כלכלנים: "הקואליציה הצפויה מאותתת על מחויבות פיסקלית, העברת תקציב זה פחות בעייתי כעת - זה טוב לשוק ההון"

בבוקר שלאחר הבחירות הסופר דרמטיות, Bizportal שוחח עם 6 כלכלנים בכירים על ההשלכות לכלכלה בכלל ולשוק ההון בפרט
|
(6)
הולכים לבחירות, צילום: אורי פורת; יח"צ
הבחירות לכנסת ה-19 הסתיימו, 99.8% מהקולות נספרו והתמונה ברורה. תוצאות הבחירות מחדדות עוד יותר את הקיטוב הפוליטי, זאת לאחר השיוויון שהושג בין גוש הימין לגוש השמאל והתחזקות המפלגות הקטנות והבינוניות על חשבונן של המפלגות הגדולות שסבלו מירידה משמעותית בכוחן.

נראה כי רוה"מ נתניהו יצטרך לגייס משאבים רבים כדי לגבש קואליציה שתוכל לגשר על הפערים האידיאולוגיים ובסופו של יום להקים ממשלה שתהיה יציבה לאורך זמן. Bizportal ריכז את דעתם של כלכלנים מובילים לתגובת שוק ההון המקומי בתקופה שלאחר הבחירות.

אמיר כהנוביץ', כלכלן ראשי בבית ההשקעות כלל פיננסים ציין את התרחישים העומדים כעת בפני רוה"מ נתניהו: "לנתניהו יש שתי אפשרויות להקים ממשלה: גוש ימין צר בלי 'יש עתיד' או גוש ימין-שמאל רחב עם 'יש עתיד'. להערכתי, ממשלת גוש ימין צרה לא טובה לכלכלה. המשקיעים לא אוהבים ממשלות צרות, היות ואין ביכולתם לדעת אם אלה אכן יישארו על כנן. למפלגות אלה המרכיבות את הקואליציה תהיינה דרישות סקטוריאליות רבות, כל ח"כ יכול בסופו של יום להפיל את הממשלה".

עוד הוסיף כהנוביץ' כי "המשקיעים יעדיפו ממשלת ימין-שמאל רחבה עם לפיד ולבני. ממשלה רחבה כזו תרכז פחות דרישות סקטוריאליות ותייצר אלמנט של וודאות וביטחון ביציבות הממשלה. יש לציין כי מצען הכלכלי של 'יש עתיד', 'הליכוד-ביתנו' ו'הבית היהודי' זהה פחות או יותר, וכולן תומכות בשוק חופשי, התערבות ממשלתית מועטה במשק, הקטנת מיסים וקיצוץ בהוצאות הממשלה כדי שלא להרחיב הגירעון".

באשר לתגובת הבורסה ביום שאחרי כהנוביץ' ציין כי "להערכתי הבורסה בסופו של יום תגיב בחיוב לתוצאות, אך קשה לדעת זאת בוודאות. השוק המקומי צפוי להמשיך להיות מושפע מההתרחשויות בשווקים הגלובליים, ובראשן השוק האמריקני".

רפי גוזלן, כלכלן ראשי בבית ההשקעות IBI, הגיב לתוצאות הבחירות ולקואליציה המסתמנת: "להערכתי, הקואליציה המסתמנת בשלב זה תהיה מורכבת ממפלגת הליכוד-ביתנו, יש עתיד, קדימה והבית היהודי. קואליציה כזו צפויה להיות בעלת אג'נדה כלכלית מיושבת, והעברת התקציב לשנה הקרובה הפך להיות נושא פחות בעייתי שמקנה וודאות מסוימת לשוק המקומי".

למרות האופטימיות בשוק המקומי, גוזלן מודאג מהקיפאון המדיני שצפוי להימשך בזמן הקרוב: "בצד השלילי, קואליציה כזו צפויה להתקשות ולהתקדם באפיק המדיני. הליכוד ביתנו והבית היהודי צפויות להערים קשיים לא מעטים על ההתקדמות במו"מ עם הפלסטינים, וזו בפירוש עננה שצפויה להעיב על השווקים בתקופה הקרובה".

רון אייכל, כלכלן ואסטרטג ראשי בבית ההשקעות 'מיטב', הגיב לתוצאות הבחירות: "המבנה הקוליציוני שמסתמן, תוך כניסת לפיד והיחלשות ש"ס, מאותת לשווקים על כך שהמחויבות להשיב את האמינות הפיסקלית תגבר. המשמעות של זה היא הבאה של הגרעון לרמות מקובלות. מבחינת שוק האג"ח הממשלתי אלה חדשות חיוביות".

עוד הוסיף אייכל כי "מבחינת שוק המניות, אנחנו עוד לא יודעים. יכול להיות שבתסריט מסוים, צמצום הגרעון הממשלתי יבוא תוך כדי העלאת מס החברות, כדי שנטל צמצום הגרעון לא ייפול בעיקר על מעמד הביניים".

יוסי פריימן, מנכ"ל קבוצת פריקו, הגיב לשינוי המערכה הפוליטית: "מבחינה כלכלית, השינוי הפוליטי הוא שינוי חיובי. לפיד וגם בנט יתנו לנתניהו כתף על מנת לבצע קיצוצים תקציביים ולהטיל מיסים חדשים על מנת ולשמור על הצמיחה בישראל ולשנות את סדר העדיפויות בישראל".

עוד הוסיף פריימן כי "יש הבנה כי מעמד הביניים הוא לא פרה חולבת. יחד עם זאת, יהיה יותר מטבעי להניח שהממשלה הבאה תעשה מאמצים לשמור על הצמיחה הכלכלית של מדינת ישראל, לשימור המשך העלייה ברמת החיים. אני מעריך כי השוק יראה את הממשלה הזו בחיוב כממשלה עם יכולות גבוהות יותר להתמודד עם האתגרים הכלכליים של מדינת ישראל".

רונן מנחם, מנהל מחלקת השקעות ואסטרטגיה בבנק מזרחי-טפחות, הגיב לתרחיש הקואליציוני המסתמן: "הכלל הוא שככל שהקואליציה תהא רחבה יותר ובעלת אג'נדה ברורה, כך זו תוכל לקבל החלטות חשובות ומכריעות. כזכור, הבחירות הוקדמו לנוכח חוסר יכולתו של רוה"מ נתניהו להעביר את התקציב לשנת 2013. תקציב המדינה היה צפוי לכלול קיצוץ בהוצאות והעלאות מיסים. כעת, הממשלה הרחבה צפויה לתת לתמוך בתקציב האמור ולהעביר תקציב מרוסן שצפוי להתמודד עם גירעון תקציבי גדול של 4% מהתוצר במצב של האטה כלכלית".

עוד הוסיף מנחם כי "שוק ההון אוהב ודאות, ממשלה שמאחוריה קואליציה רחבה שתקנה יציבות ותוכל לקבל החלטות עסקיות. הפחתת הדרישות של מפלגות סקטוריאליות והקמת קואליציה עם אג'נדה כלכלית ברורה צפויים להשפיע באופן חיובי על השוק המקומי".

עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בקבוצת הראל ופיננסים, הגיב להתחזקות גוש השמאל-מרכז בבחירות: " על סמך תוצאות ספירת 99% מהקולות, נראה כי מבנה הגושים שנוצר והרכבם מקטין את ההסתברות להקמת ממשלת ימין (או שמאל) צרה ופריצת מסגרת התקציב. עדיין נזכיר שיש לקצץ כ-15 מיליארד ₪ רק על מנת לעמוד במגבלת ההוצאות בתקציב 2013".

עוד הוסיף קליין כי "מבנה הקיצוץ התקציבי והשפעתו על המעמדות השונים יקבעו על פי השותפים הקואליציוניים החדשים, התחזקות מפלגות המרכז מעלה את ההסתברות לשינוי פנים תקציבי כך שיהיה יותר תומך צמיחה".
תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  ביבי הפסיד את הבחירות קיבל כ 20 מנדטים ,כמו לפיד .
  אדם 23/01/2013 19:44
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הליכוד ,מפלגה עצמאית ,קיבל רק כ 20מנדטים ואילו ישראל ביתנו כ-10 מנדטים, כל האופציות פתוחות ודבר לא צפוי .
  סגור
 • 3.
  למה לא מדברים על קיצוץ שכר לגזלנים
  משה 23/01/2013 16:59
  הגב לתגובה זו
  1 0
  יש בחברות ציבוריות ובסקטור הממשלתי הרבה גזלנים שמשתכרים ללא כל פרופורציה למשק . הפערים בין שכר הבכירים לשכר הזוטרים חייב להצטמצם . לדוגמא : שכר הרמטכ"ל ושכר איש צבא קבע מתחיל 80,000 ש"ח לעומת 5000 ש"ח . שכר מנכ"ל הבורסה 4 מליון לשנה . שכר מחסנאי בנמל 8000 לחודש . פערי השכר חייבים להיות שפויים .
  סגור
 • 2.
  צמח יאושר בזריזות כי כל רגע חשוב להכנסות
  מאיר 23/01/2013 11:27
  הגב לתגובה זו
  1 0
  והממשלה הבאה כולם ישרים ולא כמו שלי חימוביץ שצעקה סתם הון-שילטון
  סגור
 • 1.
  קואליציה חזקה וטובה לכלכלה
  פיבו 23/01/2013 10:48
  הגב לתגובה זו
  3 0
  נראה שיש אפשרות הסטורית להקים ממשלה חזקה שאינה מושפעת מסקטורים בעייתיים. 31 ליכוד ביתנו, 19 לפיד, 12 שס ללא מחיר (הם ישמחו להיות בממשלה ללא תנאים לאור התוצאות). 12 בנט (עם השפעה קטנה יחסית). וכתוספת, ליבני ושינוי . אין למעשה אף מפלגה להוציא לפיד המהווה באופן מובהק לשון מאזניים. המשמעות, ממשלה רחבה וחזקה שתוכל להנהיג את המדינה . לביבי יש הזדמנות נהדרת להוריד מעליו את כל הכבלים שחישקו אותו ולהראות את פרצופו האמיתי (לדעתי החיובי) ולקבל החלטות אמיצות גם בתחום המדיני וקידום השלום.
  סגור
 • איזה תמים היה לביבייהו קואליציה יותר חזקה ודי חד גונית
  Dor 23/01/2013 11:16
  הגב לתגובה זו
  0 2
  והפחן לא עשה כלום חוץ מלשקר ולשרוד .פתאום עכשיו הוא יחזור בתשובה ויעשה הכל עם קואליציה בלתי אפשרית .חחחחחח
  סגור
 • תשובה ל-דור
  פיבו 23/01/2013 11:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  זאת בדיוק הבעיה שהייתה לו. לא יכל לעשות כלום עם האופוזיציה לדעותיו שהייתה מבפנים. היום הו משתחרר מהם .
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות