העלאת ריבית בארה"ב, זה אמור להדאיג אתכם?

אלכס ז'בז'ינסקי, כלכלן ראשי במיטב דש, מתייחס להשפעתה של העלאת ריבית בארה"ב על המשק האמריקני

|
(1)

אפשר להבין את המשקיעים שכבר התעייפו מהדיבורים על העלאת הריבית בארה"ב. הנושא נידון מכל זווית אפשרית בחודשים האחרונים. בסופו של דבר, כל אירוע ונתון מתפרשים מנקודת ראות של השפעה על החלטת הפד. פחות משבועיים ממועד הישיבה המכרעת של הבנק המרכזי האמריקני אפשר להעריך בזהירות שהסיכוי לעליית הריבית במועד זה לא גבוה.

<

מבחינת שוק העבודה, אחרי שהאבטלה ירדה קרוב ל-5%, הפד כבר היה יכול בהחלט להעלות את הריבית. אולם, יתר הגורמים לא תומכים בכך. הבנק המרכזי רחוק מיעד האינפלציה ולא יכול להיות כל כך בטוח שהוא נמצא בדרך להשגתו. ציפיות האינפלציה ירדו לרמה כמעט הנמוכה ביותר בשנים האחרונות. המשק האמריקני נמצא אומנם במצב יחסית טוב, אבל ההתפתחויות האחרונות בסין עלולות לקלקל את הנתונים בחודשים הקרובים. יש גם הרעה בתנאים הפיננסיים. מימון לחברות בשוק האג"ח התייקר משמעותית והריבית הריאלית עלתה בעקבות הירידה בציפיות האינפלציה.

השווקים מעריכים שבמצב זה הבנק יעדיף להמתין עם העלאת הריבית. אולם, אם הבנק המרכזי לא יעלה את הריבית בחודש ספטמבר, חלון "הזדמנויות" עשוי להיסגר מבחינתו לפחות לחצי שנה. תחילה, בעקבות ההתפתחויות האחרונות בסין ובמדינות המתפתחות האחרות הנתונים הכלכליים בארה"ב, בעיקר אלה הקשורים ליצוא ולייצור, יהיו כנראה פחות טובים בחודשים הקרובים.

<

שנית, גם בדוחות הכספיים של החברות, שיתחילו להתפרסם בחודש אוקטובר, צפויים להופיע סימנים של ירידה בפעילות במדינות המתפתחות. שמענו לא מעט מנכ"לי החברות מתבטאים בעניין לאחרונה. שלישית, האינפלציה צפויה להתרחק עוד יותר מיעדי הבנק המרכזי בעקבות הירידה האחרונה במחירי הסחורות, גם אם באופן זמני.

<

אם הריבית לא תעלה עד החורף, הנתונים הכלכליים שיתפרסמו בחורף עשויים להקשות עוד יותר על ההחלטה להעלות את הריבית. בכל אחת מהשנים האחרונות הכלכלה האמריקנית הציגה ביצועים חלשים מאוד בחודשי החורף, אם בהשפעת מזג האוויר הקשה או מסיבות סטטיסטיות לא תמיד ברורות. בכל מקרה, כשהנתונים נחלשים קשה להיות בטוח שזה רק זמני. לכן, הבנק המרכזי יעדיף להמתין. כך שההחלטה יכולה להידחות פעם אחר פעם עד  שנגיע אולי עד הרבעון השני של שנה הבאה. סביר להניח ששיקולים אלו ידועים גם לנגידי הפד, ולכן הוא עשוי להחליט לנצל את ההזדמנות ולהעלות את הריבית כבר החודש, למרות כל השיקולים נגד.

<

לא בטוח שזה כל כך רע לשווקים

גורם אי הוודאות של העלאת ריבית הראשונה, זה שמדאיג את השווקים כבר תקופה ארוכה, ייצא מהתמונה. אחרי העלאת הריבית הראשונה בנסיבות הנוכחיות לכולם יהיה ברור שצעד הבא לא יהיה קרוב וקצב העלאות הריבית יהיה מתון מאוד. ירידה באי הוודאות עשויה דווקא לתת תמיכה לא רק לשוק המניות, אלא גם לשוק האג"ח. לא בטוח כלל גם שהעלאת הריבית הראשונה תגרום לעליית התשואות בשוק האג"ח ולהפסדים למשקיעים. אלה מחכים מחוץ לשוק כדי לראות איך האירוע ישפיע על השווקים ובהזדמנות ראשונה עשויים "לצלול" לתוכו.

<

בהקשר זה אפשר להזכיר את תחילת צמצום הרכישות ע"י הפד בדצמבר 2013. גם אז החשש היה גדול. לאחר שההחלטה התקבלה  תשואות האג"ח עלו רק במעט ותוך זמן קצר התחילו לרדת. השווקים מלמדים אותנו שצריכים לפחד מהלא נודע ולא צפוי. דווקא השפעת האירועים הצפויים בדרך כלל הרבה יותר קטנה מהחששות המוקדמות.

תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  העלאת הרבית
  יוסי 07/09/2015 20:45
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מאמר מענין ונכון.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות