לאחר זינוק של 300% בחמש שנים, האם מניית מיקרוסופט יקרה?

מיקרוסופט בשמיים עם עננים; איך המהלך של המנכ"ל נדלה הגדיל את הוודאות בתזרימי המזומנים? לאן הולכת המערכה מול אמזון? והאם עדיין למרות המכפילים הגבוהים עדיין מדובר בהשקעה טובה?

|
(9)

כשמחיר המניה נושק לשיא כל הזמנים, פרסמה מיקרוסופט (סימול: MSFT) בשבוע שעבר את תוצאותיה העסקיות לרבעון הראשון (הפיסקאלי) של 2020. תשואת המניה בשנתיים האחרונות עמדה על כ-75% ובחמש השנים האחרונות על יותר מ-300%.

כאשר כתבתי את מאמרי הראשון בביזפורטל שעסק בנושא מניות ה-FAANG חלק מהתגובות שקיבלתי היו על כך ששכחתי להתייחס לאות M כלומר למיקרוסופט. פרסום התוצאות הרבעוניות הוא סיבה נהדרת לפיצוי במאמר מיוחד. סיבה נפלאה נוספת היא שווי השוק של 1.1 טריליון דולר, מקום שני ומכובד אחרי אפל, ולפני אמזון, גוגל, פייסבוק ונטפליקס שמשתרכת הרחק מאחור.

אז האם התשואה העודפת של מניית מיקרוסופט בשנתיים האחרונות אל מול ממוצע התשואות של מניות ה-FAANG ומול מדד ה-Nasdaq100 היא מוצדקת והאם מדובר בשווי מניה יקר, או שעדיין נותר עוד בשר, ננסה לבחון את הדברים במאמר הזה (בעיקר בהתייחסות השוואתית אל המתחרה הגדולה של מיקרוסופט בתחום מיחשוב הענן – אמזון).

המהלך של נדלה הגדיל את הוודאות בתזרימי המזומנים
רבות כבר נכתב על המהפיכה העסקית שחולל מנכ"ל החברה החל משנת 2014, סאטיה נדלה. המנכ"ל הנכנס שהחליף את סטיב באלמר בתפקיד, הפך את מיקרוסופט לשחקנית השניה בעולם בתחום אספקת שירותים בענן (אחרי אמזון) ושינה את המודל העסקי של תוכנות ה-office השונות למודל של recurring revenues (הכנסות חוזרות) אשר גם הוא משלב בתוכו טכנולוגיות מיחשוב ענן.

המעבר לכיוון של מיחשוב ענן שמאפשר להציע לחברות וארגונים שימוש בתשתיות ותוכנות מחשב על בסיס מנוי חודשי ובלי צורך להשקיע כסף רב מראש ברכישת התוכנות והציוד היה קריאה נכונה של המציאות הכלכלית בשטח. זהו, הלכה למעשה, מימוש חזונו של המנכ"ל נדלה והגשמת השינוי העסקי שהוביל בחברה מרגע כניסתו ועד היום.

עבור מיקרוסופט השינוי הזה הוא כמובן מבורך מאחר והוא מייצר עבורה תזרים גבוה של הכנסות חוזרות בשיעורי רווחיות גולמית גבוהים. עבור המשקיעים, דבר זה מגדיל את הוודאות בתזרימי המזומנים ומקטין את הסיכון התפעולי משמעותית.

שירותי הענן - מנוע צמיחה
התוצאות העסקיות של מיקרוסופט ברבעון הזה מדגימות את המגמה הזאת בצורה מצוינת. ההכנסות מתחום הענן צמחו הכי הרבה לעומת הרבעון המקביל אשתקד משלושת תחומי הפעילות העיקריים ומהווים כמעט שליש מסך ההכנסות. נתון מעודד נוסף הינו המשך העליה בשיעור הרווח הגולמי מתחום פעילות מיחשוב הענן, שהסתכם ב-66% מההכנסות (לעומת 62% ברבעון המקביל אשתקד). שיעור הרווחיות הגבוה הזה, גרר שאלה בשיחת המשקיעים האם יש עוד מקום לשיפור ברווח הגולמי של הפעילות. בהחלט, ענתה מנהלת הכספים של מיקרוסופט...

המתחרה העיקרית של מיקרוסופט בתחום מיחשוב הענן היא כמובן אמזון אשר לה יש את נתח השוק הגבוה ביותר – 31% לעומת 18% של מיקרוסופט במקום השני. גם גוגל היא שחקנית משמעותית בתחום (במקום השלישי). מומחים בתחום מיחשוב הענן מאמינים שהזדמנויות הצמיחה הגדולות בתחום זה, יספק פרנסה למרבית החברות המובילות בתחום ואולי מכיוון שכך במיקרוסופט כל כך אופטימיים לגבי היכולת להמשיך ולצמוח בשיעורי דו ספרתיים בהכנסות ולהמשיך ולשפר את שיעור הרווח הגולמי.

האם אמזון תערער?
תגובת המשקיעים לתוצאות העסקיות של מיקרוסופט היתה חיובית בסך הכל אבל יומיים לאחר מכן פורסם כי מיקרוסופט זכתה בחוזה ענק (בהיקף של כ-10 מליארד דולר) מהפנטגון, למיחשוב ענן ושהיא ניצחה בדרך לזכיה את אמזון. ידיעה זו תרמה להמשך המגמה החיובית במניית מיקרוסופט, למרות שאנליסטים מעריכים כי לא מדובר בסוף הסיפור מבחינתה של אמזון ושהיא תערער על הזכיה הזאת בתחילת השבוע הקרוב. מכל מקום הקרב הזה בין שתי הענקיות צפוי להמשיך בשנים הקרובות ולהבטיח רבות עבור המשקיעים.

הגרפים למעלה מספרים את הבדלי התמחור במונחי מכפילי רווח בין מיקרוסופט לאמזון.

בזמן שאמזון צומחת בשיעורים דו ספרתיים גבוהים מדי שנה, שיעור הצמיחה של מיקרוסופט גם הוא דו ספרתי, אבל נמוך משמעותית. ויתכן ואחד הדברים הבודדים שאיכזבו בתוצאות האחרונות של החברה היה שיעור הצמיחה הלא מאוד גבוה (אבל עדיין מאוד מרשים) שהנהלת החברה צופה קדימה. גם כך כאמור תגובת שוק המניות לתוצאות העסקיות היתה חיובית והתעצמה בעקבות הזכיה בהסכם עם הפנטגון.

האם מיקרוסופט נחשבת לחברת צמיחה או לחברת ערך?
בהיקפי הפעילות העצומים של החברה, שיעור צמיחה של 12% בשנה אולי נחשב ללא גבוה מבחינת אחוזים, אבל במספרים אבסולוטיים מדובר בתוספת של כ-11 מליארד דולר להכנסות!!! מיקרוסופט גם מחזירה ערך לבעלי המניות שלה בצורת דיבידנד שנתי (תשואת דיבידנד של כ-1.4%) וביצוע קניה חוזרת של מניות.

היקף התוכנית הזאת עומד כיום על כ-40 מליארד דולר וקצב הרכישות הוא בסביבות מחצית מסכום זה לשנה. בסך הכל מדובר בתשואה של כ-3.4% לבעלי המניות, תשואה לא רעה בכלל כאשר מדובר בחברת טכנולוגיה ובעולם של תשואות כה נמוכות.

שורה תחתונה - השקעה ראויה ומעניינת
מיקרוסופט הציגה תוצאות עסקיות מצוינות והתחזית קדימה אשר נשענת על הכנסות בעלות אופי קבוע, מבטיחה יציבות רבה לחברה. המניה לא זולה בהשוואה למכפיל מדד הנאסד"ק אבל מובילות השוק שלה והעוצמה האדירה של מוצריה לעומת התחרות בהחלט מצדיקים את פרמיית המכפילים בהם היא נסחרת. היציבות והעוצמה הזאת בצוותא עם תשואת דיבידנד וקניה חוזרת של מניות, גבוהה יחסית, הופכים את ההשקעה במניה לאפשרות בהחלט ראויה ומעניינת.


רמי רוזן, אנליסט ומומחה לקשרי משקיעים. עד לאחרונה שימש מנהל תחום קשרי משקיעים באורבוטק. רמי חבר בפורום הישראלי לקשרי משקיעים IIRF 

המידע המוצג בסקירה זו מהווה מידע כללי בנוגע לפעילות החברה הנסקרת והינו חומר מסייע בלבד ואין לראות בו כמידע עובדתי או שלם וממצה של כל ההיבטים הכרוכים בהשקעה בני"ע, וכן אין לראות במידע האמור כהמלצה או כתחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא או לרכישת נייר הערך. האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ/שיווק השקעות ו/או תחליף לייעוץ/שיווק השקעות ו/או ייעוץ מס בידי מי שמוסמך לכך, המתחשבים בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. 

תגובות לכתבה(9):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 9.
  המניה נראית לי יקרה מדי (ל"ת)
  רז 11/11/2019 16:17
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 8.
  אמירה חשובה במאמר
  בני 04/11/2019 21:36
  הגב לתגובה זו
  2 0
  חברת ערך בסדר גודל שכזה המצליחה לייצר צמיחה ותשואה לבעלי המניות היא בהחלט עוגן משמעותי בכל תיק השקעות. ניתוח יפה.
  סגור
 • 7.
  חברה מיושנת
  אבנר 04/11/2019 00:00
  הגב לתגובה זו
  2 1
  מייקרוסופט חברה מיושנת עם אנשים מיושנים המחיר לא ריאלי
  סגור
 • 6.
  באזור 145$ ממליץ להוריד סיכון במנית מייקרוסופט! (ל"ת)
  rsi 69.10 03/11/2019 18:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 5.
  גם כמספר 2 בתחום, הציפייה לצמיחה משמעותית (ל"ת)
  אבי 03/11/2019 17:20
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • טען עוד
 • 4.
  בהחלט חברה שווה כתבה נפרדת :)
  אירנה 03/11/2019 17:19
  הגב לתגובה זו
  1 0
  התגייסות מדהימה של כל החברה לקידום המדיניות החדשה!
  סגור
 • 3.
  ולחשוב שעד לפני 6-7 שנים היא נחשבה חברה קפואה (ל"ת)
  דנאל 03/11/2019 13:23
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 2.
  מיחשוב ענן
  דורון 03/11/2019 12:24
  הגב לתגובה זו
  2 0
  מעניין מאוד.מאחר ומיחשוב הענן המרכיב הדומיננטי בצמיחת חברות ענק כמו מיקרוסופט גוגל ואמזון מעניין ללמוד על מידת התחרות בתחום.האם התחרות היא על המחיר על האיכות והאם חברות נוספות יכנסו לתחום וישחקו את הרווחים
  סגור
 • 1.
  בוקר טוב
  גיל 03/11/2019 12:15
  הגב לתגובה זו
  3 0
  שכחת לציין מונופול במערכת הפעלה ותוכנות מחשב.למעלה מ85 אחוז מהשוק.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות