כל הסיבות לשמוח שהאוצר מנפיק חוב לשלושים שנה

רונן קפלוטו, מנהל השקעות במגדל קרנות נאמנות, סוקר את הסדרות אגרות החוב הממשלתיות הקיימות, ומציג את אלה החדשות ל-30 שנה
|
(4)
לפני יומיים, יחידת ניהול החוב הממשלתי הנפיקה שקלי לא צמוד מדד לפדיון בעוד 30 שנה. הנפקה זו זכתה להצלחה גדולה עם ביקושים של 1.1 מיליארד ש, והינה המשך ישיר להנפקות האחרונות של סדרות צמודות מדד לטווחים דומים (ממשלתי צמוד 841).

התרומה לשכלול שוק החוב המקומי.

מעתה יוכלו המשקיעים לתמחר ציפיות אינפלציה ארוכות טווח. מאחר שכאמור, קיימת היום בשוק סדרת אג"ח ממשלתית צמודה לטווח זהה, ניתן לתמחר את ציפיות האינפלציה ארוכות הטווח כנגזרת של הפרשי התשואה בין האיגרת הצמודה ללא צמודה.

מעבר לזה, נוכל לתמחר תשואה (חסרת סיכון, כמובן) ארוכת טווח וממנה לגזור את הריביות השוררות בשוק האשראי הבנקאי הארוך, במיוחד בשוק המשכנתאות אשר עד כה תומחר בעזרת ני"ע לא סחירים וכל מיני הערכות של בנק ישראל. מעתה, יוכלו הבנקים לצטט את הריביות הארוכות בהתאם לריביות השוררות בשוק הסחיר.

כמו כן, ניתן יהיה לתמחר את פרמיית הסיכון של החוב הישראלי גם במח"מים ארוכים. חדשות טובות למשקיעים זרים ומקומיים כאחד, אשר מתמחרים את פרמיית הסיכון של החוב המקומי כנגזרת של המרווח בינו לבין החוב האמריקני, הנחשב לחסר סיכון (על אף הורדת הדירוג שלו באחרונה). עד כה ניתן היה לעשות זאת רק בטווחים לפדיון של עד 10 שנים, מהיום יתאפשר הדבר גם במח"מים הארוכים.

ההנפקה הנוכחית תתרום גם לעלייה בנזילות של סדרות לטווחים שמעל עשר שנים (למשל ממשלתית שקלית 1026 ל-15 שנים) שעד כה סבלו מנזילות נמוכה יחסית עקב היותן מכשיר פיננסי "נכה" שלא היה בר השוואה לתשואות השוררות בעולם. בהנחה שהכמות שתונפק תלך ותגדל בהדרגה, סביר לצפות ליצירתו של עקום תשואות שלם ומדויק יותר משהיה עד כה.

גם ההנפקות הקונצרניות שהתשואה עליהן היא נגזרת של מחיר החוב חסר הסיכון (ממשלתית) בתוספת פרמיית הסיכון הייחודית לכל מנפיק, יהנו כעת מנקודת ייחוס לטווחים ארוכים. מה שרלוונטי להנפקות של חברות ממשלתיות וחצי ממשלתיות כגון: מקורות, חח"י ודומיהן, ולפרויקטים ארוכי טווח בתחום התשתיות.

הבשורה למשקיעים, בראש ובראשונה לקרנות הפנסיה

אחד מעקרונות ניהול חיסכון ארוך טווח הוא התאמת מח"מ ההתחייבויות למח"מ הנכסים. מה שקוראים בעגה המקצועית, "סיכון מח"מ", סיכון שבא לידי ביטוי לדוגמא כשעובד חדש מצטרף לקרן פנסיה וצפוי שימשוך את הכספים רק בעוד 30 שנה או יותר. במצב הנוכחי, אין לקרן הפנסיה דרך טובה להעריך את גובה הפנסיה שתוכל לשלם לו שכן עד כה לא היה קיים מכשיר חסר סיכון שיבטיח תשואה זו.

עד לאחרונה לא היו למנהלי הקרנות כלים מספיקים לניהול חשיפת המח"מ, בעוד שמאז שהונפקו הסדרות הארוכות, יכולים המנהלים לטפל באתגר הזה ביתר דיוק. מעבר לכך, התשואות ל-10 ו-15 שנים שהיוו עבור אותם גופים את הדרך ליצירת התשואה ארוכת הטווח, יאבדו את חנן בעיני משקיעים ארוכי טווח, וייתכן שכעת נראה תופעה של עליית התשואות עליהן כתוצאה מהארכת המח"מ של הגופים הפנסיוניים.

אך לא רק הגופים הפנסיוניים צפויים ליהנות מהמכשיר החדש. סוחרי אג"ח שמרוויחים מתנודות קטנות (יחסית) בשיעורי התשואה יוכלו כעת ליהנות ממנוף המח"מ של הניירות שהונפקו (מח"מ של כ-15 שנים יכול לייצר בתנאים הנכונים רווחים נאים ביותר).

הבעת האמון בכלכלת הישראלית

שאיפתה של כל מדינה שמנפיקה חוב היא להנפיק אותו למח"מ הארוך ביותר האפשרי. השאלה היא כמובן, האם היא תפגוש בצד השני משקיעים שיהיו מוכנים להלוות לה לתקופה כה ארוכה? בשווקי החוב העולמיים זה מכשיר קיים אבל לאו דווקא שכיח. הכניסה של ישראל למועדון היוקרתי של מדינות שמנפיקות חוב ארוך איננה מובנת מאליה והיא בהחלט תעודת כבוד לאוצר הישראלי.

הכותב הוא בעל רישיון ניהול השקעות, המועסק בחברה לניהול קרנות נאמנות. יובהר כי לכותב ו/או לחברה שבה הוא מועסק ו/או לחברות קשורות אליה עשוי להיות עניין אישי ו/או החזקות בניירות ערך ו/או בנכסים פיננסיים ו/או באפיקי ההשקעה המוזכרים בכתבה. אין הכתוב מהווה ייעוץ/שיווק להשקעות ו/או למס והוא אינו בא להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הקורא ו/או מתן ייעוץ מקצועי, לרבות ייעוץ מקצועי על ידי יועץ/משווק השקעות מוסמך, בהתחשב בנתוניו ובצרכיו המיוחדים של הקורא.
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  הנפקה מצויינת
  טוש יבי 12/01/2012 13:49
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כשהונפק לראשונה שחר במחמ 5 שנים אמרו " מטורף מי שקונה" . מאז השחר עלה ב-350%. הנפקת אגח שקלי ל-30 שנה היא צעד מצויין. בעוד עשור כשחלק קטן מהציבור יתחיל לקנות , הקונים הנוכחיים יוכלו להתגאות שעשו כסף בהנפקה. רונן צודק במאה אחוז.
  סגור
 • 3.
  באמת כל הכבוד,אבל נחכה להמשך (ל"ת)
  כולה 200 מיליון שקל 11/01/2012 16:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  מטורף מי שקונה חוב לשלושים שנה במדינה שלא ידו
  בן 11/01/2012 13:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ידוע אם תהיה קיימת מחר...
  סגור
 • 1.
  אג" ח ל-30 שנים
  אנונימוס 2 11/01/2012 13:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לקבל היום כסף ל-30 שנים זה מאוד משמח את האוצר.רק תגידו לי,יש מי שיחזיר?
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות