בניגוד לתחזיות: שוק האג"ח בעולם זינק בינואר, "זה היה חודש חריג"

בניגוד לכל מה שציפו המומחים לפני חודש, שוקי המניות בעולם רשמו ביצועים חלשים בעוד שהאג"חים במדינות המפותחות זינקו
|
(2)
סוחרים

אולי זה בהשפעת מזג האויר הקיצוני בארה"ב, ואולי פשוט הגיע הזמן לקצת שינוי אוירה. כך או כך, אף אחד לא היה יכול לצפות לפתיחת שנה כזו בשוק האג"ח. בניגוד מוחלט למה שראינו ב-2013, שוקי המניות ברחבי העולם איבדו גובה בחודש האחרון בעוד שמדד אגרות החוב רשמו את פתיחת השנה הטובה ביותר מאז 2008.

הרוב המוחלט של האסטרטגים בבתי ההשקעות וגופי המחקר המליצו עם תחילתה של 2014 להישמר ולא להתקרב לשוק האג"ח, כאשר הפד' צפוי לצמצם את רכישות האג"ח מדי חודש וכלכלות העולם צוברות תאוצה. יתכן שאף לא אחד מתוך אותם אסטרטגים צפה את המשבר שהיכה במספר מדינות בשווקים המתעוררים, ובמיוחד בסין, ארגנטינה וטורקיה.

"אין שאלה שזה תפס אותנו לא מוכנים", אמר לרשת בלומברג ניל אזוס, מייסד חברת המחקר Rareview Macro. "זה כואב". מדד שוק האג"ח העולמי של בנק אוף אמריקה מריל לינץ' הוסיף 1.4% בחודש ינואר, בזמן שמדד MSCI כל המדינות העוקב אחר מאות מניות ממדינות רבות בעולם איבד 3.5%. מחירי הסחורות איבדו בממוצע 0.9%, מלבד מחיר הזהב שדווקא טיפס 3.3% לאחר השנה הגרועה ביותר מזה 32 שנה.

האג"ח הממשלתי ל-10 שנים בארה"ב נסחר בתשואת שיא שנתית בגובה 3.04% בראשון לינואר, אך מאז ירדה התשואה ב-10.5% לרמה של 2.69%. תשואת ה-BUND הגרמני סיפקה ביצועים טובים עוד יותר, עם שיפור של 17.9% בחודש האחרון לתשואה של 1.61%. אצלנו טיפס מדד האג"ח הממשלתי כללי בכ-0.5% מתחילת השנה, כאשר דווקא האג"ח במח"מ ארוך מספק ביצועים טובים יותר, בניגוד להמלצות הכלכלנים. מדד ת"א 25 סיכם את חודש ינואר בנפילה של 2.25%.

"זה היה חודש ינואר שונה מאוד", אמר ג'וזף קווינלן, אסטרטג בכיר בחטיבת ההשקעות הפרטית של בנק אוף אמריקה. "אנחנו בדיוק על חוד הסכין עם הצמצום ברכישות האג"ח של הפד' – שינוי אדיר במדיניות המוניטרית. היינו צריכים לשים עין על השווקים המתעוררים כל הדרך, יש שם חולשה".

המגמה הטובה בשוק האג"ח באה לאחר שמשקיעים ברחבי העולם העדיפו להסיט את הכסף שהיה מושקע בנכסים מסוכנים, כמו מניות ואג"ח בשווקים מתפתחים, לעבר נכסים בסיכון נמוך כמו אג"ח בדירוג גבוה.

תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  הברבור השחור
  אהרון 31/01/2014 14:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  משברים ברובם לא צפויים ובאים משום מקום
  סגור
 • 1.
  בנגוד לתחזית
  אלי 31/01/2014 12:54
  הגב לתגובה זו
  1 0
  גיח צחיקי לספקולנטים למיניהם
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות