"האופטימיות בשווקים מאז כניסת טראמפ לתפקיד מתחילה להתפוגג"

בפסגות מסמנים את הקו הדק בדרך למלחמת סחר; בלאומי שוקי הון צופים שנה תנודתית בשווקים // היכן להגדיל חשיפה במקרה של החרפה במלחמת הסחר?
|
דונלד טראמפ, צילום: Gage Skidmore
המדדים בתל אביב נסחרים כעת תחת לחץ בהמשך לירידות החדות שנרשמו בסוף השבוע האחרון מעבר לים, וזאת בצל עליית החשש מפני מלחמת סחר בין המעצמות שאותה פתח טראמפ עם הטלת מכסי מגן. בינתיים הסינים הכריזו על הטלת מס על 128 מוצרים מארה"ב והשוק שוב חווה תיקון אלים.
הדרמה הגלובלית שלחה את המדדים בוול סטריט בשישי האחרון לירידות של עד 2.5%, וביפן מדד הניקיי נפל ב-4.5% לצד נפילות של יותר מ-3% בבורסה בסין. הלחץ מורגש כעת בבורסה בתל אביב כאשר הבנקים ומניות הטכנולוגיה מובילים את הירידות, וגם שוק האג"ח נסחר בטריטוריה האדומה.
גיא בית אור, פסגות: "אפשר לומר שהאופטימיות העקבית ששררה בשווקים מאז כניסתו של טראמפ לתפקיד מתחילה להתפוגג ככל שהוא מראה לנו שהוא באמת מתכוון לממש כל אחת מהבטחות הבחירות שלו, לטובה ולרעה. הטלת מכסי המגן והאסקלציה של מלחמת הסחר המתפתחת משנה את הסנטימנט באופן ברור. הסיכון הפוליטי/גיאו-פוליטי הוא המכתיב כיום את סדר היום בשווקים. מישהו בכלל זוכר שהפד העלה ריבית בשבוע שעבר ואף שדרג את מספר העלאות הריבית להם הוא מצפה בשנים הקרובות? שוק האג"ח התעלם מהעלאת הריבית ומהעלאת תחזיות הריבית של הפד לחלוטין ובעיקר הגיב לעליית המתחים בין ארה"ב וסין ביום חמישי ושישי".
"עד כה, מלחמת הסחר הזאת עדיין בעצימות נמוכה, אך הסיכון המרכזי כיום בשווקים הוא התדרדרותה למלחמת סחר כוללת. להערכתנו, מאחר וזאת שנת בחירות לקונגרס בארה"ב, אנו צפויים לראות צעדים מדודים נוספים מצד ארה"ב בחודשים הקרובים אשר מצד אחד יגבירו את התמיכה ברפובליקנים לקראת הבחירות, ומצד שני, יהלכו על הקו הדק מבחינת דרדור יחסי ארה"ב והעולם למלחמת סחר כוללת". 
"במצב כזה", ממליצים בפסגות, "להיות חשופים יותר לארה"ב תוך שימת דגש רב יותר לסקטורים החשופים לכלכלה המקומית וזאת בעיקר על חשבון המתעוררים ואירופה וזה מהסיבה הפשוטה שארה"ב הרבה יותר חסינה למלחמת סחר בהשוואה לשאר העולם".
דודי רזניק, לאומי שוקי הון: "בורסות המניות בעולם נמצאות ברמה גבוהה מאוד לאחר שנים של עליות שערים ובעיקר בין נובמבר 2016 לפברואר 2018. ברמות האלו כל ידיעה שלילית משפיעה על השווקים באופן מיידי לעומת התעלמות מידיעות חיוביות, כמו הודעת הריבית של הפד' בשבוע שעבר, אשר תאמה את ציפיות השוק".
"נראה כי בניגוד לשנה שעברה, שוקי המניות השנה צפויים להיות תנודתיים, כאשר מרבית תשומת הלב תהיה לפעולות שינקוט הנשיא טראמפ וליציבות שלטונו. ככל שיימשכו הפעולות נגד סין ושאר העולם, ובמידה ותימשך גם רכבת היועצים של טראמפ, נראה כי שוקי המניות יגיבו בשלילה, בעיקר על רקע רמת התמחור הגבוהה יחסית".
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות