אופ"ק הודיע על קיצוץ תפוקה, אך סימני השאלה רק מתגברים

הארגון הודיע כי יקצץ 1.2 מיליון חביות ביום החל מהחודש הבא, אך באופן די חריג לא פרסם את החלוקה בין החברות בארגון. בנוסף, ארה"ב צפויה להגדיל את תפוקתה במהלך 2019 ב-1.9 מיליון חביות ליום
|
נפט, צילום: iStock

לאחר שהשלים ירידה של 34% בתוך פחות מחודשיים, מחיר הנפט מזנק הערב ב-2.5% לרמה של 52.7 דולרים לחבית ומפיג במעט את הלחץ על החברות בסקטור. ברקע לעליות הערב, ארגון אופ"ק הכריז הערב על קיצוץ התפוקות ב-1.2 מיליון חביות ליום החל מחודש הבא.

ההסכם הערב של הארגון הגיע לאחר חילוקי דעות מהותיים בין החברות בארגון. באופן חריג, ישיבת הארגון התארכה ביום נוסף.

ע"פ ההצהרה שהתפרסמה, קיצוץ של 800 אלף חביות ביום יגיע מהחברות בארגון, ועוד כ-400 אלף חביות יגיע מהחברות שאינן חברות בארגון (רוסיה). איראן צפויה להיות פטורה מהקיצוץ, וזאת בשל הסנקציות האמריקניות.

באופן חריג, אופ"ק איננה פרסמה את הקיצוץ שכל חברה בארגון תאלץ לבצע במסגרת ההסכם החדש. אי הפרסום מעורר חשד, בעיקר לנוכח אי ההסכמות שהתגלו בימים האחרונים בין החברות בארגון.

חוסר הוודאות בנוגע לאופן הקיצוץ המתוכנן איננו הבעיה היחידה שעומדת בפני הארגון. בתוך  אמש פורסם כי לראשונה מזה 75 שנים, ארה"ב הפכה ליצואנית נטו של נפט, כלומר היא כבר איננה תלויה בנפט המיובא ממדינות ערב. בנוסף. ארה"ב מפיקה כבר היום למעלה מ-11 מיליון חביות נפט ליום, והתפוקה צפויה לגדול ב-1.9 מיליון חביות ליום במהלך 2019. בפועל, הקיצוץ המתוכנן של הארגון צפוי לאזן רק חלק מהגידול המשמעותי שצפוי בתפוקת הנפט של ארה"ב במהלך השנה הבאה.

ולסיכום, נראה כי הסיכויים של הארגון להצליח לייצב את שוק הסחורות בעת הנוכחות נמוכים במיוחד. כפי שציינו באוקטובר האחרון, התנאים בשוק הסחורות מזכירים את הסיטואציה של הירידות החדות בשנת 2014: עלייה חדה בהיצע הסחורה בעולם, האטה בפעילות הכלכלית (שרק מחריפה בשבועות האחרונים), וצמצום של כמות הכסף בעולם ע"י העולם.

גרף הנפט בעשורים האחרונים

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות