IBI מתייחס למשבר ביוון ובנפט: ממה להיזהר והיכן נוצרו הזדמנויות השקעה?

אביחי שורצקי:"להשקיע באנרגיה זה לתפוס סכין נופלת, אתה לא יודע איפה זה ייעצר". מסמן שלוש אג"ח High-Yield אמריקניות
|
(11)
טרגדיה יוונית

המפולת בנפט נמשכת, האירו בשפל של 9 שנים, יוון נמצאת רגע לפני נקודת הכרעה ורוסיה של פוטין נמצאת על סף קריסה. כל אלה הובילו לפתיחת שנת 2015 באקורד צורם במיוחד, כאשר אתמול נרשמו הירידות החדות ביותר בוול סטריט מזה 3 חודשים. בבית ההשקעות IBI מסבירים איך מתמודדים עם השינויים הגלובאלים? להיכן כדאי להיחשף? וממה להיזהר?

ראשית לגבי יוון. ב-25 בינואר יתקיימו הבחירות הכלליות לאחר שהפרלמנט פוזר בשבוע שעבר. החשש הוא מפני תפיסת השלטון ע"י מפלגת השמאל הקיצוני 'סיריזיה' והדבר עלול להוביל למסלול עימות עם האיחוד האירופי. כלכלן בכיר אמר אתמול כי "פרישה של יוון תגרור כאוס חמור יותר מאירוע ליהמן ברדרס". לכתבה המלאה

שנית לגבי הנפט. מחיר החבית התרסק אתמול לשפל של מעל 5.5 שנים זאת ברקע להעלאת תפוקת הנפט במדינות כגון עירק, רוסיה וארה"ב. לכתבה המלאה

אביחי שורצקי, האסטרטג הראשי ב-IBI "אם מפלגת השמאל Syriza תזכה בבחירות ביוון ברוב ותרכיב את הממשלה היא תתנגד לתוכניות הקיצוץ שנכפו על המדינה בשנת 2010. במצב כזה יוון לא תוכל יותר לממן את החוב המשלתי".

מדוע יוון עלולה להיקלע למשבר חוב? "הטרויקה (האיחוד האירופי, ה-IMF וה-OECD) נתנו ליוון במשבר הקודם כסף, אך הציבו לה תנאים הכוללים בין השאר העלאת מיסים וקיצוץ בהוצאות. אלו צעדים לא פופולארים ומפלגה האופוזיציה הגדולה אומרת היום לבוחריה 'תבחרו בנו ונעלה משכורות ונוריד מיסים' - כך הפופולאריות שלהם עולה".

אז ממה בדיוק חוששים? "ליוון יש מימון מהטרויקה עד סוף פברואר ואז מהיכן יגיע מימון נוסף הרי התשואות על יוון ממשלתיות מעל 10% - המשמעות היא שיוון לא יכולה לגייס בשווקים ואם היא תפנה לאיחוד האירופי אז יגידו לה שוב שהיא חייבת להמשיך בקיצוצים. מעניין מה הממשלה החדשה תעשה בסיטואציה זו. התרחיש שבעולם חוששים ממנו הוא שיוון הולכת לחדלות פירעון".

האם יוון יכולה "להדביק" את כל אירופה? "כדי שיקרה תרחיש שלילי צריך שהמפלגה שתזכה בבחירות ותצליח להרכיב ממשלה אחרת אכן תהיה מפלגת השמאל. גם אם זה יקרה ההשפעה על אירופה מוגבלת כיוון שמדינות ה-PIGS נמצאות היום במצב יותר חזק. הן היו כלכלות חלשות, אך ניצלו את המשבר הקודם בשנת 2010 וביצעו רפורמות וחזרו לצמיחה. כרגע הן במצב טוב מלבד איטליה שלא ביצעה רפורמות מבניות והיא יותר פגיעה לתרחיש של התנתקות יוון מהאיחוד האירופי. נקודה נוספת היא שה-ECB צפוי להפעיל בקרוב תוכנית לרכישה של אג"ח ממשלתיות כך שבשורה התחתונה גם אם יהיה משבר ביוון סביר להניח שהבנק המרכזי יוכל לעצור 'השפעה' על אירופה".

טלטלה עולמית - ממה כדאי להיזהר? "הייתי מתרחק מאג"ח או מניות ביוון, אך בשווקים באירופה זאת הזדמנות קנייה. אם מחר יתפרסם סקר שהרוב של מפלגת השמאל עולה ותהינה ירידות נוספות באירופה - זאת הזדמנות קנייה".

השלכות קריסת הנפט. "צריך לקחת בחשבון שזה שבר ולא תנודה במחירי הנפט. גם אם יהיה תיקון מעלה למחיר של 60 דולר לחבית זה לא ישנה את התמונה שיש שינוי פונדמנטלי במחירי הנפט. חברות ומדינות שהתבססו על הכנסות ממכירת נפט - אין להן היום זכות קיום. אם עלות ההפקה 80 דולר לחבית - אין לחברות האלה זכות קיום".

אילו מדינות מושפעות דרמטית מהירידה החדה במחיר הנפט? ונצואלה, רוסיה ואיראן. לגבי רוסיה - זאת מדינה שמאוד מוטת הכנסות ובתוספת המצב הגיאו-פוליטי היא מדינה בתוואי משברי".

עד כמה עמוק המשבר ברוסיה? "רוסיה בתוואי משברי - אם לא יהיה שינוי יגיע משבר פיננסי או משבר מטבעי, אך רוסיה עדיין לא שם. לממשלת רוסיה ולבנק המרכזי יש רזרבות מט"ח למספר חודשים ובשבועיים האחרונים הממשל ברוסיה השתמש ברזרבות על מנת לייצב את הסיטואציה. רוסיה בתוואי של משבר והפתרון לא כלכלי אלא פוליטי - עד שלא נראה שינוי של פוטין בתמיכה שלו במלחמה באוקראינה, רוסיה תישאר בתוואי של משבר. הייתי מנצל תקופה של עלייה בגלל כל מיני הודעות חיוביות כמו למשל שסין תעזור לרוסיה למי שחשוף להקטין חשיפה - גם בניירות של חברות ישראליות שחשופות לרוסיה".

הנשיא ולדימיר פוטין שפוי? "פוטין רציונאלי רק שאנחנו לא מבינים את הרציונל שלו. המצב ברוסיה יכול להדרדר למצב הרבה יותר חמור ואפילו מעבר לרמה הפיננסית. מטרת הסנקציות לדחוק את פוטין לפינה, אך אנו לא יודעים איך הוא יתנהג. לאירופה יש תלות גבוהה באנרגיה של רוסיה והיא יכולה להפעיל בחזרה לחץ על רוסיה ואם פוטין יאיים זה עלול להדרדר למלחמה. המלאים באירופה מספיקים ל 3-4 חודשים בלי הגז הרוסי, זה יכול להדרדר לתרחיש מאוד קיצוני".

ואילו חברות מושפעות דרמטית מהירידה החדה במחיר הנפט? "חברות שעוסקות באיתור והפקה - כל תעשיית הלווין, חברות שאין להן זכות קיום".

האם יש הזדמנות בשוק האנרגיה? "באג"ח ומניות אין הזדמנויות קניה. להשקיע בסקטור האנרגיה זה לתפוס סכין נופלת, אתה לא יודע איפה זה ייעצר".

איפה יש הזדמנויות?"בשוק האג"ח - באפיק ההי-יילד בארה"ב כי השוק בארה"ב הוא של משקיעים פרטיים שקונים קרנות ולאחרונה הם מכרו את הקרנות שלהם וכל האפיק חטף חזק. גם חברות שייהנו מירידת מחירי הנפט ירדו בשיעורים לא מבוטלים".

אתה יכול לתת דוגמאות לאג"ח אמריקניות מומלצות? "יש הזדמנויות באג"ח אמריקניות בדירוג גבוה של דבל B. למשל בחברת MSCI יש לה אג"ח לשנת 2024 בתשואה של מעל 4.5%; האג"ח של חברת מיקרון (סימול MU) האג"ח מדורגת דבל והסדרה לשנת 2025 נסחרת בתשואה של מעל 5%; האג"ח של חברת L Brands (סימול LB) - סדרת האג"ח לשנת 2023 מדורגת B עם של 4.5%".

אביחי שורצקי, האסטרטג הראשי של בית ההשקעות IBI
אביחי שורצקי, האסטרטג הראשי של בית ההשקעות IBI


תגובות לכתבה(11):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 10.
  לא אשאר לנצח עם היהודים..האומות יקראו לי..יודעים קיומי (ל"ת)
  המהדי ה12 ישראל 06/01/2015 11:22
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 9.
  הבורסה מנתקת מהמציאות
  sדוד 06/01/2015 09:53
  הגב לתגובה זו
  3 0
  אפו נסדק שכול הזמן שהי עולה הי מתיחסת לנסדק אבל שהי יורדת הי מתעלמת מהמציאות בנהם לכן חייב חקירה בבורסה שהי לה מתהמת נחון ורק לפי הנתרסנטים בפנים חקירה דחוף
  סגור
 • 8.
  טעות ענקית
  נועם 06/01/2015 09:47
  הגב לתגובה זו
  2 0
  טעות גדולה מותק ללכת על אגח זבל ל 10 שנים ב 5 אחוז ריבית אני לא מבין איך הראש שלכם עובד, נראה את הבונדים האלה שמניות שלהם יפלו. יש בשוק הזדמנויות פי 1000 יותר טובות וקצרות חבל
  סגור
 • 7.
  ממש copy paste
  טל 06/01/2015 09:39
  הגב לתגובה זו
  2 1
  מה, קראת כמה מאמרים, ואתה מסכם אותם? אתה משקיע באג"ח זבל אמריקאי ל 10 שנים דירוד ב בתשואות של 4.5- 5 נשמע הכי חובבני בעולם כי כלכלה בארה"ב משתפרת? מה אם יחס חוב לפרמטרים הכלליים בדקת? עצוב לראות בידי מי הכסף שלכם רמה בינונית זאת מחמאה
  סגור
 • 6.
  לברוח כמה שיותר מהר מהבורסה (ל"ת)
  דוד 06/01/2015 09:28
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • טען עוד
 • 5.
  הבורסה מנתקת מהמציאות בשוק
  דוד 06/01/2015 09:27
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הבורסה שהי רק עולה הי בורסה שמנתקת מהמציאות בשוק שהסחרים מריצים אותה והבורסה נתנת להם להריץ אותה למעלה בלי שום סיבה בורסה שהגיעה ל1452 זה 20 שנה לו היתה והיום הי כך זה בורסה שמנתקת מהמציאות בשוק לכן רק ארון קבורה או להפסיק לסחור בבורסה בורסה שהי לא מתממשת כמו נסדק זה כזנו ולו בורסה אפו המציאות שלו מתיחסת לביטחון לו לכלכלה רק לעליות
  סגור
 • 4.
  כמה שטיויות !!
  משקיע וותיק 06/01/2015 09:25
  הגב לתגובה זו
  2 1
  לקנות אגח קונצרני ארוך בתשואה 4.5 ומדורג נמוך זה סיכון גבוה מאד, אולי בתשואה של 7% ומעלה וזה יהיה השנה..
  סגור
 • 3.
  כל הכבוד
  יעקב 06/01/2015 09:10
  הגב לתגובה זו
  4 6
  כתבה יפה אינפורמטיבית ומאירת עיניים. לא נתקל בהרבה כאלה
  סגור
 • מסכים עם ייעקב
  הראל 06/01/2015 09:30
  הגב לתגובה זו
  2 2
  כתבה עניינית .
  סגור
 • 2.
  הסיבות לירידות במחיר הנפט פוליטיות ולא כלכליות
  מוטי 06/01/2015 09:05
  הגב לתגובה זו
  4 1
  כן לקנות נפט בצורה של תעודת סל או ETF
  סגור
 • 1.
  יועצים בשקל (ל"ת)
  איציק 06/01/2015 08:31
  הגב לתגובה זו
  7 2
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות