לא לכל אחד: אסטרטגיית ההשקעה שמציעה הזדמנות לחוסכים

המומחה הפנסיוני של Bizportal בוחן עד כמה עדיף ניהול השקעות אישי על פני מנהל תיקים. האם ניהול ה-IRA מניב תוצאות טובות יותר? 

|
(11)

בשנת 2009 הוצאו תקנות אשר מאפשרות בחלק מהמכשירים הפנסיונים כדוגמת קרן השתלמות, קופת גמל עצמאית נזילה ועוד, לצאת מ"פול" ניהול ההשקעות של הקופה ולנהל את ההשקעות באופן אישי או על ידי מנהל תיקים.

למה מדובר בהזדמנות כה גדולה?
1. מכיוון שחלק מהלקוחות מנהלים תיק מנוהל ממילא, ולכאורה הם יכולים לנהל "תיק מנוהל" תחת הפלטפורמה האטרקטיבית והזולה יותר של קופת גמל.

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

2. מכיוון שחלק מהלקוחות לא מסכימים עם דרך ניהול ההשקעות של הקופה ומאמינים כי על ידי בנית אסטרטגית השקעות אישית הם יגיעו לתוצאות טובות יותר. השקעה במסגרת קופת IRA כפופה למגבלות השקעה רגולטוריות מקלות הרבה יותר מאשר אילו החלות על קופות מסורתיות; הקלה זו מאפשרת לחוסכי ה-IRA גמישות גבוהה יותר בבניית התיק וכן לקיחת סיכון גבוה יותר מזה הקיים בקופות מסורתיות.

3. הפלטפורמה של קופות הגמל וקרנות ההשתלמות נהנית מיתרונות מיסויים רבים בניהול כספים שרבים אינם מנצלים. כך לדוגמא רבים שוכחים לקחת בחשבון את הקרנות והקופות הנזילות כאשר הם מסתכלים על רמת הסיכון של הכסף הנזיל שלהם ואינם רואים את התמונה המלאה, מה שגורם לכך שחלוקת הסיכונים שלהם אינה אופטימלית.

ניהול עצמי של כספי חסכון, IRA, נפוץ מאד בעולם כדרך לניהול החיסכון הפנסיוני. לעומת זאת בישראל למרות שהשוק נפתח לאפשרות כזו המגמה היא עדין שולית. במסגרת IRA מנוהלים כיום רק כ-7.5 מיליארד שקל, סכום זניח ביחס לנכסים של כ-440 מיליארד שקל המתנהלים במסגרת קופות הגמל וההשתלמות המסורתיות.

ניתן לייחס את התגובה המנומנמת של השוק למוצר זה לכמה גורמים. ראשית, על מנת לנהל קופת IRA נדרש החוסך לבצע פעולות ביוזמתו (בהנחה ובחר לנהל עצמאית את הקופה) דוגמת מסחר בני"ע, המרות מט"ח והנזלת התיק לפני משיכות, פעולות אשר אינן נדרשות מחוסך בקופה מסורתית.

גורם נוסף וחשוב לא פחות ניתן לייחס לחינוך שוק פיננסי - פנסיוני. פער הידע של החוסך הישראלי הממוצע בתחום הפיננסי, בשילוב עם האתגר שבהבנת משמעות הקשר בין החיסכון הפנסיוני לתחום הפיננסי מהווים חסם משמעותי בצמיחתן של קופות הIRA.

גם בצד היצרנים (חברות הביטוח ובתי ההשקעות) לא ניכרה התלהבות גדולה משיווק קופות IRA על פני הקופות המסורתיות, בעיקר בשל עלויות הניהול והתפעול של קופת גמל בניהול אישי. אלו מחייבות פתיחת חשבון בנק ייעודי לכל חוסך, בדיקות עמידה ברגולציה, בדיקות נזילות וסטנדרט שירות ברמת לקוח בהיקפים גבוהים יותר מאשר בקופות הגמל המסורתיות. בהתאם, העלות הכרוכה בניהול חשבון קופת IRA, גבוהה יותר מאשר זו של לקוח בקופת גמל מסורתית.

מה המצב בארה"ב?
מחקר שוק שנערך על ידי Investment Company Institute לשנת 2016 בתחום קופות ה-IRA בארה"ב, מציג תמונת שוק שונה לחלוטין מהקיימת בארץ. לפי ממצאי הסקר, יותר משליש ממשקי הבית בארה"ב מחזיקים בחיסכון לגיל פרישה במסגרת קופות IRA. ל-80% מהמחזיקים בקופות בניהול אישי, קיימות בנוסף תכניות חיסכון לפנסיה במעמד שכיר.

מרבית קופות ה-IRA בארה"ב הן במעמד שכיר, והיתר במעמד עצמאי במסגרתו מופקדים כספים אישיים לאחר ניכוי מס הכנסה כאשר החוסך נהנה מפטור ממס בעת המשיכה בגין כספים אילו.

האם ניהול ה-IRA מניב תוצאות טובות יותר? 
מכיוון שמדובר על ניהול בו כל אחד יכול לבחור את "הרכב התיק" שלו בקופה, ישנו קושי להשוות את התשואות בין קופות אלו לקופות הגמל המסורתיות. יחד עם זאת, בהחלט ניתן לבדוק האם משקיעי ה-IRA מאמינים באפיקים שונים מאשר האפיקים בקופות הרגילות.

כאן כבר ניתן לראות מגמה ברורה. מניתוח התיק הפיננסי שבוצע על ידי חברת KPI פיננסים בעזרת מערכת COMPASS, של תיק הגמל המסורתי המשוקלל לעומת תיק ה-IRA המשוקלל ניתן ללמוד כי עמיתי ה-IRA נמנים על אוכלוסיית "אוהבי הסיכון" עם חשיפה מנייתית בסך של כ-43% דרך מוצרים סחירים כולל מניות, אופציות וחוזים, תעודות סל, וקרנות נאמנות, וכן כ-26% דרך קרנות גידור והשקעה לא סחירות.

בנוסף, עמיתי ה-IRA בוחרים להיחשף בשיעורים גבוהים למט"ח (63% לעומת 20% בגמל המסורתי) ולשווקים זרים (59% לעומת 33%). באג"ח קונצרני סך החשיפה דומה יחסית. עם זאת, מניתוח התמהיל הפנימי של אפיק זה, ניתן לראות כי משקיעי ה-IRA נוטים להשקעה בחו"ל, עם 68%, לעומת כ-30% בקופות המסורתיות.

באופן טבעי, עמיתי ה-IRA כמעט ואינם מחזיקים באג"ח ממשלתי ובהלוואות לא סחירות, שהינו סגמנט השקעה שצובר תאוצה בשוק המוסדי ובעל זמינות נמוכה למשקיעים בודדים.


** ההשוואה היא לקופות של מתחת ל-50 ובין 50-60 במשוקלל

האם זה מתאים לכל אחד?
התשובה היא כנראה שלא. אמנם, אין ספק שקיים פלח שוק גדול של לקוחות אשר מחוסר מודעות וחוסר נגישות לא מכירים אופציה זו וכתוצאה מכך הם אינם מנצלים את ההזדמנויות אשר מאפשר מוצר ה-IRA.

בנוסף, יש לקחת בחשבון שנכון להיום לא ניתן לנהל את כל המכשירים הפנסיונים תחת פלטפורמה זו ועל כן חלק נכבד מהחסכונות הפנסיונים עדין מנותק מאפשרות זו. בכל מקרה, לכל מי שמתעניין בנושא מומלץ לעיין בתקנות שפורסמו ולהתייעץ עם אנשי מקצוע מתאימים.

** אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ במוצר פנסיוני ו/או שיווק פנסיוני ו/או המלצה לביצוע פעולותו/  או יעוץ במוצר פיננסי ו/ או שיווק פיננסי ו /או ייעוץ מס/ ו/ או יעוץ פיננסי ו/ או יעוץ משפטי ו/או יעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. 

הטור נכתב בשיתוף ובעזרתו של רואה חשבון יניב פורת מנכ"ל KPI פיננסים, המפתחת מערכת COMPASS לניתוח פיננסי של מוצרי חיסכון ארוך טווח

תגובות לכתבה(11):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  אני הכנסתי 112 אלף ומאז שאני משקיע לבד נשאר לי 90 אלף
  אנונימי 15/11/2018 20:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בעסה. המזל שלי שעליתי עכשיו מ 83 ל 90
  סגור
 • 5.
  הסכום מידי גבוה, להשתלמות מינימום מאה אלף, ובגמל אין
  רועי 02/11/2018 14:37
  הגב לתגובה זו
  0 1
  בגמל אין בכלל חברה שמאפשרת IRA מציע לבדוק הנתונים..
  סגור
 • בוודאי שיש גמל Ira.
  Eyal 04/11/2018 15:16
  הגב לתגובה זו
  1 0
  תבדוק את השוק, יש הרבה.
  סגור
 • הלמן אלדובי שמיזגה לתוכה IRA של אי.בי.אי
  moti 04/11/2018 10:03
  הגב לתגובה זו
  1 0
  יש לי קופ"ג בניהול אישי של אי.בי.אי
  סגור
 • 4.
  אחלה ניתוח
  נדב 01/11/2018 22:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא נתקלתי בכזה רמה של ירידה לפרטים בשום ניתוח. נראית אחלה מערכת
  סגור
 • טען עוד
 • 3.
  רוב מי ששוקל להשקיע ב ira מתפלץ מהעמלות - ומוותר
  ישראבלוף 01/11/2018 15:30
  הגב לתגובה זו
  1 1
  אנחנו נחלוב עמלות כמעט רגילות ואתה תנהל.
  סגור
 • 2.
  IRA מעולה אבל רק למי שמבין
  אריק 31/10/2018 12:33
  הגב לתגובה זו
  1 0
  בתכנית לפי תיקון 190 עשיתי ניסיון : הכנסתי 250000 לניהול חברה ידועה ועוד 250000 ניהלתי בעצמי ב-IRA. התוצאה אחרי חצי שנה , הם הרוויחו כ-2,000 ש"ח ואני כ-10,000! היום העברתי הכל ל-IRA והתוצאות מדברות.
  סגור
 • כמה דברים
  תומר 31/10/2018 22:21
  הגב לתגובה זו
  1 0
  א. בחצי שנה לא ניתן לסיק כלום. למזל יש השפעה גדולה מדי. תכה גוף מוסדי מוצלח במשך 4-5 שנים ואז נדבר. ב. מה אחוז המניות בשני התיקים?
  סגור
 • 1.
  יש עוד סיבה עיקרית
  ש 31/10/2018 11:04
  הגב לתגובה זו
  0 1
  בעיקרון רוב החוסכים הישראלים רואים קה"ש כמכשיר לשש שנים ולא יותר, מה שמקשה עליהם להגיע לסף המינימיום של צבירה שחברות IRA מסכימות אליו. אולי הקלה ברגולציה (למשל שהחברה בודקת פעם בשנה שהחוסך עומד בתנאים ובשאר הזמן על אחריותו) תוריד את הסף בעניין הזה. לגבי גמל אין כמעט מה לדבר כי הרוב בוחרים בפנסיה- יש הכוונה ברורה מהרגולטור לשם ואין שם IRA.
  סגור
 • השתלמות
  יניב 01/11/2018 13:42
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ממוצע החיסכון בקרנות ההשתלמות הוא כ 8 שנים. יש אוכלוסיה לא מבוטלת של עמיתים ששומרים את הקרנות הנזילות לאורך זמן לטובת שמירת הנזילות גם בהפקדות שוטפות.
  סגור
 • יש ניהול אישי בפנסיה
  תומר 31/10/2018 22:22
  הגב לתגובה זו
  2 1
  אבל אין ביטוח ואין אגח מיועד. הביטוח הפרטי עולה הרבה יותר ולוותר על אגח מיועד לא כדאי.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות