מדטרוניק רוכשת את מזור לפי שווי של 1.64 מיליארד דולר

מזור רובוטיקה תמוזג לתוך ענקית הציוד הרפואי בעסקת מזומן, לפי מחיר של 104.8 שקל למניה, המשקף פרמיה של כ-12% על מחיר המניה בתל אביב
 | 
(11)
אורי הדומי, צילום: ישראל סאן
{מזור רובוטיקה} דיווחה הבוקר (ו') כי חתמה על הסכם מיזוג עם ענקית המכשור הרפואי מדטרוניק (סימול MDT), לפיו תרכוש את מזור רובוטיקה בעסקת מזומן לפי שווי חברה של כ-1.64 מיליארד דולר, ולפי מחיר של 58.5 דולר למניה המשקף פרמיה של כ-11% על מחיר המניה הנוכחי בוול סטריט. עסקת הרכישה אושרה פה אחד על ידי הדירקטוריונים של שתי החברות. 
מזור רובוטיקה הישראלית הפועלת בתחום מערכות ההנחיה הרובוטיות לניתוחי עמוד שדרה, הודיעה היום כי החברות התקשרו בהסכם מיזוג מחייב, במסגרתו מדטרוניק תרכוש את כל הון המניות של מזור רובוטיקה, תמורת מחיר של 58.5 דולר לתעודת פיקדון (ADS), או 29.25 דולר למניה רגילה (104.8 שקל למניה המשקף פרמיה של כ-12% על מחיר הנעילה בתל אביב), במזומן, לפי שווי חברה של כ-1.64 מיליארד דולר, או בתמורה כוללת של כ-1.34 מיליארד דולר בניכוי חלק המניות במזור שכבר בבעלות מדטרוניק (11.3%) ויתרת המזומנים במזור.
המניע לעסקה
רכישתה של מזור על-ידי מדטרוניק נועדה לחזק את מעמדה של מדטרוניק כמובילה עולמית בטכנולוגיות מעצימות יכולת בתחום ניתוחי עמוד השדרה ולקדם את מימוש חזונה של מזור רובוטיקה להציב את טכנולוגיית הליבה שלה בחזית השוק הרפואי העולמי.
מדטרוניק, אשר משרדי הנהלתה בדבלין, אירלנד, הינה אחת מחברות הטכנולוגיה, השירותים והפתרונות הרפואיים הגדולות בעולם. החברה פועלת בתחומי שיכוך כאב, רפואה משקמת והארכת חיים עבור מיליוני אנשים בעולם. מדטרוניק מעסיקה יותר מ-86 אלף עובדים בעולם, ומספקת שירות לרופאים, בתי חולים וחולים בכ- 150 מדינות.
 
"אנחנו מאמינים שניתוחים מונחי רובוט הם העתיד של ניתוחי עמוד השדרה, ומספקים למנתחים יכולת יותר מדויקת, הדירה ומבוקרת לביצוע ניתוחים מורכבים. מדטרוניק מחויבת להאיץ את אימוץ ניתוחים מונחי רובוט ולהפוך את רפואת הגב דרך פתרונות פרוצדורליים שמשלבים שתלים, חומרים ביולוגיים וטכנולוגיות מעצימות יכולת", אמר ג'ף מרתה (Geoff Martha), סגן נשיא בכיר ונשיא קבוצת הרפואה המשקמת במדטרוניק. "הרכישה של מזור מוסיפה את יכולות ההנחיה הרובוטית להיצע המוצרים והשירותים המתרחב שלנו של טכנולוגיות מעצימות יכולת. מדטרוניק מתכוונת להמשיך את מורשתה של מזור לחדשנות בניתוחים מונחי רובוט על-ידי טיפוח מרכז החברה וצוות העובדים בישראל כבסיס לצמיחה עתידית".
 
עסקה זו נשענת על היחסים שנרקמו בין החברות לאחר חתימת ההסכמים העסקיים בין החברות בחודש מאי 2016 שכללו הסכם אסטרטגי רב-שלבי והסכם להשקעה הונית במזור. באוגוסט 2017, מדטרוניק הרחיבה וחיזקה את שיתוף הפעולה המקורי כשעברה לשמש כמפיצה עולמית בלעדית של מערכות Mazor X, באופן אשר הוביל להתקנתן בהצלחה והכנסה לשימוש קליני של יותר מ-80 מערכות Mazor X מאז השקתה. עם הודעתה היום על המיזוג בין שתי החברות, מדטרוניק חותרת להאצת קידומן ואימוצן של מערכות הנחיה רובוטית בניתוחי עמוד שדרה לטובת המטופלים, המטפלים ומערכת הבריאות בכללותה.
 
"זהו יום היסטורי בשוק ניתוחי עמוד השדרה ואירוע מכונן בהתפתחות השוק ואני מוקיר ומודה לכל מי שתרם והאמין בחברה, הבעת אמון זו הייתה חיונית וחשובה להצלחתנו", אמר אורי הדומי, מנכ"ל מזור רובוטיקה. "ההשתלבות המלאה של מוצרי מזור וצוותה במדטרוניק תמקסם את ההשפעה של מוצרי מזור בעולם ותקדם את מימושו של חזון החברה להבאת מזור לחולים, באמצעות חדשנות".
 
העסקה כפופה לאישור בעלי המניות
השלמת העסקה צפויה במהלך הרבעון השלישי הפיסקאלי של מדטרוניק המסתיים ב-25 בינואר, 2019, בכפוף לעמידה בתנאי הסגירה הנהוגים, ובכלל זה אישורים רגולטוריים ואישור אסיפת בעלי המניות של מזור. העסקה צפויה להשפיע באופן מתון על הרווח המתואם למניה בשנה הפיסקאלית 2019, עם זאת, לנוכח חוזק מעמדה העסקי של מדטרוניק, החברה מצפה לספוג השפעה זו. בהתאמה ליעדיה העסקיים ארוכי-הטווח, מדטרוניק צופה כי העסקה תתרום לתשואה על ההון המושקע (ROIC) בשיערו דו-ספרתי עד השנה הרביעית למיזוג.     
 
מזור מכוונת להפוך את המערכות לסטנדרט עולמי    
מזור רובוטיקה (סימול MZOR) נוסדה ב-2001 והינה חלוצה בטכנולוגיית הנחיה רובוטית לשימוש בניתוחי עמוד שדרה. החברה נחשבת, למובילה עולמית בשוק זה. ב-2011 החברה השיקה את מערכת הרנסנס וב-2016 השיקה את מערכת הדור הבא ה-MazorX. נכון להיום, יותר מ-200 מערכות של מזור משמשות בארבע יבשות ובאמצעותן הוצבו יותר מ-250 אלף שתלים ב-40 אלף ניתוחים אשר הפכו את ניתוחי עמוד השדרה בפולשנות מזערית לסטנדרט בבתי חולים רבים.
טכנולוגיית הליבה של מזור זכתה ביותר מ-15 אישורים מצד מנהל התרופות האמריקאי (FDA) ונעשה בה שימוש ביותר מ-60 מחקרים שפורסמו, והיא מובילה את שוק הרובוטיקה לעמוד השדרה. מזור מחזיקה ביותר מ-50 פטנטים בעולם.   
פלטפורמת טכנולוגיית הליבה הייחודית של מזור, הכוללת את מערכות ההנחיה הרובוטיות Mazor X ומערכת ההנחיה הניתוחית Renaissance, הופכות ניתוחים ידניים (freehand) לניתוחים מונחי רובוט בדיוק מרבי, בטכנולוגיה פורצת דרך. באמצעות שילוב של שתלים לעמוד השדרה, טכנולוגיות ניווט והדמיה תוך-ניתוחית מובילות השוק של מדטרוניק עם מערכות ההנחיה הרובוטית של מזור, מדטרוניק תוכל להציע פלטפורמה טכנולוגית אחודה לתכנון ניתוח, ביצועו ובקרתו. החברות מתכוונות להציג את הטכנולוגיה האחודה בכנס NASS 2018 - North American Spine Society השנתי בלוס אנג'לס שייערך בקרוב.     
בין היועצים הפיננסיים שליוו את העסקה נמנים גולדמן זאקס (Goldman Sachs) וג'יי.פי מורגן (J.P. Morgan).
תגובות לכתבה(11):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  מסכים לגמרי עם 4
  מושקע במזור 23/09/2018 14:27
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מושקע שנים רבות למרות הכל ומודע ומבין את המניפולציה במחיר המניה או ליתר דיוק הפחדת הציבור והנחתת המחיר למרות שהיה ידוע שההכנסות ירדו למרות עלייה משמעותית במכירות עקב ההסכם עם מדטרוניק. הרי זה היה ידוע מראש. גם אני הערכתי את החברה לפחות 4 מיליארד וזה מעניין ששני משקיעים חושבים דומה.
  סגור
 • לא רק שנינו - המון משקיעים בארה"ב אומרים אותו דבר
  פרופסור למזור 25/09/2018 10:17
  הגב לתגובה זו
  0 0
  גם ג'ים קריימר, הפרשן הכלכלי אומר שהמחיר זול מדי. כל כך מכעיס - בעלי הבית האמיתיים הם מחזיקי המניות הקטנים והפרטיים. הלכנו עם המנייה באש ובמיים - גם כשהרשות חקרו את הבכירים, גם כשהמנייה נחתכה בחצי בגלל מכירות נמוכות, ועכשיו- על סף הפריצה הגדולה - לוקחים לנו אותה. מחזיקי המניות - בעלי הבית - חייבים להתנגד. עדיף לחכות מספר שנים ולתת למזור להפוך לאינטואיב סרג'יקל הבאה - ששווה פי 40 ממזור - זה הפוטנציאל והמחיר של המכירה חייב לשקף את זה
  סגור
 • 5.
  איך עלתה 8 אחוזים יום לפני ההודעה? (ל"ת)
  ספרטקוס 21/09/2018 13:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  לא ברור למה למכור כל כך בזול
  פרופסור למזור 21/09/2018 12:33
  הגב לתגובה זו
  3 0
  רק האישורים של ה FDA ל-2 המערכות שוות מיליארד דולר (זה מה שייקח למתחרה להגיע לאותו שלב בהתפתחות). Installed base של 180 מערכות שווה לפחות עוד מיליארד (180 מיליון דולר + ערכות מתכלות, הסכמי תחזוקה ארוכי טווח וכו') - ערך הטכנולוגיה עצמה, ערך המותג והמצב העסקי של מזור כמובילה עולמית בתחום של ניתוחי גב = בקלות מגיעים ל 3 מיליארד דולר, אז איך מוכרים לפי שווי של 1.6 מיליארד דולר??? לא ברור הצעד הזה.
  סגור
 • הונאה
  המפוקח 21/09/2018 22:57
  הגב לתגובה זו
  2 0
  המחיר היה 77 דולר ומדטרוניק שהחליטה לרכוש החברה דאגה להפילו כדי לקנות בזול.המחיר היה 45 התאושש ומתאושש כי בעלי המניות הבינו שעובדים עליהם.המכירה מותנית בהסכמת בעלי המניות.אסור להסכים למכירה עד שלא תוגש הצעה משופרת של לפחות 75 דולר למניה.
  סגור
 • אמן לדבריך
  פרופסור למזור 22/09/2018 16:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  פשוט חוצפה. נתנו למדטרוניק בלעדיות על השיווק ואמרו ש"שנת 2018 היא שנת מעבר ורמזו לכך שיהיהו מכירות של מאות מערכות" (דבר שהיה מקפיץ את המנייה לשמיים. בדיווח האחרון גם לא אמרו כמה מערכות מכרו, אולי כדי שמחיר המנייה ירד, וזה בדיוק מה שקרה. הרי אם היו אומרים מכרנו 25 או 30 מערכות (מה שבאמת קרה), מחיר המנייה היה נשאר אותו דבר או עולה. אני גם מניח שהם כבר ידעו שהם רוצים לקנות. עוד העיזו להגיד שבסוף ספטמבר (בשבוע הבא למעשה) יהיה אירוע אסטרטגי כשהם יציגו את המערכת המשולבת של מזור ומדטרוניק - MAZOR STEALTH. לבעלי המניות מגיע יותר - אחרי שהחזקנו את המנייה הזה באש ובמיים, גם כשהיינו מופסדים עשרות אחוזים, כי האמנו בחברה. אפילו הדומי אמר 2016, אחרי שמדטרוניק נכנסה, שהוא מודה לבעלי המניות שהאמינו בחברה והמשיכו להחזיק במניות. לא לשכוח - בעלי המניות הם הבעלים - ומגיע להם יותר מפרמיה עלובה של 11%. חוץ ממדטרוניק יש עוד חברות רבות שהיו רוצות את מזור, וצריך לקבל הצעות מהן. הדומי - לתשומת לבך!
  סגור
 • 3.
  מזור
  מושקע במזור 21/09/2018 11:53
  הגב לתגובה זו
  1 0
  האם תמשיך להיסחר בארץ? ומה עלינו המושקעים בה?
  סגור
 • לפי מה שהבנתי - מוכרים לך גם אם אתה לא רוצה
  פרופסור למזור 22/09/2018 16:07
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לפי מה שקראתי, אם העסקה תאושר, מוכרים לך את המניות בלי לשאול אותך לפי מחיר הקנייה והחברה נמחקת מהמסחר. אסור להסכים למחיר הזה.
  סגור
 • 2.
  מזור
  מוטי 21/09/2018 10:41
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אמרתי לכם לפני שנים שזו מניית העתיד לפחות אני נהנה עכשיו מהפירות של ההשקעה רבת השנים וגורביץ תזכור את שיחתנו הקטנה שסיפרתי לך על המניה ואמרתה שזה מעניין !
  סגור
 • 1.
  מה קורה במכירה שכזו?מישהו יכול להסביר? (ל"ת)
  ריקו סוארס 21/09/2018 10:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • מוכרים לך את כל המניות והמנייה נמחקת ממסחר.
  פרופסור למזור 23/09/2018 11:26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  גם אם אתה לא רוצה...
  סגור