לקראת עדכון המדדים הקרוב - איזו מניה צפויה לביקוש חריג?

 |  (3)
בעוד כשבועיים, בסוף יום המסחר של יום חמישי, ה-3 באוגוסט, יחול העדכון החצי שנתי במדדי המניות המקומיים. העדכון הקרוב הוא העדכון הגדול הראשון לאחר יישום הרפורמה במדדים בתחילת השנה, אבל בניגוד לעדכון של חודש פברואר הוא לא יספק דרמות רבות. המועד הקובע לצורך העדכון היה ב-13 ביולי, ותעודות הסל יתכסו על המדדים החדשים בשלב הנעילה של ה-3 באוגוסט.
במסגרת העדכון תיכנס מניה אחת (שופרסל) למדד ת"א 35 על חשבון מניית אבנר שנגרעה מהמדד לפני כחודשיים, ולמדד ת"א 90 יכנסו 4 מניות חדשות (קרסו, הכשרת היישוב, אייאיאס ואטראו שוקי הון). מניית קרסו השתדרגה למדד המוביל לאחר שהחברה ביצעה הנפקת מניות במהלך חודש יוני, כך ששיעור החזקות הציבור בחברה עלה ל-30%. מניות הכשרת היישוב, אייאיאס ואטראו (המחזיקה ב-50% מבית ההשקעות ילין לפידות) נכנסות למדד ממדד SME60 לאחר שעלו בכ-70%, 32% ו-35% מתחילת השנה, בהתאמה. מניות רדהיל ומנקיינד יצאו מהמדד.
גם לאחר העדכון הקרוב ישארו 96 חברות במדד ת"א 90 ובמדד ת"א 125 יישארו 131 חברות. זאת, בעקבות הקלה שנתנה הבורסה בסוף השנה שעברה ל-6 חברות שנכללו במדד באותה עת ולא הספיקו להגדיל את שיעור החזקות הציבור אל מעבר לרף הנדרש. אחת מהן, מבני תעשייה, ביצעה לאחרונה הנפקת מניות שהבטיחה למעשה את הישארותה במדד גם לאחר תום ההקלה, בחודש פברואר 2018. עד לסוף השנה צפויות לבצע הפצות עוד 14 חברות ממדד ת"א 125, זאת על מנת לעמוד בתנאי של 30% החזקות ציבור לפחות. רשימה זו כוללת את קבוצת אשטרום, הפניקס, דיסקונט השקעות, ביטוח ישיר, ישרס, וילאר, בנק אגוד, לוינשטין נכסים, צור, אפריקה מגורים, פלרם, אנרג'יקס, דור אלון ומלם תים. חברה שלא תעלה על 30% עד ה-31 בדצמבר 2017 תיפלט מהמדד המוביל בעדכון החצי שנתי הבא.
למדד SME 60 ייכנסו 6 חברות חדשות – רדהיל שירדה ממדד ת"א 90, פורסייט, סאני תקשורת, פועלים איביאי וסומוטו שהוסיפו עשרות אחוזים (ואף מאות אחוזים במקרה של פורסייט וסאני תקשורת) לערכן מתחילת השנה, ומניית טלרד נטוורקס שתיכנס למדד במסגרת המסלול המהיר לחברות חדשות ותהיה המניה ה-61 במדד. מהמדד יצאו 3 החברות שמשתדרגות למדד ת"א 90 ועוד 3 מניות – אביליטי, כן פייט ביופארמה ואו.אר.טי
ביקושים והיצעים צפויים
להלן רשימת 20 הביקושים וההיצעים הבולטים הצפויים מתעודות הסל והקרנות המחקות בסוף יום המסחר של ה-3 באוגוסט. נציין כי רשימה זו חושבה על בסיס נתוני החזקות הציבור בתעודות הסל והקרנות הידועים נכון לסוף יוני, ולכן עשויה להשתנות בהתאם לגיוסים במהלך חודש יולי.

ברמת המדד, למניות ת"א 35 צפוי היצע מצרפי בסך כ-110 מיליון שקלים, למניות מדד ת"א 90 צפוי ביקוש מצרפי זניח, למניות מדד SME60 צפוי היצע מצרפי של כ-8 מיליון שקלים ולמניות מדד ת"א צמיחה צפוי ביקוש מצרפי של כ-96 מיליון שקלים (כמחצית מהביקוש הזה יגיע למניית קרסו).
כבר היום ניתן להעריך את הביקושים הבולטים שיגיעו בעדכון החודשי הבא בתחילת חודש ספטמבר. בעדכון זה תיכנס מניית אירונאוטיקס למדד ת"א 90 ולמדד ת"א 125 במסגרת המסלול המהיר, לאחר שהשלימה את ההנפקה הראשונית לציבור לפני מספר שבועות. אירונאוטיקס צפויה לקבל ביקוש של כ-35 מיליון שקלים באותו היום. עוד יכנסו למדדים מניית אורמד פארמה שהשלימה רישום כפול לאחרונה, ומניית גלובל כנפיים שביצעה אף היא הנפקת מניות ראשונית לציבור בתחילת החודש. מניית אורמד תיכנס למדד SME60 וצפויה לרכז ביקוש של כ-14 מיליון שקלים, ומניית גלובל כנפיים עשויה להיכנס אף היא למדד זה אך היא גבולית לעת עתה. בנוסף, מניות מבני תעשייה ושפיר הנדסה צפויות לרכז ביקוש של כ-22 מיליון שקלים כל אחת לאחר שהגדילו את שיעור החזקות הציבור שלהן לאחרונה.
**הכותב הינו אנליסט עצמאי. לכותב אין עניין אישי בניירות המופיעים בכתבה, והוא אינו מתכוון לפעול בניירות אלו בזמן הקרוב. אין בנכתב המלצה לפעול בניירות ערך, ובכל מקרה יש להיוועץ באיש מקצוע מוסמך לפני פעולה כזו.
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  מדוע חובה למכור\לקנות
  יוסי 23/07/2017 16:41
  הגב לתגובה זו
  4 0
  מי ימכור האם יש חובה למשקיע \קופת גמל\ בעלי עניין ואחרים .אודה לקבל הסבר
  סגור
 • אם אתה לא מבין אל תתעסק לבד בבורסה (ל"ת)
  שאלות של טירון 23/07/2017 18:02
  הגב לתגובה זו
  0 10
  סגור
 • יש קרנות שמשקיעות במדדים והן יצטרכו למכור/לקנות בהתאם
  רוני (לא מבין גדול) 23/07/2017 18:01
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אליהן יצטרף אולי הציבור המבין
  סגור