הדולר צנח עוד 0.8% למרות שינוי המגמה בעולם: "מדובר באיבוד אמון והכיוון הוא 3.60"

כך אומר היום טל עבדה מכלל פורקס. הדולר סגר בירידה של 0.79% לרמה של 3.78 שקלים
|
הדולר צנח עוד 0.8% למרות שינוי המגמה בעולם: "מדובר באיבוד אמון והכיוון הוא 3.60"

הדולר המשיך היום להיחלש מול רוב המטבעות בעולם ונסחר בשפל של שבעה חודשים מול השקל - מתחת לשער של 3.8 שקלים, זאת בזמן שהמשקיעים ממשיכים להסית כספים לנכסים מניבים יותר ואחרי שבנק ישראל הותיר את הריבית על רמתה הנמוכה ביותר מאז קום המדינה.מדד הדולר (העוקב אחר השינויים בשטר הירוק מול המטבעות העיקריים בעולם) נסחר סביב רמתו הנמוכה ביותר השנה, טרם פרסומו של דו"ח היום שכלכלנים מעריכים שיצביע על כך שמחירי הבתים בארה"ב נפלו בקצב איטי יותר בחודש מאי, ויהווה סימן נוסף לכך שארה"ב מתחילה לצאת מהמיתון הקשה ביותר מאז מלחמת העולם השנייה, דבר שיפגע עוד יותר בביקוש למטבעות בטוחים. במקביל, גם היין היפני הממוצב "כחוף מבטחים" נחלש היום מול רוב יריביו אחרי שאנליסטים העלו את תחזיות הרווח לחברות האמריקניות בפעם הראשונה מאז 2007.

הדולר סגר בירידה של 0.79% מול השקל ונפל לשער של 3.78 שקלים, רמתו הנמוכה ביותר מאז ה-5 בינואר 2009. הדולר איבד 11.3% מאז נגע בשיא של יותר משנה וחצי ב-27 באפריל. בדומה לדולר, האירו נחלש היום מול השקל בשיעור של 0.85% ויורד לרמה של 5.39 שקלים.

במסחר הבינלאומי המגמה דווקא התהפכה וכעת מתחזק הדולר בשיעור של 0.08% לשער של 1.422 דולרים והלירה שטרלינג נחלשת מול הדולר בשיעור של 0.04% לשער של 1.648 דולרים.

טל עבדה מכלל פורקס מסר כי "הבוקר חצה הדולר את רמת ה 3.80 כלפי מטה קובע שפל חדש לשנת 2009, לאחר שלא נסחר ברמה זו מאז דצמבר 2008. הסיבה לכך שרמה זו לא נפרצה במשך זמן ארוך כך כך היא ביקושים גדולים לדולר שהיו ברמה של 3.85 . פריצה של רמה זו כלפי מטה מעידה על התגברות חוסר האמון של המשקיעים בכלכלה האמריקאית וביכולת שלה להתאוששות מהירה מהמשבר."

עוד מסר עבדה, כי "החוב האדיר שצוברת ארה"ב על מנת לממן את תוכניות החילוץ של ממשל אובמה מעלים את הסיכון לפגיעה ביכולת החזר החוב של ארה"ב. גופים פיננסיים גדולים וכמה מדינות כבר הודיעו שיצמצמו את חשיפתן לדולר ולכלכלת ארה"ב. כתוצאה מכך משקיעים מכל העולם מוכרים את הדולר ומורידים את ערכו, והמגמה באה לידי ביטוי גם בשוק הישראלי."

הריבית נותרה ללא שינוי - מפסיק לקנות

נגיד בנק ישראל, הפרופ' סטנלי פישר, הותיר את הריבית לחודש אוגוסט ללא שינוי על רמה של 0.5%, בהחלטה שהייתה צפויה בקרב הכלכלנים. עם זאת, בבנק ישראל ציינו כי יפסיקו את תוכנית רכישות האג"ח הממשלתיות, אך ימשיכו ברכישות המט"ח בקצב של 100 מיליון דולר ביום.

כבר למעלה מחודש שבבתי ההשקעות הגדולים העוקבים אחרי שוק המט"ח טוענים כי פישר לא יוכל להמשיך לקנות דולרים לעד וכי הוא יאלץ להפחית בהדרגה את רכישות המט"ח. כאמור, אתמול הודיע בנק ישראל כי הרכישות ימשכו כרגיל.

בבנק ישראל לא נכנעו להתרוממות האינפלציה והחליטו להמשיך להתמקד בחיזוק הדולר, כחלק מהמאמץ להגדלת הייצוא הישראלי ולהוצאת המשק הישראלי מהמיתון.

האינפלציה בהסתכלות ל-12 חודשים האחרונים הגיעה ל-3.6% והציפיות לאינפלציה ל-12 החודשים הבאים התקרבו לגבול העליון של היעד. כמו כן, בבנק ישראל צופים כי גם בחודשיים הקרובים צפויות העליות במדדי המחירים להיות גבוהות, בעיקר בגלל העלאת המע"מ ושינוי במחירים המפוקחים. יחד עם זאת, רואים בבנק בפער התוצר והאבטלה ככוחות למיתון עליות המחירים בתקופה שלאחר מכן.

התיאבון לסיכון גדל

מדד הדולר, העוקב אחר השינויים בשטר הירוק מול מטבעות אחרים הכוללים את היין, פאונד והקורונה השוודית, נגע בשפל של 78.396 אמש, קרוב לרמה הנמוכה ביותר השנה בה נגע לאחרונה ב-2 ביוני.

בתי ההשקעות בוול סטריט העלו את תחזיות הרווח לחברות הנכללות במדד ה-S&P 500 כ-896 פעמים ביוני והפחיתו אותן 886 פעמים, ע"פ נתוני ג'יי.פי מורגן. הפעם האחרונה שמספר העלאות התחזיות היה גבוה מהורדות היה באפריל 2007.

יומן המאקרו די מלא היום, עאשר מחירי הבתים לחודש מאי יפורסמו בשעה 15:00. לאחר מכן, בשעה 17:00 יפורסם מדד ביטחון הצרכנים לחודש מאי הצפוי להצביע על עלייה קלה לרמה של 50 מ-49.3 נקודות. מאוחר יותר הערב ינאם יו"ר הפדרל ריזרב, בן ברננקי.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות