אלו הן הבעיות האמיתיות של קבינט הדיור, וזה לא מה שחשבתם

אסף אנגל, מנכ"ל משותף ב"אנגל-שביט" המייעצת ומלווה קהילות עירוניות בתהליך רכישה מיזמים, על אדישות ועייפות החומר בקבינט הדיור, וכיצד הן משפיעות על שוק הרוכשים בישראל
|
(10)

ביום שני אישר קבינט הדיור העברת סמכויות התכנון של הועדות המחוזיות מידיו של משרד הפנים, אליו כפופות הרשויות המקומיות, למשרד האוצר, ובכך איחד חלק חשוב תחת קורת גג אחת. בלי ספק, מהפתרונות היותר נדרשים לטיפול בבעיית הדיור.

<

קראתי את תגובות בכירי ענף הנדל"ן, ראשי רשויות ומשתתפים בקבינט, שהמשותף לכולם שאף אחד לא הסכים להיות נחרץ, וכמעט כולם אמרו שאיחוד הסמכויות יצליח, או שלא. לחילופין היו כאלו שצופים כישלון, אבל יכול להיות שלא. אני מוכן להסתכן ובלבד שאבהיר את עמדתי, אני לא רואה שום בעיה לעמוד מאחורי טעות, אם וכאשר תתרחש.

<

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

כל עוד תכניות ממשלתיות יספקו לנו תקוות, יקפיאו ביקושים של זוגות צעירים רק כדי לראות אותם יורדים מהגדר ואחרי שנה לקנות ב-10% יותר (ראו דוגמת תכנית מע"מ 0) אני רואה במסגרת תפקידי לפקוח את עיני כל מי שמוכן להקשיב, אם החלטתם שאתם צריכים לרכוש דירה מכל סיבה שהיא, אין תועלת או תקווה באופק להמתין לה. אם אין לכם צורך אמיתי ברכישת דירה - אל תקנו! אל תכניסו את עצמכם להרפתקה של רכישת דירה למגורים בסביבת אי ודאות כה גדולה. 
 
שלוש הערות חד משמעיות על קבינט הדיור והעברת סמכויות התכנון

משתתפים

כשאני רואה את כל מי שלא יהיו שותפים לקבלת החלטות, לדוגמא, שיווק קרקעות באזור מסוים כמו משרד התחבורה, או הרשות המקומית הרלוונטית, אני לא יכול שלא להטיל ספק ביכולתה של תכנית שכזו לצאת לפועל. קחו למשל, את מצבו של ראש עיריית פתח תקווה - ראש עיר שאינו מעוניין בבנייה נוספת למגורים בעירו - עיר עם תשתיות מוגבלות מאד לקלוט תושבים נוספים. בל נשכח את הסיטואציה הכואבת בה מפעל גדול וחשוב (טבע) עוזב את העיר בגלל תשתית תחבורתית לקויה, שמקשה על הגעה ועזיבה של עובדים בכל יום - כיצד ומדוע שקבינט הדיור יכפה עליו בנייה נוספת?

<

כל מי שגר ממזרח לגוש דן, יודע כי בעודו עומד בפקקי כביש 471 למרכז שפשוט אין שום אפשרות לבנות או לתכנן עוד דירה אחת למגורים ללא עיבוי תשתיות. מהצד השני של הנעדרים מקבינט הדיור, איני רואה את בנק ישראל לוקח חלק, כל עוד המדיניות המוניטרית תישאר בעינה, קבינט הדיור יתקשה מאד לרסן את הביקושים לנוכח העובדה שאין אלטרנטיבה ראויה להשקעה. 
 
אני מתנגד בכל תוקף אבל אצביע בעד
שר הפנים, ממנו נושלו סמכויות התכנון והועברו למשרד האוצר, הביע התנגדות חריפה למהלך, אך בסופו של דבר הצביע בעד. שרת התרבות והספורט, מירי רגב, התבטאה גם היא נגד מרבית הסעיפים, אך לבסוף הצביעה בעד העברת הסמכויות. כך גם ראשי ערים רבים. אני מרשה לעצמי להאמין שאילו היו חוששים באמת מהרעה במצב הדיור כפי שציינו, בגלל סמכויותיו המורחבות של קבינט הדיור, היו מצביעים ופועלים אחרת. אלא שגם הם עושים את בחירת הקרבות שלהם ומניחים שאיחוד הסמכויות החלקי הזה לא באמת ישנה את תמונת הנדל"ן בישראל.
 
אדישות
מאז אישור העברת הסמכויות והשלמת קבינט הדיור לא היה שיח אחד סביב המהות - הכל נסוב סביב מי יקבל מה, מי יחליט למי, מי ישלוט על מה וכן הלאה. קדמו לכך עשרות בלוני ניסוי של משרד האוצר, שר האוצר ופקידים נוספים, של נעשה כך או נפעל אחרת. אף אחד בשום שלב לא עסק במטרות הקבינט. איך יפעל המנגנון זה ספין תקשורתי נהדר, גם אם לא לכך התכוון שר האוצר, שמאפשר לקבינט הדיור להמשיך ולא לעסוק במהות.

במצב שמרבית אזרחי ישראל מתקשים לרכוש דירה למגורים. סביר שההשפעה של אלו על המחירים, אם תקרה, תהיה רק בעוד 5-6 שנים. ועד אז, זו כבר לא תהיה הבעיה שלהם. 

תגובות לכתבה(10):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 8.
  שר האוצר שלנו
  יהודית 16/06/2015 01:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לצערי השר כחלון הוא לא השר הראשון שמציג תוכנית לפתרונות דיור אך אני מקווה שהוא יהיה השר הראשון שמצליח ליישום תוכנית אחת בתחום הדיור. אני שמח ששר האוצר מבין שקודם כל צריך להגדיל את היצע הדירות,
  סגור
 • פתרונות נוספים
  ילי קדרון 17/06/2015 17:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כדאי לראות את התמונה בכללותה ולא רק להגדיל את ההיצע, להוסיף גם פתרונות להשכרה ולקניית דירה שניה
  סגור
 • 7.
  עליית מחירים ?
  נעמי בן יצחק 16/06/2015 00:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לדעתי רוב צעדי התוכנית נכונים, למעט העלאת מס הרכישה אשר תוביל לעליות מחירים, כמו גם שכר הדירה, ובכך תפגע בזוגות הצעירים.
  סגור
 • 6.
  עוד על כחלון שר האוצר
  יולי 16/06/2015 00:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שר האוצר כחלון עושה שטויות ובסוף רק פוגע בשכבות החלשות. לאלה שיש כסף להם זה לא יזיז - רק מהשמועות שהוא יצר כבר הוא גרם נזק רב בשוק הדיור.
  סגור
 • 5.
  ימים יגידו..
  רון 15/06/2015 05:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בכלל לא בטוח שהתוכנית של שר האוצר הנכנס משה כחלון להורדת מחירי הדיור במרכז ובאיזורי הביקוש אכן תצליח. וגם אם תצליח יעלו בעיות חדשות של ירידת המחירים ואולי אפילו מיתון. אנחנו אומנם מדינה קטנה אבל אפילו כאן במדינה הקטנה הזאת יש אפקט דרמטי לכל מהלך.
  סגור
 • טען עוד
 • 4.
  המחירים ירדו או לא
  ruth 15/06/2015 05:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה יקרה אם המחירים בשוק הנדל"ן באמת ירדו מה יקרה אם שר האוצר יצליח זאת אומרת ש המחירים באמת ירדו?יכול להיות שיהיה בלגן גדול כי בעלי הדירות לא רוצים במהלך כזה.... בעצם קשה לחזות אתכל התגובות ואת כל המהלכים בשוק הנדל"ן. אין כלכלן מומחה שיכול לתת את כל התחזית.כל השערות פתוחות ואפשריות...
  סגור
 • 3.
  לקנות או לא לקנות
  יעל חביב 13/06/2015 00:09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אם החלטתם שאתם צריכים לרכוש דירה - אנחנו החלטנו!!! מכל סיבה שהיא, אין תועלת או תקווה באופק להמתין לה. זאת אומרת לרוץ לקנות!!! אם אין לכם צורך אמיתי ברכישת דירה - אל תקנו!!!
  סגור
 • סימן שאלה מדאיג
  ליה 15/06/2015 10:46
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אנחנו עדיין בסימן שאלה וזה מה שמדאיג
  סגור
 • 2.
  כן גם אני מעריץ את הכותב כאן
  שימי 11/06/2015 00:14
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ומעבר למעריץ אני מעריך ומקווה שדבריו יפלסו לכולנו את הדרך
  סגור
 • 1.
  כבוד
  אנונימי 10/06/2015 11:16
  הגב לתגובה זו
  3 2
  סוף סוף דברים נבונים. בלי פנטזיות ובלי להיות פוליטיקלי קורט.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות