הדרך הישנה והרפורמה - שוק התקשורת כמראה

קרן צדוק, מנהלת השקעות קרנות אג"ח במגדל שוקי הון, מתייחסת למשיכת משכורות ההעתק של בכיר המשק על חשבון הציבור, דרכן הקודמת של חברות התקשורת להרוויח וכיצד הרפורמה שינתה את השוק
 | 
(4)
הסערה בשוק התקשורת העסיקה, מעסיקה וכפי הנראה עוד תעסיק את רובינו בחודשים הקרובים - מי כלקוח מתנייד, מי כעובד החושש למקומו ומי כמשקיע באג"ח או במניית חברת פרטנר +0.28% פרטנר 1,452 +0.28% פרטנר בסיס:1,448 פתיחה:1,448 גבוה:1,470 נמוך:1,448 תמורה:47,440 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: או סלקום +1.24% סלקום 855 +1.24% סלקום בסיס:844.5 פתיחה:850 גבוה:863.9 נמוך:850 תמורה:60,311 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: .

בתמונה הרחבה נראה שרובינו בצד המפסיד - כלקוחות ששילמו מחירים מופקעים בשוק ללא תחרות אמיתית עד כה, משקיעים שלא תמחרו את האשראי כראוי, מדינה שויתרה על סכומים מס משמעותיים בחילופי הבעלות (40 מיל' ש' על עסקה של 1.4 מיליארד מול בלסאוט וספרא) ונכון להיום גם הבעלים - דנקנר ובן דב. אמנם אלו משכו להם, למקורביהם ולמנהליהם משכורות עתק, אך עיקר ההון שנגרף "מפרות המזומנים" הללו נבלע בתשלומי האשראי, שהרי שניהם נרכשו במינוף.

בגרף המצורף ניתן לראות כיצד סלקום, מאז הנפקתה ב-2007, כשנתיים לאחר הנפקת פרטנר - בשוואים דומים, ירדה בכ-50% ומניית פרטנר בדומה לה:עכשיו נשאלת השאלה - אם כולם הפסידו איפה הכסף?

נראה כי גם כאן "הזרים עשו עלינו סיבוב" - מי שמכר את מניות סלקום לדנקנר, בלסאוט ומשפ' ספרא וכמובן לא מכבר את פרטנר לבן דב, הצ'סון. הם מימשו את נכסיהם במחירים שנראים לא מציאותיים נכון להיום.

את עיקר הבעיה ניתן לפתור רגולטורית - הרפורמה המבורכת, שהכניסה תחרות אמיתית לענף והורדת מחירים משמעותית, הייתה צריכה להיעשות לפני שנים ובהדרגה, כך הייתה נמנעת התפתחות של לא פחות מבועת מחירים - הן בניצול הצרכן הסופי והן במחירי המניה שגררו אשראי אימתני ואפשרו למוכרים לממש את נכסיהם במחירים ההולמים שוק ללא תחרות.

כמו כן, יש מקום לשקול הטלת מס ביטוחי על חברות קמעונאיות גדולות, חברות החזקה הניזונות מדיבידנדים או אחרות בעלות השפעה מהותית על כספי הציבור - פרמיית מחויבת כזו עשויה להציל לפחות חלק מכספי הפנסיה והשקעות הציבור. לאחר שרגולציה כזו או אחרת ומצבי שוק משתנים מאיימים למוטט גופים גדולים, כך גם ריתוק אחוז מסוים מהון הבנקים שמהווה מעין ביטוח נזילות לפקדונות הציבור, הינו על כל סכום שמופקד בבנק ע"י הציבור יש אחוז מסויים בו אסור לבנק להשתמש לצורך פעילות שוטפת (לרוב אשראי). לדוגמא, אם הפקדתי 100 ש' בפיקדון לשבוע, הבנק יכול להלוות למישהו אחר רק 90 מתוכם.

מה אפשר לעשות עכשיו?

שאלה אחרת עליה יצטרך הרגולטור לתת מענה בקרוב היא האם ברמות המחירים הנוכחיים (באם כאן יקבע שיווי המשקל בשוק הסלולרי), יצליחו החברות לתחזק תשתית ראויה ולשדרג אותה לדורות הבאים של מכשירי הטלפון, או שמה נשמע שוב פרסומות רחוקות מהמציאות, כפי שענף התקשורת יודע לספק - בסגנון '100 מגה זה סטנדרט' (במבטא אמריקני למי ששכח) כשבפועל במרכז העיר הגדולה ניתן לזחול על מקסימום 5 מגה...

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  כתבה טובה !
  אמיר ישראל 24/05/2012 10:29
  הגב לתגובה זו
  1 1
  מענין איך יוצא שמגדל לוקחים את האנשים הכי טובים בשוק
  סגור
 • 3.
  היא רק נראית שוודית
  בדאלאק 23/05/2012 15:18
  הגב לתגובה זו
  1 0
  היא משלנו. אכלת במיה היום ?
  סגור
 • 2.
  almoni against israbloff
  ALMONI33 23/05/2012 13:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  נימאס מכתבות שכאלו . המון מילים מיותרות אך לא רעים דעה ברורה של קרן צדוק FOR EXAMPLE STONG BUY PTNR ,CEL TARGET 25 – 35 % STOP LOSS 4-5% RAK PAKA PAKA I HATE ISRABLOFF http://almoni33.livejournal.com
  סגור
 • 1.
  יופי בדלקום
  נציג העדה 23/05/2012 13:40
  הגב לתגובה זו
  0 2
  איזה כתבה .... מקצועית כרגיל...
  סגור