היצע הנפט תופח: סעודיה דיווחה על תפוקת שיא ביולי

סוכנות האנרגיה הבינלאומית הורידה במקביל את תחזית הביקוש לנפט לשנה הבאה
|
(1)
חוזר לקדמת הבמה
מחיר הנפט ממשיך להיסחר בתנודתיות. לאחר שרשם קפיצה מעל ל-43 דולר לחבית מוקדם יותר השבוע ברקע לפגישה אפשרית (ולא רשמית) של חברות אופ"ק בספטמבר, הנוזל השחור איבד הבוקר 1.5% לרמה של 41.3 דולרים לחבית ברקע לשני דיווחים: האחד, מצד ההיצע ונוגע לסעודיה. השני, מצד הביקוש כאשר סוכנות האנרגיה הבינלאומית חתכה את התחזית להמשך. בהמשך היום הנפט שינה כיוון ואף הציג זינוק חד של 4.3% ו'נקבע' על מחיר של 43.5 דולר לחבית, זאת לאחר ששר האנרגיה הסעודי הודיע כי בפגישה של מדינות אופ"ק במהלך ספטמבר תעלה האפשרות לפעול במידת הצורך על מנת להגיע ליצבות במחיר הנפט.
תפוקת שיא בסעודיה
מנתונים שפורסמו היום עולה כי סעודיה רשמה ביולי האחרון תפוקת שיא של 10.67 מיליון חביות ליום. הממלכה, שנפגעה קשות מצניחת מחיר הנפט, הגבירה תפוקה על מנת להגדיל את הייצוא ועל מנת להגדיל נתח שוק. הלחץ על המחירים צפוי לדכא את תעשיית פצלי השמן בארה"ב שמתקשה להראות כדאיות נוכח המחירים הנמוכים. בתוך כך, סך התפוקה היומית של כלל מפיקות אופ"ק הסתכם ביולי ב-33.1 מיליון חביות ביום
האטה בצמיחה - ירידה בביקוש
סוכנות האנרגיה הבינלאומית הורידה היום את התחזית שסיפקה לעליית הביקוש לנפט בשנה הבאה, ברקע לחולשה בצמיחה העולמית. בהודעה הזהירה סוכנות האנרגיה כי מלאי הנפט האדיר מונע ממחירי הנפט לעלות.
סוכנות האנרגיה צופה כעת כי הביקוש לנפט יעלה ב-1.2 מיליון חביות בשנת 2017. מדובר בירידה של 100 אלף חביות ביום לעומת התחזית שניתנה לפני חודש, וכ-200 אלף חביות פחות משנת 2016. 
"חלק מהמומנטום יאבד במהלך שנת 2017 ברקע להורדת תחזיות הצמיחה, אבל הצפי ל-1.2 מיליון חביות - עדיין נחשב מעל המגמה", כתבה סוכנות האנרגיה הבינלאומית, והוסיפה כי למרות ירידות המחירים שנרשמו, יתרות המלאי בשוק מראות כי ההיצע במחצית השנייה צפוי להיות מצומצם אמנם, אך הצמיחה המאופקת בפעילות הזיקוק מונעת מהמחיר לטפס. בסוכנות האנרגיה כותבים כי האספקה העולמית של נפט בעולם עלתה ביולי ב-800 אלף חביות ליום. 
יניב חברון, הכלכלן הראשי של אקסלנס: "החשש מירידה מחודשת במחיר הנפט נמצא שוב על השולחן. מחיר הנפט הוא נושא לא פתור שעלול לחזור בגדול ולהפיל איתו יחד הן את תשואות האג"ח והן את שוקי המניות. בפעמים הקודמות התעקשתי שמחיר הנפט חייב לחזור לרמות של 60-50 דולר חבית, אחרת זה יוביל לקריסה של מדינות המייצאות ואז המחיר יעלה בצורה טבעית יותר. התרחיש אכן התרחש, יש הטוענים מוקדם מדי, ולכן ייתכן שההשלכות שלו יתפוגגו הרבה יותר מהר, שכן עלייה מהירה מדי של מחיר הנפט משאירה יותר מדי שחקנים בשוק. הסיכון מסין, הסיכון מה'ברקזיט', הסיכון מהמערכת הבנקאית באירופה והסיכון מעלייה של טראמפ להיות נשיא ארה"ב הרבה פחות מטרידים אותי מאשר הסיכון של קריסת הנפט חזרה מתחת לרמה של 40 דולרים".
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  קיצוץ של 10 אחוז בתפוקה יכפיל את המחיר. אבל :
  פצאל 11/08/2016 12:36
  הגב לתגובה זו
  2 1
  הם יכולים לכפיל את המחיר שהם מקבלים . אבל מה,ף עכשיו גם ערבים וגם פרסים בנושא. הם יגולים למכור ב80 דולר חבית. אבל מתעקשים למכור ב40 דולר. מפגרים (כבר נכתב ? )
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות