רק באמריקה: תוך פחות מחצי עשור- הגז הטבעי השתלט על התעשייה האמריקנית

מה הם המניעים לצלילת מחיר הפחם שהיה שחקן מרכזי בשוק האנרגיה האמריקנית וכיצד זה קשור לסין?
|
(4)
סחורה חמה

ככל הנראה השינוי שחל בשוק האנרגיה האמריקני בשנים האחרונות יכול להתרחש רק בארץ האפשרויות הבלתי נגמרות. דוח האנרגיה של SNL הראה כי השימוש בגז טבעי גבר על פני השימוש בפחם במדינה. זאת כאשר לפני חצי עשור בלבד, השימוש בפחם במדינה היה כפול מהשימוש בגז טבעי. 

על פי הדוח, 31% מהאנרגיה החשמלית במדינה מתבצעת על ידי שימוש בגז טבעי לעומת שימוש של 30% בפחם. באפריל 2010, הפחם היה אחראי על 44% מהאנרגיה החשמלית, לעומת 22% מהאנרגיה שיוצרה על ידי גז. התהליך שמתואר על ידי דוח ה-SNL ניכר היטב במחירו של הפחם כאשר זה איבד 50% ממחירו מאז שנת 2011.

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

השימוש בפחם בארה"ב התחלק לשני מאפיינים כאשר שניהם נמצאו בנסיגה בשנים האחרונות. השימוש המקומי לתשתיות כמו ייצור חשמל לבתי חרושת והשימוש בפחם לייצוא בעיקר לסין. בסין עושים בו שימוש בכדי לייצר ברזל.

בחודשים האחרונים הסינים החלו לצרוך פחות פחם מארה"ב אם בגלל החולשה היחסית של השוק המקומי ואם בשל שהיא מייבאת פחם זול יותר מאוסטרליה ואינדונזיה. הדולר האמריקני שהתחזק מול מטבעות העולם בשנה האחרונה גם הוא פעל להורדת האטרקטיביות של הפחם כאשר גרם להתייקרותו מחוץ לגבולות המדינה.

מה ישראל יכולה ללמוד מארה"ב?

בארה"ב הקידוח לגז טבעי ממשיך ליהנות מפריחה. מאז שנת 2008, הקידוח היבשתי בארה"ב לגז טבעי עלה ב-30%. בתוך כך מחירו נותר נמוך בסך של פחות מ-3 דולר למיליון BTU. פרט למחיר הנמוך של הגז, ארה"ב "התאהבה" בגז גם בשל רגולציה שתמכה בשימוש בו בעקבות האנרגיה הנקייה יחסית שהוא מייצר לעומת הפחם הבעייתי. 

המקרה האמריקני מראה כי תמיכה ממשלתית במעבר של מפעלים אל אנרגיה נקייה, ככל הנראה אינו בגדר חלום. אם כי נראה כי הפריחה בקידוח האמריקני מצביעה על כך שמחיר הגז ימשיך להיות נמוך בשנים הקרובות. 

תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  למספר שלוש
  אופניק 15/07/2015 09:49
  הגב לתגובה זו
  1 1
  אל תמהר להראות שאין לך מושג. ארץ החירות תומכת בחקלאים ומווסתת מחירי סחורות שגדלות בארה"ב כבר מאה שנים. משמידים שם יבולים שנקנים על ידי הממשלה מלפני מלחמת העולם השניה כחלק מהניו דיל. הם לא בוחלים בשום שיטה. שלא לדבר שיש רוב לבנקים קואופרטיביים בבעלות האזרחים. הם לא פראיירים, אנחנו מטומטמים. עובדה, שם המחיר ליחידת גז הוא 3$ וכאן הוא 5.8.
  סגור
 • 3.
  קשקשן. אין מושג באמריקה תמיכה ממשלתית, ארץ החופש
  יופיטר 15/07/2015 08:28
  הגב לתגובה זו
  2 1
  והחירות, ומס ההכנסה שהוא המס היחיד נמוך
  סגור
 • 2.
  האנרכיסטים השתלטו על השיח הציבורי
  אורן 15/07/2015 06:17
  הגב לתגובה זו
  4 0
  אין ויכוח על מרכי המפעלים בארץ שנסגרים בין היתר בגלל עלויות אנרגיה גבוהות הבעיה שקבוצה של אנרכיסטים ומומחי מקלות בגלגלים דואגת שהמדינה תכשל
  סגור
 • 1.
  חימוביץ גלאון גילה
  דוד 14/07/2015 23:15
  הגב לתגובה זו
  3 0
  אין ספק בגלל התנהלות כושלת אנחנו בתחום הזה נכשלנו
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות