דרך לעשות תשואה בשוק האג"ח - כמה דוגמאות

מיכה צ'רניאק, מנכ"ל להבה ניהול תיקי השקעות, מציג דרך נוספת לסחור בשוק איגרות החוב
|
(27)

בשבוע שעבר התייחסתי לסכנות האורבות למשקיעי האג"ח בשנת 2014. בטור הנוכחי אנסה להתייחס לשאלה כיצד, להערכתי, ניתן לצלוח את השנה הקרובה בשלום.

שמירה על נזילות ומזומנים בהיקף משמעותי
אני מכיר את התפישה הרווחת כי תיק השקעות אמור להיות מושקע בכל עת. אולם לעניות דעתי אין שום בושה בלהשקיע חלקים משמעותיים מהתיק בהשקעות בטוחות קצרות טווח. אומנם המשקיע מקבע בפעולה זו חלק משמעותי מתיק בהשקעות המניבות תשואות נמוכות, אבל לפחות התיק יניב כך תשואות חיוביות. מי מאתנו לא היה שמח אם חלקים גדולים מהתיק שלו היו מושקעים במק"מ, או קונצרניות בעלות של חודשים ספורים בשנת 2008 או בשנת 2011?

החיסרון של ישיבה על הגדר ברור, המק"מ והגילונים מניבים כ-1% בשנה, אג"ח קונצרניות בעלות מח"מ נמוך משנה מניבות 2%-3% בשנה. אפילו ניתן למצוא אגרות חוב צמודות מדד של בנק פועלים -0.69% פועלים 2,861 -0.69% פועלים בסיס:2,881 פתיחה:2,876 גבוה:2,881 נמוך:2,855 תמורה:48,080,393 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: המניבות שנתית ברוטו של כ-3% (אגב התשואה נטו היא שלילית באג"ח אלו, לכן מדובר בהשקעות בעייתיות למשקיע נטו), אבל מדובר באגרות חוב בעלות מח"מ של כחודשיים בלבד, וזה עוד בזמן שהמדדים הקרובים הם אפסיים.

אומנם מדובר בתשואה נמוכה, אבל לפחות תקבלו כ-2% תשואה בשנה על המרכיב הזה, והחשוב ביותר לא תהיו נתונים לתנודות הצפויות בשוק האג"ח. כמו כן, תהיו מספיק נזילים על מנת לנצל הזדמנויות שעוד תצוצנה בשוק האג"ח. לטעמי יש לשמור כיום על נזילות סביב 50% מהתיק (הנזילות כוללת מזומנים, , גילון, ואג"ח קונצרניות בדירוג גבוה או עם ביטחונות בעלות מח"מ הנמוך משנה).

ניצול הזדמנויות בשוק האג"ח הקונצרני
הנזילות הגבוהה אליה התייחסתי בסעיף הקודם מאפשרת לכם לנצל הזדמנויות. מדובר בעצם בפעולות של מסחר באג"ח כתגובה לאירועים בחברות המשפיעים על מחירי אגרות החוב של החברה, ובכך מתאפשר לנו להשביח את התשואה בתיק. לעיתים קרובות אנו רואים תגובת יתר בשוק לאירועים כגון:

1. הנפקות ו/או הרחבות סדרה מביאות למצב בו מחיר אגרות החוב הנסחרות בשוק יורדים במספר אחוזים. העובדה שאנחנו נזילים מאפשרת לנו לרכוש את אגרות החוב לאחר ירידה במחירן, לשבת זמן מה על האג"ח ולמכור אותן לאחר שמחירן יעלה חזרה.

2. שינוי דירוג לרעה או הודעות שליליות של חברה זו או אחרת. במקרים אלו השוק מגיב בפאניקה, וזהו עיתוי מצוין לבדוק את מאזני החברה ולאתר הזדמנויות. בחודשים האחרונים ראינו כיצד השוק מגיב פעם אחר פעם תחילה בבהלה להודעות הנתפסות כשליליות ולאחר זמן מה המחירים מתקנים למעלה בחזרה.

מעוניינים בדוגמאות?
מעלות הכניסה בחודש ספטמבר את דירוג האג"ח של אלקטרה נדלן +0.25% אלקטרה נדלן 2,000 +0.25% אלקטרה נדלן בסיס:1,995 פתיחה:2,015 גבוה:2,015 נמוך:1,936 תמורה:3,330,482 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: לבחינה עם השלכות שליליות, השוק הגיב בבהלה, אג"ח ג' ירדה למחיר של 102-103 ש', החברה המשיכה באותן הפעולות של יצירת מקורות תשלום בהן היא נוקטת כבר תקופה ארוכה. כיום מחיר האג"ח הינו כ-112 ש' (לאחר שהחברה פרעה שליש מהקרן לאחרונה).

כמו כן, במהלך חודש נובמבר {אפריקה} הודיעה כי בעלי אגרות החוב לא אישרו ברוב הנדרש את השינויים בשטר הנאמנות של אגרות החוב שהחברה ביקשה לקדם. מדובר בשינוים שהיו מאפשרים פירעון מוקדם של חלק מאגרות החוב בתנאים נוחים לחברה. {אפריקה אגח כז} לדוגמא ירדה למחיר של 90 אגורות. חודש וחצי לאחר שהעניינים נרגעו מחירה חזר לעלות וכעת היא נסחרת סביב 98 אגורות. מי שעדיין לא השתכנע, שיבדוק מה קרה לאחרונה לאגרות החוב של בזן +1.14% בזן 168.5 +1.14% בזן בסיס:166.6 פתיחה:167 גבוה:171 נמוך:166.2 תמורה:8,280,850 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: , כאשר היה חשש מפני הערת עסק חי בחברה.

בואו נבחן מקרה עדכני: כולנו קראנו על מה שאירע עם המרפסות של חברת גינדי השקעות בחדרה. כצפוי {גינדי אגח ג} נפלה ממחיר של כ-115.5 אגורות למחיר נוכחי של כ-107.5 אגורות המשקף ברוטו סביב 9%.

החשש של המשקיעים מובן, לכולם רצים תסריטים הכוללים את יום הדין. אבל בואו נבחן את המאזן סולו של החברה. מהמאזן ניתן ללמוד כי לגינדי יש התחייבות נטו למחזיקי האג"ח בסך של כ-100 מיליון ש' בלבד (ללא חוב לבנקים).

לגבי החשיפה לפרויקט בחדרה - מדובר בפרויקט שעלותו הכוללת נאמדת בכ-58 מיליון ש', מתוך זה כ-18 מיליון ש' בגין הקרקע (ברור לכל אחד כי שווי הקרקע אינו נפגע בכל מקרה). יתרת העלות, בגובה 40 מיליון ש', מורכבת מכ-30 מיליון ש' עלות הבנייה של {אורתם סהר} ( שהינה הקבלן המבצע של הפרויקט וכנראה האחראי העיקרי לליקויים שנתגלו בו) וכ-10 מיליון ש' מהווים עלויות אחרות.

גם בתסריט הגרוע ביותר, עושה רושם כי העלויות של אורתם ניתנות להשבה (ברובן המוחלט גם מבוטחות על ידי אחריות מקצועיות של אורתם). כלומר בפועל, מדובר בחשיפה של מקסימום כ-20 מיליון ש'. מדובר בסכום המהווה כ-4%-8% מהיקף המאזן הכולל של גינדי השקעות, ועד 30% מסך ההון העצמי של החברה - לא משהו שהחברה עשויה לקרוס בגינו. אגב, שני הפרויקטים העיקריים האחרים של החברה, בשוק הסיטונאי וברמלה, נמכרו, ובהם לפחות אין חשיפה לאותו קבלן "סורר" - אורתם.

באשר לחשש אפשרי מצד חלק מהמשקיעים על כך שהחברה תתקשה כיום להיכנס לפרויקטים חדשים, יש למחזיקי אג"ח אלו חדשות מצוינות - הרי כמחזיקים באג"ח אנחנו מעדיפים שהחברה לא תיטול על עצמה כל התחייבות ו/או סיכון נוסף. לכן ירידה בפעילות חדשה רק תפחית את הסיכון של הסתבכות נוספת. כעת כל אחד צריך להחליט האם בפרופיל שהצגתי הסיכון - תשואה מתאימים לו.

השקעה באגרות חוב עם "בשר"
אמנם מרבית סדרות האג"ח נסחרות במחירים המשקפים תשואות נמוכות מאוד לפדיון, אבל עדיין אפשר למצוא מספר סדרות לטווח קצר-בינוני (עד 3-4 שנים) המניבות תשואות סבירות סביב 4%-5% צמוד למדד, ואף למעלה מכך. מדובר בעיקר באגרות חוב בדירוגים בינוניים, נמוכים ולא מדורגות, לכן ההשקעה בהן מצריכה בחירה מדויקת של אג"ח. כלומר מחייבת ידע ורמה מקצועית מינימלית, וכן הבנת הסיכונים. במילים אחרות, ההשקעה לא תמיד מתאימה לכל אחד.

יש לציין כי האג"ח בדירוגים נמוכים יותר, בעקבות שיפור אפשרי בסביבה הכלכלית של החברות הנ"ל, עשויות להניב רווחי הון גם בסביבה המאתגרת הנוכחית. לטעמי יש להשקיע 15%-20% מהתיק באג"ח המדוברות, תלוי באופי המשקיע. פשוט קשה למצוא יותר מכך ללא הגדלה משמעותית של הסיכון בהשקעה.

"שימוש בשכל הישר" בעת בניית תיק השקעות

פירוט שלוש הסדרות כיום
אני מודע לכך שכותרת הסעיף נשמעת כמו סיסמה ריקה, אבל תנו לי להמחיש את כוונתי. מרבית המשקיעים נוהגים להשתמש במדדי התל בונד למיניהם לצורך פיזור ההשקעות. זה קל, נוח ולא דורש מחשבה רבה. כאן בדיוק הבעיה שלי. בואו נבחן לשם הדוגמא את מדד תל בונד צמודות +0.04% מדד תל בונד 358.64 +0.04% מדד תל בונד צמודות בסיס:358.51 פתיחה:358.44 גבוה:358.65 נמוך:358.33 תמורה:299,590,990 לעמוד ציטוט חדשות גרפים הרכב מדד ביצועים כתבות נוספות בנושא: . המדד הינו למח"מ של 3.9 שנים ומניב כיום תשואה לפדיון של 1.27% ברוטו. כעת בואו נבחן שלוש אגרות חוב של אותה חברה, אשר כולן נכללות בתוך המדד, כלומר לאג"ח ו', ט', י' של חברת נורסטאר.

לצורך העניין, אג"ח נורסטאר ט' מייצגת נאמנה את מדד תל בונד תשואות -0.02% מדד תל בונד 374.93 -0.02% מדד תל בונד תשואות בסיס:375 פתיחה:374.98 גבוה:374.98 נמוך:374.53 תמורה:44,245,365 לעמוד ציטוט חדשות גרפים הרכב מדד ביצועים כתבות נוספות בנושא: . אבל שימו לב לאפשרות הבאה, שימוש ברכישת אג"ח בשיטה ה"סולם", כלומר רכישת אג"ח של אותה חברה או של חברות בדירוג דומה לשלושה טווחים (טווח קצר מאוד של עד שנתיים, טווח בינוני של עד 5 וטווח ארוך של עד 10), וכך יש לנו אפשרות להעלות את התשואה הממוצעת לפדיון מבלי להאריך את המח"מ. בנוסף אנחנו נהנים מסוג של "תחנת יציאה" כל שנתיים, וזאת על מנת להשקיע מחדש את הכסף שייפרע בהשקעה "אטרקטיבית" יותר (אם התשואות יעלו כפי שאני צופה) באותה תקופה. למה סולם? כאשר אנחנו מעוניינים לעלות או לרדת בסולם הרי הכי בטוח מבחינתנו לעבור שלב - שלב ולא לנסות לקפוץ מספר שלבים במכה.

שימו לב לממוצע שמופיע בטבלה. הוא משקף את האפשרות במקום לרכוש רק את אג"ח ט בכל הכסף המיועד, לרכוש בשליש מהכסף את אג"ח ו', בשליש את אג"ח ט' ובשליש האחרון את אג"ח י'. כך נקבל פיזור בעל מח"מ זהה לאג"ח ט אבל נרוויח תשואה של 0.2% יותר בשנה. היתרון הנוסף, שכאשר אג"ח ו' תפרע, יהיה ניתן להשקיע את התקבול מהפירעון באותה אג"ח כנראה בתשואה טובה יותר מאשר התשואה כיום. כלומר המחשנו לעצמנו את יתרונות השימוש בשיטת הסולם. לא השתכנעתם? חושבים שזו מקריות? ובכן הנה דוגמא נוספת:

אגב, הפעם בחרתי באגרות חוב מתוך מדדי התל בונד 20 ו-40 של בנק לאומי +0.57% לאומי 2,481 +0.57% לאומי בסיס:2,467 פתיחה:2,461 גבוה:2,482 נמוך:2,451 תמורה:43,368,278 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: . שוב שימו לב כי בפיזור ההשקעה נקבל מח"מ כמעט זהה למח"מ של אג"ח י"ב אבל בתשואה גבוהה שוב ב-0.2% בשנה.

אני מקווה שהבנתם את העניין. שילוב של זהירות יחד עם יצירתיות יאפשרו לכם לעבור את השנה בשלום. ואם כבר אתם רוצים לקחת סיכון, אני מאמין שיש הגיון רב לקחת את הסיכון באמצעות חשיפה למניות ולאו דווקא אגרות חוב.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.

תגובות לכתבה(27):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 13.
  "תשואת 5 ש ממשלתי תעלה ב 2% השנה" בדיחה חה חה
  מפליק בגילונים 10/01/2014 17:33
  הגב לתגובה זו
  5 3
  איך בדיוק? בגלל שבדקת נתונים היסטוריים זה יקרה? אולי ספר היסטוריה ינפיק עבורך אגח מיועדת בתשואה הזאת?
  סגור
 • למפליק - למה להיות בוטים? אי אפשר לכבד דעה שונה משלך? (ל"ת)
  נגד טוקבקים בוטים 11/01/2014 13:50
  הגב לתגובה זו
  3 1
  סגור
 • מכבד ניתוח שלא מזלזל באינטלגנציה של אנשים
  טרזיונר 11/01/2014 20:16
  הגב לתגובה זו
  2 2
  משהו שמבוסס על מקרו כלכלה עם תימוכין מתמטי ... ולא על איזה גרף היסטורי שהוא מצא בבלומברג שלא משקף את המציאות... מיכה - יש לו ניתוחים מדהימים על חברות וקריאת שוק טובה בשוק הקונצרני וזו המומחיות שלו. אבל ניתוח מאקרו שהוא אירגן פה שמבוסס על איזה נתון היסטורי זה לא רציני בלשון המעטה וגובל בהטיה של ציבור הקוראים.
  סגור
 • 12.
  בסר אירופה אגח ט
  הענק 10/01/2014 14:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה קורה אם האגח הנל
  סגור
 • 11.
  ההמלצות בכתבה לוקות בחסר
  כלכלן 10/01/2014 07:28
  הגב לתגובה זו
  0 3
  אני מעדיף להרכיב מ-2 אג"ח קונצרניות של שתי חברות אחרות מסקטורים שונים את תיק האג"ח. הרעיון הוא לנפות את החברות על פי קריטריונים פיננסיים ומבין כל הזוגות האפשריים לבחור את הזוג שלאותו מח"מ נותן את התשואה הגבוהה ביותר. אני לא רואה היגיון כלכלי/סיכוני לבחור סדרות שונות של אג"ח מאותה חברה וגם לא מאותו תחום פעילות.
  סגור
 • טען עוד
 • 10.
  מה דעתך על השקעה בקרנות נאמנות של אג"ח בחו"ל? (ל"ת)
  רק הפסדים כבר חודשים 10/01/2014 00:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • אג"ח בחו"ל
  מיכה צ'רניאק 10/01/2014 09:49
  הגב לתגובה זו
  1 0
  בשבוע שעבר התייחסתי בדיוק למצב הזה. בחו"ל כבר כחצי שנה אנחנו נמצאים בשוק אג"ח יורד לעומת זאת שוק האג"ח בארץ ממשיך לגלות עוצמה. אם נוסיף לכך את התחזקות השקל ביחס לדולר וליורו קל יהיה להבין מדוע נרשמים הפסדים בהשקעות באג"ח בחו"ל. כל עוד ימשיכו הנתונים הכלכליים להשתפר המשמעות תמשיך להיות שלילית עבור שוק האג"ח בחו"ל . אם ניקח בחשבון שללא מהלך משמעותי מצד בנק ישראל ( זה לא נראה באופק ) השקל ימשיך להיות חזק המשמעות היא שרוב הסיכויים שאגרות החוב בחו"ל לא יהיו להיט גם השנה.
  סגור
 • 9.
  אופציות סקיילקס
  רוני 09/01/2014 18:40
  הגב לתגובה זו
  1 0
  בהסדר סקיילקס נקבע משום מה שהאופציות יחולקו שווה בשווה בין סדרות ז ח ט ו 1 למרות שבעבר היתה חלוקה שונה. מדוע?
  סגור
 • אופציות סקיילקס
  מיכה צ'רניאק 09/01/2014 19:51
  הגב לתגובה זו
  2 1
  חלוקת האופציות הינה פרו-ראטה בהתאם לחוב כלפי כל סדרה. לדוגמא 1 תקבל 1,542,675 אופציות, סדרה ז תקבל- 1,498,987 אופציות וסדרה ט 915,997 אופציות. החלוקה מופיעה במגרת מתווה ההסדר שהוגש לבית המשפט ואושר. אגב מההודעה מהיום של החברה ביחס למועדים הקובעים לקבלת האופציות אכן קשה להבין זאת.
  סגור
 • שאלת מיסוי אופציות
  רוני 09/01/2014 21:53
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מדוע מנוכה מס חברות בשיעור 26.5% מכמות האופציות שיתקבלו? למה לא מס ריבית 15/25 %?
  סגור
 • מיסוי אופציות סקיילקס
  מיכה צ'רניאק 10/01/2014 10:05
  הגב לתגובה זו
  2 0
  ישנו שוני בין התייחסות מס הכנסה לחברה שהיא מבחינת מס הכנסה "החייב" בגין אירוע המס של חלוקת האופציות לבין המשקיע הפרטי. לפי הפרה-רולינג של מס הכנסה אתה אמור לשלם מס בגין האופציות לפי סוג האג"ח שיש לך כלומר 15% עבור אג"ח שקלי ו 25% עעבור אג"ח ח. אני מפנה אותך להודעת מס הכנסה בעניין (אפשר לראות אותה בהסדר או לדוגמא בהודעה מיום 11/12/2013 בעמוד 20 בה מפרט מס הכנסה בדוגמא כיצד ממסים את האופציות שיחולקו). גם לי לא ברור איך הבנקים יוכלו לחלק את הכמות המתאימה של האופציות אם מראש יעבירו להם את הכמות המקורית בניכוי 26.5%.
  סגור
 • 8.
  אולימפיה,דוראה,טאו,חבס,אפריל ועוד
  קונה מחוץ לבורסה אגח 09/01/2014 17:17
  הגב לתגובה זו
  2 0
  מוכר כמגן מס. פרטים נוספים במייל: DOR123DORI@WALLA.COM
  סגור
 • 7.
  מה לגבי מניות
  גיא 09/01/2014 17:17
  הגב לתגובה זו
  2 0
  מיכה, כמה אחוז מהתיק אתה ממליץ לשים במניות? ננראה ששוק המניה יעשה השנה יותר טוב מכל אפיק השקעה אחר
  סגור
 • ראה את תשובתי למגיב 1 היא עונה על השאלה . (ל"ת)
  מיכה צ'רניאק 09/01/2014 19:42
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • ובעניין המניות
  עוד דבר בהקשר הזה 09/01/2014 17:23
  הגב לתגובה זו
  1 0
  האם יש לך המלצות לסקטורים ספציפיים או לשווקים ספציפיים.מעניין גם מה דעתך על טבע לאור חילופי המנכלים.
  סגור
 • 6.
  תודה מיכה ושאלה עקרונית
  אורית 09/01/2014 17:10
  הגב לתגובה זו
  4 0
  תודה מיכה. אכן מעניין. השאלה עכשיו היא פשוטה. האם כדאי למכור אגחים שברשותי, המדורגים גבוה, של חברות טובות (מליסרון, אלוני, גזית למשל) או להשאירן. כלומר מה מידת הסיכון שאני לוקחת. ובהקשר הזה- האם קרנות הנאמנות האגחיות כדאיות להשקעה בשנה שנתיים הבאות (מטעם מובן אני לא שואלת לגבי להבה). תודה רבה ושבת שלום.
  סגור
 • תשובה
  מיכה צ'רניאק 09/01/2014 19:41
  הגב לתגובה זו
  4 0
  זו שאלה שאי אפשר לענות עליה כי זה מאוד תלוי במבנה קרנות הנאמנות ובפעולות שהן עושות. אגב למשקיע נטו כיום לדעתי עדיף להיחשף לשוק האג"ח באמצעות קרנות לעומת השקעה ישירה וזה מאוד רלוונטי דווקא באג"ח בדירוג גבוה. הסיבה סדרות רבות נסחרות במחירים גבוהים המשקפים תשואה שלילית נטו לפדיון ( זה בגלל שהסדרות נסחרות הרבה מעל הפארי ומס הכנסה מנכה במקור מס סגין הריבית הנקובה ובמקרים רבים גם בגין ניכיון בו הונפק האג"ח) אבל עדיין הסדרות נושאות תשואה ברוטו סבירה. מכיוון שרוב הקרנות הן פטורות מס לכן הן בעצם משקיע ברוטו. הזכרתי במסגרת הטור דוגמאות של אג"ח סדרות 22,23 של בנק הפועלים הנושאות תשואה של כ 3% ברוטו למח"מ קצר מאוד אבל התשואה נטו שלהן שלילית . לכן חשיפה של משקיע לסדרות מהסוג הנ"ל עדיפה באמצעות קרנות ולא ישירות.
  סגור
 • 5.
  אגח סאני
  אלי 09/01/2014 17:00
  הגב לתגובה זו
  3 0
  שלום מיכה.אני מחזיק ב אגח א וחלק מהכמות עבר שורה נוספת שלא ניתן למכירה מה ההסבר תודה עבור תשובה והכתבות
  סגור
 • סאני חש
  מיכה צ'רניאק 09/01/2014 19:35
  הגב לתגובה זו
  2 0
  במהלך 2013 מחזיקי האג"ח של סאני לא אישרו דחיית מועדי תשלום קרן ולכן חלק מהאחזקה שהיה אמור להיפרע ( 25% מהכמות שהחזקת בזמנו ), כיוון שהחלק לא שולם ומכיוון שהוא כבר לא סחיר הוא מופיע בשורה נפרדת. לאחר סיום ההסדר תקבל הקצאה חדשה של אגרות חוב בגין כל כמות האג"ח שברשותך הסחיר והלא סחיר.
  סגור
 • 4.
  סקיילקס אג"ח 1
  בנקאי 09/01/2014 16:39
  הגב לתגובה זו
  3 0
  מיכה שלום כיף לקרוא את מאמריך המשכילים תמיד. שאלתי היא סקיילקס אג"ח 1 משלמת 7% ריבית לשנה כשבספטמבר 2014 אמורה לשלם 20% מהקרן כמו כן אמורים לקבל אופציות על מניית סקיילקס בתוספת מימוש של 10 שקלים מה רמת הסיכון בהשקעה זו והאם כדאי להכנס בשערים אלה ולאן היא אמורה להגיע מבחינת מחיר לפי חישוב שלך.
  סגור
 • סקיילקס 1
  מיכה צ'רניאק 09/01/2014 19:33
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מבדיקה של הרכב קרנות להבה אפשר לראות כי אנחנו מחזיקים משמעותיים באגרות החוב הארוכות של סקיילקס ( בעיקר ז,ח) . לצורך השאלה יש דימיון רב מאוד בין האג"ח להמרה של סקיילקס לסדרות הארוכות , אפילו האג"ח להמרה כפי שציינת פורע כ 20% מהקרן לפני שהסדרות הארוכות יפרעו גם הן קרן ( זה יקרה בשנים 2015-2016). אני מאמין כי האחזקות המשמעותיות שלנו מדברות בעד עצמן. בניגוד לרוב המוסדיים לא מכרנו אגרות חוב של סקיילקס למרות העליות האחרונות.
  סגור
 • 3.
  שאלה נוספת
  ישראל 09/01/2014 16:32
  הגב לתגובה זו
  2 2
  האם אתה היית ממליץ לי להכנס להשקעה במנית סאני או במנית סקיילקס ואם כן מה עדיף (השקעה זניחה של 25000 שקל)
  סגור
 • לצערי אסור לי לענות על שאלה זו. (ל"ת)
  מיכה צ'רניאק 09/01/2014 19:29
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 2.
  סאני
  ישראל 09/01/2014 16:31
  הגב לתגובה זו
  3 0
  מה קורה במניה והאם נראה לך שיש אפשרות להצפת ערך בשנים הקרובות ושאלה נוספת מדוע בנק לאומי מימש מניות של סאני (מיליון) במחיר אפסי כזה ואיך אפשר לדעת מי קנה.
  סגור
 • מניית סאני
  מיכה צ'רניאק 09/01/2014 19:29
  הגב לתגובה זו
  2 0
  ראשית יש להבין כי ההשקעה במניית סאני הינה ספקולטיבית מאוד , הרי אם אגרות החוב של סאני נסחרות סביב 40 אגורות הרי ברור כי כרגע אין שום שווי למניה. מניית סאני היא בעצם אופציה על מניית סקיילקס ועל התאוששות אפשרית בסקיילקס ויש לראות בה ככזו. לכן במידה ושווי מניית סקיילקס יזנק יש אפשרות כי גם האופציה על סקיילקס ( מניית סאני) תזנק. כאמור מדובר בהימור גדול מאוד שהוא אינו מתאים לדעתי לרוב המשקיעים. במסגרת העיקול על חלק נכסיו של בן דוב מצד בנק לאומי בגין הערבות שהוא העניק לבנק עבור חברת טאו , הבנק עיקל את מניות השליטה של בן דב בחברת סאני. במסגרת פשרה עם בנק לאומי מאוגוסט 2013 , הבנק שיחרר את רוב מניותיו של בן דב בסאני מלבד כ 5 מיליון. כעת כנראה הוא מכר מיליון מניות תמורת מיליון ₪.
  סגור
 • 1.
  תודה ושאלה
  עמי 09/01/2014 16:12
  הגב לתגובה זו
  3 0
  תודה על הניתוח המפורט המשקף את הפוטנציאל המוגבל בתקופה הקרובה. בקשר לכך, אשמח לקבל את חוות דעתך לגבי רמת המכפילים של המניות בת"א בהשוואה לעולם ולעומת הסיכונים ובכללם אפשרות העלאת ריביות.
  סגור
 • תשובה
  מיכה צ'רניאק 09/01/2014 19:29
  הגב לתגובה זו
  2 3
  לאחר שראיתי כי הטור התארך מעבר לתכנון המקורי , סיימתי אותו במשפט קצר בו אני אומר כי אם כבר לקחת סיכון אז עדיף במניות. זה בניגוד לתפיסה שלי בחמש השנים האחרונות בהם האמנתי כי לקיחת סיכונים בשוק האג"ח עדיפה על פני לקיחת סיכונים בשוק המניות. אגב כיום התפיסה שלנו בחברה כי יש להשקיע בשוק המניות סביב 20% מתיק ההשקעות. ( כמובן תלוי באפיו של הלקוח וברגישותו לסיכון). המעניין בשוק המניות בארץ ביחס לעולם הוא שהוא הפוך משוק האג"ח המקומי. אם שוק האג"ח בארץ חזק ביחס לשוקי האג"ח בארה"ב ואירופה ( במיוחד בחצי השנה האחרונה) הרי שוק המניות כאן יחסית חלש ביחס לשוקי המניות בארה"ב והגרמני. לדוגמא מסוף שנת 2007 מדד המעו"ף כאן עלה ב 7% ואילו מדד ת"א 75 ירד כ 7% הרי בארה"ב הדאו וה S&p 500 עלו כ 30% באותה התקופה. לכן בגלל החולשה המקומית אנחנו נוטים לחלק את ההשקעה בין ישראל לארה"ב ומרבים להשתמש בתעודות סל בחו"ל המנוטרלות מטבע כלומר נקובות בשקלים.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות