אחרי הביטקוין והקנאביס: זה כנראה הטרנד הגדול הבא

אם אפשר להגדיר את שנת 2017 כשנת הביטקוין, ואת שנת 2018 כשנת הקנאביס, את שנת 2019 נזכור  כ"שנה הטבעונית"; כל מה שצריך לדעת על הטרנד הלוהט; ועל המניות הבולטות בתחום
|
(10)
ביונד מיט

בחודש האחרון מניית ביונד מיט (BYND) בנפילה חופשית, למרות שהיום היא מתקנת, ועדיין - מאז ההנפקה במחיר של 25 דולר לפני כחצי שנה המניה עלתה ב-250%. מעטים הצליחו לקנות בהנפקה, ומיד עם פתיחת המסחר ביום הראשון המניה כבר הגיעה למחיר העולה על 60 דולר. מאז היא כבר נשקה ל-240 דולר, וזו לא טעות, וחזרה לאזור ה-87 דולר. 

למרות הנדנדה, ברור שהטרנד של תחליפי בשר הוא כאן כדי להישאר. ביונד מיט היא המובילה, אבל החולשה שלה נובעת בעיקר מכך שהטרנד חם מאוד, והמתחרות מצטרפות לשוק המתפתח, ומאיימות על ההובלה שלה. 
   
תחליפי בשר - מאיפה הגיע התחום הצומח הזה?
ההתעניינות באורח חיים בו אנשים נפרדים לא רק מבשר, אלא מכל המוצרים מהחי כולל ביצים, צמר ומשי, עולה במהירות, במיוחד בקרב בני המילניום, כאשר על פי הנתונים האחרונים, רבע מהאמריקאים בני 25 עד 34 אומרים שהם טבעונים או צמחונים. מקדונלד'ס החלה למכור המבורגרים טבעוניים ומכירות המזון הטבעוני השנתיות באמריקה הצביעו בחודש יוני 2018 על עלייה של פי עשרה ממכירות שרק תעשיות המזון כולן יחד.

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

חברות מזון ענקיות קופצות על הרכבת ומייצרות מוצרים טבעוניים משל עצמן, רוכשות סטארט-אפים, או את שניהם. רשת פיצה האט החלה לבחון שימוש בתחליפי הבשר Incogmeato המיוצר ע"י חברת קלוג (סימול:K), וחברת Impossible Foods הפרטית פנתה לאחרונה לאיחוד האירופאי בבקשה לשווק באיחוד האירופאי מוצרים עם חלבון בשם soy leghemoglobin, שנחשב כגורם המעניק למוצר את הטעם והארומה המזכירים בשר אמיתי. 

אז מה החידושים בתחום שצפויים להגיע לשוק? ראשית צריך לבחון את המגמות אשר משפיעות על מוצרים חדשים ועל סטארט-אפים חדשים שקמים בסקטור הטבעונות הלוהט.

נקודת המפנה
מודעות לשינויי אקלים היא נקודת המפנה. אנו חיים בזמנים המשתנים במהירות, וכעת, יותר מתמיד, אנשים מודעים יותר ויותר לנושאים סביבתיים, בריאותיים ואתיים עולמיים בזכות מחקרים שמתפרסמים מדי יום.

פעם, כשהיית אומר שאתה טבעוני, רבים הגיבו לכך בתמיהה, או שחשבו שאתה סוג של קיצוני, אך המצב הזה השתנה לגמרי וכיום מקובל יותר ויותר להיות טבעוני. יש נקודת מפנה בתפיסות של טבעונות וזה קורה עכשיו. המחקרים מצביעים על כך שהמגמה של אנשים לבחור חלופות טבעוניות למאכלים שהם היו אוכלים בדרך כלל מן החי מונעת בעיקר מחששות סביבתיים.

נכון, קניית המבורגר ללא בשר פעם בשבוע לא תציל את העולם, אבל אם מספיק אנשים יוצרים את הקשר בין האוכל שאנו אוכלים לבין ההשפעה שיש לו על העולם סביבנו ומשנים את הרגלי הקנייה שלהם בהתאם, זה בהחלט טריגר. צפו לראות השנה צמיחה חזקה נוספת אשר תהיה מונעת על ידי מודעות ודאגה להשפעות האקלים.

הטרנדים הבאים בענף
החברות גם הענקיות בתחום מבינות שמתחיל טרנד ומייצרות או מתחילות לחשוב על ייצור של תחליפי בשר, כאשר רבים טוענים שהטעם די דומה למוצר האמיתי.
בחודש יוני ויברה ההולנדית השיקה סטייק טבעוני ו-40 אלף חתיכות נמכרו תוך שבוע. אם "בשרים" על בסיס צמחי יצליחו להמריא, הם עשויים להפוך לטכנולוגיה טרנספורמטיבית, לשפר את הרגלי התזונה הכבדים של המערב, להפחית את טביעת הפרסה הסביבתית של גידול בעלי חיים ואולי אפילו לקצץ בעלות המזון במדינות עניות.

וזה לא נגמר בבשר. הטרנדים החמים בתחום כעת הם חלבון מן הצומח, כאשר פיתוח תחליפי פירות ים בולט במיוחד. עוד דוגמה היא תחליפי סויה, כשעד עכשיו נתפסה כחביבת הצמחונים, וגם לה מחפשים תחליף מן הצומח, ותחליפי גבינה, כאשר הכיוון הוא שכפול הטעם של גבינות יקרות ומיוחדות כמו ברי, קממבר ומוצרלה.

החברות החמות בתחום כיום שנסחרות בבורסה
אי אפשר להתחיל לדבר על חברות בבורסה מבלי להזכיר את הכוכבת הראשית,  Beyond Meat (סימול: BYND). החברה. החברה שנסחרת כיום בשווי של 5.3 מיליארד דולר, הוקמה בלוס אנג'לס ב-2009 וביצעה הנפקה מתוקשרת במיוחד בחודש מאי השנה, כשהיא זינקה במעל 163% ביום המסחר הראשון שלה - ההנפקה המוצלחת ביותר בוול סטריט השנה. עם זאת, מאז השיא לפני כחודשיים, המניה רושמת צלילה של כ-66% וזאת למרות תוצאותיה הכספיות הטובות.

כמה טובות? הכנסות החברה זינקו בכ-250% בחישוב שנתי, והצליחו להכות בצורה משמעותית את התחזיות המוקדמות וגם בשורה התחתונה, החברה הפתיעה ברבעון השלישי עם רווח נקי של 4.1 מיליון דולר או 6 סנט למניה. בנוסף והכי חשוב למשקיעים -  החברה העלתה שוב את התחזיות להמשך השנה. למרות הצמיחה החזקה, החשש הגדול הוא מתחרות. החברות בתחום לא קופאות על השמרים וביונד מתחילה להרגיש את זה ונאלצת למכור יותר בזול.

למשקיעים כדאי לשים לב שהמניה מתנדנדת ומכאן שגם מסוכנת מאוד. אחרי הכל שווי של 5.3 מיליארד דולר, פי 12 מהמכירות השנתיות ועם רווחיות עדיין אפסית, לא ממש מוצדק. השווי הנוכחי מבטא חלום גדול להמשך - אם אכן החברה תצליח לצמוח כמו שהיא סבורה ובהתאמה להגדיל את הרווח, אזי בעוד כמה שנים, השווי אולי יראה לנו מוצדק כלכלית, אבל בינתיים ברור שהשווי מבטא את החלום ולא את ההווה. במצבים כאלו - התנודות חריפות יותר, וכשיש פחד כמו עכשיו מתחרות אז המניה יורדת. ובכל זאת - מדובר במובילת שוק.  
 
חברה נוספת שכדאי לעקוב אחריה - Hain Celestial (סימול: HAIN) נסחרת בשווי של כ-2.5 מיליארד דולר והיא אחת הותיקות בתחום. החברה הוקמה בשנת 1993 בניו יורק ומציעה מגוון רחב של מוצרים ובין היתר תחליפי עוף. החברה היא תוצאה של מיזוג בין קבוצת HAIN לבין חברת התבלינים סלסטיאל ופעילה גם בבריטניה תחת השם HAIN DANIELS. 

מניית החברה מדשדשת בוול סטריט, וגם בעסקים היא לא מרשימה - המכירות אמנם מסתכמות בכ-2.4 מיליארד דולר (קצב שנתי), אבל מדובר על ירידה לעומת התקופה המקבילה אשתקד (של כ-6%). בשורה התחתונה החברה סביב איזון. התוצאות האלו מיוחסות לפעילות רחבה של החברה בתחום המזון. הפעילות של תחליפי הבשר עדיין לא משמעותית מאוד, אבל היא צומחת.    

חברה נוספת בתחום - חברת Tyson Foods (סימול: TSN). החברה רכשה בעבר 5% מביונד מיט (עוד שהיתה פרטית), החליטה בסופו של דבר למכור את כל אחזקותיה בחברה להקים קו מוצרים טבעוניים משל עצמה. טייסון, מהענקיות בתחום הבשר, נסחרת כיום בשווי שוק של כ-30 מיליארד דולר ולמעשה מתחרה בביונד מיט. עם זאת, למרות שתחליפי העוף שלה הן צמחיים בלבד, תחליף ההמבורגר שלה כולל בשר אמיתי, אך בכמות נמוכה בהרבה. 

מניית החברה עלתה ב-30% בשנה האחרונה, במקביל להרחבה של תחום תחליפי הבשר. כך או אחרת, לחברה הזו יש אמנם חלום (תחליפי הבשר), אבל בעיקר הווה (תחום הבשר והעוף) - היא מוכרת ב-40 מיליארד דולר בשנה ומרוויחה כ-2.5 מיליארד דולר, כלומר היא נסחרת במכפיל רווח של 12.  

מה הלאה?
אלו העוקבים אחר ההתפתחויות בענף מבחינים בשתי מגמות בענף - חברות קטנות שנכנסות לתחום וגדלות איתו, ובמקביל חברות גדולות שנכנסות לתחום הן במישרין והן דרך רכישת פעילויות.

בנוסף לכך - עצם העובדה שיותר ויותר מהמותגים הגדולים המסורתיים שאינם טבעוניים משיקים מוצרים מן הצומח היא עדות לחוזק המעבר הגלובלי לעבר עתיד בר-קיימא, אפילו אם קפיטליזם טהור הוא המניע של המעבר הזה. 

ולסיום חשוב להדגיש - תחליפי בשר זו הקטגוריה החמה היום בשוק, אבל במקביל יש פיתוח של מוצרי מזון נוספים לרבות תחליפי חלב וגבינות ותחליפי סויה. התחום הזה יילך ויגדל, והשאלה הגדולה היא איזה חברות יגדלו יחד איתו. במקרים רבים, החברות החלוצות לא נשארו אחרי כמה שנים, ובדרך נכנסו חברות חדשות שלקחו את כל הקופה. מעניין יהיה לראות איך זה יהיה בתחומים האלו.

תגובות לכתבה(10):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 7.
  טרנד מטופש ומיותר - גם הוא יעבור
  יובל 02/11/2019 18:29
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מי שדואג לבעלי החיים שיתרכז ברווחתם ותנאי גידולם, לא בדרכים לכפות או לשכנע אנשים להשתמש בתחליפים.
  סגור
 • 6.
  מיט טק
  מיקו37 31/10/2019 15:35
  הגב לתגובה זו
  2 1
  צפויה להתמזג עם אופקטרא שינוי שם יביא לה גם מזל חדש..
  סגור
 • 5.
  אין שום בעיית אקלים הכל קנוניה
  מומחה לקנוניות 31/10/2019 14:42
  הגב לתגובה זו
  1 3
  מה שכן טכנית יש בעיה לאכול חיות. בשביל שהחיות יהיו בריאות הם צריכות מרחב ולאכול אוכל טבעי ז"א ממש צמחיה מהקרקע. ולכן בשר לא אורגני הוא בעייתי. אם החיות לא בריאות ואוכלות אוכל לא בריא גם מי שאוכל אותם לא בריא.
  סגור
 • 4.
  אופקטרא עושה בדיוק את זה
  משקיע 31/10/2019 11:15
  הגב לתגובה זו
  3 1
  https://maya.tase.co.il/reports/details/1259990/2/0
  סגור
 • 3.
  כסף שיזרק לפח - אין לזה עתיד !!! (ל"ת)
  דוד הגנן 30/10/2019 21:59
  הגב לתגובה זו
  0 2
  סגור
 • טען עוד
 • 2.
  יש גם בארץ חברות שמתעסקות בתחום
  אריאל 30/10/2019 20:06
  הגב לתגובה זו
  6 2
  אופקטרא היא החברה המובילה בתחום
  סגור
 • 1.
  אופקטרא זה הלהיט הבא בארץ
  אלי 30/10/2019 19:17
  הגב לתגובה זו
  11 1
  תחכו זה יהיה הלהיט ויש להם גם החזקה בקנביס
  סגור
 • עדיין לא, יש שם המפקה ענקית בקרוב
  הדר 30/10/2019 19:52
  הגב לתגובה זו
  3 2
  לחברה אין גרוש ואם מישהו חושב אחרת אז הוא טועה, המניה לפני הנפקה כי הם צריכים לרכוש את החברה השניה , הם ינפיקו וכתבי אופציה רבים. יש להיזהר כרגע מהשקעה ארוכת טוח במניה
  סגור
 • אתה טועה ומטעה
  חורש 31/10/2019 08:14
  הגב לתגובה זו
  3 0
  תחכה למיזוג ותראה שלא יהיה הנפקה שמות גדולים נכנסה לחברה
  סגור
 • תבדוק הם קונים מתמזגים עם מזומנים
  הדרן עלך עליך 30/10/2019 20:59
  הגב לתגובה זו
  2 1
  החברה שמתמזגת באה עם מזומנים ואין הנפקה בכלל יש קופה ויש עסקים למכור לממש
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות