הדבר הגדול הבא, שגם פייסבוק מבינה שצריך לכוון לשם - מהן המניות הפעילות?

פרשן וול סטריט של Bizportal, על הנישה שמארק צוקרברג גילה לכולם שהיא העתיד
 |  (54)
במאי 2012, הונפקה פייסבוק (FB) ב-38 דולר למניה, ושלושה חודשים לאחר מכן נחתה על 17.5 דולר. הסיבה? "הילד בנה אתר חברתי נפלא שכולם אוהבים לפטפט בו", הסבירו המומחים, "אבל מהיכן יגיעו ההכנסות? המפרסמים לא יבואו ואם יתחיל לגבות כולם יעברו לאתר אחר". הבעיה של "המומחים" מאז תחילת ההתמזגות של מהפכת הטכנולוגיה לכלכלה ועד עצם היום הזה היא שאינם תופסים את תהליך המהפכה התעשייתית החדשה. "פייסבוק", הגיב מארק צוקרברג, "עולה על האלחוט ובעזרת הפלטפורמה המתאימה תהפוך אטרקציה למפרסמים". ואכן, זה בדיוק מה שקרה.
המציאות המדומה (VR) ובתה, המציאות הרבודה (AR), הן הצעד הבא בתהליך ההתמזגות, מנוע הצמיחה החדש. ניצול ההדמיה בעסקים יגיע לכול תחום עסקי ובכול מגזר כלכלי ויהפוך אותו לנגיש לצרכן בפועל. מדוע? כי הן גורמות גם להרחבת הביקוש וגם להתייעלות, שני הגורמים שמובילים קדימה את מהפכת הטכנולוגיה. ההבדל בין AR ל-VR הוא שהמציאות הרבודה, היא עליית מדרגה של המציאות המדומה שממזגת את המציאות המדומה לתוך המציאות האמתית, ולכן, מבחינת עולם העסקים, היא המועדפת.
מדובר בסיפור חוזר של התפתחות הטלפון החכם אבל גדול פי כמה. למשקיף ההדיוט ההתפתחות מדהימה ומהממת. הוא מתקשה לעמוד בקצב ההתפתחויות וההתקדמות הטכנולוגיות, מתקשה להבין ההשלכות העסקיות. לגביו הטלפון החכם זה שיא השיאים (כפי שבשנות ה-80 היה הטלפון האלחוטי הרגיל) שמנגיש לו את כול האינפורמציה הדרושה. אבל הטלפון החכם, הטבלט והמחשב הם רק פלטפורמות שמאפשרות לטכנולוגיות ה-VR ובמיוחד ה-AR להתמזג לתוך הפעילות העסקית השוטפת ברשת ולהגיע לכול קטע עסקי ובכול מגזר. בעתיד הלא רחוק יוכל מוכר דירה לא רק להציג את הנכס לקונה הפוטנציאלי באמצעות הטלפון החכם, מה שכבר קיים היום, אלא יאפשר לקונה לנוע בין החדרים, לבדוק החלונות והתריסים ועוד, "למשש את הנכס". זה נכון לנדל"ן ולירקות ובטח נכון לתחום האופנה, הרפואה והביטחון.
סמכו על צוקרברג
לפני שנתיים רכשה פייסבוק את חברת המציאות המדומה Oculus ב-2 מיליארד דולרים (400 מיליון במזומן 23.1 מיליון מניות לפי 69 דולר המניה). אם תבדקו את גרף מניית FB, תגלו שבעקבות הרכישה ירדה המניה ביותר מ-20%, ומדוע? "צוקרברג השתגע", טענו האנליסטים, "לשלם 2 מיליארד עבור חברה בת שלוש שייסד ילד בן 18 שהמציא קיט למשחקים וירטואליים?".
תשובתו של צוקרברג הייתה "הסיבה האחרונה שבגללה החלטנו לרכוש את החברה ולשלם מחיר כזה היא המשחקים. פייסבוק", הסביר, "מתכוונת להשתמש בטכנולוגיות של אוקולוס בתחומים עסקיים חדשים כמו תקשורת, מדיה, בידור, חינוך ועוד. המובייל הוא הפלטפורמה המועדפת הנוכחית, והרכישה מיועדת לבניית הפלטפורמה המועדפת של העתיד".
צוקרברג הדגיש כי אוקולוס "מציגה את הפוטנציאל ליצירת הפלטפורמה החברתית האולטימטיבית שתשנה את הדרך בה אנו עובדים, משחקים ומתקשרים. ההיסטוריה של התעשייה שלנו היא שבכול 10-15 שנים עולה פלטפורמה ממוחשבת חדשה מהמחשב האישי דרך הרשת וכעת המובייל, וכיוון שאין ספק שהפלטפורמה החדשה כבר בתהליך בניה, אז מי שיבנה ויגדיר נכון לא רק שיהיה במעמד מוביל בתעשייה אלא ייהנה פיננסית ואסטרטגית. ה-VR וה-AR הם הבסיס לפלטפורמה הבאה ואוקולוס", סיכם צוקרברג, "זה ההימור שלנו על עתיד המחשוב".
למי שמפקפק ביכולות הניבוי של הבחור, אז נא לזכור שגם רכישת אינסטגרם במיליארד דולר חודש לפני הנפקת FB, באפריל 2012, נתקלה באותה תגובה ספקנית, "לשלם מיליארד עבור חברה בת שנה וחצי?" ואינסטגרם צומחת, מבחינת ההכנסות, בקצב מהיר בהרבה מפייסבוק וטוויטר יחדיו. בינתיים רכשה גוגל את Magic Leap, מייקרוסופט את HoloLens וקוואלקום משקיעה סכומי עתק בתחום.
בואו נדבר במספרים
אתם מתארים לעצמכם על איזה מנוע צמיחה כלכלי מדובר כאן ולאיזה טווח זמן? השימושים הגדולים והחשובים באמת הם בתחום הרפואי, הביטחוני והבידורי. רוב המומחים מסכימים היום שהשוק שמתפתח מה-VR/AR דומה מאוד להתפתחות שוק הטלפוניה החכמה לאחר 2008-9. התחזיות, נכון לינואר השנה, הן ששני השימושים יחדיו יגלגלו כ-2 מיליארד דולרים ב-2016. סכום זה יקפוץ ל-18 מיליארד ב-2017, ל-42 מיליארד ב-2018, ל-82 מיליארד ב-2019, ואילו ב-2020 התחזיות הן להכנסות של 150 מיליארד, כ-80% מהכנסות יגיעו מה-AR דווקא.
מה "דוחף" את הנישה הזו? השימוש העיקרי כיום הוא עדיין במשחקים, אלא שעם התקדמות הטכנולוגיה החלו תעשיות שונות לגלות את היתרונות שהשימוש ב-VR ובעיקר ב-AR יכול להביא להן. התעשיות שבהן פלטפורמות ה-VR/AR כבר מתבססות הן הרפואה, הבידור, הרכב, הפרסום, החינוך, התיירות, בתעופה ובחלל, במקצועות חופשיים (נגרות, אדריכליות ועוד), בביטחון (הצבאי והמשטרתי) וכמובן בתחום המשחקים, כאשר קצב הכניסה שלהן גדל במהירות.
קחו כדוגמה את תעשיית הרכב. פורד (F) החלה לאחרונה להשתמש ב"מעבדת הטבילה" החדשה שהקימה לצורך קבלת החלטות בנושא חווית הצרכן בתוך הרכב, היכנסו בבקשה למעבדה, תיהנו מהחוויה וגם תבינו על מה מדובר. כול עיצוב ופיתוח רכבי העתיד יעבור דרך מעבדות כאלו. המערכת משתמשת בפלטפורמות האוקולוס של פייסבוק. גם באאודי ובטויוטה הולכים באותו הכיוון, שהמשמעות הכלכלית שלו אדירה. אלון מאסק, שבשבוע שעבר הדהים את עולם הטכנולוגיה והחלל עם ההנחתה המושלמת של טיל ה-SpaceX של,ו הוא הממליץ/משתמש המוביל בטכנולוגיות הללו.
בכתבה הקודמת הזכרנו את הנושא בעניינה של שם ועם הרבה עזרה מישראל, נכנסות הטכנולוגיות בגדול, כרגע בתחום מניעת תאונות יותר, אבל אליבא מאסק מדובר בפלטפורמות התייעלות. בינתיים, מה שבאמת דוחף כרגע את הנישה הן ההצלחות המרשימות של מיזוג הטכנולוגיות לתוך הפעילות העסקית.
מי השחקנים וכיצד להשקיע?
הכנת פלטפורמות VR ו-AR היא מבצע בין תחומי של יצרני חומרה, תוכנה ושיווק. הכול מונחה בכיוון הבנת היעד. החברות שמשתתפות בשרשרת היצור הן חברות תשתיות, הן בחומרה והן בתוכנה, חברות מעגלים מודפסים, עיצוב שבבים ומעבדים, חברות ציוד מחשוב מובילי (כמו יצרני הטלפונים החכמים והטבלטים) מפתחים ויצרנים של אלמנטים כמו מצלמות, חיישנים, מדי תאוצה, GPS, מצפני solid state, יצרני מסכים, עדשות ואביזרי ראייה ועוד. בקצור - מדובר על תעשיית ענק בהתפתחות שהיום חוצה את הגשר שבין אקדמיה, תהייה וניסוי לעולם העסקים הריאלי.
הזכרנו חברות כמו גוגל, פייסבוק, פורד, קוואלקום ואחרות, אבל ישנן גם אפל, סיסקו, והרמן אינטרנשיונל (סימול HER, חברה מאוד מעניינת שעיסוקה במערכות רכב מתוחכמות) שרכשה לפני שנתיים את החברה הישראלית IonRoad, חברה בת חמש שזכתה באין ספור פרסים בתחום הפתוח ושמגדירה עצמה כחברה שמשפרת נהיגה בזמן אמת. השוק בוחן ומעריך חברה מהסוג הזה דווקא מכיוון התרומה לביטוח. משמעות ההצלחה של הטכנולוגיות שפתחה החברה הישראלית עשוי להתבטא במיליארדי דולרים בביטוחים. IonRoad היא דוגמה מייצגת לסוג החברות החדשות שמצטרפות לשרשרת הייצור בהמוניהן ושהמבטיחות ביניהן נחטפות מיד ע"י הגדולות.
למשקיע, כפי שכבר נוכחנו שוב ושוב בכול נישה טכנולוגית חדשנית ומבטיחה, קשה ואפילו בלתי אפשרי לבחור מניה מנצחת. המצב, מבחינת המשקיע, מסובך בתחום הספציפי של AR/VR עוד יותר כיוון שנישה זו תהיה מעורבת בכול תחומי הכלכלה ואז כול חברת ענק, מ-GE דרך פייזר ועד ל-GM או בואינג נכנסות לתחום.
איך בוחרים מניה מנצחת במקרה כזה?
מומחים טוענים שעשר החברות "הכי מעורבות" בתחום הן פייסבוק, סוני, גוגל, גו פרו, קוואלקום, אפל, מיקרוסופט ו-Nvidia. הבעיה, כפי שראינו בנישות חדשניות ומבטיחות אחרות, שאצל אף אחת מהן, מבחינת החשיבות בדוחות הכספיים, נושא ההדמיות אינו מרכיב משמעותי עדיין. מה בקשר לסל או קרן מניות? אין כזה. ומדוע? כי כול החברות המובילות שהזכרנו "מפוזרות" בסלים שבהם הן נמדדות על פי עיסוקיהן המובילים וההדמיה כאמור אינה כזו.
יש סל, ה-FDN, שמתמקד בחברות שפרנסתן קשורה לרשת וש-58% מהמשקל בו ממוקד בחברות של אפליקציות. הסל כולל חברות הדמיה רבות וחלק מהחברות שהזכרנו. תמצאו בו 42 חברות שבראשן אמזון ופייסבוק, וגם EXPE שמשקיעה רבות בתחום. עם זאת, הוא לא כולל חברות כמו מיקרוסופט, קוואלקום או IBM שכולן פעילות בתחום ובעצמה. מה לגבי חברות קטנות? יש רבות, אבל "הבעיה" שלהן לגבי המשקיע היא שרובן נרכשות לפני שהגיעו להנפקה (כמו IonRoad) וחלקן בשלבי פתוח, מה ש"מבטיח" זעזועים רציניים בבורסה (לא בשונה מחלומות הביו). בשנה שעברה אישרה הרשות האמריקאית לני"ע לחברות סטארט-אפ בתחומים חדשניים לגייס כסף ישירות מ"משקיעים קטנים", אבל אם תתקלו בכאלו, היזהרו.
מציאות נושכת
אז מה עושים? טור זה אינו מתעסק ב"מה לקנות" או ב"מה למכור", אלא מנסה לעזור בקבלת ההחלטות. כיוון שבדקנו הנושא לעומק אז באישי אנחנו מאמינים בחברות כמו קוואלקום ופייסבוק (שבינתיים נחתם בינה לבין סאמסונג שת"פ בנושא), ו-DIS שבין הפיקסאר שלה לצורך הגדל ב-VR/AR בתחומי העיסוק שלה, כולל הפרקים, נכנסה לנושא בגדול.
ענף הרכב נראה לנו מתקדם יותר, ולכן טסלה, שלדעתנו וביחד עם שתפי"ם ישראלים תוביל את תעשיית הרכב הסביבתי וטויוטה נראות לנו כמעניינות. גם ה-FDN הנ"ל מעניין. דיברנו עם כמה מומחים בחו"ל והתשובה, במיוחד של הוותיקים, "עזוב, אין דרך להצליח בזיהוי המנצחות. קנה את הסל SPY שמייצג את 500 חברות ה-S&P, כולן שם". יופי. אז מי שבאמת רוצה להתמקד בתחום שיתייעץ, יחקור ויבנה לעצמו "פינת AR/VR". אין ברירה אחרת.
ופינה קטנה על הגלגל שהתהפך לו
היום מסתבר שכלכלת סין חזקה שוב, שהביקוש לחומרי הגלם גואה שוב, שיפן כן בדרך הנכונה ושמצב הבנקים באירופה מצוין, אין אינפלציה והבורסות שוב בעליות. מהפך מדהים לעומת יומיים קודם אז, בין תחזיות ה-IMF למבול הורדות הדירוג של אנליסטים על חברות גלובליות מובילות והכותרות שאם טראמפ יזכה הבורסה תתרסק, המשקיעים נמלטו. איך אפשר להסביר מהפכים כאלו?
בעולם של כותרות, שבתחרות על הרייטינג חייבות להיות סנסציוניות ללא קשר למציאות או לכתוב במאמר שהן מכתירות ולעובדות, נוצר מצב שבו הוחלפו הנתונים העובדתיים במודל הערכת ההשקעות ב"נתוני כותרות". זה מצב שגורם למשקיע הסולידי, שדעתו התבלבלה, להתייחס למנהלי הדג' כגורואים ולזלזל בדעת גורואים אמיתיים, באפט Out, אקמן In, המציאות המדומה מחליפה את המציאות. אבל האמת היא שהמציאות המדומה אינה מחליפה את המציאות היא מתמזגת לתוכה כחלק מתהליך ההתמזגות של המהפכה הטכנולוגית לכלכלה, תהליך שימשיך לאושש הכלכלה הגלובלית.
תגובות לכתבה(54):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 22.
  כיאזמה chma
  איתי 19/04/2016 08:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  התרסקה אתמול כי הfda ביקש עוד ניסויים. הכצעקתה? או שכמו שתמיד אתה כותב שהעלו אותה לשמיים על סמך חלומות ועכשיו חוזרת למציאות?
  סגור
 • זה בדיוק מה שקרה (ל"ת)
  שלמה גרינברג 20/04/2016 08:09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 21.
  לא מבין
  אריה 18/04/2016 20:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שבוע שעבר נכתב כאן בכתבה בביזפורטל שסאן-אדיסון צפויה להגיש השבוע בקשה לפשיטת רגל והמסחר בה עדיין רגיל ואף נפלה היום בתחילת המסחר 30 אחוז ותוך דקות חזרה לירוק בגל חזק של קניה כנראה. האם אנשים משוגעים או בביזפורטל כתבו דברים מטעים
  סגור
 • אז כתבו בביזפורטל
  שלמה גרינברג 19/04/2016 17:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אם תעיין בהסברי על החברה במהלך החודשים האחרונים (והיו הרבה) תוכל להבין בדיוק את המצב
  סגור
 • 20.
  SNTA
  יוסי 17/04/2016 23:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מכיר? האם יש לך דעה עליה?
  סגור
 • ראה תשובתי ל 11 (ל"ת)
  שלמה גרינברג 18/04/2016 08:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 19.
  פשיטת רגל
  לירון 17/04/2016 23:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה קורה כשחברה פושטת רגל. האם בעלי המניות מקבלים גם חלק ממה ש(אם) נשאר בקופה או שהכל הולך לחובות?
  סגור
 • מדוע שלא תתאמץ טיפה ותגוגל?
  שלמה גרינברג 18/04/2016 08:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עניתי על שאלה זו 50 פעם לפחות לאורך השנים. התשובה תלויה בהיבטים שונים של פשיטת הרגל כמו בעלי חוב, סוגי מניות, השופט ועוד.
  סגור
 • 18.
  פייסבוק
  דייב 16/04/2016 20:25
  הגב לתגובה זו
  1 2
  ממליץ לעקוב אחר המנייה בשבועות הקרובים למסחר לטווח הבינוני. אם הירידה תיעצר מעל שער 97.09, צפוייה עלייה של מעל 11%.
  סגור
 • 17.
  רפואה אסטטית
  אדם 16/04/2016 06:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אשמח לקבל את חוות דעתך על הרפואה האסטטית שנמצאת בצמיחה בגלל שיפורים טכנולוגים, עם חברות כמו ZLTQ, CYNO וסינרון הישראלית ELOS
  סגור
 • טען עוד
 • נגיע גם לשם (ל"ת)
  שלמה גרינברג 17/04/2016 10:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 16.
  לייבפרסון
  גספר 15/04/2016 16:18
  הגב לתגובה זו
  1 0
  שלמה שלום פייסבוק פרסמה שהיא תתחיל להשתמש בצ'אטבוטים פרסומיים ברשת שלה. האם המהלך משפיע בצורה כזו או אחרת על לייברפרסון שהמוצר החדש שלה גם כן מבוסס על הדרכת צ'אטבוט?
  סגור
 • לייבפרסון כבר שם
  עובד בלייבפרסון 16/04/2016 18:11
  הגב לתגובה זו
  0 1
  ללייבפרסון בפייסבוק כבר יש לקוח משותף אחד ועוד שניים ענקיים בדרך
  סגור
 • איני מכיר את החברה (ל"ת)
  שלמה גרינברג 15/04/2016 17:11
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 15.
  מיקרוסופט
  אבי3 15/04/2016 12:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כתבה יפה ומרתקת, אבל התייחסת בעיקר לפייסבוק,ולדעתי מיקרוסופט מובילה עליה(עם משקפי הולולנס שלה), במיוחד שהיא בתאכלס הראשונה שהציגה את משקפי מציאות מדומה, מה אתה חושב עליה לעומת פייסבוק והמתחרות? מי המובילה?
  סגור
 • כיוון שלא קראת הכתבה בעיון
  שלמה גרינברג 17/04/2016 11:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  גם לא ראית שציינתי את MSFT כאחת המובילות וגם לא הבחנת שאיני מדבר כלל על המשקפיים.
  סגור
 • 14.
  הרמן אינטרנשיונל הסימבול הוא HAR ולא HER (ל"ת)
  אודי 15/04/2016 11:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • נכון (ל"ת)
  שלמה גרינברג 15/04/2016 14:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 13.
  שם (ל"ת)
  אבי3 14/04/2016 23:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 12.
  מיקרוסופט
  אבי3 14/04/2016 23:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה, עשית כתבה רצינית ומעניינת על פייסבוק בתחום זה, אבל מיקרוסופט נראת הרבה יותר מרשימה בזה לדעתי(עם הולולנס(, מה אתה חושב עליה בתחום הזה?
  סגור
 • 11.
  SNTA
  נעמה 14/04/2016 23:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עפה היום חזק. מה דעתך על החברה?
  סגור
 • ושוב, "האינדיאנים" והכותרות הם שקובעים
  שלמה גרינברג 17/04/2016 11:25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שימי לב נעמה למה עלתה המניה: כיוון שיצאה הודעה לפיה היא תתמזג (כנראה/אולי) עם חברה פרטית בשם Madrigal Pharmaceuticals . וכיצד המיזוג הזה אמור להתבצע? SNTA תנפיק 253.9 מיליון מניות חדשות שאותן תיתן לבעלי מניות הפרטיים של Madrigal שישלטו ב % 64 מסינטה. לא ידוע באיזה מחיר יונפקו המניות אבל ידוע שרגע לפני ההנפקה יושקעו ב Madrigal 9 מיליון דולר במזומן וזאת ע"מ לאפשר לחברה להמשיך ולפתח את תרופת הכולסטרול לכבד בשם MGL-3196 שכרגע נמצאת בשלב הבדיקות הקליניות השני שאמור להסתיים רק בסוף 2017. סינטה עצמה אינה מוכרת, אין לה עדיין שום תרופה מעבר לשלב השני של הניסויים (בתחום האונקולוגיה) וגם כסף אין לה. (היו לה 67 מיליון בקופה בסוף 2015 והיא "תגמור" את הכסף ב 2-3 רבעונים ותצטרך לגייס שוב). נכון, כמה מהאנליסטים מאמינים שהמיזוג נכון לשתי החברות, בעיקר מבחינת הפתוח ולא פחות בגלל שכנראה מנכלית Madrigal , רבקה טאוב, תהפוך המנכלי"ת המשותפת, היא "תותחית" רצינית שגדלה ברוש ובבריסטול מאייאר. בין כול זה לבין עליות מטורפות כאלו במניה הדרך רחוקה מאוד.
  סגור
 • 10.
  שלמה הפעם הגזמת
  גספר 14/04/2016 17:47
  הגב לתגובה זו
  0 2
  להשוות את תחום המציאות הרבודה לטלפון הציבורי או לסמארטפון זו יציאה גדולה מפרופורציות. הרי הגדולה של הסמארטפון היא שאת האפליקציות הרבות בו, השיחות,ההודעות,התמונות ושאר הפיצ'רים ניתן לשלב באורח החיים שלנו! להעביר הודעות תוך כדי פעולות כאלה ואחרות,לשתף תמונות מהיומיום עם חברים, לדבר תוך כדי הליכה ולשחק ברגעים המעטים ביום שיש לנו זמן פנוי בעבודה או בזמני המתנה- הסמארטפון איתנו תמיד ועונה על הצרכים שלנו בכל זמן שאנחנו צריכים ובגלל זה הוא הצלחה כה היסטרית. לעומת זאת משקפי ה-vr הם מוצר טכנולוגי אישי לחלוטין, והתמונה בה צוקרברג מתהלך בכנס ליד אנשים שמרכיבים את המשקפיים ומנותקים מהמציאות מוכיחה זאת. לא ניתן לשים את המשקפיים ולאכול תוך כדי,לדבר עם חברים , לשלוח הודעות, ללכת- המוצר הזה מיועד רק לילדים שנמצאים בחדר כל היום או לבטלנים. לא סתם ההערכות רבות מסמנות שההצלחה הגדולה היחידה של המוצר תהיה בתחום הפורנו שהוא תחום אישי מאוד בו לרזולוציה ולמימדים יש תמיד יתרון:)
  סגור
 • ולמה שנחשוב שאתה צודק?
  איחטיאנדר 15/04/2016 11:10
  הגב לתגובה זו
  2 0
  ולא המוני מומחים אחרים, כולל שלמה כאן, הטוענים שAR\VR הולכים לשנות לחלוטין איך דרכי הצריכה שלנו? תספר לנו על הרקורד שלך. איך זיהית שינויים, הזדמנויות, טכנולוגיות חדשות.
  סגור
 • לא אמרתי שאני צודק
  גספר 15/04/2016 14:46
  הגב לתגובה זו
  0 0
  התכוונתי שנשים לב לבעיה מרכזית שקיימת במשקפי האוקלס של פייסבוק( לעומת שאר מוצרי הAr שכמו שלמה אני מכיר בהצלחתם העתידית) בהם שאדם שלובש אותם מנותק מהמציאות ולמעשה טווח השימוש בהם יומיום מוגבל מאוד ( אדם במשך היום אוכל עובד נמצא משתתף באירועים ציבוריים- פעולות שלא ניתן לשלב בהם את אוקלס). לדעתי החיסרון המרכזי הזה לא נמצא בראש מעייניו של צוקרברג ושאר יזמי הvr
  סגור
 • אני חוזר שוב, המשקפיים שוליות לחלוטין
  שלמה גרינברג 15/04/2016 16:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  צוקרברג אינו מדבר על המשקפיים כשהוא מדבר על ה AR !!
  סגור
 • טכנית מדובר בטכנולוגיה לא בשלה
  יהודה 15/04/2016 09:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אבל התוצר הסופי לא יהיה כמו המשקפיים הענקיות שאתה רואה היום.אני חושב שזה יהיה יותר בסגנון הגוגל גלסס. ואפי' התבשרנו שסמסונג עובדים על פיתוח עדשות מגע בעלי אפשרות של צפייה בנתונים בסיסים.בסופו של דבר מדובר בתהליך של להפוך את המסך מריבוע של מספר אינצ'ים לכל שדה הראייה שלנו בצורה חכמה.
  סגור
 • לא על "המשקפיים" אני מדבר בכתבה
  שלמה גרינברג 15/04/2016 10:03
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אתה, כמו גספר, מתמקד בשימוש הנוכחי בטכנולוגיה, למשחקים ואילו אני מדבר על הפוטנציאל המסחרי העתידי, ללא מתקן על העיניים. נהג הניסוי של מערכות ה AR במכונית הפורד או הטסלה של הדור הבא (מה שכבר נוסע במעבדות החברות) לא יישב במכונית עם מתקן על ראשו אלא יראה את "ההתפתחויות" על שמשת הרכב.
  סגור
 • אתה, לדעתי, טועה
  שלמה גרינברג 14/04/2016 18:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אינך רואה את האפשרויות ולהזכירך, נוקיה יצאה ב 2004 עם טלפון חכם קודם זמנו והתגובות היו כשלך היום והיא ירדה (לצערה כמובן) מהנושא. תבדוק באלביט, בועדה הלאומית לבטחון האמריקאית, בחברות האופנה והנדל"ן המובילות כמה תקציבים מושקעים ב AR, נחיה ונראה
  סגור
 • תוסיף לזה את התפתחויות הבתים החכמים....
  עמית תם 17/04/2016 04:37
  הגב לתגובה זו
  2 0
  לא רק הרכב והמובייל, תכוונו 10 שנים קדימה, זה לא הרבה זמן!תפתחו תראש צאו מהבועה!...תודה שלמה!נהנתי לקרוא ויותר את התגובות שלך
  סגור
 • 9.
  מה יהיה עם STX ... (ל"ת)
  אמיר 14/04/2016 17:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • מה פירוש מה יהיה עם STX?
  שלמה גרינברג 14/04/2016 18:46
  הגב לתגובה זו
  0 0
  זו קרן נאמנות סגורה שיצאה בזמן טוב , תחילת 2009, אבל לא השכילה לבחור המניות ה"מנצחות", השווה עם XLK או QQQ שהניבו יותר
  סגור
 • הכוונה ל seagate ... (ל"ת)
  אמיר 15/04/2016 10:09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • מה יהיה?
  שלמה גרינברג 15/04/2016 14:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ספור ישן שכבר הסברתי. החשש (וגם התוצאות תומכות בכך) שהירידה בביקוש למחשבים אישיים פוגעת
  סגור
 • segate ... כמה היא ירדה היום .מה יהיה באמת (ל"ת)
  אמיר 14/04/2016 23:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 8.
  תודה
  יהודה 14/04/2016 15:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  נהנה לקרוא את הכתבות שלך כתובות בתבונה ובטוב טעם.
  סגור
 • GPRO
  שלמה גרינברג 14/04/2016 17:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  1. כתבתי עליה 2. עלתה בלהט האינדיאנים שהחליטו שהמעבר של המעצב דניאל קוסטר מאפל אל גו פרו מחייב העלאת ערך המניה בחדות. על הטמטום הזה אני מדבר מאז 2009.
  סגור
 • 7.
  שלמה אז מה דעתך על גו-פרו?
  שגיא טובי 14/04/2016 14:50
  הגב לתגובה זו
  0 1
  עלתה אתמול 20%
  סגור
 • 6.
  אוקולוס - פריצת הדרך היא פתרון הבעיה
  ארז 14/04/2016 14:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  של הרגשת מחלת ים או motion sickness לאחר שימוש. מצב שבו לאחר הסרת המשקפיים האוזן הפנימית אומרת למוח שהיא מרגישה תזוזה והעין משדרת מידע הפוך. התוצאה מחלת ים, הזעה, הקאות. גם לאוקולוס לקח זמן לפתור את זה והמפתח הזהיר את חברת סוני לא להוציא לשוק מערכת שלא פותרת את הבעיה הזו. Oculus warns Sony to solve motion sickness before launching a VR headset Tuesday 4 November 2014 10.36 GMT Virtual reality firm’s CEO: ‘We’re a little worried about some of the bigger companies putting out product that isn’t quite ready’
  סגור
 • אז מה הפואנטה בהערה?
  שלמה גרינברג 14/04/2016 17:11
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אם תקרא שוב את הכתבה תגיע למשפט, "ואוקולוס", סיכם צוקרברג, "זה ההימור שלנו על עתיד המחשוב". צוקרברג מדבר על טווח של 5 שנים לפני שהפלטפורמה תהיה מוכנה לשיווק.
  סגור
 • 5.
  מה דעתך על חברת פורסייט
  יצחק 14/04/2016 13:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מפתחת עזרים מתוחכמים למניעת תאונות ברכב
  סגור
 • לא מכיר (ל"ת)
  שלמה גרינברג 14/04/2016 14:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  נפט
  ארז 14/04/2016 13:40
  הגב לתגובה זו
  0 4
  שלמה שלום - האם אתה עדיין מחזיק בדעתך שנראה את הנפט ברמות הרבה יותר נמוכות. הכוונה לטווח זמן הגיוני של חצי שנה עד שנה מהיום. תודה. ושאלה שניה ברשותך - ב 11 לפברואר, בשיא "החושך" בשווקים, ג'ימי דיאמונד מנכל jpm קנה באופן פרטי חצי מיליון מניות של jpm בשווי של 26 מיליון דולר - ומקובל שזה מה שהצית את העליות מאז (כולל העליה במחירי הנפט). - לא ענייני מקרו, לא החלטות של הנגידה - אלה פשוט אין סוף אינדיאנים שקפצו חזרה לשוק בעקבותיו.
  סגור
 • נפט ודיאומנד
  שלמה גרינברג 14/04/2016 14:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לגבי הנפט אכן. דעתי, מאז 2006-7, הייתה ונשארה שמחירי הנפט נכנסו לתהליך ארוך טווח של התדרדרות וזאת בעקבות ההתפתחויות הטכנולוגיות (לא רק האלטרנטיבות), ההתפתחויות בצפון אמריקה והצרכים הכלכליים הגדלים של יצרניות הנפט המובילות שמחוץ לארה"ב, נורבגיה, קנדה ובריטניה. מדובר בתהליך ארוך טווח ואיני מסתכל על שינויים קצרים. אותה דעה הייתה לי גם על האינפלציה. לגבי דיאמנד, מי שחושב שזה השפיע על ההתעוררות לאחרונה בשוק טועה, אולי בשוליים. מנהלי הבנקים האמריקאים, מאז ומעולם, משקיעים סכומי עתק מכיסם בחברות שלהם. מה הקשר לנפט? דעתי הידועה היא שהמקרו והחלטות הפאד הם הסיבה האמתית לעליות מאז 2002 והתיקונים שבדרך הם תוצאה של האינדיאנים.
  סגור
 • אבל שלמה אף פעם...
  איחטיאנדר 14/04/2016 14:22
  הגב לתגובה זו
  2 0
  לא כתב שנפט יגיע לרמות נמוכות בטווחים שאתה מדבר עליהם...
  סגור
 • 3.
  כתבה מדהימה
  יוסי 14/04/2016 11:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  נהניתי לקרוא
  סגור
 • 2.
  תענוג לקרוא.
  כגן 14/04/2016 11:47
  הגב לתגובה זו
  5 1
  .
  סגור
 • 1.
  תודה שלמה, מה דעתך על טבע לאחרונה?
  stasslu 14/04/2016 10:26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כמובן שאני מתכוון לעסקת הרכישה המדוברת... דו"חות עם פערי GAAP ל-NON GAAP מטורפים... מה דעתך על סמך נסיונך?
  סגור
 • טבע
  שלמה גרינברג 14/04/2016 14:55
  הגב לתגובה זו
  0 1
  איזו עסקת הרכישה המדוברת, החטיבה של אלרג'ן? לכול היתר אתייחס כאשר אעשה עדכון על טבע
  סגור
 • שלמה שלום
  אורי 15/04/2016 11:12
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מה זה האכזבה מטבע ואלרגן באמת שלא האמנתי ואני מחזיק המון זמן אלרגן בגלל המס שוחטים אותה או טבע בגלל שחב בארופה תמור תרופה שלהם אז מורדים בחדות את המניה יש לך אולי הסבר תודה
  סגור
 • העסקה כבר בוטלה.
  שלמה גרינברג 15/04/2016 19:00
  הגב לתגובה זו
  1 0
  "בעיות המס" הן לפייזר לא לאלרגן והמניה עלתה בגלל הצעת הקניה וירדה כשבוטלה
  סגור
 • תודה שלמה (ל"ת)
  אורי 15/04/2016 21:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • אם הייתי מבין השאלה הייתי עונה
  שלמה גרינברג 15/04/2016 14:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  את אלארגן , " בגלל המס שוחטים אותה"??? מאיפה לקחת את זה?
  סגור
 • קראתי
  אורי 15/04/2016 17:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שפזייר קונה אותה עכשיו בגלל עניני מס עם אירלנד יש להם בעיה בארהב עם שלטונות המס ויתכן שהעיסקה לא תצא לפועל תאיר את עיני תודה ושבת שלום
  סגור