"מנתקי הזרם" ו"הפתיחה האנגלית": מתי, איך כמה ולמה? להלן ההסבר המלא

מה המשמעות של מנתקי הזרם והפתיחה האנגלית ומתי הם נכנסים לפעולה? ההסבר המלא
|
"מנתקי הזרם" ו"הפתיחה האנגלית": מתי, איך כמה ולמה? להלן ההסבר המלא

לאחרונה נכנסו מושגים חדשים לחיינו - "הפתיחה האנגלית", "מנתקי הזרם" והפסקות מסחר לאחר תנודה של 8% או 12%. התנודתיות חסרת התקדים בבורסה הישראלית מוציאה את תוכניות הבורסה לשעת חירום והינה היום, השאלה המרכזית היא האם "מנתקי הזרם" ייכנסו לפועל והאם נצליח בכלל לעבור את "הפתיחה האנגלית"?

אז ב-Bizportal החלטנו שראוי להסביר את הדברים כפי שהם מוסברים ע"י הבורסה לניירות ערך בת"א.

"הפתיחה האנגלית"

בתנודה של 2.5% במדד ת"א-25 התיאורטי האחרון ביחס למדד הבסיס, נדחה מסחר הפתיחה במניות ובניירות ערך המירים למניות בפרק זמן אקראי של 3 עד 5 דקות. במידה שלאחר הארכה זו עדיין קיימת תנודה של 2.5% במדד ת"א -25 התיאורטי האחרון, נדחה מסחר הפתיחה בניירות ערך אלו פעם נוספת לפרק זמן אקראי של 3 עד 5 דקות. על הארכות אלו לא מתפרסמת הודעה.

מנתק זרם ראשון

לאחר ההארכה השנייה נבדק מדד ת"א-25 התיאורטי האחרון. אם התנודה בו היא 5% או יותר, נדחה מסחר הפתיחה במניות, בניירות ערך המירים למניות ומופסק המסחר בנגזרים על מניות ועל מדדי מניות לפרק זמן אקראי שבין 45 ל-50 דקות.

מנתק זרם שני

לקראת תום מנתק הזרם הראשון נבדק שוב מדד ת"א-25 התיאורטי האחרון. אם התנודה בו היא 12% או יותר, יידחה מסחר הפתיחה במניות, בניירות ערך המירים למניות והפסקת המסחר בנגזרים על מניות ועל מדדי מניות תימשך, וזאת לפרק זמן שייקבע על ידי מנכ"ל הבורסה, בהתייעצות עם יו"ר הדירקטוריון. המנכ"ל רשאי להפסיק את המסחר עד תום יום המסחר.

בשלב המסחר הרציף

בתנודה של 8% במדד ת"א-25 ביחס למדד הבסיס, מתקיימת קצובה (45 דקות) במניות, בניירות ערך המירים למניות, ובנגזרים על מניות ועל מדדי מניות. במידה ולאחר הפסקת המסחר הקצובה התנודה מגיעה שוב ל-8%, לא מתקיימת הפסקת מסחר קצובה נוספת.

בתנודה של 12% במדד ת"א-25 ביחס למדד הבסיס, המסחר במניות, בניירות ערך המירים למניות, ובנגזרים על מניות ועל מדדי מניות בבורסה מופסק עד תום יום המסחר. מנכ"ל הבורסה רשאי להפסיק את המסחר גם בניירות ערך אחרים הנסחרים בבורסה.

* כאמור, החומר מובא כפי שהוא נכתב ע"י הבורסה לניירות ערך בת"א.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות