הנתונים מיישרים קו: האם הריבית במשק תעלה בעקבות המדד?

נירה שמיר, כלכלנית ראשית, בנק דיסקונט, בוחנת את פירסומי הלמ"ס אודות מדד המחירים לצרכן וצופה לעבר ההשפעותיהם בפעולות בנק ישראל
|
נירה שמיר, צילום: Getty images Israel
בהתאם להגדרות של , האומדן השני לנתוני החשבונאות הלאומית מסיר את חוסר הבהירות בנוגע לתמונת המצב של הפעילות הריאלית. עפ"י הנתונים המעודכנים, המשק צמח ב-2.7% במהלך הרבעון הראשון של 2014 לעומת 2.1%, עפ"י האומדנים הראשונים. כמו כן, עודכנו הנתונים של הרבעון האחרון 2013 ל-3.2% (לעומת 2.9% בעדכון הקודם).

הפעילות במשק הובלה בעיקר ע"י יצוא הסחורות ושירותים (ללא יהלומים וחברות הזנק) עם קצב התרחבות של 11% (4.4%- האומדן הקודם) ויבוא סחורות ושירותים שעודכן גם הוא כלפי מעלה ל-5.7%, לעומת זאת, ניכרת ירידה בהשקעות של 14.3%.

לגבי הצריכה הפרטית, הנתונים הקודמים הצביעו על ירידה של 2%, וגם הם עודכנו כלפי מעלה לרמה של 0.6%-, כאשר סעיף המזון ממשיך לאכזב עם ירידה של 7.8%. להערכתנו, הירידה בסעיף המזון נובעת משינויים בהרכבי הצריכה, כגון מעבר למוצרים בעלי ערך מוסף נמוך יותר (לדוגמא לחם אחיד במקום לחם שיפון) וצריכה של מותגים פרטיים. כמו כן, סביר להניח שהכבדת נטל המס על מוצרי הסיגריות והטבק הובילה גם היא לירידה בביקושים ברכיב זה הנכלל ביחד עם סעיף המזון.
1יבוא סחורות ושירותים ללא יבוא בטחוני, אוניות, מטוסים ויהלומים
1יבוא סחורות ושירותים ללא יבוא בטחוני, אוניות, מטוסים ויהלומים

האינפלציה בדעיכה אבל מחירי הדיור ממשיכים לעלות
לחודש מאי ממשיך להפתיע כלפי מטה. המדד עלה ב-0.1% בלבד לעומת צפי ל-0.2% וב-12 חודשים האחרונים עלה המדד ב-1% בלבד. המדד הנמוך נבע בעיקר מירידה של 0.6% במחירי ההלבשה והנעלה והיציבות במחירי המזון. לעומת זאת, מחירי הדיור (חוזים מתחדשים) עלו ב-0.3% וסה"כ 1% מתחילת השנה.

סביבת האינפלציה הנמוכה צפויה להימשך ולעמוד על 1.4% ב-12 חודשים הקרובים, לאורך השנה האינפלציה (12 חודשים אחורה) צפויה לרדת מתחת לגבול היעד ולהסתכם ב-0.5% בכל 2014. עם זאת, מחירי הדירות (שאינם נכללים במדד המחירים לצרכן) ממשיכים לעלות בקצב מואץ. הנתונים מצביעים כי ברבעון הראשון עלו מחירי הדירות ב-2.5%, כלומר קצב שנתי של 10%. לשם השוואה, בשנת 2013 עלו מחירי הדירות ב-7.3%.
קרנית פלוג - כיצד תגיב לנתוני המדד?; צילום: ארז חרוד - עושים צילום
קרנית פלוג - כיצד תגיב לנתוני המדד?; צילום: ארז חרוד - עושים צילום

"עננת" הורדת הריבית הוסרה לפחות לחודשים הקרובים
נתוני הצמיחה המעודכנים מיישרים קו עם שוק העבודה החזק, האופטימיות הנגזרת ממדדי האמון השונים והגידול הראלי בגביית המיסים. להבנתנו, וכפי שציינו מספר פעמים בחודש האחרון (מאז פרסום האומדן הראשון), חוסר הבהירות והסתירה בנתונים נבעו מבעיית בעיבוד הנתונים המקוריים, ולא מהאטה בפעילות הכלכלית.

גם בנק ישראל ראה את התמונה, ולאחר תיקון הנתונים נראה שהורדת הריבית תהיה מנותקת לחלוטין מהפעילות הריאלית. יחד עם זאת, הממד למאי לא מחדש דבר מבחינת סביבת האינפלציה ואף מחדד יותר את החשש של בנק ישראל וה-IMF מפני בועת מחירים בשוק הדיור.

על כן אנו שומרים על התחזית המקורית שלנו, וסבורים כי אין מקום להורדת נוספת מצד בנק ישראל, וזאת מתוך הבנה שהתרומה השולית של הורדה נוספת בריבית במשק נמוכה מהסיכונים להתפתחות בועת נכסים (דיור ואג"ח) הנובעת מסביבת הריבית הנמוכה. להערכתנו, נתוני הצריכה הפרטית וסביבת האינפלציה הנמוכה יובילו את בנק ישראל לדחות את העלאת הריבית למחצית הראשונה 2015.


****הערות ואזהרות כלליות מטעם בנק דיסקונט לישראל בע"מ:
"הניתוח הכלול בסקירה זו הינו למטרת אינפורמציה בלבד ואין לראות בו המלצה, תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל לקוח או הזמנה לייעוץ כאמור או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים או התחייבות של בנק דיסקונט לישראל בע"מ (להלן: "הבנק") לייעץ ללקוחותיו בהתאם לאמור בו.
הניתוח מתפרסם בהתבסס, בין היתר, על נתונים ומידע גלויים לציבור שהונחו כמהימנים מבלי שנבדקו עצמאית, העשויים להיות חסרים, בלתי מדויקים, בלתי מעודכנים ואינם מתיימרים להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה או להחליף את שיקול דעתו העצמאי של הקורא. הדעות המובאות בסקירה מייצגות את עמדת מחבריה והן אינן זהות בהכרח לעמדת יועצי ההשקעות בבנק. הדעות האמורות נכונות ליום פרסומן לראשונה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה מוקדמת. הניתוח מופץ כחלק מתפוצה רחבה, וגם אם במסגרת תפוצה רחבה זו, הוא מגיע אליך אישית באמצעות הדוא"ל או בכל דרך או מדיה אחרת, אין לראות בו משום ניתוח או סקירה המותאמים לצרכיך ולנתונים האישיים שלך, לא מבחינת תוכן הניתוח, לא מבחינת סוגי הניי"ע והנכסים הפיננסיים הנזכרים בו, ככל שיהיו ולא מכל בחינה אחרת.
עשוי להיות למחברי הסקירה ו/או לבנק עניין אישי בנושא הסקירה. הבנק וכל אליו ו/או בעלי מניותיו ו/או עובדיו ו/או מי מטעמו אינם לא יהיו אחראים לכל אי דיוק, שגיאה או כל פגם אחר בסקירה זו, לרבות ביחס לנתונים ו/או לכל נזק, ישיר או עקיף, שייגרם, אם ייגרם, כתוצאה מהסתמכות על סקירה זו, ואינם יכולים לערוב או להיות אחראים למהימנות המידע המפורט. אין להפיץ, להעתיק, לפרסם או לעשות כל שימוש אחר בסקירה זו ללא אישור הבנק מראש ובכתב. העברת הסקירה ופרסומה במלואה או בחלקה, ללא קבלת אישור הבנק כאמור לעיל הינה אסורה בהחלט. הבנק ו/או חברות הבנות שלו ו/או החברות הקשורות עוסקות, בין היתר בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, ביצוע עסקאות בבורסה ובפעילות בנקאית לסוגיה, ועשויים להחזיק ו/או לבצע, בין היתר, עסקאות בנייר הערך ו/או נכסים פיננסיים הנזכרים בסקירה זו, ככל שנזכרים, בהתאם או שלא בהתאם לאמור בה. תיתכן אפשרות שבסקירה נפלו שיבושי הגהה, ניסוח, טעויות, אי דיוקים וכו' למרות שהבנק נוקט באמצעים ככל יכולתו למונעם. השימוש באינטרנט חשוף לתקלות וסיכונים הטבועים ברשת האינטרנט ובמערכות ממוחשבות על אף שהבנק נוקט בכל האמצעים הסבירים למניעת תקלות וסיכונים, כאמור. לפיכך לא ישא הבנק באחריות לנזק ו/או הפסד ו/או הוצאה ו/או תוצאה שנגרמה כתוצאה משיבוש ו/או הפסקה בקווי התקשורת ו/או בהעברת הנתונים ככל שאלו נגרמו מתקלות שאינן בשליטת הבנק ושהבנק לא יכול היה למונען במאמץ סביר".
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות