האם גם אתם אמורים לקבל החזר כספי מקרן הפנסיה?

המומחה הפנסיוני של Bizportal עם כל מה שאתם צריכים לדעת כדי לקבל את כספי הפנסיה שלכם בחזרה
 |  (5)
מבוטחי קרנות הפנסיה החדשות סבלו מתופעה של "דמי ניהול" נוספים, שלילים בדרך כלל, שהופיעו בדוח השנתי שהם קיבלו בשנים האחרונות.
להלן דוגמא של דוח קרן פנסיה:

אם ניקח את דמי הניהול שניגבו מהעמית (1,087) ונחלק אותם ליתרת הכספים בקרן (313,411) נראה כי עמית זה ביצע מיקוח על דמי הניהול ולא משלם דמי ניהול מלאים. בנוסף נראה כי עלויות הביטוח שמשלם העמית הן נמוכות מאד אבל בשורה הרביעית המסומנת במלבן האדום ממתינה ההפתעה: 1,370 ש"ח!
 
כלומר, עוד סכום שהכפיל את דמי הניהול שנגבו באותה שנה וכל זה בגין מנגנון איזון אקטוארי?? זה בכלל משהו שיכולנו להתווכח עליו? אז זהו שלא.
ממה נבע הגרעון הזה?
בשביל להבין ממה נובע הגרעון צריך להבין את עיקרון פעולתה של קרן פנסיה חדשה. העיקרון הראשון פועל על העובדה כי בקרן הפנסיה כל העמיתים: אלו שמפקידים כספים ואלו שלא, אלה שיצאו לפנסיה ואלו שלא ערבים זה לזה.
 
העקרון השני כאשר קיים גרעון הקרן מחויבת לחזור לאיזון והאיזון חייב להיות מהמקורות של הקרן , כלומר העמיתים. אחרי שהבנו את העקרונות הללו נוכל להסביר כי הגירעונות בשנים האחרונות נבעו משתי סיבות עיקריות, סיבה אחת פנימית והשנייה חיצונית.
הסיבה הפנימית - עלויות ביטוח
 
עקב שינוי שנעשה במהלך שנת 2013 קטנו עלויות הביטוח שנגבו מעמיתי קרנות הפנסיה. חשוב לציין, קרנות הפנסיה לא קובעות את עלויות הביטוח על דעת עצמן אלא השינוי מוכתב על ידי הממונה על שוק ההון והביטוח.
 
ההפחתה היתה גבוהה מידי, בפועל נגבתה פחות מידי עלות ביטוח ביחס לתביעות וכתוצאה מכך כלל העמיתים, זוכרים, מימנו את עודף העלויות. אם עלויות הביטוח והגרעון היו נגבים מאותו רכיב הכל היה פשוט אבל בפועל עלויות הביטוח משולמות מהתשלום החודשי והגרעון נגזר באחוזים מהסכום הצבור. כך, נוצר מצב שבו העמיתים עם הצבירה הגבוהה נפגעו יותר.
 
הסיבה החיצונית - ריבית במשק ובעולם
 
בעולם של ריבית נמוכה ובחישוב פנסיה כפי שמתבצע בקרנות הפנסיה החדשות כל פנסיונר שיצא לפנסיה גרם לגרעון בקרן. הקיצבה שחושבה לפנסיונר היתה גבוהה מכפי שאפשר היה לשלם לו. כתוצאה מכך מי מימן את היציאה לפנסיה? נכון, כל העמיתים.
 
אז מה השתנה?
 
במהלך חודש יולי שינה האוצר את "הקצאת האג"ח המיועד" בקרנות הפנסיה ובכך טיפל בגרעון שגרמו הפנסיונרים. נסביר: לקרנות הפנסיה הקצאה של 30% אגח בתשואה של 4.86% ריאלי –אג"ח מיועד. סך נכסי הפנסיה החדשה עומדים על כ- 280 מיליארד ש"ח כך שעמיתי הקרנות זכאים לקבל כ-85 מיליארד ש"ח באג"ח מיועד.
 
אם עד היום כל עמיתי קרנות הפנסיה קיבלו הקצאה שווה של אותו אג"ח החל מיולי הפנסיונרים מקבלים על 60% מנכסיהם אג"ח מיועד והיתרה מתחלקת בין שאר העמיתים. בקרנות הפנסיה היום כ- 18 מיליארד ש"ח נכסי פנסיונרים כך שהאגח יתחלק בצורה הבאה, הפנסיונרים יקבלו כ-10.8 מיליארד ש"ח הקצאה (60%) והיתרה תחולק לעמיתים (28.5%).
 
שינוי זה יגרום לכך שהפנסיונרים כבר לא יגרמו לגרעון כה גדול וכתוצאה מהחישוב מחדש יוחזר חלק מהגרעון שנלקח בעבר לכלל העמיתים. השינוי השני יהיה בעדכון של עלויות הביטוח. עלות הביטוח לנכות תגדל ועלות הביטוח לשארים תקטן. כתוצאה מכך צפוי להתאפס גם הגרעון שנבע מעלויות הביטוח.
 
בשורה התחתונה
 
כתוצאה משני השינויים הללו במהלך חודש נובמבר יחולק העודף (שכפי שראינו היה בעבר שלילי) לעמיתי קרנות הפנסיה ועקב השינויים אמורים כל העמיתים לקבל כסף חזרה לחשבונות שלהם. כמובן שמי שלא יהיה עמית בקופה במועד החלוקה לא יקבל חזרה את אותו עודף שאמור להיות מחולק גם אם בעבר נגבה ממנו הגרעון.
 
** אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ במוצר פנסיוני ו/או שיווק פנסיוני ו/או המלצה לביצוע פעולותו/  או יעוץ במוצר פיננסי ו/ או שיווק פיננסי ו /או ייעוץ מס/ ו/ או יעוץ פיננסי ו/ או יעוץ משפטי ו/או יעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות ו /או הקופות המוזכרים לעילו/או קיים להם אינטרס כלכלי במוצרים האמורים ו/או נמצאים בקשרים עסקים עם החברות המוזכרות.
תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  האם רלוונטי גם לקרן פנסיה משלימה בלי כיסוי ביטוחי בכלל? (ל"ת)
  דינה 05/11/2017 11:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  האם עדיף לא לעבור כרגע קרן?
  ליאור 27/09/2017 21:31
  הגב לתגובה זו
  1 0
  שלום. כתבה מאוד מועילה וברורה. אך בכל זאת עלתה לי שאלה: לפני כחודשיים עברתי קרן פנסיה ממבטחים למיטב דש אבל התברר כי מיטב דש עדיין לא ביקשו את הכסף שהיה צבור לי בממבטחים (כ 300 אלף) בנתיים הפסקתי להפקיד למבטחים והתחלתי להפקיד למיטב דש. האם כרגע עדיף לי לבטל את המהלך ולחכות עד אחרי חלוקת העודף האקטוארי? האםציש הבדל בחלוקת הרווחים בין הקרנות השונות או שזה לא משנה וגםצאם אעבור היום למיטב דש אז אקבל מהם את אותו הסכום שהייתי מקבל ממבטחים?
  סגור
 • 2.
  שאלת תם :-)
  אופיר 25/09/2017 23:09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה יחס העליות של נניח אותם סכומים ברכיבים ביטוחיים בביטוח מנהלים מול קרן פנסיה כיום ו אחרי יולי ??
  סגור
 • עלויות ביטוח
  ירון 27/09/2017 12:14
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הגדרתית עלויות ביטוח גם לפני וגם אחרי הן הנמוכות ביותר שקימות בהפרשים גדולים יחד עם זאת יש לזכור כי מדובר רק על פנסית שארים בעוד בביטוח אפשר לקנות סכום חד פעמי וכמובן שמדובר על תשלום לשארים המוגדרים בתקנון בעוד שבביטוח ניתן לקבוע מוטבים שאינם שארים (לדוגמא ילדים מעל גיל 21)
  סגור
 • 1.
  פדויים 12/6 הוד השרון (ל"ת)
  נעמי היים 25/09/2017 21:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור