המסחר בשוק ההון - עניין של שליטה עצמית

מה באמת מניע את פעילויותינו הבורסאיות? האם אלה הם תמיד ההגיון והכלכלה המניעים אותנו? אייל גורביץ' מאמין שכדי לעשות כסף בבורסה צריך שיטה - ולא... לאו דווקא שיטת הניתוח הטכני
|
המסחר בשוק ההון - עניין של שליטה עצמית

"כאשר איננו יודעים לאיזה נמל מועדות פנינו, שום רוח אינה פועלת לטובתנו" (סנקה).

מה באמת מניע את פעילויותינו הבורסאיות? האם אלה הם תמיד ההגיון והכלכלה המניעים אותנו? האם כל פעולות הקניה והמכירה אותם אנו מבצעים מושתתות על שיקול דעת ובדיקות מעמיקות? או שמא אלו הם הרגשות המכתיבים לנו מה ומתי לקנות או למכור? האם התקווה והרצון, הפחד והחמדנות, הם המכתיבים את מעשינו? האם אנו מודעים תמיד לתהליך קבלת ההחלטות אשר גרם לנו להרוויח או להפסיד? מה למעשה עומד מאחורי שאלות אלו ומה תועלת בנבירה ומציאת מענה לאותן קושיות? הרווח בצידן או שמא ביטול זמן?

המסחר בניירות ערך הוא אומנות. היכולת לשלוט ברגשותיך ולהיות מודע לכוח המניע אותך בתהליך קבלת ההחלטות, חשוב יותר מכל שיטת מסחר. טכנית או אחרת. אפשרי להיות בעליה של שיטת מסחר ייחודית ובעלת הסתברות רווחים של למעלה משמונים אחוז, ועדיין להפסיד כסף. דרושה יכולת להוציא לפועל את ההחלטות וכאן, הרבה סוחרים וותיקים נכשלים פעם אחר פעם. חלק נכשל משום פחד התוקף אותו כל אימת שעליו לקבל החלטה. פחד מהפסדים המבוסס על אירועים הסטורים שהקשר בינם לבין המציאות העכשווית קלוש ואף אינו קיים. לחלק אחר, חסרה הסבלנות הדרושה להמתין לאיתות הנכון מכיוונו של השוק. הם מעונינים לרכוש בזול ומתעלמים לחלוטין מן העובדה כי בטרם מסירת האישור מן השוק לשינוי מגמה הסיכויים אינם לטובתם. אחרים נתקפים ביצר החמדנות ומנסים לסחוט מן הפוזיציה יותר מכפי שהיא מסוגלת לספק להם. התוצאה היא שבדרך כלל נקלע זן זה של סוחרים לתיקון טכני מפתיע למדי בכיוון ההפוך, והם אינם יודעים היכן לחסל את העסקה והופכים עסקה רווחית לכושלת, המשאירה אותם המקרה הטוב עם הקרן. אחרים מתנפלים על השוק במלוא כספם ופותחים פוזיציה בסדר גודל המדיר שינה מעיניהם. כל תנודה בכיוון שאינו מתוכנן מפחידה אותם וגורמת לפעולה רגשית ולא רצויה. במקרה כזה, אמר פעם וויליאם גאן : "מכור עד לנקודת השינה".

כסוחר וכאדם המעונין להצליח במסחר בניירות ערך, אתה חייב להיות מודע לקיומם של רגשות אלו, לדעת לזהות אותם ולגלות מהו הבסיס האמיתי לפעולתך, רגשות? או שמא החלטה קרה ורציונלית.

הרגלי חשיבה ורגשות

הדרך למסחר רווחי עוברת דרך שינוי מסוים בהרגלים ובדרכי חשיבה. זהו למעשה החלק הקשה ביותר. לעיתים, אותם דברים הגורמים לך להצליח בחייך הפרטיים, הם אלו שיגרמו לכישלונך במסחר. ישנו פתגם בדואי האומר כי "השביל חכם מן ההלך". לעיתים קרובות, נבצר מאתנו להבין ולהסביר את נטייתם של שווקים לנוע בחריפות מעלה או מטה, לכאורה ללא כל סיבה נראית לעין. ההכרה, כי במסחר בניירות ערך עדיף להיות צודק מאשר חכם ולדעת אנה פני השוק במקום לנסות ולתרץ את כיוונו מהווה את אחד השלבים המוקדמים בדרך להצלחה. הלך המחשבה הטכני, גורס כי על הסוחר להיות בעל אורינטציה נטרלית, היינו שאינה דובית ואינה שוורית. על הטכנאי להיות גמיש דיו לשינויים בפסיכולוגיה השוקית כדי להתאים את תוכנית המסחר שלו לכיוון השוק הנוכחי.

שומה על תכנון המסחר שיתבצע באופן כזה שיאפשר לסוחר להימצא במצב של שקט נפשי. הכלל המרכזי שיוסבר מיד גורס כי גודל הפוזיציה לא יעבור את "נקודת השינה". נצא מנקודת הנחה שפוזיציה רגילה של סוחר מבוססת על כ-5% מהונו. לעיתים, כאשר יזהה מהלך משמעותי הממשמש ובא, יטה להשקיע יותר. יצר החמדנות יגבר עליו וערמת המרשרשים הדמיונית המחכה לו, לדעתו, תגרום להשקעה לא רציונלית ומסוכנת העלולה לחסל את היכולת הכספית שלא לדבר על המנטלית. במצב כזה, בעודו ממתין קצר רוח לקטוף את הפרות ורוקם תוכניות להחליף את הרכב ואולי גם איזה שיפוץ קטן בדירה פלוס חופשה מזדמנת על חוף ים אקזוטי, עלולה כל תנודת שוק בניגוד לכיוון הצפוי לגרום לסוחרנו הבלתי ממולח לפאניקה של ממש. במקום להמשיך בתוכנית המסחר הרגילה, שכן ידידנו קורא את השוק לא רע לגמרי, הוא נבהל, מחסל את השקעתו בהפסד, רק כדי להיווכח כיצד השוק סב על עקביו ושם פעמיו בכיוון המקורי. ידידנו החמדן נותר עם הרכב הישן והדירה הישנה וגם חלום החופשה מתפוגג אל מול עיניו הכלות. גם אם ניחן ידידנו באומץ לב מופלא ובעקשנות ראויה לשמה ונותר דבק בעמדתו, הרי שהנזק העתידי העלול להיגרם מן הלחץ הנפשי העצום עד לחיסול העסקה עלול להעיב על פעולות עתידיות.

אם אתה מזהה עצמך בסיפור הזה, זכור כי פוזיציה הגורמת לך לאי שקט נפשי מקורה בחמדנות. מכור עד לנקודת השינה.

אוהבי הטיפים

אנשים אוהבים טיפים. לא רק לקבל אלא גם לתת. הם חושבים תמיד שהשני יודע טוב מהם. לא צריך לחשוב ואפשר לעשות כסף קל. האמת שונה בתכלית השינוי. פתיחת פוזיציה הנסמכת על תיקווה, פחד או רחמנא לצלן על טיפ, משמעה כניסה לשוק על בסיס מוטעה. הבסיס הנכון חייב להיות מגובה בראיות ובסיבות מוצקות השלובות בתוכנית פעולה המותווית מראש.

אחת מן הצרות המתרגשות ובאות על משקיע המנסה לבסס את בניית הונו (או שמא נאמר חיסולו השיטתי) על טיפים, מקבלת ביטוי בדמותה של תיקווה בלתי פוסקת המקננת בלבו מאותה נקודה בה החל השוק לנוע כנגד רצונו של ידידנו. הוא תלוי בנותן הטיפ. במקום לחתוך בהפסד זעיר ולטפל בהונו כפי שצוללן מטפל באספקת האוויר, יושב המשקיע הלא ממולח ומתפלל לבורא עולם שמנייתו האהובה תחזור לפחות לשער הקנייה, ואם יותר אז יותר, כדי שיוכר להיפטר ממנה ללא נזק רציני. צריך לדאוג גם לאגו.

אלא שלא רק התקווה הורסת כל חלקה טובה. על הרצף האנושי הזה תופס הפחד מקום של כבוד וישנם רבים שכאלה וביניהם עבדכם הנאמן בתחילת דרכו הטכנית, הנכנעים ללא קרב לרגש המביס הזה. פחד מהחמצת מהלך יגרום לכניסה מוקדמת לשוק ללא תוכנית מקדימה, ללא תכנון וללא ידיעה מוקדמת מה תעשה במקרה והעסקה תתברר ככושלת. מר פחד ימנע ממך למצות את מלוא פוטנציאל הרווח הטמון בעסקה. תיקון טכני חריף מכפי שציפית או חס וחלילה כתבה מעצבנת בעיתון הבוקר, יגרמו לך לחסל את השקעתך בטרם עת.

אבל הפחד אינו רק רגש שלילי וקיים גם הצד הבריא שלו. הפחד מפני השוק עוזר לתכנן מהלכים בצורה נבונה ומסייע לפתיחת הפוזיציה כאשר התנאים לכך בשלים.

בעיות מסוימות, ולאו דווקא בהקשר המיידי אלא דווקא העתידי, מתעוררות לאחר ביצוע עסקה כושלת. כאשר אתה מחסל בהפסד עסקה בלתי מוצלחת ואינך מניח לתחושת הכישלון ויתר הרגשות השליליים להשתלט עליך הרי שאתה פועל נכונה. אין הדבר אומר כי עליך לקבל באהבה את ההפסדים הללו שכן גישה מסוג זה תוביל אותך לפשיטת רגל, אלא שעליך לשבת ולנתח את שגיאותיך בדיוק באותו אופן בו אתה מנתח את הצלחותיך. מנגד, אם חיסלת עסקה בהפסד והדבר המרכזי המעסיק אותך הוא הלקאה עצמית ובדיקה חוזרת ונשנית של יתרת חשבונך, עצור לרגע ובדוק מדוע אתה מרגיש כך. אין טעם וסיבה.

רץ לספר לחבר'ה

לא רצוי ויש להימנע מלערב הערכה עצמית עם מסחר בניירות ערך. השתדל לא לרוץ ולספר לחבר'ה מה קנית? כמה? ולמה? בעשותך כן אתה שם את הערכתך העצמית על כף המאזניים. הרווחת –יצאת גדול, הפסדת – לא ישכחו לך את זה כל כך מהר. מעבר לכך שלאחר ההתרברבות הנקודתית הזו אתה עלול לשבת ולמצוא עצמך מקווה ומתפלל כי לא טעית והמהלך הרצוי אכן יתרחש. ותקוות, כבר אמרנו, לפחות עבור סוחר מקצועי או מי שרוצה להיות כזה, הן מחוץ לתחום.

השתדל להימנע ככל האפשר מחיזוי מאורעות עתידיים. ככל שתמעיט לפזר הצהרות ואזהרות אודות מהלכיו העתידיים של השוק, כך יפחת גורם הציפיות העלול להשפיע על תהליך קבלת ההחלטות. בשלב מסוים, תגיע לנקודה בה תחוש מוכן ובשל להתחיל ולסחור ברמה גבוהה. התחושה הזאת מתחילה להפציע לאחר שנוכחת לדעת כי הנך מוציא את תוכניותיך לפועל גם כאשר השוק משחק נגדך אחד מן האינדיקטורים לכך הוא היכולת לחכות בסבלנות עד לנקודה בה עליך לחסל את העסקה לטוב ולרע. הרגשות והחבר'ה נותרים מחוץ לתחום.

מחפשי האקשן והמכריחים לשלם

אחד מן הגורמים המרכזיים להפסדים, בעיקר של משקיעים פרטיים, הוא הרצון העז לפעילות מתמדת. פעילות יום יומית המספקת הרבה אקשן, מתח ועניין אך גם הרבה הפסדים. במחשבה קרה, לא ייתכן שיהיה למשקיע את הידע ואת הסיבות לקנות ולמכור מדי יום. פעילות נבונה מתבססת על תקדימים שהוכיחו עצמם בעבר ומנבאים הצלחה בעתיד. ללא קיומם, אין טעם בפעילות אינטנסיבית ומן הראוי שהמשקיע יפעיל את שיקול דעתו ויברר את מניעיו.

זן נוסף של משקיעים הוא זה המנסה, ללא לאות, להכריח את השוק לשלם את הוצאותיו. לא אחת אני נתקל בסוג זה של משקיעים המבצע עסקה על בסיס רצון להרוויח כסף במטרה לשלם הוצאה העומדת בפתח. שכר לימוד, משכנתה ומה לא… התוצאה היא שהוא משלם לשוק שכר לימוד. והתשלום כאן הוא במזומן וללא תשלומים. משפטים כגון "תעשה לי מחיר" נדחים על הסף.

המעגל הקסום

ישנו מעגל מסוים אותו זוכים רוב המשקיעים לעבור. תחילת דרכם טובה למדי. הם מנהלים את כספם בצורה נכונה, בונים את תוכנית הפעולה בצורה נבונה כאשר כל הפרמטרים האמורים להרכיב פוזיציה טכנית כלולים בפנים, הם אינם חוששים להפסיד או להודות בהפסד מצד אחד, ומצד שני מחסלים פוזיציות ביעדי הרווח אותם קבעו בתוכניתם המקורית וממתינים לאיתות נוסף מכיוונו של השוק. הכל מתנהל על פי התוכניות. בשלב מסוים, עולה בהדרגה ביטחונם העצמי והפחד הבריא מפני השוק הולך ופוחת. הפוזיציות הנפתחות הן גדולות מן הרצוי ומתרחשות סטיות ניכרות מהתוכנית המקורית משום שכעת, בטוח הסוחר בהצלחתו. ההפסדים מתחילים להגיע בזה אחר זה וביטחונו העצמי הולך ומתערער עד לרמה כזו בה הוא חושש להוציא את תוכניותיו לפועל. המעגל ניתן לפריצה רק בנקודה בה אתה מוכן להילחם באויבך הפנימיים, להכיר את עצמך, לדעת את חולשותיך ומגבלותיך ולהמשיך הלאה. טוב אינו רק ידיעת החומר שאינו מסובך כלל ועיקר. ניתוח טכני נבון משלב גם את המרכיב האנושי, את היכולת שלך להילחם ולנטרל את אותם הגורמים המפריעים לסחור בהצלחה.

האופטימיסט המושבע והפסימיסט הנצחי

לא תמיד ברור לך מה מניע אדם לחשוב כך או אחרת על כיוונו של השוק. לעיתים הוא מקווה ולעיתים הוא מפחד. תלוי בפוזיציה שלו. מרכיב פסיכולוגי ידוע המאפיין סוחרים רבים הוא נטייתם הבלתי מובנת לאופטימיות מוגזמת או לפסימיות שאינה במקומה. גורמים אלה עלולים להשפיע על כיוון המסחר שלך ובעשותך כן אתה נותן לדעותיך הקדומות, לנטיותיך או לרחשי לבך, לחשוב במקומך ולהסיט אותך מן העובדות המוצגות על הגרף. סחור בכיוון הראיות ולא בכיוון הנטיות.

התמקד בשיטה ולא בכסף

הסטטיסטיקה אומרת שיותר מ-90% מהעוסקים בהשקעה בשוקי ההון סביב הגלובוס, מפסידים את כספם בשלב זה או אחד. ולמען הסר ספק, לא מדובר בהפסד בעסקה בודדת אחרי שרשרת של הצלחות, וגם לא מדובר על המשקיע מוצלח שמדי פעם, במהלך הטבעי מחזיר כסף לשוק, מדובר, גבירותיי ורבותיי, על הפסד מסוג אחר. הפסד טוטאלי. מחיקה מוחטת של הכסף ויציאה, לפחות זמנית ממעגל העוסקים בתחום. הסיבה העיקרית לכך היא שמרבית המשקיעים נעדרים שיטת עבודה. כלומר, אין כללי עבודה, אין תהליך מסודר של קבלת החלטות, אין הכרה במגבלות הפיננסיות, האינטלקטואלית והמנטליות. השיטה היא בדרך כלל שיטת האודרוב. ראית משהו שנראה טוב? אפשר לעשות סיבוב?. יאללה אודרוב. קדימה הסתער. וזו שיטה בדוקה להפסיד כסף ומהר.

כדי להרוויח לאורך זמן ממסחר בניירות ערך עליכם לבנות שיטה, לאו דווקא טכנית, אלא שיטה שעמדה במבחן הזמן - והוכיחה עצמה כיעילה. שיטה שמבוססת על תקדימים שבהתקיימם, יהיה לך ברור מעל לכל ספק, שהסיכויים נוטים לטובתך. עם זאת, לא די בכך שכן ישנם מספר כללים בסיסיים שעליך, כסוחר פרטי שכספו הושג בעבודה קשה, לשמור מכל משמר. ספרים רבים נכתבו על כך, רובם מתוך ניסיון שלעיתים היה מר וכואב. הכללים למסחר בניירות ערך פרושים, ידועים ומוכרים אך כמעט תמיד, הם מפתיעים את השומע אותם.

מאת: אייל גורביץ'

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות