האתגר של פרנקל: הדולר היציג התחזק ב-0.2% ל-3.634 שקלים

האם יהיה בכוחות של הנגיד החדש לחזק את הדולר כנגד השקל? היום תפורסם החלטת הריבית האחרונה של הנגיד היוצא פישר - בשוק צופים שהיא תישאר ללא שינוי ב-1.25%
|
(2)
הדולר עולה
יום המסחר הראשון של שבוע המסחר האחרון של הרבעון השני התאפיין במגמה מעורבת בשוק המט"ח המקומי. עם קביעת השערים היציגים הדולר התחזק בשיעור קל והאירו נחלש בשיעור חד יותר. על הפרק היום עמדו שני עניינים מרכזיים: בחירתו של הנגיד החדש, פרופ' יעקב פרנקל והחלטת הריבית האחרונה של הנגיד היוצא, פרופ' פישר. בתוך כך הושפע השוק המקומי והעולמי מהמפולת שנרשמה בשוק המניות הסיני, מה שמגביר את הריצה של המשקיעים לחוף המבטחים שמציע באופן מסורתי הדולר.

הדולר היציג התחזק בשיעור של 0.165% ונקבע ברמה של 3.634 שקלים לאחר שביום ו' האחרון נחלש הדולר היציג בשיעור קל של 0.06% לרמה של 3.628 שקלים. לעומת זאת, האירו היציג נפל בשיעור של 0.638% לרמה של 4.7623 שקלים. בעולם נחלש האירו בשיעור של 0.35% לרמה של 1.307 דולר.

נראה כי בחירתו של פרופ' פרנקל (שוב) לנגיד הבא מקבלת תמיכה רחבה בשוק ההון המקומי ולראיה נרשמת התחזקות של הדולר כנגד השקל. פרנקל נחשב כנגיד שבשתי הקדנציות בהן כיהן בין 1991-2000 הוביל לפתיחת שוק ההון ושוק הכספים הישראלי לעולם ולפיתוחה של המערכת הבנקאית. פרנקל נחשב גם ל'פיגורה' כלכלית מהמעלה הראשונה שכבר מכיר את התפקיד מצד אחד ומצד שני נושא בתפקידים בכירים במערכת הפיננסית העולמית.

עם זאת ברור כי הנגיד הנכנס יצטרך להתמודד עם מספר אתגרים קשים, בימים בהם צריך המשק הישראלי להתמודד עם האטה בצמיחה, עם גירעון גדול, עם שוק נדל"ן מנופח, עם לחץ על השקל וכמובן עם סביבת נמוכה שאין בה כבר הרבה לאן לרדת.

נזכיר כי רק לפני שלושה חודשים אמר פרופ' פרנקל בכנס הרצליה כי לא היה מוכן לכהן כנגיד של בנק מרכזי בסביבה של ריבית אפסית. עתה מעניין יהיה לראות מה תהיה מדיניותו של הנגיד הנכנס הן ביחס לריבית במשק המצויה ברמה נמוכה של 1.25% לאחר שתי ההפחתות האחרונות , והן ביחס להר הדולרים שמתקרב ל-80 מיליארד דולר שצבר הנגיד היוצא, שגם לא חשש להתערב בשוק המט"ח.

החלטת הריבית האחרונה של פרופ' פישר צפויה להתקבל היום בשעה 17:30 ועל פי רוב החזאים בשוק יותיר הנגיד את הריבית על כנה הפעם.

FXCM ישראל כותבים הבוקר בסקירתם, "השוק יגיב בחיוב למינוי פרנקל; המפנה של הדולר בעולם צפוי לדחוף את הדולר-שקל לשיא חדש מעל 3.719 שקלים".

"ישיבת הריבית של הבנק הפדרלי בשבוע שעבר שסימנה את סוף עידן ההרחבה הבלתי מוגבלת חוללה מפנה דרמטי במגמה של הדולר בעולם. השינוי הדרמטי הזה צפוי להיטיב עם הדולר, שהיה נתון לשחיקה מתמשכת בשל ההרחבה וכעת צפוי להתחזק בעקבות שינוי המדיניות. פריצה מעל 3.65 תהווה אישור לכך שהמגמה כעת היא עולה ושהצמד בדרכו מעל לשיא של 3.719 ולרמות מחיר גבוהות בהרבה".

יוסי פריימן, מנכ"ל פריקו ניהול סיכונים והשקעות אמר בעקבות הדיווחים על מינויו של הפרופסור יעקב פרנקל לתפקיד נגיד בנק ישראל במקומו של פרופסור סטנלי פישר כי "פרנקל שכיהן כנגיד בנק ישראל במהלך שנות ה-90 הוא נגיד ראוי, בעל היסטוריה, ומיצוב איש בעל מעוף. פרנקל הוא מחולל המהפך במעמד השקל כמטבע בר המרה בכל העולם. בהחלט מדובר בנגיד שישמש כמבוגר האחראי שימלא את תפקיד פישר באיכות בסמכות. לא פחות חשוב, פרנקל יהנה מהקרדיט הבינלאומי שנדרש מאוד למשק הישראלי בייחוד בעת הנוכחית".
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  חרטא
  ארז 24/06/2013 10:35
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הדולר התחזק כבר מיום שישי אחה"צ ב 0.4% לאחר קביעת היציג. המידע עך פרנקל נמסר רק אמש. איך מנסים לקשור דברים, רק כדי ליצור כותרות
  סגור
 • 1.
  מה הקשר בין עלית הדולר לקבלת פנים חמה לפרנקל?
  mendel 24/06/2013 10:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה הקשר בין עלית הדולר לקבלת פנים חמה לפרנקל? המעוף יורד בפתיחה , זאת קבלה חמה או קרה? וכו'.......
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות