השבוע בשווקים: 5 האירועים שצפויים לקבוע את כיוון הבורסות

מפלס העצבנות בקרב המשקיעים עולה ונראה כי כל אירוע כלכלי עשוי לנתב את כיוון השווקים בהתאם - אלו האירועים המרכזיים השבוע
 | 
סוחר, צילום: Getty images Israel
הרבעון הראשון לשנה הנוכחית נחתם בשבוע שעבר כאשר המדדים המובילים בוול סטריט רשמו תשואות חיוביות מרשימות של עד 10%, בעיקר ברקע לציפייה כי טראמפ אכן יממש את היוזמות עליהן הצהיר, כדוגמת הרפורמה במס וההקלה ברגולציה העסקית, דבר שכשמובן עשוי לתמוך ברווחי הפירמות והכלכלה במדינה, אם אכן ימומש. 
עם זאת, הכשלון של טראמפ בהעברת חוק הבריאות בקונגרס לפני כשבועיים עדיין מהדהד, ונראה כי מפלס הלחץ אצל המשקיעים ממשיך לעלות בהמתנה לשאר היוזמות שיעידו האם ביכולתו של האחרון לעמוד בהבטחותיו.  
ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון
בתוך כך, האירועים הכלכליים השבוע יעמדו במרכז העניניים כאשר גם אלו יתמקדו לרוב בכלכלה הגדולה בעולם תוך ניסיון לקבל הבהרות לגבי התקדמות הרופורמות האחרות של הנשיא, שכן אלו נחשבות משמעותיות יותר עבור המשקיעים לעומת חוק הבריאות שכאמור, כשל. עם זאת, נראה כי מירב הפוקוס יופנה לפגישה הדרוכה של שני המנהיגים החזקים בעולם שצפוייה להתקיים ביום חמישי הקרוב. כל הפרטים לפניכם
 
פגישת נשיא ארה"ב ומקבילו בסין בפעם הראשונה - יום חמישי
דונלד טראמפ ונשיא סין, שי ג'ין-פינג, צפויים לקיים את פגישתם הראשונה מאז נכנס טראמפ לתפקידו כאשר זו מוגדרת כאחת מהפגישות המתוחות ביותר, לאחר שהאחרון מתח ביקורת חריפה במהלך קמפיין הבחירות ואף במסגרת תפקידו כי סין מביאה לאובדן מקומת עבודה בארה"ב ופוגעת ביכולת הסחר של המדינה.
השיפור בכלכלת ארה"ב, שטראמפ דואג להזכיר מעת לעת, אמור לבוא יותר מכל על חשבונה של המעצמה האסיאתית ולכן יהיה מעניין לראות את תוצאות הפגישה שעשוייה להכתיב את יחסי שתי המעצמות בתקופה הקרובה, לפחות בענייני הסחר בין בשתיים. עם זאת ועל אף חשיבותו של נושא החסר, ידונו גם השניים בנוגע לאיום שמציבה צפון קוריאה על מדינות האזור.
דו"ח התעסוקה החודשי בארה"ב ולקט נתונים כלכליים - יום שישי
מחלקת העבודה האמריקאית תשחרר את דו"ח התעסוקה לחודש מארס ביום שישי הקרוב כאשר זה  צפוי להצביע, על פי תחזיות מוקדמות, על תוספת של 178 אלף משרות לשוק העבודה האמריקאי, זאת לאחר שבחודש שעבר הפתיעו הנתונים את הכלכלנים והצביעו על תוספת חדה מהצפוי של 235 אלף מקומות עבודה. העובדה כי נתון התעסוקה בחודש שעבר היה טוב מהצפוי נתן רוח גבית ובעצם איפשר באופן סופי לבנק הפדרלי להעלות את הריבית.
כמו כן, אם גם נתוני התעסוקה לחודש מארס יהיו חזקים מהצפוי, עשוי הפד' להמשיך בתוכנית העלאת הריבית שלו כמתוכנן ולהעלות את הריבית לפחות פעמיים במהלך השנה. יחד עם זאת, קונצנזוס האנליסטים צופה כי שיעור האבטלה ישאר על כנו וברמה של 4.7%, בעוד שהרווח לשעה הממוצע צפוי לעלות ב-0.3%, לאחר עלייה של 0.2%% בחודש קודם לכן.
בנוסף לדו"ח התעסוקה, צפויים להשתחרר גם נתונים כלכליים חשובים נוספים במהלך השבוע כדוגמת מדד מנהלי הרכש ISM במגזר הייצור, הוצאות הבנייה, ההזמנות ממפעלים, מאזן הסחר הבינלאומי, אשראי צרכנים ותביעות אבטלה שבועיות.
נזכיר כי הסוחרים ממתינים בדריכות לפרטים נוספים בנוגע להבטחותיו של טראמפ להתנעת תהליכי הרפורמה במס, ההקלה ברגולציה ושיפור התשתיות שהיוו רוח גבית לעליות בחודשים האחרונים ('ראלי טראמפ').
פרסום פרוטוקולי ישיבת ועדת השוק הפתוח - יום רביעי
ביום רביעי יפורסמו הפרוטוקולים של ישיבת ועדת השוק הפתוח (FOMC) של הבנק הפדרלי שבה התקבלה ההחלטה להעלות את הריבית באמצע חודש מארס (0.75% - 1%). המשקיעים מצידם ינסו לדלות רמזים מאותם הפרוטוקולים בנוגע לעיתוי העלאת ריבית נוספת בטווח הקצר, כאשר ההערכות בשוק הן כי העלאה נוספת תיתכן בחודש יוני הקרוב. 
הזמנות ממפעלים בגרמניה - יום חמישי
ביום חמישי צפוי להשתחרר נתון ההזמנות ממפעלים לחודש פברואר בגרמניה, כאשר התחזיות המוקדמות מצביעות על עלייה של 4% לאחר ירידה חדה של 7.4% בחודש ינואר, כאשר הנתון צפוי להעיד על חוזקתה של הכלכלה הגדולה ביבשת.
בנוסף, הבנק המרכזי באירופה צפוי לפרסם את פרוטוקול הפגישה האחרונה שקיים בחודש מארס לגבי מדיניותו הכלכלית בגוש ולספק הבהרות למשקיעים בנוגע להמשך תכניתו ביבשת.
מדד מנהלי הרכש (PMI) לחודש מארס בבריטניה ובגוש האירו - יום שני
בבריטניה יתמקדו הסוחרים בנתונים הכלכליים כדי ללמוד על השפעת היציאה מהאיחוד האירופי ('ברקזיט') על המשק כאשר מדד מנהלי הרכש בסקטור היצרני (PMI) בממלכה צפוי להציג עלייה ל-55.1 מ-54.6 בחודש מארס. מלבד מדד ה-PMI, יפורסמו בבריטניה גם נתונים על מחירי דירות, הייצור התעשייתי והמאזן המסחרי במדינה.
כמו כן מדד מנהלי הרכש במגזר הייצור בגוש האירו צפוי להישאר על כנו - ברמה של 56.2. נציין כי כל קריאה מעל 50 נקודות מצביעה על התחרבות הכלכלה והינה בגדר איתות חיובי.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה