הדולר ממשיך לחפש כיוון: התחזק היום בכ-0.5%, "הדולר ייחלש לעומת שאר המטבעות"

מיכאל שראל, ראש אגף כלכלה ומחקר בקבוצת הראל פיננסים, מעריך כי בראייה לטווח ארוך הדולר והאירו ייחלשו לעומת שאר המטבעות
|
הדולר ממשיך לחפש כיוון: התחזק היום בכ-0.5%, "הדולר ייחלש לעומת שאר המטבעות"

יום המסחר בגזרת המט"ח התאפיין היום בהתחזקות של השקל מול האירו והדולר כאשר הדולר רשם כבר ירידות של כ-0.25% והאירו נחלש בקרוב ל-0.2%. אולם בסביבות השעה 15:00 ביצע רכישה מאסיבית של דולרים והקפיץ חזרה את המטבעות אל מול השקל.

מטבע הדולר סגר את יום המסחר בהתחזקות של 0.13% מול השקל והשער היציג נקבע על 3.78. זמן קצר לאחר מכן רכש כאמור בנק ישראל למעלה מ-100 מיליון דולר והקפיץ את שער הדולר הרציף בכ-0.5% לרמה של 3.8 בקירוב.
להרחבה בעניין רכישת הדולרים של בנק ישראל

סה"כ בשבוע האחרון נחלש הדולר ב-0.16% כאשר בחודש האחרון רשם הדולר ירידות של כ-0.5% מול השקל. האירו נחלש היום מול השקל ורשם ירידה של כ-0.6% כאשר שערו היציג נקבע על 5.531. כאמור עקב התערבותו של פישר במסחר זינק גם שער האירו ועבר לעלייה של 0.4% ברמה של 5.553.

בראייה לטווח הארוך העריך מיכאל שראל, ראש אגף כלכלה ומחקר בקבוצת הראל פיננסים, כי הדולר והאירו דווקא ייחלשו לעומת שאר המטבעות ובעיקר אל מול מטבעות השווקים המתעוררים. "אין ספק כי בעוד שנה גם הדולר וגם האירו ייחלשו באופן משמעותי", כך אמר הראל בשיחה עם Bizportal.

בזירת המט"ח הבינ"ל נחלש היום הדולר האמריקני היום מול היין ונסחר ללא שינוי מול האירו, בהמשך להודעת אבו דאבי על הזרמת 10 מיליארד דולר לדובאי. בכך נסוג הדולר משיא של חודשים אליו טיפס בשבוע שעבר.

האירו התחזק היום מול רוב המטבעות כאשר הזרמת המיליארדים לדובאי הרגיעה את חששות המשקיעים בדבר האפשרות כי הבנק הגדול באירופה יכתוב הלוואות ענק לחילוץ נסיכות הנפט.

"החדשות בנוגע לדובאי הם גורם חיובי לאירו ולפאונד", אמר מאשאסי הישמוטו, בכיר בבנק מיצובישי בטוקיו. "הסלידה מסיכון חוזרת להתפוגג".

בעקבות ההתפתחויות השליליות שחלו בדובאי בחודש האחרון מדינות בעלות שיעור חוב גבוה באירופה היו תחת לחץ. סוכנות הדירוג S&P חתכה את דירוג החוב של ספרד ל-"שלילי" מ"יציב" (נותר על +AA). דירוגה של יין הופחת ברמה אחת ל-+BBB ע"י פיץ'. גם התחזית של פורטוגל ירדה ל"שלילי" מ"יציב" ע"י S&P.

עם זאת, האירוע העיקרי לו מחכים השבוע סוחרי המט"ח הוא ועדת השוק הפתוח של הפדרל ריזרב האמריקני לקביעת המדיניות המוניטרית. ביום רביעי, אחרי יומיים של דיונים, תפורסם הצהרת ה'פד' ובשוק יבחנו לעומק את לשון ההצהרה והשלכותיה על שינוי עתידי בריבית.

הדולר נחלש מול היין לרמה של 88.54 יין, ירידה של כ-0.5%. האירו נסחר כמעט ללא שינוי מהותי מול הדולר ורושם עלייה של 0.03%. לרמה של 1.463 אירו/דולר.

נציין כי למרות הירידות החדות במחיר הנפט והתחזקותו של הדולר מתחילת החודש, הציפיות האינפלציוניות בארה"ב לא יורדות, ולהיפך, הציפיות האינפלציוניות לשנה ב-10 השנים הקרובות עומדות על 2.19%, ועולות מעט גם היום. מחר (ג') יפורסם בארה"ב מדד המחירים ליצרן לחודש נובמבר, שצפוי להצביע על זינוק חודשי של 0.8%, שיתכן יתגלגל בחודשים הקרובים גם לצרכנים.

מתחיל גם הוא לעלות וביום רביעי צפוי להצביע על עלייה חודשית של 0.4%. החוזים העתידיים מגלמים כי זאת תועלה לא לפני אוגוסט 2010, אף שבמקביל גדלים הסיכויים להקדמתה ליוני.


תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות