נלחם בסחבת: הכנ"ר הורה לקצר את הליך פשיטת הרגל ל-5 שנים בסה"כ

השלב הראשון של ההליך, יארך 18 חודשים ממתן צו הכינוס, הפותח את ההליך, ועד למועד הדיון בבקשה להכריז על החייב פושט רגל ולאשר תכנית פירעון עבורו
 |  (2)
דוד האן, צילום: באדיבות משרד המשפטים
כל מי שנקלע למשבר ונאלץ להעזר בהליך של פשיטת רגל על מנת למצוא הגנה מנושיו מודע להתמשכות המתישה של ההליך המשפטי. על מנת לנסות ולייעל את התהליך החליט הכונס הרשמי במשרד המשפטים, פרופ' דוד האן, לפרסם בימים אלה הנחיות לעובדיו ולמנהלים המיוחדים מטעמו לשם יישום ההתייעלות בהליך פשיטת הרגל, שאותה קידם במהלך החודשים האחרונים. מתווה ההתייעלות בהליך פשיטת הרגל יוצא לדרך החל מהיום, (1 בספטמבר 2013).

לאחר בחינה שנערכה כשנתיים, מסקנת הכונס הרשמי הינה כי ההליך כפי שהוא מתנהל כיום הוא ארוך ומרובה התדיינויות משפטיות, אשר רבות מהן טכניות בעיקרן. פעולות מהותיות לקידום ההליך, כגון בדיקת תביעות החוב של הנושים, נדחות ומתבצעות רק בחלוף זמן רב. עיקר הקושי טמון בכך שהתמשכות ההליכים איננה מיטיבה עם הנושים באופן משמעותי והסכום הכספי הנצבר לזכותם במשך ההליך הוא נמוך.

מן העבר השני, התמשכות ההליכים דוחקת את ציבור החייבים מחוץ למעגל התעסוקה והיזמות, איננה מאפשרת להם לפתוח דף חדש בחייהם ומשיתה על המערכת הציבורית עלויות ניכרות שהתועלת בצידן נמוכה.לנוכח כל אלה גיבש הכונס הרשמי עבור צוותו ובעלי התפקיד הפועלים מטעמו מתווה מעודכן לניהולם של הליכי פשיטת הרגל הנפתחים לפי בקשות חייבים.

על פי המתווה המעודכן, הכונס הרשמי ימליץ לבית המשפט לקצוב את הליך פשיטת הרגל בזמן, כך שככלל, ההליך כולו יימשך כ-5 שנים מתחילתו ועד סופו.

השלב הראשון של ההליך, יארך 18 חודשים ממתן צו הכינוס, הפותח את ההליך, ועד למועד הדיון בבקשה להכריז על החייב פושט רגל ולאשר תכנית פירעון עבורו. בשלב הראשון של ההליך ישלם החייב תשלומים חודשיים כפי שיושתו עליו בראשית ההליך על-ידי בית המשפט.

בעל תפקיד המתמנה לתיק פשיטת רגל יידרש בפרק הזמן האמור ללמוד כלכלית את החייב, להתחקות אחר רכושו, לבחון את יכולת החייב להשתכר ולייצר הכנסה, ומנגד יהיה עליו להכריע בתביעות החוב המוגשות על-ידי הנושים. לנוכח ממצאיו ומסקנותיו יידרש בעל התפקיד לגבש תכנית פירעון לחייב התואמת את יכולותיו הכלכליות ומביאה לידי ביטוי, בין היתר, את פוטנציאל ההשתכרות שלו. תכנית הפירעון תוצג בפני הכונס הרשמי. לאחר אישור הכונס הרשמי תובא התכנית להכרעת בית המשפט, בדיון שיחתום את השלב הראשון של ההליך.

לאחר אישור תכנית הפירעון בבית המשפט, יחל השלב השני של הליך פשיטת הרגל – שלב ביצוע תכנית הפירעון. תכניות פירעון עשויות לכלול הן מימוש רכוש של החייב והן פירעון חובותיו בתשלומים. ככלל, אך בכפוף לנסיבותיו הפרטניות של כל מקרה, התשלומים על פי תכנית פירעון יימשכו על פני כ-3 שנים נוספות מאז אישור התכנית בבית המשפט. הכונס הרשמי ימליץ לבית המשפט לצוות בעת אישור תכנית הפירעון כי עם השלמת החייב את התשלומים שנקבעו לו בתכנית הוא יזכה בהפטר מחובותיו ותיק פשיטת הרגל יסתיים.
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  איזה יופי? אנשי הכונס לא עובדים , אז נסגור התיקים מהר
  הגולש 03/09/2013 14:26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יותר מהראוי שאנשי הכנ"ר יעבדו אולי כאשר יתבעו אותם בגין נזקי העיכובים זה יעזור?
  סגור
 • 1.
  ליהמן ברדרס
  בני 01/09/2013 16:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלום, רציתי לדעת כמה יקבלו בעלי המניות בתום ההליך?? ומתי ההליך יסתיים? כבר עבר יותר מ4 שנים אשמח לתשובה
  סגור