אקסלנס: "הציבור מחזיק רק 24% מהתיק במניות ושוב ייכנס מאוחר מדי"

הכלכלן הראשי יניב חברון טוען "המחירים רחוקים מלהיות בועתיים - יגיעו למחירים פחות ריאליים" - ה'פד' יחל בקרוב לצמצם?
|
(2)
ניתוח

הראלי בשוקי המניות בעולם נמשך וכך גם הבורסה בת"א. מדד המעו"ף רשם מתחילת השנה עלייה של 14.5%, אבל מרבית הכלכלנים והמומחים טוענים שסופו של הראלי לא נראה קרוב. רק אתמול התברר שהציבור המשיך להגדיל את חשיפתו למניות כשהסיט 200 מיליון שקלים בשבוע שעבר לקרנות מנייתיות, אבל יניב חברון, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות אקסלנס, מעריך היום כי "שוב הציבור נזכר מאוחר להיכנס לשוק המניות."

חברון ממשיך ואומר "במהלך השנה האחרונה הצגתי לא פעם את השוק המקומי כאלטרנטיבה מעניינת להשקעה. הטריגרים היו התמחור הנוח כמובן והכסף הזמין. העיוות היה צורם כאשר האחזקה של הציבור במניות עמדה על 22% בלבד (כולל החלק בחו"ל) לעומת שנת 2007, אז עמד החלק היחסי במניות מתיק הנכסים של הציבור על 29%. כל זאת כאשר בשנת 2007 לציבור היתה אלטרנטיבה בדמות ריאלית ארוכת טווח של יותר מ-4%, ואילו כיום היא מצויה ברמות של פחות מ-1.5%."

חברון ממשיך ומתריע כי "במהלך השנה אמרתי זאת בלב שלם, כי ידעתי שהמחיר אטרקטיבי. הבעיה כיום היא שהמחיר הרבה פחות אטרקטיבי והציבור עדיין בחוץ. מהעדכון הרבעוני של עולה כי הציבור מחזיק כ-24% בלבד מתיק הנכסים שלו במניות במקום להחזיק חלק גדול מ-30%. מה שיקרה עכשיו, ככל הנראה, הוא ששוב הציבור יזכר מאוחר מדי, יקנה במחיר גבוה מדי ויתקשה כמובן להצדיק את המחיר הכלכלי לאורך זמן".

יחד עם זאת חברון מציין כי "המחירים בשוק לא בועתיים – רחוקים משם. אני עדיין חושב שהתשואה בשוק המניות עדיפה ככל הנראה על שוק האג"ח, מה שיוביל ככל הנראה את המשקיעים להמשיך ולהגדיל את החלק המנייתי שלהם בתיק. הבעיה היא שהתנועה לעולם לא עוצרת בזמן ואנחנו, ככל הנראה, נראה את שוקי המניות מגיעים גם למחירים קצת פחות ריאליים".

צמצום תוכנית הרכישות יחל כבר בחודש דצמבר?

חברון מתייחס בסקירתו גם לשאלת מועד צמצום תוכנית הרכישות של הבנק המרכזי האמריקאי: "במידה שדו"ח התעסוקה בארה"ב לחודש נובמבר, שיפורסם לקראת סוף החודש, ינוע סביב 200 אלף משרות, ייתכן שהפד יצמצם את תוכנית הרכישות שלו כבר בחודש דצמבר".

לדברי חברון, "כנראה שמה שיטה את כף המאזניים לטובת הקיפול הוא דו"ח התעסוקה שצפוי להתפרסם בסוף החודש - דו"ח חזק יכול להוות את הקש האחרון שישכנע להתחיל בצמצום. הדו"ח החלש מחודש ספטמבר (שבינתיים הספיק להשתפר) קבע לפחות למשך שבועיים כי הצמצום יעשה בחודש מרץ 2014 או אפילו אחריו. לעומת זאת, הדו"ח החזק לחודש אוקטובר החזיר את אופציית צמצום הרכישות כבר לחודש דצמבר הקרוב. בהינתן דו"ח חזק נוסף שיעיד על יצירת 200 אלף משרות נוספות, ייתכן בהחלט כי הבנק ישקול להוריד מעט לחץ מההרחבות המונטריות".

חברון מתייחס גם להשפעה שתהיה לכך על רמת הריבית בישראל, "מכיוון שאנו מעריכים שה'פד' צפוי להתחיל ולצמצם את הרכישות כבר בתקופה הקרובה, אנו מעריכים שתוך מספר חודשים גם הטון של בנק ישראל לגבי הריבית העתידית ישתנה. התחזקות הדולר בעולם בעקבות התנאים הגלובליים תיגרור ככל הנראה גם התחזקות חלקית מול השקל, מה שעשוי לזרז את עדכון ציפיות הריבית".

תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  רק לא אקסלנס
  מיכאל 26/11/2013 19:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הנחתי את כספי קרן ההשתלמות שלי לניהולה של אקסלנס ( איזה טעות ). במשך 3 שנים הם נהלו את הכספים שלי והפסידו הפסידו והמשיכו להפסיד (כלומר אני הפסדתי...הם משכו להם דמי ניהול יפים של 1% מההפסדים שלי). אחרי שנתיים הם העלו את דמי הניהול מ-1% ל-2%. בלי להודיע לי. איזו חוצפה!!! הקרן מפסידה והמפסידנים מעלים את דמי הניהול כדי שהמנהלים שלהם ייקחו משכורת עתק על חשבוני. עזבתי אותם. עברתי לד"ש. שם אני מקבל דמי ניהול של 0.4% !!! לעומת החוצפה של אקסלנס. אל תשקיעו באקסלנס. כל קופה אחרת עדיפה רק לא אקסלנס...
  סגור
 • 1.
  לפני שבועיים הוא אמר בדיוק את הדבר ההפוך
  יורי 26/11/2013 06:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  http://www1.bizportal.co.il/article/373088
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות