ענף הגמל בסיבוב פרסה: בינואר בלטו לחיוב הקופות שצנחו בשנת 2008

קופות הגמל הגדולות צפויות להציג תשואה נומינלית ברוטו של 4.5% עד 6%.
|
ענף הגמל בסיבוב פרסה: בינואר בלטו לחיוב הקופות שצנחו בשנת 2008

עמיתי קופות הגמל, שספגו הפסדים כואבים בשנת 2008, יכולים להתחיל לחייך החודש. מסיכום שערך בית ההשקעות מיטב (נכון ל-28.1.09) עולה, כי התשואה הנומינלית ברוטו הממוצעת של קופות הגמל הגדולות בינואר 2009 צפויה לנוע בתחום שבין 4.5% ל -6%.

עם זאת, השונות בין תשואות מנהלי קופות הגמל בתעשייה כולה צפויה להיות עדיין גבוהה, ולנוע בין 4.5% ל-9%. ההבדלים בתשואות נובעים מתמהיל שונה של המניות בקופות (ת"א 25 לעומת ת"א 75) ובעיקר משיעור שונה של קונצרניות שעלו בעוצמה.

הקופות המסלוליות שמתמחות באפיק ההשקעה הצמוד למדד, בלטו לטובה וצפויות להשיג תשואות גבוהות מאוד של בין 2.5% ל-5%. לעומת זאת, הקופות השקליות שבלטו מאוד בחודשיים האחרונים פיגרו עם כ-1%.

כל אפיקי ההשקעה המרכזיים תרמו לתשואה החיובית הגבוהה שהקופות צפויות להציג, אך את התרומה הגבוהה ביותר תרמו דווקא איגרות החוב הקונצרניות שהיו אחראיות העיקריות לחלק גדול מההפסד בקופות בשנת 2008.

אפיק האג"ח הקונצרניות עלה בשיעור ממוצע של 8.9%. עם זאת, בינואר היה פער גדול בין איגרות החוב התל-בונד 20 שעלו ב-2% לתל בונד 40 שעלה ב-11.5%, כאשר בתווך מצוי התל בונד 60 שעלה ב-5.8%.

בתחילת החודש עוד היה נראה, כי אפקט ינואר הגיע לשוק המניות, אך לאחר פרסום נתוני המאקרו בארץ ובעולם התמתנה המגמה החיובית ואף הפכה לשלילית. פרסומי הדוחות של החברות הגדולות בעולם הכבידו על המדדים והשפיעו בעיקר על מניות הבנקים שמדדן ירד ב- 2.5% . הירידה הזו השפיעה גם על מדד ת"א 25 שעלה באופן מתון יחסית 2.3%, לעומת מדד ת"א 75 שזינק ב-30% בעקבות גילוי מצבור הגז מול חופי חיפה.

איגרות החוב הממשלתיות הצמודות למדד עלו בחודש ינואר ב-1.1%, האג"ח הארוכות ל-7 עד 10 שנים עלו במתינות יחסית ב-0.6%, בעוד שאיגרות החוב לטווח הקצר של 0 עד 2 שנים עלו ב-1.3%.

מדד איגרות החוב הממשלתיות השקליות עלה ב-0.6% והוא מייצג עלייה של 0.7% בשחרים. בגילונים נרשמה עלייה של 0.4% נרשמה ובמק"מים נרשמה עלייה של 0.25%. באפיק המט"ח, שמיוצג בשיעור נמוך יחסית בקופות הגמל, בדרך כלל 4.0% עד 7.0% (במונחי חשיפה מט"חית כוללת), רשם השקל פיחות בשיעור של 5.9% מול הדולר, וכן 0.9% מול האירו.

יצויין כי שלוש קופות הגמל הגדולות בענף הן גדיש שנרכשה על ידי פסגות, עוצמה שנרכשה על ידי הראל ותמר מקבוצת בנק דיסקונט שנרכשה על ידי כלל . שתי קרנות ההשתלמות הגדולות הן קה"ל שנרכשה על ידי מגדל מלאומי ודיסקונט וכנרת שנרכשה על ידי פריזמה מפועלים.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות