המובילים וסייעו להם לרשום תשואות נאות:

הראלי במחירי והמרווחים הנמוכים גרמו למשקיעים רבים לזנוח אט אט את אפיקי ההשקעה הסולידיים ולהפנות את כספם לשוק המניות. ראייה לכך, ניתן למצוא בהתעוררות המחודשת בענף קרנות הנאמנות המעורבות. קרנות אלו, אשר משלבות השקעה הן באג"ח והן במניות, נהנות בתקופה האחרונה מהזרמות כספים ערות. לקוחות סולידיים, אשר חוששים להיחשף לשוקי המניות נמצאים כעת בדילמה לא פשוטה. מחד, תשואות האג"ח נמוכות ולא אטרקטיביות. מאידך, שוקי המניות סובלים מחוסר וודאות מתמשך אשר מתבטא במחזורים נמוכים ותנודתיות גבוהה.

גם זירת המאקרו מעיבה על שוקי המניות - האירועים הגיאופוליטיים באזור, הרפורמות הרגולטוריות וההעלאה הצפויה בשיעור מס החברות, לא מוסיפים להגברת הוודאות באותם שווקים. אפיק השקעה מעניין, שיכול לספק חשיפה זהירה לשוק המניות הינו .

אג"ח להמרה (במסלול האג"חי) הינה כלי השקעה בעל מנגנון משולב. החזקה באג"ח מסוג זה יכולה להניב עודפת למשקיעים, כאשר נכס הבסיס (שער המניה) אליה האיגרת מתואמת עולה. בנוסף, אג"ח להמרה פועלת ומתנהגת כאג"ח סטרייט ומשלמת . למעשה השקעה באג"ח להמרה מספקת חשיפה סלקטיבית לשוק המניות.

בתקופות של גאות בשוק המניות, נהנית האג"ח הנ"ל מפירות העלייה בשוק המניות ובתקופות של מימושים בשוק המניות, מספקת האג"ח הגנה למשקיעים בדמותה של "רצפת ביטחון". זוהי למעשה, מחירה של אג"ח להמרה כאג"ח סטרייט, והיא מבטאת בדרך כלל את ערכה המותאם של אג"ח רגילה (סטרייט) מאותו סוג. מספר נקודות חשובות שכדאי שנציין:

1. פרמיית המרה גבוהה וחיובית - האג"ח נסחרת במסלול האגח"י שלה. פרמיית ההמרה נמוכה וקרובה ל-"0" - האג"ח נסחרת במסלול ההמרה שלה. יודגש כי , לא מצביעה על כדאיות השקעה באג"ח, כי אם על כדאיות הפעלת מנגנון ההמרה.

2. תשואת אג"ח להמרה, ברוב המקרים, תהיה נמוכה יותר מאג"ח סטרייט מקבילה של אותו מנפיק במח"מ זהה. הסיבה לכך נעוצה באופציה שקיימת באיגרת בדמות מנגנון ההמרה למניה.

3. שוק האג"ח להמרה הינו שוק קטן מאוד. הוא מאופיין, בין השאר, בהיקפן הנמוך של סדרות האג"ח המרכיבות אותו. בעקבות אי רצונם של בעלי המניות לדלל את החזקתם בחברה כתוצאה ממימושי אג"ח.

בהמשך נציין מספר אג"חים להמרה אשר לדעתנו ראויות להשקעה. כל החברות המנפיקות אשר תוזכרנה, מציגות על פי דוחותיהן הכספיים איתנות פיננסית סבירה שמצביעה על יכולת שירות חוב טובה:

{חלל תקשורת}. החברה מספקת שירותי תקשורת לוויינית באמצעות לווייני עמוס. עמוס 2 ועמוס 3 משמשים לתקשורת במזרח התיכון, מזרח ומרכז אירופה. עמוס 5, שהחל לפעול בשנה שעברה, משמש לתקשורת לאפריקה. בנוסף, מתכננת החברה לספק בעתיד גם שירותי תקשורת לאסיה באמצעות הלוויין עמוס 4. לפני כחודש הודיעה החברה כי בוחנת הנפקת אג"ח מגובות בשעבודים בהיקף של 110-140 מיליון דולר.

{נטו מלינדה}. החברה עוסקת בתחום מוצרי המזון הכשרים. תחומי פעילותה של החברה כוללים יבוא מוצרי בשר, רכישת מוצרי בשר מחברות מקומיות ושיווקם, רכישה ושיווק של דגים ושיווק מזון יבש, כדוגמת מרקים ופסטה. נטו מלינדה היא בעלת השליטה בכמה מהחברות הגדולות בתחום המזון, ביניהן טיבון ויל, דלידג וויליגר.

{איתמר מדיקל}. מפתחת ומשווקת מכשירים רפואיים לא פולשניים ופורצי דרך בתחום ניטור מחלות קרדיולוגיה והפרעות נשימה בשינה. טכנולוגיית החברה מבוססת על זיהוי סיגנל רפואי (ה-PAT) המאפשר חלון לא פולשני למערכת העצבים האוטונומית ובריאות העורקים. לחברה שני קווי מוצר בולטים: WatchPAT - להפרעות נשימה בשינה, EndoPAT - להערכת בריאות העורקים וגילוי מוקדם של מחלות לב.

למוצרי החברה אישורי שיווק רגולאטוריים בארה"ב (FDA), יפן, סין, ברזיל. בחודש מארס האחרון הושלמה בהצלחה לציבור, במהלכה גייסה החברה כ-62.5 מיליון ש' על ידי הנפקת אגרות חוב להמרה. בנוסף הנפיקה החברה אג"ח להמרה בהיקף של 13.7 מיליון ש' בהקצאה פרטית.

{רבוע נדלן}. החברה פועלת בעיקר בתחום הנדל"ן המניב. פעילות החברה כוללת ניהול והשכרת נכסיה המניבים, פיתוח והשבחת נכסיה, איתור וייזום השקעות והקמת פרויקטים בתחום הנדל"ן המניב. היא פועלת ביחד עם שותפים (גינדי) להקמת פרויקט מגורים במתחם השוק הסיטונאי בתל אביב, אשר כולל גם מרכז מסחרי ומבני ציבור. בדוחותיה לשנת 2012 הציגה החברה גידול של 152.3% ברווח הנקי השנתי, רווח זה הסתכם לסך של 218.4 מיליון ש'. הרווח התפעולי השנתי הסתכם לסך של כ-354.1 מיליון ש' - נתון אשר מהווה גידול של 24.2%.

{נפטא}. עוסקת בחיפושי נפט וגז ותחום הנדל"ן. תחומי פעילותה של החברה כוללים הפקת גז ונפט בישראל וארה"ב. בנוסף, נפטא משקיעה בנדל"ן מניב ועוסקת בהשכרת נכסים למגזר הפרטי והעסקי. היא בעלת השליטה בחברות חנ"ל, י.ו.א.ל, נפטא חיפושים וישראמקו אינק. נפטא מחזיקה אפקטיבית בכ- 16.8% משותפות ישראמקו. בדצמבר 2012 השלימה החברה גיוס חוב בהיקף של 100 מיליון ש'.

{מישורים}. פועלת בתחום הנכסים המניבים, מלונאות ופיתוח בנק קרקעות בישראל ,קנדה וארה"ב. החברה פועלת בקנדה באמצעות חברת סקייליין (58%) ע"פ תוכניות העבודה שפרסמה החברה. בכוונתה להמשיך ולהתרחב ברכישת נכסים בארה"ב, לפתח ולמכור קרקעות בפרויקטים שברשותה. החברה אישר בינואר 2013 לבצע רכישה עצמית של מניות ואג"ח להמרה בהיקף של 20 מיליון ש'.
* האג"חים הנ"ל הינם בחזקת אג"חים בסיכון גבוה
* האג"חים הנ"ל הינם בחזקת אג"חים בסיכון גבוה

לסיכום, ההתעוררות בשוק קרנות הנאמנות המעורבות מצביע על השינוי בצרכים ובטעמים של פעילי שוק ההון. יחד עם זאת, לקוחות אשר חוששים להיחשף ישירות לשוק המניות, ימצאו באפיק האג"ח להמרה חשיפה זהירה ומעניינת לשוק המניות.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(10):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  בפרמיות המרה כה גבוהות זה סתם אג"ח סטרייט, טאואר כ"ו+:
  אגחיסט 08/05/2013 15:24
  הגב לתגובה זו
  1 0
  טאואר כ"ו בפרמיה נמוכה, נותן קופון 7.8% לשנה, בחודש הבא קופון חצי שנתי. לשים לב מה גודל הריבית הנקובה ומה התשואה לפדיון (כי בפרמיות הגבוהות של מה שהמליץ הכותב לא סביר שתגיעו לכסף/להמרה.
  סגור
 • 4.
  חלל תקשורת מעניינת
  חד עין 08/05/2013 15:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  החברה יוצאת בהנפקה בימים הקרובים חתמה על חוזים יפים באפריקה
  סגור
 • אתה מאמין שבמח"מ שנותר תסגר הפרמיה של 48%?
  אגחיסט 08/05/2013 15:45
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אם לא, זה אג"ח סטרייט בתשואה לא גבוהה. הדוגמאות שניתנו לא טובות בגלל הפרמיה הגבוהה.
  סגור
 • חד עין צודק
  מוגי 08/05/2013 18:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה שמשפיע על פרמיית המרה הינו שוויה של מניית חלל תקשורת. שווה להתבונן על חלל תקשורת ג' ולהבין את הפוטנציאל. אגב, אני באופן אישי מעדיף מחמים ארוכים יותר
  סגור
 • פרמיה של 48%
  חד עין 08/05/2013 16:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מהלך של 15% בנכס הבסיס (מנית חלל תקשורת) מעיף את את האג"ח ב-10% לפחות , תוסיף לזה את הריביות שמקבלים בדרך, והרי לך עסקה מעניינת
  סגור
 • נראה לי שאתה לא ממש מבין:
  אגחיסט 08/05/2013 22:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  גם אם המניה תעלה 15% האג"ח עדיין "לא בכסף", בריבית לפרעון של 3.5% הוא לא יזוז.
  סגור
 • 3.
  אין לך בושה?
  יורם 08/05/2013 12:25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  על סמך מה אתה מציע לי לקנות חלל או נפטא? תראה לי אנליזה שבגללה החלטת להציע לי, מה זה ההפקרות הזאת?
  סגור
 • ליורם
  חד עין 08/05/2013 15:14
  הגב לתגובה זו
  1 0
  במיוחד בשביל מתלהמים כמוך המציאו את קרנות הנאמנות
  סגור
 • 2.
  השוק מת גמור
  אחד שיודע 08/05/2013 11:58
  הגב לתגובה זו
  0 2
  אין מחזורים בקרוב מפולת
  סגור
 • 1.
  כבר מזמן לא היתה הנפקה מעניינית של אג"ח להמרה
  אחד העם 08/05/2013 11:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  נפטא ז' + שווה קנייה
  סגור